Aloitellaan tällekin sarjalle oma topic. Eli tosiaan kysessä siis A-poikien Hki-Uusimaan Kakkonen, jossa mukana syksyllä 10 joukkuetta. 3 viikkoa sarjan alkuun ja paljon on tullut vaihtuvuutta joukkueisiin ja kahden lohkon tilalle on tullut vain yksi lohko. Kevään jälkeen 4 huonointa molemmista lohkoista joutui Kolmoseen, 3 lähti Ykköseen. 10 joukkuetta muodostuu neljästä Ykkösestä pudonneesta, viidestä Kakkosen ja yhdestä Kolmosen joukkueesta. 3 parasta nousee Ykköseen. Miten keväällä pelattiin ja mitkä ovat asetelmat syksyn sarjaan?
Keväällä pelattiin seuraavasti:
Lohko Kevät 1
Joukkue P V T H M P
PuiU 7 6 1 0 34-8 19
FC HIK 7 3 4 0 16-8 13
Kasiysi/97 7 3 3 1 13-10 12
HPS 7 4 0 3 23-15 12
HooGee 7 3 0 4 25-22 9
LoPa 7 2 2 3 20-24 8
HJK/West 7 1 0 6 11-29 3
NuPS 7 0 2 5 13-39 2
Lohko Kevät 2
Joukkue P V T H M P
FC Kontu 7 6 0 1 17-6 18
EPS 7 5 2 0 24-6 17
TiPS 7 4 2 1 14-6 14
KTP/YJ 7 2 4 1 12-7 10
FC Viikingit 7 2 1 4 13-19 7
Kasiysi 7 2 0 5 11-19 6
FC Kuusysi 7 1 1 5 9-30 4
FC Reipas 7 0 2 5 9-16 2
Syksyllä siis pelaavat:
Ykkösestä pudonneet: JäPS, Käpa, VJS sekä NJS
Kevään Kakkosessa pelanneet: FC HIK, TiPS, KasiYsi/97, KTP/YJ sekä HPS
Kolmosen lohkovoittaja: EBK
Ennakkoa syksyn joukkueista:
EBK - Ainoa Kolmosesta noussut joukkue on sarjan kysymysmerkki, sillä Kolmosen taso on viime vuosina vaihdellut huimasti. Silti viime kauden 7 voittoa 7 pelistä kertoo, ettei EBK ole mikään huumorijoukkue. Tulee tosissaan haastamaan Kakkosessa kaikki, sillä peliotteista huomaa, että Kolmosessa vietetty kevät ärsyttää ja joukkue on tosissaan mukana Kakkosessa. Tulee olemaan sarjan musta hevonen. Ainoa huolenaihe on joukkueen sitoutuminen. Miten asenne kestää, kun vaatimustaso (toivottavasti) kasvaa parilla pykälällä?
Sijoitusveikkaus: 6-9, kevät meni hurmiossa, riittääkö taso siltikään pykälää korkeammalla?
Kevään maalitykki: Aleksi Hietanen, Bazen Mamo (6 maalia)
FC HIK - Ehkä katkerin joukkue kaikista. Pelasivat tasaisessa ykköslohkossa tasaisen kevään ja ansaitsivat tappioitta karsintapaikan EPS:ää vastaan, jossa punaiset veivät viimeisen nousupaikan 4-0. Nyt tarjolla uusi tilaisuus, mutta riittääkö motivaatiota enää uuteen taisteluun? Tällä kertaa kolme parasta nousee ja uskon, että vieraille vaikea Hanko ja joukkueen suurimmat tähdet (osa pelaa miesten Kolmosta) tuovat joukkueelle jo kerran menetetyn nousun. Kevät on unohdettu. Sarjan parhaimmistoa. Päästettyjen maalien keskiarvokin vain 1.14.
Sijoitusveikkaus: 2-4, ei voita sarjaa, mutta nousee lähes varmasti. Vahva kenttätasapaino on monelle myrkkyä.
Kevään maalitykki: Cristoffer Eklund, Walter Gustafsson (3 maalia)
HPS - Toinen kevään pettyjistä. Ei onnistunut voittamaan ainuttakaan TOP3-joukkuetta ja maksoi sillä nousun. Hyvä hyökkäys valui hukkaan puolustuksen päästäessä liikaa helppoja maaleja. Sarjan pirtein joukkue, jonka sarja joko pelastuu tai kaatuu sarjan parhaimman hyökkääjän Kenneth Owusun mukana. Jäi pisteen karsintapaikasta keväällä, tällä kertaa täytyy löytyä muita ratkaisijoita tai kyyti tulee olemaan liian kylmää. Eväitä on vaikka mihin, mutta onko sarja liian pitkä?
Sijoitusveikkaus: 3-6, jos löytävät lisää ratkaisijoita niin nousu tapahtuu, jos eivät niin HPS jää jälleen rannalle.
Kevään maalitykki: Kenneth Owusu (10 maalia, kevään voittaja)
JäPS - ensimmäinen neljästä Ykkösestä pudonneesta. Alkukevät meni huonosti, ei ainuttakaan voittoa ensimmäiseen viiteen otteluun. Sitten löysivät vireen ja voittivat 3 peliä putkeen. Viimeisessä pelissä karvas tappio KJP:lle ja kevään suurin yllätys tapahtui. JäPS sarjaporrasta alemmas. Ylivertainen materiaali muihin verrattuna, ainoa uhkaaja voisi olla NJS, mutta silti uskon loppukaudesta parantaneen ryhmän pikavisiittiin Kakkosessa ja 2016 paluu Ykköseen on varma. Ailahdellut puolustus kestää Kakkosen haasteet. Ennakkosuosikki.
Sijoitusveikkaus: 1-2, jos ei nouse menen pyörällä Järvenpäähän ja takaisin (asun Matinkylässä, tarkistakaa kartalta, jos ette tiedä).
Kevään maalitykki: Tomi Mikkonen, Miska Pylkkänen (4 maalia)
KTP/YJ - Kotkalaiset juurtuivat omaan tehottomuuteen keväällä. Vain 12 tehtyä maalia 7 pelissä ei riitä. Kysykää vaikka Roy Hodgsonilta.. Puolustus on rautainen, vain 7 päästettyä. Jotain täytyy merenlahtikaupungissa tehdä tai nousu jää jälleen haaveeksi, vain 2 voittoa ei riitä alkuunkaan. Organisoitu joukkue, mutta onko jo liian virkamiesmäistä? Mikäli luovat hyökkääjät saavat lukkonsa auki on Kotkassa keväällä 2016 mahdollisuus nauttia Ykkösen jalkapallosta!
Sijoitusveikkaus: 4-8, joko onnistuu tai sitten ei, alku kertoo paljon.
Kevään maalitykki: Elmo Toivanen (6 maalia)
KasiYsi/97 - KasiYsin nuoremmat venyivät keväällä maksimiinsa ja lähes karsintaan. Viimeisen ottelun tasapeli HIK:iä vastaan kuitenkin lopettivat heidän keväänsä ja sama tasaisuus, joka Kotkassakin sai pyörittämään päätään vaivasi myös heitä. 13 tehtyä maalia ja turhan monta tasapeliä tuhosivat nousuhaaveet. Mikäli keväällä on nousu haaveena täytyy tasapelit saada käännettyä voitoiksi.
Sijoitusveikkaus: 5-9, vaikka parantaisi on sarjassa liikaa parempia. Yritys hyvä kymmenen!
Kevään maalitykki: Artur Babakov, Julius Järvilehto (3 maalia)
Käpa - Käpylän Pallon kakkosjoukkue on päässyt viime kevään pettymyksen jälkeen hakemaan vauhtia Kakkosesta. On laadukas joukkue Kakkoseen, mutta motivoiko? Parhaat pelaajat pelaavat SM-sarjaa, joten pelaajatilanne on pelistä toiseen vähän auki. Jos saa parhaat kentälle, on ylivoimainen. Jos eivät saa, on joukkue Kakkosen keskitasoa. Paljon on kiinni omasta halusta ja asenteesta. Käpylässä eletään hektisiä aikoja.
Sijoitusveikkaus: 2-5, löytyy kärkipäästä, nousu itsestä kiinni.
Kevään maalitykki: Vertti Nieminen (8 maalia)
NJS - ainoa lohko B:stä pudonnut joukkue, putosi kanssa omaa tehottomuuttaan. 10 tehtyä maalia 9 pelissä on luokattoman vähän ja samalla tahdilla kyyti on kylmää Kakkosessakin. Motivoiko joukkuetta alempi sarjataso? Pisteellä putoaminen tasaisesta, mutta A-lohkoa heikommasta lohkosta ei lupaa nurmijärveläisillä hyvää. Tulossa vaikea syksy, jossa mitataan joukkueen paineensietokykyä. Nousua odotetaan, mutta tehoja on saatava.
Sijoitusveikkaus: 4-7, hyvää tekemistä, mutta silti jää jälleen katkerasti paratiisin ulkopuolelle. JäPS, Käpa ja FC HIK ovat luokkaa parempia.
Kevään maalitykki: Kalle Kantelinen, Julius Kentala (2 maalia)
TiPS - Joutui keväällä harmikseen kahden kovemman seuran vietäväksi ja jäi kolmanneksi lohkossa 2. Taistelee nytkin vahvasti noususta, sillä puolustus on sarjan paras. Vain 6 päästettyä maalia keväällä kertoo kovasta pelikurista. Muistuttaa Hodsgonin Suomea, sillä että potentiaalia on. mutta eivät onnistuneet kaatamaan kolmea kovinta uhkaajaa. Syksyllä tämän on muututtava, jotta nousu onnistuu. Alku ratkaisee jälleen.
Sijoitusveikkaus: 2-6, jos saa hyvän alun niin nousee, muuten jää jälleen rannalle. Puolustuksen pitää olla edelleen kunnnossa.
Kevään maalitykki: Veli Lamminmäki (8 maalia)
VJS - Kevään todellinen huumorijoukkue Ykkösessä, joka toimi vain pisteautomaattina muille. 7 tehtyä maalia on luokatonta, mutta 54 päästettyä on katastrofi. Myös Kakkosessa joukkue tulee olemaan täydellinen vastaantulija. On ihme, jos nappaa yhdenkin voiton. Tarjolla vain kiusaajan rooli. Taso ei yksinkertaisesti riitä ja joukkueen asenne saattaa olla heikkoa, sillä 9 tappiota ja useat moninumeroiset tappiot jättävät syvän arven (sanon kokemuksesta, koska näitä on nähty ennenkin). Toivottavasti osoittavat minun olevan väärässä, mutta heikolta näyttää. Vantaalla ollaan kriisissä.
Sijoitusveikkaus: 9-10, jos ei ole viimeinen, on se jo saavutus joukkueelle. Jätetään silti pieni ovenrako auki...
Kevään maalitykki: Janne Penttala (3 maalia)
Sarjataulukkoveikkaus:
1. JäPS
2. FC HIK
3. KäPa
4. HPS
5. TiPS
6. KTP/YJ
7. NJS
8. KasiYsi/97
9.. EBK
10. VJS
Syksyä odotellessa menkää vaikka katsomaan Klubin europelejä tai Veikkausliigaa, fudis on parasta paikan päällä