• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

RoPS - Shamrock Rovers F.C., 7.7.2016, klo 19:00, Keskuskenttä - "Euro-Japi IV"

Aloittaja FrankdeByyri, 06.07.2016 klo 11:54:18

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

FrankdeByyri



UEFAn ottelulinkki: http://www.uefa.com/uefaeuropaleague/season=2017/matches/round=2000788/match=2020028/prematch/player-lists/index.html

RoPSin ennakko: http://rops.fi/edustusjoukkueen-uutiset/4337-rops-euro-otteluun-peliaan-parantamaan


RoPS pääsee 1. kierroksen toiseen osaotteluun erinomaisesta asetelmasta, viime viikkoisen hienon vierasvoiton siivittämä.

Roverit eivät suttuisen streamin perusteella erityisemmin vakuuttanut. Vihreällä saarella irkkujen esitys haukuttiin maanrakoon ja valmentakin sain kenkää piakkoin pelin jälkeen. Uudeksi on nimitetty Stephen Bradley. Nähtäväksi jää, miten tämä vaikuttaa vieraiden peliin.

Ottelun alla on ilmassa useita kysymysmerkkejä.

RoPSilla on kokoonpano elänyt viime otteluissa, jopa aivan viime hetkillä. Tämä jatkunee. Esim. pelaako Kokko ja jos pelaa, niin kuinka kauan? Boris teki viikkojen tauon jälkeen paluun 2. puoliajalla ja alusti hienosti Sakselan tekemän 0-2 maalin, pitäen Roverien puolustusta pujottelukeppeinä. Malisen mukaan Boris oli viikko sitten noin 30 minuutin kunnossa. Uusista loukkaantuneista ei uutisoitu Dublinin keikan jälkeen, mutta toipilaina/sairastuvalla lienevät Kokon lisäksi ainakin Saxman, Mäkitalo, Ricardo, Okkonen.

Uskoisin, että RoPS lähtee peliin kutakuinkin samalla avauksella kuin viikko sitten. Toiveissa kuitenkin ainakin, että Saxman olisi niin tervehtynyt, että aloittaa edellisestä pelistä poiketen Sainen tilalla.

Miten sitten hieno vierasvoitto näkyy RoPSin pelissä/taktiikassa. Lähdetäänkö pelaamaan erityisen varmanpäälle ja pitämään oma maali puhtaana, kuten on pysynyt viimeisessä viidessä pelissä (pl. HJK-pelin rankkari) ja siten jatkopaikka toiselle kierrokselle kotiin, vai jatkaako Euro-Japi maalitehtailua puheenjohtajan pyynnöstä ja näin yhteistuloksen kaunistelua.

Ottelun alla on esitetty uutisointia lippujen vaisusta ennakkomyynnistä. Onko ottelu loppuunmyyty vai viekö Lordiaukion screeni, veikkaus-tv tai muut tapahtumat voiton. Veikkauksena, että valitettavasti ei myydä ei-oota.

Vieraskannattajille on varattu muutamakymmenen paikkaa katsomosta. Kuinka moni irkuista löytää paikalle? Viikko sitten kotipelissä oli paikallisia vähän paikalla, taisi olla noin 1800. Shamrock oli nettisivunsa mukaan järjestämässä kannattajille charterlentoa Suomeen, mutta ei ole tiedossa, onko tämä toteutunut.

Summasummarum: Hyvin vahva luotto siihen, että RoPS jatkaa toiselle kierrokselle. Yhteismaalit 4-1 tai 3-1.

Edit. Otsikkoa muokattu yleisön pyynnöstä.

Kikkara


kuntohiihtelijä

Toiveissa on, että ei sataisi vettä. Senkin takia, että ostin paikan alakatsomosta. RoPSin aikainen maali varmasti vähän vapauttaisi peliä ja tunnelmaa. Veikkaan, että irlantilaiset lähtevät hyökkäysvoittoisella taktiikalla peliin.

D Ramoray

Lainaus käyttäjältä: kuntohiihtelijä - 06.07.2016 klo 17:33:31
Veikkaan, että irlantilaiset lähtevät hyökkäysvoittoisella taktiikalla peliin.

Eipä tuossa paljoa ole veikkailemista, kun kaksi maalia takaa lähtevät.

Olisikohan Saxman jo pelikunnossa avaukseen asti? Tai Kokko?

kuntohiihtelijä

Ricardo oli omille sivuilleen laittanut huomisen ottelumainoksen. Ei kuitenkaan kertonut, pelaako huomenna.

aitapappa016


tuomari

Onko Irkut päästetty keskarille reenaan :), kävikö kukaan väijyyn?

Sakku

Joukko irkkuja tallusteli illasta keskuskentän tienoilla. Vatsanseudun ja hiusrajan perusteella asettuvat huomenna katsomoon kentän sijaan.

Seksimies treenaili toissapäivänä yksin Kunnonpaikassa. Veikkaisin tähän vavisuttavaan faktaan perustuen, ettei ole vielä ainakaan täydessä pelikunnossa.

Krannan Valderrama

Lainaus käyttäjältä: D Ramoray - 06.07.2016 klo 21:36:43
Olisikohan Saxman jo pelikunnossa avaukseen asti?
Pelikunnosta en osaa sanoa, mutta bongasin Saxin iltalenkillä tuossa ysin aikaan. Toivottavasti olis jo kondiksessa.

Luottavaisin mielin lähdetään huomiseen :ylos:

aitapappa016


Lihis

RoPS häviää huomenna 0-1, mutta onneksi se riittää jatkopaikkaan :ylos:

Ray79

Lainaus käyttäjältä: Lihis - 07.07.2016 klo 01:16:12
RoPS häviää huomenna 0-1, mutta onneksi se riittää jatkopaikkaan :ylos:

Voitto olis tärkeä maapisteiden kannalta. Vakaa usko että hoidetaan kotonakin..

Pale tai Reijo

#12
Japi versus peruna. Voitto.

e: tulosvetoon 1-1

ee: https://www.facebook.com/rovaniemen.palloseura/videos/1197664410277823/

eee: yötön yö päättyy tänään Kemijärvellä.

Woland

Lainaus käyttäjältä: Ray79 - 07.07.2016 klo 01:40:33
Voitto olis tärkeä maapisteiden kannalta. Vakaa usko että hoidetaan kotonakin..

Yksi ja vitun hailee maapisteille. Kunhan tänään mennään jatkoon, niin se riittää (ja vain se).

Puolustava puolustaja

Lainaus käyttäjältä: Woland - 07.07.2016 klo 08:06:14
Yksi ja vitun hailee maapisteille. Kunhan tänään mennään jatkoon, niin se riittää (ja vain se).
Maapisteet eivät tosiaan ole RoPS:lle se juttu tässä. Suomi tulee keikkumaan maapisteissä hyvin todennäköisesti sijoilla 35-40 lähivuosina, eikä siinä välissä pyöriminen vaikuta RoPSiin tai muihinkaan oikein mitenkään. Sen sijaan jatkopaikasta tulevat joukkuepisteet voisivat reilun 200 000€ ja hyvän flow'n lisäksi avata mahdollisuuden olla joskus tulevaisuudessa sijoitettu joukkue UEL 1.karsintakierroksella. Vaatisi toki tempun uusimista/vakituisia vierailuita euroopassa, mutta kuitenkin.

Tsemppiä RoPS:lle päivän matsiin!

sonny burnett


XTB

#16
Avaukselle kiitosta :ylos:. Siihen voisi varmaan vielä muokata RoPS-ikonin (ei Japi tai Steven) otsikkoon, niin näyttäisi paremmalta tuossa FIN-seurat mualmalla etusivulla.
___

Ai että, kun on upea päivä luvassa, kiimamittari näyttää jo 39 astetta, ja on nousussa. Mahtavaa päästä paikan päälle (jälleen) todistamaan Euroopassa jatkoon menevää Palloseuraa, ja kaiken kukkuraksi menetän samalla neitsyyteni uuden pääkatsomon osalta (I-katsomossa nähdään).

Lipun hintaan sen verran kantaa, että niiden tullessa myyntiin - kapasitteettirajoitukset huomioon ottaen - se (hinta) vaikutti mielestäni aiheelliselta. Ja olisinkin kuvitellut, että ennakkoon (jo ennen ensimmäistä osaottelua) lippuja olisi myyty vähintäänkin toista tuhatta, mutta nuukia kun me rovaniemeläiset olemme, niin mutuilu olikin valitettavan väärä. Häpeällistähän tuo kyllä on, jos tapahtumaa ei myydä loppuun - ja pistää miettimään kuinka tärkeä se RoPS loppujen lopuksi onkaan. Seuraavalla kerralla sitten ensimmäiselle 2000:lle ämpäri kylkiäisiksi, niin johan kauppa kävisi...

e: Ihanteellinen skenaario olisi, että liput myytäisiinkin loppuun, ja osa kannattajista jäisi (Kemijoen) rannalle ruikuttamaan. Oppisivathan seuraavalla kerralla toimimaan ajoissa.


aitapappa016


Lauantai-illan Nostalgia


kovafanipallo

Jos vettä tosiaan tulee kuin esterin perseestä, niin litimärkä eli liukas tekonurmi antaa Ropsille selkeän kenttäedun vielä kaikenlisäksi. Pankaahan irkkujen pyllyt kipeäksi ja ottakaa maapisteet kotiin.

Lihis

Lainaus käyttäjältä: Puolustava puolustaja - 07.07.2016 klo 08:18:29
Maapisteet eivät tosiaan ole RoPS:lle se juttu tässä. Suomi tulee keikkumaan maapisteissä hyvin todennäköisesti sijoilla 35-40 lähivuosina, eikä siinä välissä pyöriminen vaikuta RoPSiin tai muihinkaan oikein mitenkään. Sen sijaan jatkopaikasta tulevat joukkuepisteet voisivat reilun 200 000€ ja hyvän flow'n lisäksi avata mahdollisuuden olla joskus tulevaisuudessa sijoitettu joukkue UEL 1.karsintakierroksella. Vaatisi toki tempun uusimista/vakituisia vierailuita euroopassa, mutta kuitenkin.

Tsemppiä RoPS:lle päivän matsiin!

Toki maapisteet vaikuttavat myös joukkuepisteisiin.

Hijo del Viento

Lainaus käyttäjältä: kovafanipallo - 07.07.2016 klo 13:34:16
Jos vettä tosiaan tulee kuin esterin perseestä, niin litimärkä eli liukas tekonurmi antaa Ropsille selkeän kenttäedun vielä kaikenlisäksi. Pankaahan irkkujen pyllyt kipeäksi ja ottakaa maapisteet kotiin.
Illalla ei pitäs enää sataa ollenkaan. Mutta väliäkö tuolla. Upee fiilis! Mentäs jo!!!

1950


Hijo del Viento