Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #850 : 07.01.2016 klo 14:00:44 |
|
Vidal Alvesin tilalle ja Munir laitaan niin sama 
|
|
|
|
|
Més que un club
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona, Ilves
|
 |
Vastaus #851 : 07.01.2016 klo 17:21:42 |
|
---------------MATS-------------- --Alves-Bartra-Vermaelen-Adriano-- -------SR-Masche-Rakitic---------- -------Vidal-Sandro-Turan---------
Siitä rouhijakentällinen toiseen osaan.
Munir ja Mathieu sisään ja Alves ja Rakitic pois. Kokoonpano sitten muotoon MATS; Adriano, Bartra, Vermaelen, Mathieu; Masche, SR, Turda; Vidal, Sandro, Munir Masche ja Turan antaa molemmat pientä mukavaa takas Espanyolin apinoiden jaloille.
|
|
|
|
|
kastemato
Poissa
|
 |
Vastaus #852 : 07.01.2016 klo 17:36:06 |
|
Sama, mutta kaipaisin myös aiemmin mainitsemani kengänheiton Ardalta!
|
|
|
|
|
kastemato
Poissa
|
 |
Vastaus #853 : 08.01.2016 klo 15:32:49 |
|
Suarez sai sitten kahden pelin bannin CdR -otteluihin. Onko jossain videota siitä, että mitä siellä tunnelissa oikein kävi? Ja saiko Espanoylin veska mitään jälkikäteen siitä "stamppauksesta"?
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #854 : 08.01.2016 klo 15:38:09 |
|
Suarez sai sitten kahden pelin bannin CdR -otteluihin. Onko jossain videota siitä, että mitä siellä tunnelissa oikein kävi? Ja saiko Espanoylin veska mitään jälkikäteen siitä "stamppauksesta"?
Ei ole videota vaan banni perustuu tuomarin ottelupöytäkirjaan. Hauskaa, että Uruguayssa tuota desechoa ei oikeastaan edes käytetä vaan Argentiinassa. Barçan mukaan Mascherano oli oikeasti tuon solvauksen takana. Edit. "Me cago en tu puta madre" oikeuttaa näköjään yhden pelin pelikieltoon. 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.01.2016 klo 15:40:41 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
kastemato
Poissa
|
 |
Vastaus #855 : 08.01.2016 klo 15:41:07 |
|
Ei ole videota vaan banni perustuu tuomarin ottelupöytäkirjaan. Mitä siellä pöytäkirjassa nyt sitten tarkalleen luki?
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #856 : 08.01.2016 klo 15:47:53 |
|
Mitä siellä pöytäkirjassa nyt sitten tarkalleen luki?
 Mascherano kävi mm. Pau Lópezille kuumana vielä ottelun jälkeenkin, kun Suárez tuntui jo selvästi rauhoittuneen ja sadattelevan lähinnä maalipaikkansa tuhrimista hetki ennen päätösvihellystä. Barcelona aikoo valittaa tuomiosta, mutta eiköhän Granada nyt hoidu huomenna ilman Suáreziakin. Paskanyolkaan tuskin kolmella maalilla keskiviikkona enää voittaa. Edit. Toivottavasti Munir saa tilaisuutensa huomenna kärjessä eli omalla pelipaikallaan. Koko syksy meni ainakin laidalla, mikä nyt ei sujunut edes vähää alusta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 08.01.2016 klo 15:53:48 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #857 : 08.01.2016 klo 15:58:26 |
|
Suarez sai sitten kahden pelin bannin CdR -otteluihin.
Barcelona aikoo valittaa tuomiosta, mutta eiköhän Granada nyt hoidu huomenna ilman Suáreziakin. Paskanyolkaan tuskin kolmella maalilla keskiviikkona enää voittaa.
hmm?
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #858 : 08.01.2016 klo 16:00:50 |
|
hmm?
Twitterissä joku kertoi varmana tietona, että pelikielto alkaa huomenna liigapelistä. Tiedä sitten... Edit. Ahaa, Copa ainoastaan kyseessä.
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #859 : 09.01.2016 klo 12:24:59 |
|
Liigapelit jatkuvat, tänään vastassa on Granada. Kokoonpano:
Ter Stegen, Bravo Piqué, Vermaelen, Mathieu Dani Alves, Jordi Alba, Adriano, Aleix Vidal Busquets Rakitic, Arda Turan, Iniesta, Sergi Roberto Suárez, Messi, Neymar, Sandro
Teknisellä päätöksellä pois jätettiin Masip, Douglas, Mascherano, Bartra ja Munir. Bartran asema joukkueessa alkaa kehittyä siihen suuntaan, että saman jatkuessa hän vaihtaa seuraa kesällä. Mascherano on lepovuorossa ja avannee siten varmasti ensi keskiviikkona Copassa.
Varmuudella voidaan sanoa, että tänään ei nähdä parasta mahdollista avausta. Enkä sano tätä pelkästään siksi, että Mascherano on lepovuorossa, vaan myös siksi, että ykkösnyrkillä on takana kaksi energiaa vaatinutta derbyä, joissa ainoastaan Rakitic <-> Turan vuorottelivat avauksessa. Niinpä tänään nähtäneen rotaatiota niin keskikentällä kuin puolustuslinjassakin. Alba, Iniesta ja Busquets tuskin avaavat sekä tänään että ensi keskiviikkona, vaan kukin aloittaa toisessa näistä penkillä. Sergi Roberton odotan avaavan tänään, samoin Rakiticin. MSN avaa varmasti tänään, mutta keskiviikkona Suárez on pelikiellossa, mikä tietää automaattista huilia (ehkä parempi niin). Täällä vallitsevasta yleisestä ilmapiiristä huolimatta luulen, ettei Lucho lähde liian heppoisella/rotaatiopainoitteisella avauskokoonpanolla jälkimmäiseen osaan Espanyolia vastaan, vaan ottaa tuonkin ottelun riittävän tosissaan, sillä derbyn ympärillä on vallinnut tällä viikolla niin erikoinen ja tulenarka ilmapiiri, ettei mitään jätetä sattumanvaraan. Messi avannee siis tuonkin ottelun muutamien muiden ykkösnyrkin pelaajien ohella. Ardan ja Vidalin oleminen pelaavien kirjoissa tietää onneksi sitä, että Lucholla on käytettävissään pari laatupelaajaa enemmän kuin syksyllä...
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #860 : 09.01.2016 klo 12:52:16 |
|
Busi lienee lepovuorossa sitten Espanyolia vastaan nyt kun Mascherano katselee matsin tänään katsomosta, ellei sitten Rakiticia ole Lucho kaavaillut pivoten paikalle tänään. Ardalle ja Aleixille nyt vaan minuutteja alle niin pääsevät kiinni pelituntumaan ennen kevään ratkaisupelejä. Toiveavaus:
Bravo Aleix - Piqué - Vermaelen - Alba Rakitic - Busquets - Arda Messi - Suárez - Neymar
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #861 : 09.01.2016 klo 13:47:23 |
|
  Siitä mielenkiintoinen vertailu Barcelonan pelistä & pelaajien kontribuutiosta kahden edellisen Espanyol-pelin osalta. Huomioitavaa: Busquetsin pallollinen rooli oli huomattavasti pienempi keskiviikkona Camp Noulla kuin viime lauantaina Cornellà-El Pratilla. Lisäksi keskiviikkona Barcelona pystyi kotinurmensa ja -yleisönsä turvin pelaamaan keskimäärin lähempänä vastustajan 16-aluetta kuin viikko sitten. Keskiviikkona Messi pelasi leveämmällä laidassa, mikä auttoi siten, että hän sai enemmän palloa tuolloin kuin lauantaina. Näin Alvesin ei tarvinnut yksin huolehtia koko oikeasta laidasta. Myös Suárez oli huomattavasti paremmin pelissä mukana keskiviikkona kuin lauantaina, jolloin hän pelasi syöttökombinaatioita pelkästään Neymarin kanssa.
|
|
|
|
|
00250
Poissa
|
 |
Vastaus #862 : 09.01.2016 klo 18:12:09 |
|
En tiedä kuuluuko tähän otsikkoon ja saattaa olla jo käsiteltykin, mutta kysyisin seuraavaa, liittyy kuitenkin urheilsuseura FC Barcelonaan, politiikkaan ja "mitä ne meistä ulukomailla ajattelee" -sektioon.
Ilmeisesti Katalonian isäm maallisin suomalais-venäläinen patriootti Ilja Janitskin on mukana FC Barcelonan toiminnassa jääkiekkojaostossa, onhan hän henk. koht. sivunsa taustakuvassaan kuvattuna yhdessä Bartomeun kanssa jääkiekkojuniorijoukkueen toimitsijana / valmentajana tms viralliset FC Barcelonan verkkarit päällä.
Veikkaisin, että FC Barcelonaa, jonka pelipaidoissa on UNICEFin tunnukset ja urheiluseura tekee merkittävää yhteis- ja hyväntekeväisyystyötä heidän kanssaan, kiinnostaisi tietää, että heidän / teidän urheiluseurassaan / -nne toimii avoin rasisti, jonka toiminta on täysin heidän omia arvojaan vastaan yhdistäen heidän urheiluseuransa rasismiin ja tehden heidän ns. goodwillinsa tyhjäksi tämän yhden tekijän takia.
Mikäli täällä on virallisia seuran jäseniä, niin en tiedä onko tahtotilaa lähteä tästä eteenpäin kertomaan organisaatiolle vai meniskö sitten esim. suurlähetystön kautta. Mene ja tiedä, kiitos ja anteeksi.
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #863 : 09.01.2016 klo 19:18:57 |
|
 Sergi Roberton esityksen statseja tänään pivoten paikalta: - syöttöprosentti 92,3% (ottelun toiseksi paras heti Vermaelenin jälkeen) - pitkät syötöt 5/5 - läpisyötöt 1/1 - 3 pallonriistoa (joukkueensa eniten) - 7 taklausta (ottelun eniten) - 2 onnistunutta kuljetusta (joukkueensa toiseksi eniten) - 3 key passia (ottelun eniten) - 93 pallokosketusta (ottelun eniten)
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #864 : 09.01.2016 klo 19:58:03 |
|
Ottamatta kantaa sen enempää, 99,999% Barcan sidosryhmissä toimivista ihmisistä ei tiedä/välitä koko jutusta eikä asia näin ollen vaikuta mitenkään. tuo 0,001% on sitten ne, jotka äsken lukivat viestisi. Sergi Robertolle häränkullin kokoinen yläpeukku.
|
|
|
|
|
León
Poissa
Suosikkijoukkue: Nettihuligaani
|
 |
Vastaus #865 : 09.01.2016 klo 20:04:10 |
|
Joo, voin käydä kertomassa et sun mielestä Ilja on poliittisesti väärässä. Uskon että näin vakavassa asiassa ryhdytään pikaisesti toimiin.
|
|
|
|
|
Alfons X
Poissa
Suosikkijoukkue: Barça, TPS, CE Europa, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #866 : 09.01.2016 klo 20:06:40 |
|
Ottamatta kantaa sen enempää, 99,999% Barcan sidosryhmissä toimivista ihmisistä ei tiedä/välitä koko jutusta eikä asia näin ollen vaikuta mitenkään. tuo 0,001% on sitten ne, jotka äsken lukivat viestisi.
Vielä kun kyseessä jääkiekko niin sama vaikka olisi mafiapomo.
|
|
|
|
|
Jii
Poissa
|
 |
Vastaus #867 : 12.01.2016 klo 14:36:09 |
|
Onko huomisesta kokoonpanosta mitään huhuiluja? Kyl mie niin toivoisin sitä huilia vähintään Neymarille.
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #868 : 12.01.2016 klo 14:52:34 |
|
Onko huomisesta kokoonpanosta mitään huhuiluja? Kyl mie niin toivoisin sitä huilia vähintään Neymarille.
Huhuista en tiedä, mutta ainakin Iniesta ja Busquets lepäilivät Ligassa Granadaa vastaan, eli varmaankin avauksessa derbyssä. Itsekin toivoisin reilua rotaatiota tappionkin uhalla, vaikka vastassa onkin Espanyol. Neymarille ja Messille lepovuoroa, Munir/Arda vasemmalle ja Sandro oikealle. Ketkä sitä pelikieltoa nyt sai viime kohtaamisessa? Mascherano, Piqué, Suárez..?
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #869 : 12.01.2016 klo 15:08:22 |
|
Ketkä sitä pelikieltoa nyt sai viime kohtaamisessa? Mascherano, Piqué, Suárez..?
Suárez. Mascherano oli lepovuorossa viikonloppuna, joten huomenna satavarmasti avauksessa. Piqué pelasi lauantaina täydet minuutit, mutta jotenkin uskon Waka Wakan löytyvän taas avausnipusta, ihan vaan koska "el ambiente en Cornellà será divertido."  Vähän luulen Piquén käyvän itse rustailemassa nimensä lappuun, joka LFP:lle menee reilu tunti ennen ottelun alkua.
|
|
|
|
|
Neemu
Poissa
Suosikkijoukkue: KTP
|
 |
Vastaus #870 : 12.01.2016 klo 18:34:09 |
|
Suárez.
Tarkoittaa siis Messin tai Neymarin avauspaikkaa todennäköisemmin. Kunhan jompi kumpi nyt olisi penkillä. Tuskin Messiä tuodaan Cornellàlle nostelemaan Ballon d'Oria vaan säästellään seremoniat Camp Noulle? Toivon... MATS - Vidal, Piqué, Mascherano, Alba - Busquets, Roberto, Iniesta - Arda, Munir, Sandro Mutta todennäköisesti - koska derby... MATS - Alves, Piqué, Mascherano, Alba - Busquets, Rakitic, Iniesta - Arda, Messi, Neymar
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #871 : 12.01.2016 klo 21:17:07 |
|
Bagnackin, Aitorin ja Babunskin sopparit purettu.
|
|
|
|
|
Més que un club
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona, Ilves
|
 |
Vastaus #872 : 12.01.2016 klo 22:49:04 |
|
Bagnackin, Aitorin ja Babunskin sopparit purettu.
Ilmeisesti myös Jose Suarezin ja Enguenen sopparit ollaan purkamassa. En nyt ihan ymmärrä tota B-joukkueen touhua.
|
|
|
|
|
aquel
Poissa
Suosikkijoukkue: FC Barcelona
|
 |
Vastaus #873 : 13.01.2016 klo 12:26:13 |
|
Tänään taas derby:
Ter Stegen, Masip Vidal, Alves, Adriano Piqué, Bartra, Mascherano, Vermaelen, Mathieu Busquets Rakitic, Sergi Roberto, Iniesta, Arda Munir, Messi, Neymar
Alba lepää, Suárez pelikiellossa. Sandro, Bravo ja Douglas on jätetty myös kokoonpanon ulkopuolelle...
|
|
|
|
|
KDB
Poissa
Suosikkijoukkue: 93:20
|
 |
Vastaus #874 : 13.01.2016 klo 12:29:41 |
|
Eiköhän Sandron päivät ala olemaan luetut.
|
|
|
|
|
|
|
|