The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #2275 : 15.10.2016 klo 10:25:34 |
|
Tästä pitää olla eri mieltä. Hyvän potkutekniikan omaavat ainakin Ayarna, Siira, Aspegren, Miettunen sekä Ly. Itse olen ihmetellyt kauden mittaan, miksei lauota enempää kauempaa, kun kuitenkin potentiaalia siihen pitäisi olla.
- Kun kyse olisikin vain pelkästä potkutekniikasta. Kaukaa laukominen ei voi olla itseisarvo. Se kannattaa vain, kun siihen saadaan paikka. Ja sellaisia ei välttämättä tule ottelussa kovin monta. Laukominen päin blokkeja avaa vaarallisia vastahyökkäysmahdollisuuksia. Mitä taas tulee esimerkiksi mainitsemiisi Miettuseen ja Aspegreniin, heillä on tärkeä oma roolinsa puolustuspelissä, ja heidän teoreettinen aktiivinen hakeutuminen vetopaikkoihin sekoittaisi asioita aivan liikaa. Mutta joo, havaintoja eiliseltä: Siiralta ei onnistunut oikein mikään. Juuti sisään liian myöhään, ei päässyt kunnolla peliin mukaan. Ayarna avausjakson kuningas. En ole vielä katsonut IFK:n maalia videolta, joten ei muistikuvaa siihen johtaneista tekijöistä, mutta Miettusen topparipeli hyvällä tasolla. Aspegren hyvä ylöspäin. Maalintekoon pystyvän keskushyökkääjän puute näkyvä, mutta tunnustus Hjelmille tärkeästä rankkarin hankkimisesta. Kaikki lasketaan, ja monelta olisi jäänyt hankkimatta. Kokeneen pelaajan oveluutta ja tuloshakuisuutta.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2276 : 15.10.2016 klo 10:35:43 |
|
Tilastokatsaus on saatu nyt myös nettiin, hienoa. Tämän päivän lehdessä tiedotettiin, että Pekka Aalto on urheilutoimituksen vetäjä 2017 asti. Hieno juttu, tolkullisimpia jalkapalloihimisiä siellä. Tänään urheilusivut alkoivat Veikkausliiga-aukeamalla, jossa hehkutettiin "futiskiimaa". Samoin ilmoitettiin, että lehti on ostanut käyttöönsä tilastoja ja lähtee tekemään syväluotaavaa journalismia niitä purkaen.  Katsoin peliä IS-tv:sta ja johtopäätös on se, että HJK:n puolustuksella ei ole minkäänlaisia vaikeuksia maanantaina estää maalinteko 16 sisältä. Ilveksen hyökkääjiltä puuttuu rottamaisuus ja itsekkyys. Paitsi pilkkuja hankkiessa. Rexhepille taas punikkia Mutta joo, havaintoja eiliseltä: Siiralta ei onnistunut oikein mikään. Juuti sisään liian myöhään, ei päässyt kunnolla peliin mukaan. Ayarna avausjakson kuningas. En ole vielä katsonut IFK:n maalia videolta, joten ei muistikuvaa siihen johtaneista tekijöistä, mutta Miettusen topparipeli hyvällä tasolla. Aspegren hyvä ylöspäin. Maalintekoon pystyvän keskushyökkääjän puute näkyvä, mutta tunnustus Hjelmille tärkeästä rankkarin hankkimisesta. Kaikki lasketaan, ja monelta olisi jäänyt hankkimatta. Kokeneen pelaajan oveluutta ja tuloshakuisuutta. Syöttö HIFK-maaliin annettiin täysin vapaasti Ayarnan ruudusta, kun mies jää lönköttelemään. Topparien juoksulinjat vähän sekaisin mutta ehdottomasti Ayarnan piikkiin. E: nyt kun katsoo, niin Pavle joutuu (tai ehkä pikemminkin höntyilee) paikkaamaan Ayarnan ruutua, Miettunen ei tajua välittömästi vaihtaa puolta vaikka Aho kaventaa keskemmälle. Ehkä enemmänkin Pavlen hätiköidyn ratkaisun piikkiin, mutta Ayarnan olisi pitänyt olla tuossa terävämpi
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.10.2016 klo 10:40:52 kirjoittanut 13ergkamp »
|
|
|
|
|
Jats
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2277 : 15.10.2016 klo 11:13:47 |
|
Tästä pitää olla eri mieltä. Hyvän potkutekniikan omaavat ainakin Ayarna, Siira, Aspegren, Miettunen sekä Ly. Itse olen ihmetellyt kauden mittaan, miksei lauota enempää kauempaa, kun kuitenkin potentiaalia siihen pitäisi olla.
Kuten kohdassa 1. mainittiin... Hyökkääjien taso ei riitä. Tarkkottaa omasta mielestä sitä, että ei ole taitoo haistella paikkoja mihin se pallo pomppii muurin kimmokkeesta tai moken torjunnasta. Olisi ens kaudeksi jättipotti jos saadaan houkuteltua Nakkilan Nastan ykkös tykki tänne.  Vetäjiä löytyy.. Itsekkin ajatellu, että voisi käyttää noita laukojia paremmin hyväksi. Esim. Miettunen.. Erikoistilanteet... IS:n UL:ssä mainittu, että Miettunen ei ole iso toppari... joten. Jättäkää se kaveri kulmassa kärkkymään 16. ottamaan karat vastaan ja vastapalloon tulista kutia. Pientä hienosäätöö ja olemme paras. Nyt olemme vain huippuja. Edit: Toiveissa olisi Sentamulle jatko soppari ens kaudeksi. + Nakkilan Nasta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.10.2016 klo 11:31:15 kirjoittanut Jats »
|
|
|
|
|
Jonzza
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliiga
|
 |
Vastaus #2278 : 15.10.2016 klo 12:20:59 |
|
Missä on Ilves - HJK matsitopic?
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #2279 : 15.10.2016 klo 12:25:53 |
|
IS:n UL:ssä mainittu, että Miettunen ei ole iso toppari... joten. Jättäkää se kaveri kulmassa kärkkymään 16. ottamaan karat vastaan ja vastapalloon tulista kutia.
- Niin, 185 cm, ja näyttää pääsevän usein erikoistilanteissa päällään palloihin. Antaisin mieluummin jatkossakin erikoistilanteissa keskittyä tähän puoleen ja kehittyä siinä, kuin vaihtaa tehtävää vähemmän luontaiseen.
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2280 : 15.10.2016 klo 12:38:16 |
|
- Niin, 185 cm, ja näyttää pääsevän usein erikoistilanteissa päällään palloihin. Antaisin mieluummin jatkossakin erikoistilanteissa keskittyä tähän puoleen ja kehittyä siinä, kuin vaihtaa tehtävää vähemmän luontaiseen.
Niin, taisi eilenkin olla ainakin kolme kertaa puskemassa. Yksi jopa lähellä mennä maaliin?
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #2281 : 15.10.2016 klo 13:06:35 |
|
Niin, taisi eilenkin olla ainakin kolme kertaa puskemassa. Yksi jopa lähellä mennä maaliin?
- Alkukaudesta vieraissa HIFK:ta vastaan teki vastaavasta maalin.
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2282 : 15.10.2016 klo 13:27:07 |
|
Vaatisi käytännössä älyä toppareilta, keskikentän pohjalta ja laitureilta. Ja sitä monasti mainostamaani leveyttä pallonhallintatilanteessa.
Aika paljonhan eilenkin lopulta tultiin puolenvaihdon kautta, pallo Tendengille joka haastoi.
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Paikalla
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #2283 : 15.10.2016 klo 14:19:07 |
|
Aika paljonhan eilenkin lopulta tultiin puolenvaihdon kautta, pallo Tendengille joka haastoi.
Juu, mutta ei nekään pallonhallintajaksojen päätteeksi vaan nopean roiskimisen. Tuo mitä lainasit, oli tekstiäni joka viittasi siihen, että Ilves ei tee maaleja pallonhallinnan päätteeksi.
|
|
|
|
|
ilves1990
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #2284 : 15.10.2016 klo 14:57:24 |
|
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.10.2016 klo 15:07:56 kirjoittanut ilves1990 »
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2285 : 15.10.2016 klo 14:59:56 |
|
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2286 : 16.10.2016 klo 00:04:55 |
|
Katsoin peliä IS-tv:sta ja johtopäätös on se, että HJK:n puolustuksella ei ole minkäänlaisia vaikeuksia maanantaina estää maalinteko 16 sisältä. Ilveksen hyökkääjiltä puuttuu rottamaisuus ja itsekkyys.
Tuohan on täysin selvää kaikille, jotka ovat nähneet Ilveksen otteluita tällä kaudella. Tästä päästään myös jälleen mukavasti kärkimiesten tilastoihin tällä kaudella. Lada 624 minuuttia/1 maali (pilkku) Jonne 1157/0 Yunus 532/1 Hilu 794/1 Kun tuohon lisätään vielä Bellon pari peliä, niin saadaan selville, että Ilveksen kärki tekee pelitilannemaalin keskimäärin noin 1600 minuutin välein. Täysin käsittämätöntä, että joukkue on kuitenkin europaikoissa kiinni, eikä putoamistaistossa. Millaiset asetelmat olisikaan, jos joukkueessa olisi edes yksi hyökkääjä, joka osaa tehdä maaleja. Mutta ainakin pitäisi olla selvää, mitä Wissin ja kumppaneiden listalla on alleviivattu moninkertaisesti, kun ensi kaudelle tehdään hankintoja.
|
|
|
|
|
13ergkamp
Poissa
Suosikkijoukkue: Slavia Sofia
|
 |
Vastaus #2287 : 16.10.2016 klo 00:19:06 |
|
Lieventävä näkökulma: yhdellä selkeällä kärjellä pelattaessa on ehkä ihan luonnollista, että maalit tulevat muille hyökkääville pelipaikoille. Esimerkkinä Ranska Euro2016: Giroud 3, Griezmann + Payet 9. SILTI se on Giroud 3 eikä Giroud 0.
|
|
|
|
|
FCS mediatiimi
Poissa
|
 |
Vastaus #2288 : 16.10.2016 klo 00:39:56 |
|
Dear NIILON POJAT.
Yksi (loppuunmyyty) kotimatsi jäljellä. Teillä on vastuu yleisön huudattamisesta -> tunnelman luomisesta. Pari juttua HIFK-pelin pohjalta:
- Vetäkää paljon vähemmän näitä proosateoksia "jumalani / humalani" ja enemmän ILVES kläpkläpkläp, niin kaikki pääsee mukaan. - Kun vedätte jotain kläpkläpkläp-juttua, niin älkää tehkö koko ajan niitä vammaisia hidastuksia, kun jengi ei pääse mukaan niihin. - Kun vedätte jotain kläpkläpkläp-juttua, niin älkää nyt ainakaan lopettako kesken hyökkäystilanteen! - Kläpkläpkläpit voi vetää vähän rauhallisemmalla tempolla, normaali hämäläinen ei ehdi kläpyttää tuohon vauhtiin. - sSuUoOmMiI toimii hyvin, miksi ei iIlLvVeEsS
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #2289 : 16.10.2016 klo 10:20:39 |
|
Mutta ainakin pitäisi olla selvää, mitä Wissin ja kumppaneiden listalla on alleviivattu moninkertaisesti, kun ensi kaudelle tehdään hankintoja.
Lieventävä näkökulma: yhdellä selkeällä kärjellä pelattaessa on ehkä ihan luonnollista, että maalit tulevat muille hyökkääville pelipaikoille.
- Niin, näitä havaintoja maalintekijä- ja laukojapulasta tehdessä voi miettiä myös sitä, paljonko tämä kaikki on Jallulta tietoista painottamista nimenomaan pelin muihin osa-alueisiin. Maalit ja laukomiset näkyvät kannattajille selvimmin, mutta ehkä Ilves on ollut tällä kaudella näin hyvä juuri siksi, että on panostettu näihin muihin osa-alueisiin ilotulituksen kustannuksella? Ei sillä, että itse olisin silti erityisesti hyökkääjättömyyspelitavan kannattaja.
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2290 : 16.10.2016 klo 11:11:28 |
|
- Niin, näitä havaintoja maalintekijä- ja laukojapulasta tehdessä voi miettiä myös sitä, paljonko tämä kaikki on Jallulta tietoista painottamista nimenomaan pelin muihin osa-alueisiin. Maalit ja laukomiset näkyvät kannattajille selvimmin, mutta ehkä Ilves on ollut tällä kaudella näin hyvä juuri siksi, että on panostettu näihin muihin osa-alueisiin ilotulituksen kustannuksella? Ei sillä, että itse olisin silti erityisesti hyökkääjättömyyspelitavan kannattaja.
Uskoisin kuitenkin, että on siellä melko tosissaan haettu kunnon hyökkääjä, koska esim. Sentamun asioiden järjestymistä odotettiin puoli vuotta ja välissä kävi toinenkin ehdokas. Ja mitä noihin maalimääriin tulee, niin HJK:n ja SJK:n ykköskärjillä on molemmilla 16 maalia kasassa, ja myös he ovat pääosin pelanneet yksin kärjessä. Eihän noita Ilveksen hyökkääjien maalimääriä saa miksikään muuksi kuin suureksi pettymykseksi, vaikka asiaa miten kääntelisi.
|
|
|
|
|
BEAT!!
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2291 : 16.10.2016 klo 11:22:09 |
|
Dear NIILON POJAT.
Yksi (loppuunmyyty) kotimatsi jäljellä. Teillä on vastuu yleisön huudattamisesta -> tunnelman luomisesta. Pari juttua HIFK-pelin pohjalta:
- Vetäkää paljon vähemmän näitä proosateoksia "jumalani / humalani" ja enemmän ILVES kläpkläpkläp, niin kaikki pääsee mukaan. - Kun vedätte jotain kläpkläpkläp-juttua, niin älkää tehkö koko ajan niitä vammaisia hidastuksia, kun jengi ei pääse mukaan niihin. - Kun vedätte jotain kläpkläpkläp-juttua, niin älkää nyt ainakaan lopettako kesken hyökkäystilanteen! - Kläpkläpkläpit voi vetää vähän rauhallisemmalla tempolla, normaali hämäläinen ei ehdi kläpyttää tuohon vauhtiin. - sSuUoOmMiI toimii hyvin, miksi ei iIlLvVeEsS
Ja sitten vielä "nuija nuija!" ja "maaliii maalii", niin ollaan kuin Kotkassa tai Seinäjoella? Lähtökohtaisesti kannattajat laulavat joukkueen eteen, ei yleisön. Toki yleisön huudatusta tulee, kun siihen on itressejä.
|
|
|
|
|
El Domingo
Poissa
|
 |
Vastaus #2292 : 16.10.2016 klo 12:04:04 |
|
Tsemiä lopputaistoihin. Tammelassa hyvä tunnelma. Tällä Ilves seurantaan 
|
|
|
|
|
Ipaipa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves 1931
|
 |
Vastaus #2293 : 16.10.2016 klo 12:14:14 |
|
Tärkeintä on, että on laaja chänttivalikoima ja kannattajia chänttäämässä, mutta näissä täyden Tammelan otteluissa olisi todella kiva kuulla dialogia Itäpäädyn ja muiden katsomoiden välillä. Esim. "Yksi rakkaus, yksi seura" olisi mahtavan kuuloinen levitettynä koko Tammelaan. Toki vaatii pientä ponnistelua.
|
|
|
|
|
The Real Wolf
Poissa
|
 |
Vastaus #2294 : 16.10.2016 klo 12:16:48 |
|
Uskoisin kuitenkin, että on siellä melko tosissaan haettu kunnon hyökkääjä, koska esim. Sentamun asioiden järjestymistä odotettiin puoli vuotta ja välissä kävi toinenkin ehdokas.
Ja mitä noihin maalimääriin tulee, niin HJK:n ja SJK:n ykköskärjillä on molemmilla 16 maalia kasassa, ja myös he ovat pääosin pelanneet yksin kärjessä. Eihän noita Ilveksen hyökkääjien maalimääriä saa miksikään muuksi kuin suureksi pettymykseksi, vaikka asiaa miten kääntelisi.
- Ymmärrän perustelusi, ja varsinkin ekasta kappaleesta suunnilleen samaa mieltä. Mutta silti voi miettiä, miten paljon yhden osa-alueen pettymykselle antaa merkitystä, kun kokonaisuus on kuitenkin ollut huomattavasti odotuksia parempi. Sentamu sinänsä on ollut jonkinlainen pettymys. Mutta jos oppisi off-seasonilla Veikkausliigan tavoille, ja hioutuisi vielä timantiksi? Hyökkääjiä haettiin nyt Afrikasta, ja mikä ettei, koska Tendeng-arpa esimerkkinä osui. Mutta mieluummin katselen kärjessä vaikka Hilskaa tai Multasta, kuin Sentamun tasoista tuontikamaa, ellei oleellisesti paranna tästä kaudesta.
|
|
|
|
|
Mama
Poissa
|
 |
Vastaus #2295 : 16.10.2016 klo 12:31:57 |
|
Voisiko joku ilvesläinen perustaa matsitopicin huomiselle?
Edit:ja samaan aikaan perustettu.
|
|
|
|
|
|
|
Naapel
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2297 : 16.10.2016 klo 12:51:29 |
|
- Ymmärrän perustelusi, ja varsinkin ekasta kappaleesta suunnilleen samaa mieltä. Mutta silti voi miettiä, miten paljon yhden osa-alueen pettymykselle antaa merkitystä, kun kokonaisuus on kuitenkin ollut huomattavasti odotuksia parempi.
Sentamu sinänsä on ollut jonkinlainen pettymys. Mutta jos oppisi off-seasonilla Veikkausliigan tavoille, ja hioutuisi vielä timantiksi? Hyökkääjiä haettiin nyt Afrikasta, ja mikä ettei, koska Tendeng-arpa esimerkkinä osui. Mutta mieluummin katselen kärjessä vaikka Hilskaa tai Multasta, kuin Sentamun tasoista tuontikamaa, ellei oleellisesti paranna tästä kaudesta.
Totta, ettei sille täydy antaa liian isoa merkitystä. Kuitenkin hyökkäys on ollut tämän kauden joukkueen heikoin osa-alue, ja moni ottelu olisi voinut kääntyä voitoksi, jos kärjessä olisi vähän tehokkaampi pelaaja. Mutta hyvät maalintekijät ovat tämän lajin halutuimpia pelaajia, eikä Ilveksen resursseilla voi odottaa, että niitä kaikkein kliinisimpiä pelaajia tänne saadaan. Ja Sentamu hankittiin oman käsityksen mukaan ykköskärjeksi, joten on ollut pettymys. Mutta saa nähdä, jos mies parantaisi otteitaan ensi kaudella. Off-seasonia toki jonkun verran haittaa Afrikan mestaruuskisat. Ja on totta, että suomalaisia näkisi mieluummin joukkueessa. Hilska saatiin, Multastakin varmasti yritettiin, mutta valitsi Lahden. Kovin paljoa muita potentiaalisia nimiä ei sitten tainnutkaan olla. Ykkösluokan kotimaiset nimet, kun valitsivat aikaisemmin muut seurat. Ja pakkohan se oli ulkomailta ykköskärkeä etsiä, kun joukkueessa olleista suomalaisista ei siihen rooliin ollut. Mutta saa nähdä, miten tuo hyökkääjätilanne ensi kaudeksi muotoutuu. Sentamulla on siis sopimus, jonka lisäksi uskoisin Hilskan jatkavan, koska on kuitenkin Wissin luottopelaajia terveenä ollessaan. Ykköskärkeä pitää taas lähteä etsimään muualta, ja pakkohan se taitaa olla mennä ulkomaille. Lisäksi kaveriksi voisi ottaa jonkun Wissin tunteman kärjen junnumaajoukkueista, jos potentiaalisia on saatavilla. Ja ykköskärjen pitäisi tosiaan olla prioriteettilistan kärjessä yhdessä Pavlen jatkon sekä avauksen vasemman laiturin kanssa.
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Paikalla
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #2298 : 16.10.2016 klo 13:30:34 |
|
Ykköskärki saisi olle vielä hyvä pääpelaaja, kun Soisalo kuitenkin pääsee laidalta keskittämään ja ajamaan boksiin. Itse asiassa juuri Giroudin kaltainen pelaaja, kun tuossa aiemmin miehestä oli puhetta. Saa pidettyä palloa, saa pudotettua laitaan pitkiä avauksia, osaa viimeistellä päällä ja jalalla.
Vaikeuttaisi huomattavasti vastustajan pelaamista ja ehkä niistä hitaists hyökkäyksistäkin alkaisi tulla maaleja, kun olisi joku laittamassa sisään.
Sitten tulee realismi kehiin ja tosiaan voi miettiä, että millä rahalla ja kuka sinne tulisi. Onko ketään maitojunailijoita Euroopasta?
|
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2299 : 16.10.2016 klo 13:36:14 |
|
HIFKin Mäkelä olisi mielestäni aika sopiva...
|
|
|
|
|
|
|
|