Velmu
Poissa
|
 |
Vastaus #475 : 10.12.2015 klo 10:56:59 |
|
Viime kauteen lähdettäessä kokonaisbudjetti oli moninkertainen ja pelkkä pelaajabudjetti liki kaksinkertainen nollatuloksen tekevään AC Ouluun verrattuna, joka talousalueen, katsojakeskiarvon, houkuttelevuuden jne. suhteen vertautuu melko hyvin meidän Tepsiin.
Tuolla budjetit viime kaudelta http://svenska.yle.fi/artikel/2015/05/02/inte-fett-i-division-ett-men-ekenas-if-lever-pa-hoppetTPS:n pelaajabudjetti 200k ja AC Oululla 150k, joten ei nyt ihan kaksinkertainen ollut. Tuosta kuvaajasta näkee muutenkin aika hyvin tuon, että entiset liigaseurat, joilla organisaatio on iso ja vanhoja velvoitteita on paljon, ovat kokonaisbudjeteissa yli tuplasti neljänneksi suurinta isompia. Tosin nuo ovat vain etukäteen ilmoitettuja lukuja ja tiedän esim Jazzin pelaajabudjetin olleen vielä merkittävästi pienempi, mitä tuossa etukäteen ilmoitettuna.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #476 : 10.12.2015 klo 11:01:39 |
|
Jees. Sieltä tuli faktaa mutuilun sijaan.
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #477 : 10.12.2015 klo 11:46:37 |
|
Tuohon säästöjuttuun eli ei enää voidaan säästää enempää tai voi kuten todettua, niin seuraava aste on amatööriseura Kakkosessa.
No onhan tuossa välissä vielä mahdollisuus pelata tasaisesti Ykkösen keskikastissa/häntäpäässä suht sopuhintaisella joukkueella. Se on eri asia, ketä tuon tason kunnianhimo(n puute) TPS:ssä tyydyttäisi. Nyt tilanne on silti hullunkurinen, kun koko ajan tehdään turskaa ja samaan aikaan puhutaan julkisesti liiganoususta. Ymmärrän tietysti sen, että sidosryhmillä menee huuruun jos liigaa ei mainita edes puheen tasolla, mutta mitään konkreettista näyttöä liigavalmiudesta lähivuosina ei todellakaan ole.
|
|
|
|
|
Valeseiska
Poissa
|
 |
Vastaus #478 : 10.12.2015 klo 13:11:58 |
|
Suora lainaus svenska Ylen jutusta: "Det verkar som om TPS prioriterar administration framom spelarna. Österlund säger att en bra organisation är värd att bevaras." Jatkossa prioriteetit pitää laittaa toiseen järjestykseen ja pohtia, mikä on ensisijaista ja mikä on toissijaista, kun taloutta laitetaan kuntoon. Vuodessa on tilanne kyllä tässä suhteessa parantunut.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #479 : 10.12.2015 klo 16:52:21 |
|
No onhan tuossa välissä vielä mahdollisuus pelata tasaisesti Ykkösen keskikastissa/häntäpäässä suht sopuhintaisella joukkueella. Se on eri asia, ketä tuon tason kunnianhimo(n puute) TPS:ssä tyydyttäisi.
Nyt tilanne on silti hullunkurinen, kun koko ajan tehdään turskaa ja samaan aikaan puhutaan julkisesti liiganoususta. Ymmärrän tietysti sen, että sidosryhmillä menee huuruun jos liigaa ei mainita edes puheen tasolla, mutta mitään konkreettista näyttöä liigavalmiudesta lähivuosina ei todellakaan ole.
Se on nyt ihan se ja sama. Parempi olla suosiolla Kakkosen junioriseura/kasvattajaseura tyyliin KäPa kuin tuo. Suora lainaus svenska Ylen jutusta: "Det verkar som om TPS prioriterar administration framom spelarna. Österlund säger att en bra organisation är värd att bevaras."
Jatkossa prioriteetit pitää laittaa toiseen järjestykseen ja pohtia, mikä on ensisijaista ja mikä on toissijaista, kun taloutta laitetaan kuntoon. Vuodessa on tilanne kyllä tässä suhteessa parantunut.
Tästähän ovat jotkut toista mieltä tyyliin Ari Lahti. Eikä TPS voi tuosta enää säästää tai voi ja silloin lippuja myy ja käytännön asioita hoitaa pelaajat pelaamisen ohessa. Vuodessa ehkä parantunut mutta säästäminen itsensä kuoliaaksi on aika huono tie.
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #480 : 10.12.2015 klo 17:19:20 |
|
Suora lainaus svenska Ylen jutusta: "Det verkar som om TPS prioriterar administration framom spelarna. Österlund säger att en bra organisation är värd att bevaras."
Jatkossa prioriteetit pitää laittaa toiseen järjestykseen ja pohtia, mikä on ensisijaista ja mikä on toissijaista, kun taloutta laitetaan kuntoon. Vuodessa on tilanne kyllä tässä suhteessa parantunut.
Periaatteessahan Österlundin sanoma on täyttä totta silloin, kun "hyvä organisaatio" tuo niin paljon fyrkkaa sisään, että dirikat maksavat itsensä takaisin. Nyt näin ei selvästikään ole käynyt. Mikä panee toki miettimään, kuinka hyvä se organisaatiokaan lopulta oli.
|
|
|
|
|
Willer
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #481 : 10.12.2015 klo 17:25:35 |
|
Periaatteessahan Österlundin sanoma on täyttä totta silloin, kun "hyvä organisaatio" tuo niin paljon fyrkkaa sisään, että dirikat maksavat itsensä takaisin. Nyt näin ei selvästikään ole käynyt. Mikä panee toki miettimään, kuinka hyvä se organisaatiokaan lopulta oli.
Organisaatio mikä taisi olla kaksi henkilöä tai kolme jos Reini lasketaan. Organisaatio aika tulkinnanvarainen käsite suomalaisen urheilun henkilöstöluvuilla.
|
|
|
|
|
Jasseri
Poissa
|
 |
Vastaus #482 : 11.12.2015 klo 12:34:09 |
|
|
|
|
|
|
Keijot
Poissa
Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu
|
 |
Vastaus #483 : 11.12.2015 klo 13:10:17 |
|
Herkistyin hieman. Hienoja miehiä nuo kaksi Me-säätiön takana häärivää kaveria. Mutta kääntöpuolena rikkaiden almut köyhille tuo aina mieleen yhteiskuntamme rakenteelliset ongelmat. Hävettää että suomalaisella lapsella voi olla tarve almuille. Siitä olemme vastuussa me kaikki oikeistoa joskus äänestäneet. Toivottavasti tarve hyväntekeväisyydelle saadaan joskus loppumaan, mutta sillä välin peukkua laupeudelle 
|
|
|
|
|
Jasseri
Poissa
|
 |
Vastaus #484 : 11.12.2015 klo 13:18:33 |
|
Älä nyt politisoi.
|
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #485 : 11.12.2015 klo 13:32:53 |
|
Yleensä nämä Keijotin viestit sentään naurattavat, mutta nyt oli kyllä harvinaisen typerä juttu.
|
|
|
|
|
Allukin
Poissa
Suosikkijoukkue: Palloseura
|
 |
Vastaus #486 : 11.12.2015 klo 17:11:07 |
|
Lomski ja Virtasen Jamppa treenipelissä, Okaru kikkailemassa kentän laidalla. Muita "uusia" ja uusia kasvoja paikalla?
|
|
|
|
|
Tumpero
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, TPS TV, Casa
|
 |
Vastaus #487 : 11.12.2015 klo 17:16:42 |
|
Lomski ja Virtasen Jamppa treenipelissä, Okaru kikkailemassa kentän laidalla. Muita "uusia" ja uusia kasvoja paikalla?
Ei tainnut olla. Omia junioreita suurin osa edustusjoukkueen lisäksi; Juho Montola, Anton Lepola, Lucas Gabrielsson, Olli Jalli, Jami Siirtola, Otto Schultz, Roope Läpinen, Ilari Koljonen, Eetu Leppänen, Joonas Madetoja, Pyry Tenho, Elmo Heinonen (SalPa). Joku varmasti unohtui listasta.
|
|
|
|
|
pökkelö
Poissa
|
 |
Vastaus #488 : 11.12.2015 klo 23:10:23 |
|
Aika monta edustusjoukkueen pelaajaa puuttui tänään kentältä. Nuoret menivät lujaa. Pyry Tenho mm. miellytti silmää pelillään. Varman toppari työskentelyn lisäksi laadukaita avauksia.
Kausikorttikin tuli lunastettua, ja uudet tilat silmäiltyä.
|
|
|
|
|
Keijot
Poissa
Suosikkijoukkue: Intohimosta ylikriittinen, Keijoille kettuilu
|
 |
Vastaus #489 : 12.12.2015 klo 00:36:50 |
|
Yleensä nämä Keijotin viestit sentään naurattavat, mutta nyt oli kyllä harvinaisen typerä juttu.
Nyt menee vähän miekkailuksi, mutta ei ole mielestäni kauhean kivaa leimata toisen juttua typeräksi perustelematta.
|
|
|
|
|
aadee-hoodee
Poissa
Suosikkijoukkue: Kaikki turkulaiset, jotka pelaavat Veritaksella!
|
 |
Vastaus #490 : 12.12.2015 klo 01:02:33 |
|
Herkistyin hieman. Hienoja miehiä nuo kaksi Me-säätiön takana häärivää kaveria. Mutta kääntöpuolena rikkaiden almut köyhille tuo aina mieleen yhteiskuntamme rakenteelliset ongelmat. Hävettää että suomalaisella lapsella voi olla tarve almuille. Siitä olemme vastuussa me kaikki oikeistoa joskus äänestäneet. Toivottavasti tarve hyväntekeväisyydelle saadaan joskus loppumaan, mutta sillä välin peukkua laupeudelle  Tätä se on nykymaailma, valitettavasti, ikävä todeta...
|
|
|
|
|
|
|
Pelle-Wermanni
Poissa
Suosikkijoukkue: Vaasan Palloseura
|
 |
Vastaus #492 : 12.12.2015 klo 18:46:28 |
|
Tiesittekö, että Juho Lähde ja Riku Riski ovat tänään Vaasassa kannustamassa 1üga-pelissä Sportia. Missä seurauskollisuus?! 
|
|
|
|
|
pökkelö
Poissa
|
 |
Vastaus #493 : 12.12.2015 klo 21:16:16 |
|
Ääritalo ei jatka Lahdessa, vaikka yhä asu siellä. Vielä ei ole mitään tietoa missä pelaa. Kaikki auki. Tuskin kuitenkaan tulee TPS;n. Ärtsi pyytää todennäköisesti palkkaa, eikä sellaista rahaa taida meiltä löytyä.
|
|
|
|
|
Tumpero
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, TPS TV, Casa
|
 |
Vastaus #494 : 14.12.2015 klo 10:51:48 |
|
Tuota kausikorttien varauskarttaa päivitetty tänään ja se myynti ilmeisen hyvässä vauhdissa https://drive.google.com/file/d/0B_qa9EocR_zrZFJkanNSOUotWUk/viewJos Yläkentällä pelataan niin tuota B-sektiota saisi ainakin ylibuukata tai vähintään myydä irtolippuja sinne. Se sektio ei tainnut olla kertaakaan täynnä viime kaudella.
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #495 : 15.12.2015 klo 12:08:03 |
|
Tänään ilmeisesti tiedossa sopimusuutisia. 
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #496 : 15.12.2015 klo 13:16:29 |
|
Mettälä ja Holma jatkosopimuksiin, mikä kelpaa oikein hyvin.
Sen sijaan Jussi Aallon lähtö sopimuksenalaisena, MVNT? Voiko tämä kertoa mistään muusta kuin surkeasta taloustilanteesta?
|
|
|
|
|
Incrível
Paikalla
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #497 : 15.12.2015 klo 13:20:25 |
|
Voi vittu.  Gerulle hyvää jatkoa.
|
|
|
|
|
Satanen
Paikalla
Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)
|
 |
Vastaus #498 : 15.12.2015 klo 13:25:20 |
|
Gerulle toki peukkua, mutta taisi olla peliesityksiin nähden aivan liian kallis. Toki nyt pitää korvaaja löytää kun junnuissa ei taida kunnon kärkeä olla. Lehtonen? Mettälä ja Holma 
|
|
|
|
|
Statisti
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS
|
 |
Vastaus #499 : 15.12.2015 klo 13:28:15 |
|
Gerulle toki peukkua, mutta taisi olla peliesityksiin nähden aivan liian kallis. Toki nyt pitää korvaaja löytää kun junnuissa ei taida kunnon kärkeä olla. Lehtonen?
Tai seuran taloustilanteeseen nähden liian kallis? Normaalitilanteessa 30 prosenttia joukkueen maaleista tekevä kaveri kuuluu siihen kategoriaan, jolle pitää vähän pystyä maksamaankin. Montako maalia Aalto syötti? Oli varmasti suoraan mukana niin monessa maalissa, että hyökkäykseen jää hirvittävä aukko.
|
|
|
|
|
|
|
|