Tsei Tsei
Poissa
Suosikkijoukkue: Tampere United
|
 |
Vastaus #4350 : eilen kello 10:56:37 |
|
- Pukki ja muut viimeiset luonnonnurmen kasvattamat ovat jo poistumassa.
Mutta joo. Kilpailuetukin mainittiin. Sitten jos ja kun sinne arvokisoihin taas joskus päästään, se kilpailuetu menetetään. Siellä kuitenkin pitää osata pelata luonnonnurmilla.
Ja Litmanen tietysti kannatti isosti luonnonnurmea. Mutta onhan se tosiaan huolestuttavaa, että joku Leo Walta ei osaa potkaista palloa luonnonnurmella ja sitten ihmetellään, kun pitää pelata ulkomailla "perunapellolla".
|
|
|
|
|
Bolzarelli
Poissa
Suosikkijoukkue: HIFK
|
 |
Vastaus #4351 : eilen kello 10:57:41 |
|
Nää torvet ku kävelevät huoneeseen ni kelloista pysähtyvät viisarit.
|
|
|
|
|
äägee
Poissa
Suosikkijoukkue: GrIFK, CFC ja IFKM
|
 |
Vastaus #4352 : eilen kello 11:22:10 |
|
- Pukki ja muut viimeiset luonnonnurmen kasvattamat ovat jo poistumassa.
Mutta joo. Kilpailuetukin mainittiin. Sitten jos ja kun sinne arvokisoihin taas joskus päästään, se kilpailuetu menetetään. Siellä kuitenkin pitää osata pelata luonnonnurmilla.
Ja pelaahan ne pelaajat seurajoukkueissaan luonnonnurmella muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Ihan älytön idea, joka oikein kruunaisi Stadikan farssin. VMP.
|
|
|
|
|
kilon_paino
Paikalla
Suosikkijoukkue: Alasarjat ja tunne. EsPa.
|
 |
Vastaus #4353 : eilen kello 11:39:03 |
|
Aikamoista, itsekin olin kalenteria katsomassa, että oliko jo 1.4.
|
|
|
|
|
ZZlatan
Poissa
|
 |
Vastaus #4354 : eilen kello 11:39:46 |
|
Ja pelaahan ne pelaajat seurajoukkueissaan luonnonnurmella muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Ihan älytön idea, joka oikein kruunaisi Stadikan farssin. VMP.
Tämä. Olisi piste idioottimaisuuden päälle, jos tuon puolen miljardin rempan jälkeen päädyttäisiin muovimatolle.
|
|
|
|
|
kokistuoppi
Poissa
Suosikkijoukkue: mode-hangaround
|
 |
Vastaus #4355 : eilen kello 11:46:19 |
|
Kun Bana onnistui yksissä karsinnoissa tietyin pelillisin prinsiipein, nämä periaatteet linjattiin Pölliksen taholta koko suomalaisen futiksen periaatteiksi. Kun tekonurmella on saavutettu voittoja europeleissä ja samaisen banajengin jatkokarsinnassa, Pölliksessä painettiin taas hätäilynappia ja päätettiin tuoda muovi kansallisstadionille.
Tällaista tämä toiminnan kulttuuri nyt pelaajakehitys- ja maajoukkuetoiminnassa sitten on.
|
|
|
|
|
Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #4356 : eilen kello 12:02:34 |
|
Itse kysyisin asiasta ulkoministeriön mielipidettä, tietävät paljon ulkoilma-asioista.
|
|
|
|
|
Villahousu
Poissa
|
 |
Vastaus #4357 : eilen kello 12:03:39 |
|
Nään jo sieluni silmin kuinka vuonna 2032 Suomi pelaa Olympiastadionilla kotiottelun Kazakstania vastaan joskus marraskuussa kun on kerran tekonurmi asennettu, mutta lippuja on myyty 7328 ja ottelu on peruutusuhan alla koska on tulossa paljon lunta ja pakkasta poikkeuksellisesti jo marraskuussa.
Karsintapelejähän pelataan stadikalla marraskuussa jo nytkin, viimeksi niinkin kauan kuin neljä kuukautta sitten (Attendance: 13,577). (En ainakaan itse muista mitään peruutusuhkia näiden marraskuun otteluiden osalta.) Eikä tuo kentän vaihto kyllä muutenkaan mitenkään vaikuttaisi Suomen statukseen talvimaana UEFA:n kirjoissa, muutenhan sitä olisi jo nyt voinut kiertää pelaamalla esim. Boltilla. Mutta joo. Kilpailuetukin mainittiin. Sitten jos ja kun sinne arvokisoihin taas joskus päästään, se kilpailuetu menetetään. Siellä kuitenkin pitää osata pelata luonnonnurmilla.
Tämä tekonurmen ja luonnonnurmen vaihteluidea ei kuulosta korviini kovin järkevältä, mutta ei kyllä tämä argumenttikaan. Aika monta muuta kilpailuetuakin voi menettää kisoihin mennessä, mutta ei se tarkoita, etteikö niitä kannattaisi käyttää karsinnoissa, etenkin kun mihinkään (miesten) kisoihin pääsy on tällä hetkellä edelleen sen verran kaukainen haave.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 12:09:22 kirjoittanut Villahousu »
|
|
|
|
|
naula
Poissa
|
 |
Vastaus #4358 : eilen kello 12:05:37 |
|
Ensinäkemältä aika älyttömän kuuloineen keskustelunavaus tuntuu hieman järkevämmältä, kun aloin miettimään kokonaiskuvaa maaotteluikkunoiden ajankohtiin peilaten. Maaotteluikkunat ovat alkaneet painottua maaliskuulle ja myöhäisyksyyn vuosi vuodelta enemmän, mikä on Suomen kotiotteluissa kentän kunnon ylläpidon kannalta haasteellista ja kallista. Muistanko väärin, vai maksoiko Palloliitto maaliskuun 2024 EM-jatkokarsintojen kotiottelun kentän pelikuntoon laittamisen (tämä oli lopulta se Viro-höntsä)? Tänä vuonna syyskuun alun perinteinen maaotteluikkuna on siirtynyt syys-lokakuun vaihteeseen. Kesäkuun maaotteluikkunoissa karsintoja pelataan joka toinen vuosi, ja Palloliitto ei halua/saa arvokisavuosina harjoitusotteluita kotiin kesäkuun ikkunassa. Näissä maaotteluikkunoiden aikataulujen ja rytmitysten vensklauksella on todennäköisesti taustana Euroopan suurseurojen ikuinen kitinä maaotteluikkunoista ja niiden haitallisuudesta, ja FIFA/UEFA yrittää pitää kaikki osapuolet tyytyväisinä säätämällä kalenteria jatkuvasti etsien sopivaa kompromissiratkaisua. Suomi sitten muiden pienten maiden joukossa kärsii näistä päätöksistä. Toinen ajatus tuli mieleen, että olisiko tässä ollut mahdollisuus tutkia hybridinurmen asentamisen mahdollisuutta? Sen tarkemmin en näistä tiedä, mutta kyseessä siis pitäisi olla teko- ja luonnonnurmen yhdistelmä. Ellen ihan väärin muista, niin Real Madridillakin lienee sellainen kotistadionillaan kuin myös Norjan ex-suurseura Rosenborgilla, eli kyseessä tuskin on mikään ihan tavallinen Veikkausliigajengin stadionilla oleva kokolattiamatto, mitä pelialustan laatuun tulee? Tietysti tämä koko keskustelu on sinällään turhaa, koska yleisturhailuväki ei ihan periaatteesta ikinä sallisi minkäänlaista tekonurmea asennettavaksi stadikalle, ihan sama vaikka siellä ei enää koskaan mitään yu-tapahtumia edes järjestettäisi 
|
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #4359 : eilen kello 12:11:23 |
|
Ei saatana mikä ulostulo 
|
|
|
|
|
Villahousu
Poissa
|
 |
Vastaus #4360 : eilen kello 12:14:26 |
|
Tietysti tämä koko keskustelu on sinällään turhaa, koska yleisturhailuväki ei ihan periaatteesta ikinä sallisi minkäänlaista tekonurmea asennettavaksi stadikalle, ihan sama vaikka siellä ei enää koskaan mitään yu-tapahtumia edes järjestettäisi  Joku foorumisti voisi nopeasti vaikka tekoälyn kanssa kehittää tekonurmen, johon keihäs (jne) pureutuu sopivasti... Vittu että alkaa sielussa heräämään jo teiniangsti-vuosien jälkeen kuolleeksi luulemani jalkapallo-talebani.
Kotiedut luovutetaan, kansallisstadion entisöidään ensin saatanan kalliilla hinnalla ja sitten alennetaan arvossa treenikentän tasolle pvc-pinnoitteineen?
Palloliiton kunniaksi sanottava, että tässähän sitä kotietua nimenomaan yritetään saada...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 12:17:33 kirjoittanut Villahousu »
|
|
|
|
|
Sukerman
Poissa
|
 |
Vastaus #4361 : eilen kello 12:16:11 |
|
Vittu että alkaa sielussa heräämään jo teiniangsti-vuosien jälkeen kuolleeksi luulemani jalkapallo-talebani.
Kotiedut luovutetaan, kansallisstadion entisöidään ensin saatanan kalliilla hinnalla ja sitten alennetaan arvossa treenikentän tasolle pvc-pinnoitteineen?
Näinköhän sitä pitää aloittaa majun kotiotteluiden boikotti? Pascacasa ja pönöttäjä-Lahti ulos.
|
|
|
|
|
Seeteufel
Poissa
Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman
|
 |
Vastaus #4362 : eilen kello 12:19:17 |
|
Ensinäkemältä aika älyttömän kuuloineen keskustelunavaus tuntuu hieman järkevämmältä, kun aloin miettimään kokonaiskuvaa maaotteluikkunoiden ajankohtiin peilaten. Maaotteluikkunat ovat alkaneet painottua maaliskuulle ja myöhäisyksyyn vuosi vuodelta enemmän, mikä on Suomen kotiotteluissa kentän kunnon ylläpidon kannalta haasteellista ja kallista. Muistanko väärin, vai maksoiko Palloliitto maaliskuun 2024 EM-jatkokarsintojen kotiottelun kentän pelikuntoon laittamisen (tämä oli lopulta se Viro-höntsä)? Tänä vuonna syyskuun alun perinteinen maaotteluikkuna on siirtynyt syys-lokakuun vaihteeseen. Kesäkuun maaotteluikkunoissa karsintoja pelataan joka toinen vuosi, ja Palloliitto ei halua/saa arvokisavuosina harjoitusotteluita kotiin kesäkuun ikkunassa. Näissä maaotteluikkunoiden aikataulujen ja rytmitysten vensklauksella on todennäköisesti taustana Euroopan suurseurojen ikuinen kitinä maaotteluikkunoista ja niiden haitallisuudesta, ja FIFA/UEFA yrittää pitää kaikki osapuolet tyytyväisinä säätämällä kalenteria jatkuvasti etsien sopivaa kompromissiratkaisua. Suomi sitten muiden pienten maiden joukossa kärsii näistä päätöksistä. Toinen ajatus tuli mieleen, että olisiko tässä ollut mahdollisuus tutkia hybridinurmen asentamisen mahdollisuutta? Sen tarkemmin en näistä tiedä, mutta kyseessä siis pitäisi olla teko- ja luonnonnurmen yhdistelmä. Ellen ihan väärin muista, niin Real Madridillakin lienee sellainen kotistadionillaan kuin myös Norjan ex-suurseura Rosenborgilla, eli kyseessä tuskin on mikään ihan tavallinen Veikkausliigajengin stadionilla oleva kokolattiamatto, mitä pelialustan laatuun tulee? Tietysti tämä koko keskustelu on sinällään turhaa, koska yleisturhailuväki ei ihan periaatteesta ikinä sallisi minkäänlaista tekonurmea asennettavaksi stadikalle, ihan sama vaikka siellä ei enää koskaan mitään yu-tapahtumia edes järjestettäisi  Hybridinurmi pitäisi kyllä selvittää. Jos Yleisurheilu tarvitsee stadikan kerran 20 vuodessa arvokisoihin niin niitä varten voi varmaan vaihtaa kentän omaan piikkinsä. Ruotsiottelu voisi olla Turussa tai Tampereella.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 12:24:00 kirjoittanut Seeteufel »
|
|
|
|
|
shots
Paikalla
Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall
|
 |
Vastaus #4363 : eilen kello 12:22:45 |
|
|
|
|
|
|
Seitan
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #4364 : eilen kello 12:25:03 |
|
Marco Casagrande => ULOS!
Aivan järjettömän kuuloinen idea. Ei voi käsittää, miten juuri palloliitossa asia nähdään noin.
|
|
|
|
|
Seeteufel
Poissa
Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman
|
 |
Vastaus #4365 : eilen kello 12:28:21 |
|
Aivan järjettömän kuuloinen idea. Ei voi käsittää, miten juuri palloliitossa asia nähdään noin.
Palloliitto ei haluaisi maksaa sen nurmen elvytystä johonkin alkukevään maaotteluihin.
|
|
|
|
|
Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #4366 : eilen kello 12:30:25 |
|
Marco Casagrande => ULOS!
Aivan järjettömän kuuloinen idea. Ei voi käsittää, miten juuri palloliitossa asia nähdään noin.
Siellä katsotaan asiaa ainoastaan mahdollisten kustannussäästöjen kautta ja pyritään siihen ympärille keksimällä keksimään joitain muita mahdollisia hyötyjä. Kustannussäästötkin kaikkine veivaamisine tulisivat olemaan lopulta kaikkea muuta kuin varmoja. Eiköhän ne maaliskuun ja marraskuun epäkiimaiset pelit voi tarvittaessa viedä Boltille tai Tammelaan ja jos kyseessä on joku ison panoksen ottelu marraskuussa, joka tulee myymään loppuun ei varmaan ole kynnyskysymys pitää nurmea hyvänä.
|
|
|
|
|
straiter
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Rotkäppchen Sektkellerei Freyburg
|
 |
Vastaus #4367 : eilen kello 12:32:32 |
|
Palloliitto ei haluaisi maksaa sen nurmen elvytystä johonkin alkukevään maaotteluihin.
Mitähän vitun hyötyä siitä ns. Talvimaa-kategoriasta muuten on, kun tänne painetaan joka tapauksessa matseja sekä maaliskuun että marraskuun ikkunoissa?
|
|
|
|
|
Seeteufel
Poissa
Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman
|
 |
Vastaus #4368 : eilen kello 12:33:31 |
|
Eiköhän ne maaliskuun ja marraskuun epäkiimaiset pelit voi tarvittaessa viedä Boltille tai Tammelaan ja jos kyseessä on joku ison panoksen ottelu marraskuussa, joka tulee myymään loppuun ei varmaan ole kynnyskysymys pitää nurmea hyvänä.
Marraskuu ei ole ongelma, mutta maaliskuu on. Ja tuolloin voi olla jatkokarsintoja.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 12:46:51 kirjoittanut Seeteufel »
|
|
|
|
|
Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #4369 : eilen kello 12:36:37 |
|
Marraskuu ei ole ongelma, mutta maaliskuu on. Ja tuolloin voi jatkokarsintoja.
No se mahdollinen jatkokarsintamatsikin tulisi olemaan noin 100% varmuudella loppuunmyyty eli tuottamaan Palloliitolle voittoa, joten ei pitäisi olla ongelma. Ainoa on ehkä tuollainen maksimissaan kerran about 12 vuodessa osuva tilanne, jossa on epäselvää, tuleeko Suomi pelaamaan mahdollista jatkokarsintamatsiaan kotikentällä. Jos Palloliittoa asia mietityttää, voisivat sitten ilmoittaa hyvissä ajoin vievänsä sen mahdollisen jatkokarsintapelin vaikka Tammelaan ja menettää tuolla mahdolliset tuotot isommista pääsylipputuloista.
|
|
|
|
|
toksikko
Poissa
|
 |
Vastaus #4370 : eilen kello 12:36:42 |
|
Pelillistä etua tuskin saisi, jos pelaajat ovat tottuneet ulkomailla pääasiassa pelaamaan luonnonnurmella viikosta toiseen.
Maaliskuinen stadion on saatu pelikuntoon jo 1986, vaikka kyseiselle vuosikymmenelle osui monta rajua pakkastalvea, joten luulisi tuon onnistuvan nykyisessä lauhtuneessa nykyilmastossa ja kehittyneillä menetelmillä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: eilen kello 12:39:01 kirjoittanut toksikko »
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #4371 : eilen kello 12:40:14 |
|
Marraskuu ei ole ongelma, mutta maaliskuu on. Ja tuolloin voi jatkokarsintoja.
- No mut hei nehän voidaan tarvittaessa pelata jossain neutraalissa paikassa ulkomailla, kuten yksi kilpailullinen kotiottelu jo muutenkin tullaan ensi syksynä pelaamaan. Hauska tämä perustelu kotiedusta vain muutama päivä sen jälkeen, kun yksi ottelu viedään liiton omalla päätöksellä vapaaehtoisesti ulkomaille. 
|
|
|
|
|
Seeteufel
Poissa
Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman
|
 |
Vastaus #4372 : eilen kello 12:46:28 |
|
Maaliskuinen stadion on saatu pelikuntoon jo 1986, vaikka kyseiselle vuosikymmenelle osui monta rajua pakkastalvea, joten luulisi tuon onnistuvan nykyisessä lauhtuneessa nykyilmastossa ja kehittyneillä menetelmillä.
On se saatu 80-luvun jälkeenkin kuntoon, se vaan maksoi aika paljon. https://yle.fi/a/74-20080134Mitähän vitun hyötyä siitä ns. Talvimaa-kategoriasta muuten on, kun tänne painetaan joka tapauksessa matseja sekä maaliskuun että marraskuun ikkunoissa?
Talvimaasääntö on tietty typerä, mutta jonkun Islannin kohdalla se taitaa olla perustelu.
|
|
|
|
|
Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #4373 : eilen kello 12:50:04 |
|
Samasta jutusta: Naapurissa olisi helpompikin vaihtoehto. Vinkkinä Palloliitolle, jos kentän pelikuntoon saattaminen maaliskuussa varmuuden vuoksi kerran pelaajasukupolvessa hirvittää.
|
|
|
|
|
Jema Pelle
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #4374 : eilen kello 12:58:17 |
|
Mitä vittua  Toivottavasti Huuhkajien rosteri on aina riittävän kova, ettei tekiksestä saa kotietua. Yleisurheilun arvokisoista luovutaan kokonaan? Joku ajastanut aprillipila-uutisen vituralleen?
|
|
|
|
|
|
|
|