• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Naisten Liiga 2016

Aloittaja pallojalassa, 18.01.2016 klo 22:44:01

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Mestari kaudella 2016

FC Honka
10 (8.8%)
HJK
15 (13.2%)
Ilves
12 (10.5%)
Nicefutis
6 (5.3%)
Pallokissat
12 (10.5%)
PK-35 Vantaa
28 (24.6%)
TiPS
7 (6.1%)
TPS
11 (9.6%)
ONS
4 (3.5%)
Åland United
9 (7.9%)

Äänestäjiä yhteensä: 112

Stürmer


Ilves - Honka 0-1 (0-1).

Erikoinen matsi, jota Honka vei ensimmäisen 20 minuutin ajan näytöstyyliin painaen pelin Ilveksen päätyyn hyvällä liikkeellä ja nopealla lyhytsyöttöpelillä.  Hongalla oli ekalla vartilla noin 10 minuutin sisään kolme käytännössä avointa maalintekotilannetta, mutta viimeistelyn taso osoitti lähinnä sääliä ja myötätuntoa kotijoukkuetta kohtaan.

Noin 25 minuutin pelin jälkeen Ilves sai rakennettua ensimmäisen vaarallisen maalipaikkansa, minkä jälkeen muutamassa minuutissa tapahtui käsittämätön käänne, kun Hongan täydellisesti hallinnassa ollut peli mureni merkillisellä tavalla.  Espoolaisten ykköskosketukset alkoivat karkailla, liike hidastui, pakka levisi pitkin kenttää, kun välimatkat kasvoivat ja harhasyöttöjä alkoi tulla tämän tästä.  Niinpä Ilves otti yhtäkkiä pelin haltuunsa ja sai hyväksi toviksi paineen Hongan kenttäpäätyyn. Jonkilaisen vastahyökkäyksen päätteeksi Honka onnistui kuitenkin hankkimaan kulmapotkun, jonka jälkitilanteesta Kiia Laine pääsi tökkäämään pallon maaliin 0-1.

Toinen puoliaika oli sitten tasaisempaa palloilua ja molemmilla oli paikkoja lisämaaleihin, ehkäpä Ilveksellä muutama tilanne enemmän, mutta tänään Kollasen sihti oli pahasti hukassa, eikä Ipa onnistunut pusertamaan tasoitusosumaa.   Vera Saastamoinen Hongan piikissä oli myöskin yllättävän heikko viimeistelijä, vaikka pääsi muutaman kerran huipputontille.

Hongan paras ase hyökkäyssuuntaan oli nopea Henni Malinen, joka tunkeutui laidaltaan useampaan kertaan Ipan boksiin ja palkittiinkin kolmella tähdellä.  Puolustuspäässä Emma Koivisto pelasi erittäin ehjän 90-minuuttisen pitäen Heidi Kollasen poissa pallosta eleettömällä katkontapelillään osallistuen tyylilleen uskollisesti myös hyökkäyksiin.  Koivisto vaikutti erittäin hyväkuntoiselta, joten ilmeisesti toipuminen on edennyt asianmukaisesti. Katsomossa muistiinpanoja tehnyt Andreé Jeglertz oli varmasti tyytyväinen näkemäänsä.  Itse ihmettelin vahvan peliesityksen jäämistä palkintoraadilta huomaamatta.

Ilveksen liike ottelun alkupuolella oli umpisurkeaa, mutta parani sitten loppua kohden ilmeisesti Hongan nostettua jalkaa kaasulta tai väsähtäessä.  Ipan maalitilanteet taisivat suurimmaksi osaksi avautua edelleenkin Heidi Kollaselle, joten jossain vaiheessa olisi hyvä saada vaihtoehtojakin siltä varalta, että Kollasen peli ei kulje tai ei ole käytettävissä.




Vorssander

Lainaus käyttäjältä: Stürmer - 16.06.2016 klo 00:25:54
Ipan maalitilanteet taisivat suurimmaksi osaksi avautua edelleenkin Heidi Kollaselle, joten jossain vaiheessa olisi hyvä saada vaihtoehtojakin siltä varalta, että Kollasen peli ei kulje tai ei ole käytettävissä.
Ilveksellä saattaa kieltämättä olla syksyllä vaikeuksia, kun Kollanen lähtee jenkkeihin. Mitalitaisto lienee toki tasainen, mutta ilman syömähammastaan tamperelaisilla voi olla vaikeaa raapia riittävästi pisteitä.

Tsiisus

#202
Syömähammas ei ole ihan siinä terässä luin viime kaudella. Laukoo silloinkin kun syöttö olisi parempi vaihtoehto ja siksipä niitä paikkoja aukeaa muille vähemmän. Tärkeä pelaaja toki silti mutta yleensä uusia vastuunkantajia nousee ja peli voi jopa kehittyä .
Vaikeaa tulee ipalle jos ei peli parane. Ihme kikkailua ja sitten menetetään. Nopeammin pitäisi syötöt saada lähtemään.

Ei honkakaan kyllä vakuuttanut. Olisko ollut pari maalipaikka koko pelissä.

PK-35 Vantaa

Ottelukooste: PK-35 Vantaa - Ilves 2-0 (1-0) 11.6.2016
https://youtu.be/VDEXN8QmpAQ

-joope

kooste Ilves - FC Honka 0-1 (0-1) 15.6.2016
https://youtu.be/mEth7ZSaYZs

PK-35 Vantaa


pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: Suoraan bänniin! - 15.06.2016 klo 23:21:33
Oikea päätös. Tolla materiaalilla Nicen pitäis pystyä kamppailemaan viimesestä yläloppusarjan paikasta. Nyt joku korkeamman profiilin ammattimies tilalle.
Korkean profiilin valmentaja ja Pori? 😂

kosh

Tepsiltä tänään helvetin upea voitto PK:sta. Vajaan kahden minuutin jälkeen peli jo 2-0 ja FT 3-1. Milloin ja kenelle PK on viimeksi hävinnyt kilpaottelun? Siis suomalaiselle joukkueelle.

Teleguy

Lainaus käyttäjältä: kosh - 18.06.2016 klo 17:57:55
Tepsiltä tänään helvetin upea voitto PK:sta. Vajaan kahden minuutin jälkeen peli jo 2-0 ja FT 3-1. Milloin ja kenelle PK on viimeksi hävinnyt kilpaottelun? Siis suomalaiselle joukkueelle.
Naisten liigassa Honka voitti PK:n viime vuonna (29.9.2015) yläloppusarjassa 3-2.
Cupista en ole niinkään varma.

Vorssander

Lainaus käyttäjältä: Teleguy - 18.06.2016 klo 18:48:40
Naisten liigassa Honka voitti PK:n viime vuonna (29.9.2015) yläloppusarjassa 3-2.
Cupista en ole niinkään varma.
Cupissa PK-35 hävisi viime vuonna välierissä niin ikään Hongalle. Tuo on oikeastaan se edellinen oikeasti panoksellisen pelin tappio kotimaassa, sillä tuossa viime syksyn loppusarjapelissä mestaruus oli varmistunut jo kolme viikkoa aikaisemmin.

PK-35 Vantaa


-joope

Ilves - Nicefutis 2-0 (1-0) 18.6.2016
kooste: https://youtu.be/5ndG56OsLYs

PK-35 Vantaa

PK-35 TV: Hanne Ojanperä ja muut Punamustat ovat valmiina syyskierrokseen.
https://youtu.be/ekvRTRnDxZE


Jake La Motta

TiPS teki maalin!!

Mikä muuten Naisten liigan historian pienin pistemäärä mikä kaudessa saatu kasaan?

blackhawk

Lainaus käyttäjältä: Jake La Motta - 09.07.2016 klo 19:29:33
Mikä muuten Naisten liigan historian pienin pistemäärä mikä kaudessa saatu kasaan?

Pistemääriä on vaikea vertailla kun sarjajärjestelmä on vaihdellut. Nollaan pisteeseen on viimeksi jäänyt TPV kaudella 1994 maalierolla 8-108 (18 ottelua). Tämän vuosituhannen puolella heikoin pistemäärä on ollut yksi. Yhteen pisteeseen ovat jääneet FC Espoo kaudella 2006 (18 ottelua) ja FC Kontu kaudella 2004 (18 ottelua).

Nykyisellä järjestelmällä (käytössä 2013 alkaen), jossa 10 joukkueen kaksinkertaisen sarjan jälkeen neljä huonointa ovat jatkaneet kaksinkertaisessa alaloppusarjassa, huonoin jumbojoukkueen pistemäärä on ollut viime kaudella Merilappi Unitedin 15 pistettä (24 ottelua). TiPS:in kohdalla voidaan tosiaan jännätä, avautuuko pistetili lainkaan. Toisaalta TiPS ei ole vielä toivottoman kaukana karsijan paikastakaan, sillä kohtaavat neljän pisteen päässä olevan NiceFutiksen vielä kolme kertaa kun alaloppusarja lasketaan mukaan.

Stürmer

#216
Lainaus käyttäjältä: Jake La Motta - 09.07.2016 klo 19:29:33

TiPS teki maalin!!


Tähän tarvittiin vain 1027 minuuttia...

Mielenkiintoisia tuloksia muutenkin kesätauon jälkeen.  Sarjan kärki alkaa tiivistyä akselille PK-35 Vantaa - TPS - Pallokissat, kun taas Ilves on valahtanut jo ylemmän loppusarjan viimeiselle sijalle vain 4 pisteen marginaalilla pahasti rämpivään Åland Unitediin.  Piste-erot ovat kuitenkin pieniä ja yhdellä voitolla sijoitus saattaa muuttua useita pykäliä.

Tiistaina nähdään onko putoamiskurimukseen ajautunut NiceFutis saanut syöksykierrettään oikenemaan valmentajasekoilujen jälkeen, tosin PK lienee tähän tarkoitukseen turhan kova mittari.


Vorssander

Lainaus käyttäjältä: Stürmer - 09.07.2016 klo 21:36:14
Mielenkiintoisia tuloksia muutenkin kesätauon jälkeen.  Sarjan kärki alkaa tiivistyä akselille PK-35 Vantaa - TPS - Pallokissat...
Toisaalta eilisen tuloksen myötä PK-35 voi tiistaina häntäpään Nice Futiksen kaatamalla kasvattaa eron TPS:ään jälleen kuuteen pisteeseen. Pallokissat jäisivät jo kahdeksan pisteen päähän ennen viikon päästä pelattavaa keskinäistä ottelua.

pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: Jake La Motta - 09.07.2016 klo 19:29:33
TiPS teki maalin!!

Mikä muuten Naisten liigan historian pienin pistemäärä mikä kaudessa saatu kasaan?
TiPS on malliesimerkki naisfutiksen sisäsiittoisuudesta. Kauden alussa eivät kuulemma kaipaa vahvistuksi kun "ollaan varmasti kuuden joukossa" joo ihan varmaan olette. Reality check please.

pallojalassa

Lainaus käyttäjältä: Vorssander - 10.07.2016 klo 17:18:19
Toisaalta eilisen tuloksen myötä PK-35 voi tiistaina häntäpään Nice Futiksen kaatamalla kasvattaa eron TPS:ään jälleen kuuteen pisteeseen. Pallokissat jäisivät jo kahdeksan pisteen päähän ennen viikon päästä pelattavaa keskinäistä ottelua.
Tepsin vaihdot olivat typ sponsorien kakarille peliaikaa. Noloa. Myös toinen maali jossa muuri rakennettiin nappulaliiga malliin oli hävyttämättömän heikkoa.

pallojalassa

Ja ilmeisesti nice valitsi uudeksi valkuksi tb2d valkun. No Brooke tietty kantaa suuren vastuun toisin kuin palloliiton 'huippuvalmentaja' ym ym projekti nainen. Omituista?

PK-35 Vantaa


PK-35 Vantaa

PK-35 Vantaa - NiceFutis 7-0 (4-0)
https://youtu.be/4qcspWs1tfA

Ottelun jälkeisessä haastattelussa olivat joukkueiden päävalmentajat Jari Väisänen ja Harri Heikkinen sekä pelaajista Punamustien Vilma Väisänen ja vieraiden Anna Tamminen.

PK-35 Vantaa


PK-35 Vantaa