• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Naisten Liiga 2016

Aloittaja pallojalassa, 18.01.2016 klo 22:44:01

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Mestari kaudella 2016

FC Honka
10 (8.8%)
HJK
15 (13.2%)
Ilves
12 (10.5%)
Nicefutis
6 (5.3%)
Pallokissat
12 (10.5%)
PK-35 Vantaa
28 (24.6%)
TiPS
7 (6.1%)
TPS
11 (9.6%)
ONS
4 (3.5%)
Åland United
9 (7.9%)

Äänestäjiä yhteensä: 112

pallojalassa


Epeli

Lainaus käyttäjältä: pallojalassa - 28.05.2016 klo 18:34:46
Ulosajon syy?

Kaatoi höökijän alueella. Kaipa se oli ilmeinen maalipaikka.

pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: Epeli - 28.05.2016 klo 18:49:58
Kaatoi höökijän alueella. Kaipa se oli ilmeinen maalipaikka.
Vai oliko peräti ryntääjä???
Taisi katketa HJKn lento loukkaantumisiin ja valmentajan vaihtoon.

Stürmer

#178
HJK:n pelaaminen oli itselleni melkoinen pettymys.  En tiedä johtuiko anemia näistä viime hetken valmentajasekoiluista, mutta jotenkin klubin kenttäpelistä tuntui puuttuvan ns. punainen lanka kokonaan. Toisaalta ei pyritty pelaamaan kovin suoraviivaisesti pystyyn, mutta toisaalta ei osattu vähää alusta pelata myöskään pitempiä syöttöketjuja ja hitaampia hyökkäyksiä.  Ehkä suurin ongelma oli puutteellisessa kyvyssä pelata palloa ahtaassa tilassa, kun Ipa osasi melko hyvin tiivistää oman pakkansa.  Sen läpäisy näytti olevan suurin piirtein vuoren kokoinen haaste HJK:lle, eikä pallottomien aloitteet ehkä olleet riittäviä.

Ihmettelin myöskin ulkomaillakin ammatikseen pelanneen kokeneen Essi Sainion pallollisia ratkaisuja. Sainio oli pallossa todella paljon, mutta jostain ihmeen syystä onnistui lähes aina valitsemaan väärän tai huonon ratkaisun.  Pelin näkemisessä tuntui olevan jotain haastetta, kun levittävät syötöt jäivät puuttumaan lähes täysin.  Toisaalta viivyttely murtosyötöissä pysäytti lupaavan hyökkäyksen useammankin kerran. Tia Hälinen ei taas selvästikään luottanut pelikavereihinsa, vaan yritti itse ratkaista peliä.  Klubin kokoonpanossa oli kyllä muutamalla pelipaikalla selviä heikkouksia ja Ipa taisikin rakentaa HJK:n oikean laidan kautta kaikki maalitilanteensa.

Vaikka pelaaminen puolin ja toisin oli taas kerran melkoista päästä päähän säntäilyä, niin Ipan kunniaksi on tällä kertaa sanottava, että peliä maltettiin edes hetkittäin rakentaa myös leveyden kautta ja monta varsin onnistunutta painopisteen vaihtoa nähtiin.  Myös keskikentällä oltiin tällä kertaa "kotona", sillä parivaljakko Björn - Mikkola otti mielestäni selvän keskialueen hallinnan.  Yleisömäärä 600+, ei paha.

e. vasen->oikea

Tsiisus

Kylähän tänään nähtiin Tammelassa aivan eri Ilves kuin edellisessä kotipelissä. HJK:n niminaiset olivat paha pettymys. Ruutu ei pärjännyt keskellä eikä Hälinen päässyt Ilveksen puolustuksen läpi mistä puolelta sitten yrittikin. Tosin oli joukkueella momentuminsa 1. puoliskolla.

Epeli

Huomionarvoista on muuten, että Meriluoto ja Collin kulkevat Klubin mukana vieraissa, vaikka kokoonpanon ulkopuolella vielä ovatkin. Varsinkin Meriluodon, joka kulkee vielä kepeillä,  luulisi mieluummin lepuuttavan kipeätä kohtaa kuin hengailla Tammelassa.


Vorssander

Lainaus käyttäjältä: Stürmer - 28.05.2016 klo 20:26:09
HJK:n pelaaminen oli itselleni melkoinen pettymys.  En tiedä johtuiko anemia näistä viime hetken valmentajasekoiluista, mutta jotenkin klubin kenttäpelistä tuntui puuttuvan ns. punainen lanka kokonaan.
Olen nähnyt HJK:ta talven ja alkukauden aikana noin kymmenisen peliä enkä ole nähnyt niissä kuin välähdyksiä jonkinlaisesta selkeästi peli-ideasta. Tuo ei siis missään määrin johdu valmentajatilanteesta. Sen sijaan on ihan mahdollista, että uusi valmentaja saa ajan kanssa tuohon pelaamiseen jotain tolkkua.

Epeli

Tuo tolkku on ehkä tässä se avainsana. Siellä on ihan mitalitason materiaali ja taitoa, hyökkäysvoimaa (vaikka paras höökijä onkin saikulla) ja leveyttäkin riittämiin, mutta akat juoksevat ympäri kenttää toisiaan huomaamatta kuin päättömät kanat (anteeksi kärjistys).

Tsiisus

Ilveksen kannalta mielenkiintoista nähdä millä kokoonpanolla seuraavaan peliin lähdetään. Tällä porukalla peli kulki kohtuullisesti. Edelleen tosin olen sitä mieltä että klubi ei tänään ollut kummoinen tason mittari.

Vorssander

Lainaus käyttäjältä: Epeli - 28.05.2016 klo 23:48:30
Tuo tolkku on ehkä tässä se avainsana. Siellä on ihan mitalitason materiaali ja taitoa, hyökkäysvoimaa (vaikka paras höökijä onkin saikulla) ja leveyttäkin riittämiin, mutta akat juoksevat ympäri kenttää toisiaan huomaamatta kuin päättömät kanat (anteeksi kärjistys).
Toisaalta olen myös sitä mieltä, että HJK:n materiaali on aika epätasapainoinen. Maalivahti ja hyökkäysosasto ovat laadukkaita, mutta puolustus ja keskikenttä eivät ole riittävän hyviä nostaakseen joukkuetta mestaruustaisteluun. Lisäksi esimerkiksi Ruudusta ei saada tällä hetkellä parasta irti. Oikein roolitettuna kyseessä on hyvä pelaaja, mutta nyt Ruutu yrittää ottaa keskikentällä vähän liian isoa roolia. Sama pätee myös Hakalaan, jota pitäisi ehdottomasti peluuttaa laidalla, ei kymppinä.

kulkuri

Lainaus käyttäjältä: pallojalassa - 28.05.2016 klo 20:17:53
Vai oliko peräti ryntääjä???
Taisi katketa HJKn lento loukkaantumisiin ja valmentajan vaihtoon.
Ainahan Pihamaan joukkueiden "lento" katkea loukkaantumisiin :D :D :D

PK-35 Vantaa


Toomare

Vaikka pelaaminen puolin ja toisin oli taas kerran melkoista päästä päähän säntäilyä, niin Ipan kunniaksi on tällä kertaa sanottava, että peliä maltettiin edes hetkittäin rakentaa myös leveyden kautta ja monta varsin onnistunutta painopisteen vaihtoa nähtiin.  Myös keskikentällä oltiin tällä kertaa "kotona", sillä parivaljakko Björn - Mikkola otti mielestäni selvän keskialueen hallinnan.  Yleisömäärä 600+, ei paha.

e. vasen->oikea
[/quote]

Björnin parina keskellä oli Winter, joka pelasi myös hyvän pelin.

Stürmer

Lainaus käyttäjältä: Toomare - 29.05.2016 klo 19:58:33

Björnin parina keskellä oli Winter, joka pelasi myös hyvän pelin.


Oikeassa olet, juurikin näin.  Mikkola taisi pelata ylempänä.


Seatbelt

#190
TPS vei Nice Futista helpohkosti 5-0 kotona. Maaleista vastasi Jutta Rantala x3, Laaksonen ja Öling. Öling olisi paukuttanut paremmalla viimeistelyllä +3 ja lisäksi toisen puoliajan paikoista olisi Ruohomaallekin helposti merkitty pari osumaa, mutta jäivät tiukkojen paitsioiden ja märän ruudin vuoksi tekemättä. Lukemat kaunistelivat tasoeroa, tuplat olisivat kuvastaneet ehkä paremmin. Muuten kokonaisuutena Tepsiltä suht ehjää peliä, onneksi Inkku ei loukannut itseään pahemmin loppupuolen kolauksessa, josta porilaisten pelaaja sai ottelun ainoan varoituksen.

Turun Sanominen uutisointi voitosta: http://futis.ts.fi/uutiset/rantalan-hattutemppu-siivitti-tpsn-murskavoittoon

PK-35 Vantaa

Kolme PK-35 Vantaan pelaajaa on mukana, kun Suomen naisten A-maajoukkue jatkaa EM-karsintojaan kotimaan kamaralla. Punamustien pelaajista "Helmarien" matkassa ovat Sanna Saarinen, Sanni Franssi ja Tia Painilainen. Suomi kohtaa perjantaina 3.6. Irlannin Valkeakoskella ja tiistaina 7.6. Portugalin Helsingissä.

https://pk35vantaa.fi/2016/06/01/punamustien-maajoukkuepelaajat-valmiina-tuleviin-otteluihin/

PK-35 Vantaa

PK-35 Vantaa ilmoittaa ylpeänä, että Myyrmäessä pelataan elokuussa jälleen naisten Mestarien liigaa!
https://pk35vantaa.fi/2016/06/09/pk-35-vantaa-emannoi-jalleen-mestarien-liigan-karsintaturnausta/

PK-35 Vantaa


Kaikki ei pelaa

Iso peli tänään Myyrmäessä. Aiemmin tällä kaudella vierailijat ovat lähteneet bussimatkalle melkoisen kylvetyksen jälkeen. Jos Ilves kokee tänään saman niin alkaa olla sarjataulukon ja henkisenkin puolen kannalta aika vaikea nähdä kuka nousisi uhkaamaan punamustia. Jos taas tulisi vierasvoitto, erot sarjan kärkipäässä olisivat huomattavasti pienempiä. Veikkaus, joka televisio ottelun, pitää kotijoukkuetta hienoisena suosikkina 1,30-5,40-5,50 kertoimilla.

pallojalassa

#195
LainaaVeikkaus, joka televisio ottelun, pitää kotijoukkuetta hienoisena suosikkina 1,30-5,40-5,50 kertoimilla.

Pk vandan mestaruutta ei kukaan uhkaa. Loppukaudesta vielä pahimpien kilpailijoiden rivit harvenevat USAn.


PK-35 Vantaa

Otteluraportti: PK-35 Vantaa - Ilves 2-0 (1-0)
https://pk35vantaa.fi/2016/06/11/punamustille-2-0-voitto-ilveksesta/

Ottelun jälkeisissä haastatteluissa olivat joukkueiden päävalmentajat Jari Väisänen ja Maiju Ruotsalainen sekä pelaajista Punamustien Roosa Toivanen ja Ilveksen Kreeta-Liisa Yli-Säntti.
https://youtu.be/A_uLLzMcLSE

Kaikki ei pelaa

Vakuuttava voitto kovimmasta kilpailijasta. Vähän nihkeä esitys, koska Ilves keskittyi lähinnä puolustamaan ja onnistuikin siinä tietyllä tavalla hyvin. Seurauksena oli toisaalta se, että Ilveksen hyökkääminen perustui lähinnä pitkiin toivotaan toivotaan syöttöihin.

Sanni Franssille pitäisi laittaa kymmenen kilon lisäpainot niskaan, että puolustajilla olisi mitään toivoa pysyä mukana. Läpiajoista viimeistelyyn Sanni voisi ottaa mallia Aleksi Ristolalta. Toki siellä kävivät melkein kaikki tekemässä Ilveksen veskarista pelin parasta pelaajaa ja pitämässä peliä näennäisesti jännittävänä.

Lääkintämies

LainaaNiceFutiksessa kuohuu – naisten liigajoukkueen valmentajat irtisanoutuivat
Naisten Liigaa pelaavan NiceFutiksen valmentajat ovat jättäneet tehtävänsä. Syynä on valmentaja Pekka Välilän mukaan seuran johtokunnan puuttuminen kapteenin valintaan.

jalkapallo pelikentällä
Kuva: Anssi Leppänen / Yle
Mistä on kyse?


Jalkapallon naisten Liigassa pelaavan NiceFutiksen koko valmennusjohto on jättänyt paikkansa. Valmentaja Pekka Välilä vahvistaa, että hän ja päävalmentaja Kari Latvanen sekä kaksi muuta valmennukseen osallistunutta henkilöä ovat ilmoittaneet, että eivät enää ole mukana joukkueen toiminnassa.

Välilän mukaan syynä on edustusjoukkueen ulkopuolisten seuran jäsenten puuttuminen joukkueen johtamiseen. Harjoituksiin oli Välilän mukaan tullut johtokunnan mandaatilla puhuva henkilö, joka soitti seuraavana päivänä ja ilmoitti, että joukkueen kapteenia on vaihdettava.

– Olin tiistaina vielä puoli neljän aikaan menossa iltapäivän harjoituksiimme, kun sain soiton. Olen valmentanut 30–40 joukkuetta eikä tällaista ole koskaan tapahtunut. Kapteeni valitaan joukkueessa joko pelaajien, valmentajien tai molempien päätöksellä. Taisin irtisanomisen sijaan huutaa itseni irti, Välilä sanoo.
Liigassa häntäsijoilla

Välilä arvioi, että valmentajien ja seurajohdon välit ovat huonontuneet sen jälkeen, kun joukkue kävi Maarianhaminassa toukokuussa. Ottelu päättyi NiceFutikselle ikäviin tappiolukemiin ja osa pelaajista unohti jäädä maihin laivasta Ahvenanmaalla.

Taisin irtisanomisen sijaan huutaa itseni irti.

– Valmentaja Pekka Välilä

– Saattaa olla, että tällä kapteenin vaihtamisella haluttiin saada meidät irtisanoutumaan, Välilä sanoo.

Pekka Välilän mukaan hän ei ole tehnyt suunnitelmia, missä valmentaa seuraavaksi vaan aikoo nyt rauhassa seurata jalkapallon EM-kisoja ja muuta jalkapallotarjontaa katsomon puolelta.

NiceFutis on naisten Liigassa toiseksi viimeisellä sarjapaikalla. Joukkue on kerännyt kymmenessä ottelussa neljä pistettä.
"Valmennus epäonnistunut"

NiceFutiksen puheenjohtaja Antero Kivelä sanoo, että Välilän mainitsema johtokunnan valtuuttama henkilö on lähetetty paikalle selvitysmieheksi. Kivelän mukaan toive kapteenin vaihtamiseen tuli pelaajilta.

Nyt etsimme uusia valmentajia ja tunnusteluja on käyty.

– Puheenjohtaja Antero Kivelä

– Ehkä tämä valmentajien irtisanoutuminen oli odotettuakin. Peli ei ole kulkenut, vaikka joukkueeseen on panostettu. Eronnut valmennusjohto ei ole onnistunut. Nyt etsimme uusia valmentajia, ja tunnusteluja on jo käyty. Harri Heikkinen valmentaa seuraavan ottelun, Kivelä sanoo.

Kivelä pitää yhtenä joukkueen heikkoutena huonoa kuntoa. Hän kertoo saaneensa johtokunnalta pyynnön ottaa osaa joukkueen kuntovalmennukseen kesällä kuukauden ajan.

– En ole kieltäytynyt. Pelaamiseen en puutu, Kivelä täsmentää.

Antero Kivelä sanoo, että NiceFutiksella on hänen mielestään vielä hyvät mahdollisuudet välttää putoaminen tai karsintoihin joutuminen. Se vaatisi kuitenkin pelin paranemista ja pisteiden saamista.

http://yle.fi/uutiset/nicefutiksessa_kuohuu__naisten_liigajoukkueen_valmentajat_irtisanoutuivat/8960688

Iloista loppukautta vaan sinne.

Suoraan bänniin!

Oikea päätös. Tolla materiaalilla Nicen pitäis pystyä kamppailemaan viimesestä yläloppusarjan paikasta. Nyt joku korkeamman profiilin ammattimies tilalle.