FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
29.07.2025 klo 00:31:44 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 75 [76] 77 ... 80
 
Kirjoittaja Aihe: Chelsea FC 2016/2017 - Conte Partirò  (Luettu 304228 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1875 : 29.06.2017 klo 10:39:54

Kyllä itsekin olisin mielummin siihen Luiz, Cahill, Azpi, (Christensen), (Zouma) porukan jatkoksi pitänyt Akén kuin että hankkisi jonkun Manolaksen, jos sitä oikeaa huippuvahvistusta tyyliä van Dijk ei ole saatavilla. Täytyy kuitenkin muistaa, että näissä täytyy myös huomioida pelaajan oma päätös, ja Akélla se on mieluiten säännöllinen avauksen paikka muualla kuin rotaatiorooli Chelseassa.

Sinänsä ihan fiksua nuorelta pelaajalta, koska hän varmasti kokee säännöllisen peliajan hyödyttävän omaa kehitystään tässä vaiheessa parhaiten ja pokaaleja ehtii tavoittelemaan myöhemminkin, mutta esimerkiksi Zouma on tämän asian kanssa vähän eri linjoilla ja pakko myös tuota ranskalaisenkin asennetta arvostaa suuresti.

Toivottavasti kauppaan kuitenkin sisällytetään joku maks. £35M takaisinostopykälä, jolla saadaan jannu takaisin seuraan, sitten kun (ei jos) se potentiaali alkaa olla parin valjukauden jälkeen paremmin lunastettu. Alas Ylos
Davbeck
Vastaus #1876 : 29.06.2017 klo 10:50:12

Mä en nyt ihan ymmärrä, kenen etua se palvelee, että Aké istuisi Chelsean penkillä jos taso ei vielä riitä. "Pirteät otteet Bournemouthissa" ovat ihan eri asia kuin mestaruustaistelu tai UCL-pelit ihan erilaisten paineiden alla.

Sitten jos lainakierrettä jatketaan niin valitetaan lainakierteestä. Toki näissä on vaarana aina, että käy debruynet, mutta se riski on vain otettava aina silloin tällöin. Chelsea pelaa joka kausi pokaaleista ja jos Nathan Ake ei ole siihen vielä valmis, niin sitten se on voi voi.
Nimenomaan ja on otettava huomioon sekin, että Conte on nyt saanut reilut puoli vuotta katsella Akén menoa ja jotain siellä varmasti on ilmennyt, kun ei kokoonpanoon tai edes lähitulevaisuuden suunnitelmiin istu. Tai saattaisihan se suunnitelmissa olla, mutta jossain vaiheessa pelaajalla itseläään tulee varmasti se halua lähteä pysyvästi, jos näkemykset tilaisuuden saamisesta poikkeavat managerin kanssa. Missään rotaatioroolissa varsinkaan puolustuspäässä ei edes kauheasti minuutteja ilman loukkaantumisia olisi luvassa, vaikka jatkuvasti penkille asti pääsisikin. Toivottavasti sinne tosiaan on joku takaisinostopykälä ujutettu.
DDrogba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka


Vastaus #1877 : 29.06.2017 klo 12:10:20

Jos vastauksien taso on tällaista konditionaalimutuilua, niin antaa olla.

Eric Dierille hyvä vastine lienee N'Golo Kante, jonka ostamalla tuli jälleen yksi mestaruus 'Bridgelle.

Kipru nosti myös jo ihan hyvän pointin esiin.

On totta, että Chelsean nihilistinen nykytyyli on tehokas tietyllä tavalla. Ja ei, en pidä Spursia minään absoluuttisena hyvyyden mittarina todellakaan juurikin Kiprun mainitseman syyn takia. Kuitenkin heidän toiminnassaan on aspekteja, joita voi mallintaa. Ei siellä siirtomarkkinoilla ole aina N'Golo Kanten tasoista laatua tarjolla, on ollut kesiä jolloin jouduttiin tyytymään Raul Meirelesin ja Yossi Benayounin kaltaiseen tusinaan. Nyt on käynyt hyvä munkki Chelsealla. Myös eräs Frank Lampard sanoi ihailevansa Pochettinon tyyliä.

Nyt tuli mestaruus, kun valmentaja- ja pelaajamarkkinoilta löytyi tuplajättipotti Conten ja Kanten nimissä. Tällaisia tuplajättipotteja ei varmasti tule joka kesä, kuten yllä sanoin on ollut vuosia jolloin jouduttiin tyytymään malliin "Luiz Felipe Scolari+Deco" tai "Andre Villas-Boas+Raul Meireles". Tällaisina vuosina olisi nyky-Spurs ollut sarjataulukon edellä vähintään 20 pisteen erolla.
« Viimeksi muokattu: 29.06.2017 klo 12:17:16 kirjoittanut DDrogba »
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1878 : 29.06.2017 klo 12:23:08

Tällaisina vuosina olisi nyky-Spurs ollut sarjataulukon edellä vähintään 20 pisteen erolla.

Ei helvetti. Konditionaalin lisäksi verrataan siis +5 viiden vuoden takaista Chelseaa nyky-Spursiin. Täysin esimerkiksi resurssimuutoksista välittämättä.

edit. Voin kuvitella, että suuri osa faneista olisi aivan helvetin käärmeissään, jos Akéa peluutettaisiin vain kokemuksen kartuttamiseksi pisteiden kustannuksella. Varmaan osa olisi silloin tyytyväinen, mutta kaikkia on vaikea miellyttää kerralla.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1879 : 29.06.2017 klo 12:36:39

Jotenkin tässä aistii nyt hienokseltaan sitä, miten osa kannattaa seuraa ja osa Contea.

Itse ymmärrän ainakin tuon näkökulman, miksi jengi on käärmeissään Aken suhteen. Conte ei ilmeisesti ole kovinkaan kiinnostunut tekemään töitä nuorten kanssa, vaan tahtoo sitä menestystä "helpommin".

Kun miettii seuraa ja esimerkiksi sen nuorten lainapelaajien määrää ympäri maailmaa, niin kyllähän Conte tuntuu vähän epäsopivalta mieheltä tuohon hommaan. En oikein usko sieltä lainalta palaavan ketään nuorta emoseuraan, jossa Conte sitten koulisi heistä tähtiä. Enkä kyllä usko noiden helkutin lupaavien omien nuortenkaan tekevän läpimurtoa tulevalla kaudella. Tämä ei ole heidän syynsä, enkä osta sitäkään vasta-argumenttia, jonka mukaan eivät vain ole riittävän hyviä. Sehän on Conten tehtävä tehdä noista riittävän hyviä. Kyllä nyt Conten uskoisi saavan esimerkiksi Aken näytöillä varustetun pelaajan pelaamaan sillä tasolla, ettei tuon pelaaminen pisteitä maksaisi, vaan ennemminkin auttaisi niiden keräämisessä.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #1880 : 29.06.2017 klo 12:46:24

Spurs ja Chelsea eivät ole suoraan verrannollisia keskenään. Chelsea tavoittelee Euroopan huippua, Tottenham vakiinnuttaa paikkansa Valioliigan top 4:ssä. Tottenhamilla on sen verran pienemmät resurssit, että sen on pakkokin antaa nuoremmille mahdollisuuksia. Kanen kohdalla kävi myös vähän munkki, sillä miestä oltiin jo ulostamassa, mutta Sherwood esti tämän aikeen. Pochettinolle Soldado oli alunperin se ykköshyökkääjä myös, mutta tämä jatkoi naurettavan huonoja otteitaan, joten ei ollut muuta mahdollisuutta kuin antaa Kanelle näyttöpaikka avauksessa valjupelissä. Loppu historiaa. Chelseassa on joka kausi pokaalipaineita, mikä tekee nuorten sisäänajamisen haasteelliseksi. Silloin on tosiaan hyväksyttävä se, että oppirahoja saatetaan maksella jonkin aikaa virheiden muodossa ja siirtyä vähän pidemmän perspektiivin ajatteluun kuin vain yhteen kauteen kerrallaan.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1881 : 29.06.2017 klo 12:47:10

Sehän on Conten tehtävä tehdä noista riittävän hyviä.

Eihän ole. Contella on tulosvastuu tietyissä raameissa edustusjoukkueen managerina. Ei Conte ole mikään helvetin akatemiavalmentaja.

Itse ymmärrän ainakin tuon näkökulman, miksi jengi on käärmeissään Aken suhteen.

Sama. Mutta ei se ole todellakaan ainoa ja oikea näkökulma.

Lainaus
Conte ei ilmeisesti ole kovinkaan kiinnostunut tekemään töitä nuorten kanssa, vaan tahtoo sitä menestystä "helpommin".

CONTEN lisäksi CHELSEA tahtoo luultavasti menestystä mahdollisimman pian.

Lainaus
Tämä ei ole heidän syynsä, enkä osta sitäkään vasta-argumenttia, jonka mukaan eivät vain ole riittävän hyviä

Älä osta. Minä uskon enemmän Valioliigan mestarivalmentajan arviointikykyyn kuin foorumnimimerkki Lilywhiten.
« Viimeksi muokattu: 29.06.2017 klo 12:49:29 kirjoittanut Heiska »
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #1882 : 29.06.2017 klo 13:02:03

Kun miettii seuraa ja esimerkiksi sen nuorten lainapelaajien määrää ympäri maailmaa, niin kyllähän Conte tuntuu vähän epäsopivalta mieheltä tuohon hommaan. En oikein usko sieltä lainalta palaavan ketään nuorta emoseuraan, jossa Conte sitten koulisi heistä tähtiä. Enkä kyllä usko noiden helkutin lupaavien omien nuortenkaan tekevän läpimurtoa tulevalla kaudella.
Perusidea kuitenkin noilla lainoilla on kasvattaa pelaajien arvoa ja myydä isolla voitolla eteenpäin. Tämä on Chelsean bisnesmalli. Loppujen lopuksi kuitenkin erittäin harvasta tulisi muutenkaan koskaan tarpeeksi hyviä Chelseaan, vaikka tietysti ideaalimaailmassa olisi hyvä, jos Chelsea hyötyisi edes jossain määrin joistakin nuorista pelikentälläkin.

Vaikka Chelsea ei nyt antaisikaan Akélle kunnon mahdollisuutta, niin Chelsea tulee joka tapauksessa myymään kaverin isolla voitolla. Mielenkiintoista nähdä, onko takaisinosto-oikeutta sisällytetty diiliin, jos kauppa menee läpi.
Lilywhite

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Niin myötä- kuin vastoinkäymisissäkin.


Vastaus #1883 : 29.06.2017 klo 13:06:34

Eihän ole. Contella on tulosvastuu tietyissä raameissa edustusjoukkueen managerina. Ei Conte ole mikään helvetin akatemiavalmentaja.
Ok, jos mielestäsi pelaajien kehittäminen ei ole managerin työtä, niin ei sitten. Itse olen erilaista mieltä.

CONTEN lisäksi CHELSEA tahtoo luultavasti menestystä mahdollisimman pian.
Sivuutit pointin.

Älä osta. Minä uskon enemmän Valioliigan mestarivalmentajan arviointikykyyn kuin foorumnimimerkki Lilywhiten.
Juu, ylipäätään yhdenkään managerin tekemisiä on ihan turha kyseenalaistaa missään forumeilla, ammattilaisiahan ne kaikki ovat ja tekevät kaiken oikein.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1884 : 29.06.2017 klo 13:13:54

Ok, jos mielestäsi pelaajien kehittäminen ei ole managerin työtä, niin ei sitten. Itse olen erilaista mieltä.

Totta kai se on, mutta se on tietyissä seuroissa prioriteettina monen muun takana. Conten ensisijainen tehtävä on saada joukkue voittamaan, ja jos se onnistuu paremmin ostopelaajilla, niin silloin se toteutetaan niillä.

Lainaus
Sivuutit pointin.

Pointti oli äärimmäisen typerä, jos siitä leikkaa pois sen tosiasian, että Conte on Chelsean palkollinen ja pyrkii palvelemaan ainoastaan työnantajansa etua/toiveita. Jos Chelsea haluaisi, että Conte kehittää menestyksen kustannuksella nuoria pelaajia enemmän, niin tämä varmaan tekisi silloin niin?

Lainaus
Juu, ylipäätään yhdenkään managerin tekemisiä on ihan turha kyseenalaistaa missään forumeilla, ammattilaisiahan ne kaikki ovat ja tekevät kaiken oikein.

Tuskin tekevät kaikkea oikein, mutta jos perustelut Lilynäppikseltä ovat tasoa "en osta" (miksi et osta?), niin vastaus saattaa olla samankaltainen. Akella ei ole juuri mitään näyttöjä Chelseasta muualta kuin harjoituskentiltä. Siellä niitä näyttöjä sinä et ole nähnyt, mutta Conte on.

Toistaiseksihan Conte ei ole tehnyt Chelseassa kovinkaan paljon asioita väärin. Se on monelle ollut jo viime syksystä lähtien ilmeisen ikävä ja valiettava asia, mutta tosiasia.
« Viimeksi muokattu: 29.06.2017 klo 13:15:57 kirjoittanut Heiska »
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1885 : 29.06.2017 klo 13:15:48

Vaikka Chelsea ei nyt antaisikaan Akélle kunnon mahdollisuutta, niin Chelsea tulee joka tapauksessa myymään kaverin isolla voitolla. Mielenkiintoista nähdä, onko takaisinosto-oikeutta sisällytetty diiliin, jos kauppa menee läpi.

Näin. Aké liittyi seuraan kuusi vuotta sitten ollessaan 16v ja käsittääkseni mitään siirtokorvausta ei hänestä ole maksettu. Jokunen miljoona toki on mennyt pelaajan kehittämiseen tässä vuosien aikana palkkojen ym. muodossa, mutta onhan tuo puhtaasti taloudelliselta kantilta tarkasteltuna aika helvetin kova palautus, jos pelaajasta nyt £20M kassaan tulee. Sama mm. Lyoniin siirtyneen Bertrand Traorén kohdalla.

Guardian siirtoon liittyvässä jutussaan mainitsee näin:

Uutinen
Relations between Aké and Chelsea remain amicable. At no point did Aké ask to leave and there is little doubt the club would like to be in a position to be able to re-sign the player if they so desire in the future. Chelsea rate Aké highly and recognise that he has huge potential, yet the reality is that they are unable to give one of their most promising young players the opportunity he craves.

Tuo saattaisi viitata mahdolliseen takaisinostopykälään.
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #1886 : 29.06.2017 klo 13:21:32

Guardian siirtoon liittyvässä jutussaan mainitsee näin:

Uutinen
Relations between Aké and Chelsea remain amicable. At no point did Aké ask to leave and there is little doubt the club would like to be in a position to be able to re-sign the player if they so desire in the future. Chelsea rate Aké highly and recognise that he has huge potential, yet the reality is that they are unable to give one of their most promising young players the opportunity he craves.

Tuo saattaisi viitata mahdolliseen takaisinostopykälään.
Aika vahvasti viittaa siihen. Vähän samassa asemassa on esim. Kelechi Iheanacho Cityssä. Pelaaja ei varsinaisesti aja siirtoa, mutta seuran on vaikea taata peliaikaa ja samalla kuitenkin tiedostetaan potentiaali.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1887 : 29.06.2017 klo 13:26:53

Ok, jos mielestäsi pelaajien kehittäminen ei ole managerin työtä, niin ei sitten. Itse olen erilaista mieltä.

Riippuu paljolti seuran statuksesta. Veikkaan että Mourinhon, Zidanen, Allegrin, Guardiolan tai sen jonkun giorgion joka nyt Barcelonaa alkaakaan valmentamaan, pääasiallinen tehtävä on nuorten pelaajien kehittäminen. Ei myöskään Conten tehtävä ole tämä tällä hetkellä Chelseaa valmentaessaan. Toki hyvä manageri saa yli 25-vuotiaista pelaajista vielä jotain erilaista irti roolittamalla tjms. mutta tämän mantereen top5-sarjoissa se kovin kehitystyö tehdään akatemioissa, lainasoppareissa pienemmän statuksen jengeihin ja joissain tapauksissa jopa ressuissa.

Eniten itseäni vituttaa asiassa se että Chelsean historia on täynnä tapauksia joissa nuori jannu lakaistaan maton alle vain jotta tämä kasvaa tähtiluokan pelaajaksi "jonkun muun seuran piikkiin" tai ihan vaan arvokorollisestikin. Borinin Bridgen kotitaian murtanutta voittomaalia lukuun ottamatta ei sentään nämä omat koirat ole mitään ratkaisevasti päässeet missään vaiheessa pureksimaan mutta mitä enemmän näitä tapauksia tulee, sitä todennäköisemmin Tammy Abraham upottaa Real Madridin paidassa Chelsean haaveet CL-voitosta kauden 2020/2021 finaalissa. Contea porukka ylistää jumalasta seuraavaksi olennoksi jolla ei ole mitään vikoja (don't get me wrong, uskomattoman hieno mies ja valmentaja ja ex-pelaaja) mutta eiköhän se oleellisin vika jo tämänkin ketjun viimeisimmissä viesteissä nostettu aika hyvin esiin. Pieni ristiriita siinä kuitenkin on sillä kyseinen hiusistutusjumala on aika iso syypää siihen että Paul Pogba nousi supertähteyteen. Miksi ei sitten voisi samaa kaavaa noudattaa Akeilla, Chalobaheilla ja Loftus-Cheekeillä?
« Viimeksi muokattu: 29.06.2017 klo 13:29:13 kirjoittanut Kim Suomisen ponnari »
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1888 : 29.06.2017 klo 13:33:14

Eniten itseäni vituttaa asiassa se että Chelsean historia on täynnä tapauksia joissa nuori jannu lakaistaan maton alle vain jotta tämä kasvaa tähtiluokan pelaajaksi "jonkun muun seuran piikkiin" tai ihan vaan arvokorollisestikin. Contea porukka ylistää jumalasta seuraavaksi olennoksi jolla ei ole mitään vikoja (don't get me wrong, uskomattoman hieno mies ja valmentaja ja ex-pelaaja) mutta eiköhän se oleellisin vika jo tämänkin ketjun viimeisimmissä viesteissä nostettu aika hyvin esiin. Pieni ristiriita siinä kuitenkin on sillä kyseinen hiusistutusjumala on aika iso syypää siihen että Paul Pogba nousi supertähteyteen. Miksi ei sitten voisi samaa kaavaa noudattaa Akeilla, Chalobaheilla ja Loftus-Cheekeillä?

Tässä on ihan hyvä pointti ja kuten kirjoitin, ainahan näihin nuorten poispäästämisiin liittyy riski käydä "pogbat tai "debruynet". Homma on vaakakupissa painottelua sen suhteen, miten tässä tapauksessa Aken nykytasoa ja potentiaalia arvioidaan suhteessa siihen, että tämä maksaa pisteitä oppirahoina. Ja tähän on mahdotonta löytää "oikeaa" vastausta.

Aken kohdalla pelipaikka on sikäli ongelma, että topparina junnuvirheisiin on paljon vähemmän varaa kuin keskikentällä. Toisaalta myös mies on jo osoittautunut pärjäävänsä hyvällä tasolla Valioliigassa - mutta vain Chelseaa paljon pienemmissä paineissa. Chalobahia ja Loftus-Cheekiähän ei ole vielä myyty? Ja toisaalta; Pogba olisi noussut varmaan Moyesinkin alaisuudessa tähdeksi, potentiaali oli niin valtava.

Lainasoppari olisi taas kerran varmaan se optimaalisin vaihtoehto.
Davbeck
Vastaus #1889 : 29.06.2017 klo 13:55:24

Toisaalta myös mies on jo osoittautunut pärjäävänsä hyvällä tasolla Valioliigassa - mutta vain Chelseaa paljon pienemmissä paineissa.

Lainasoppari olisi taas kerran varmaan se optimaalisin vaihtoehto.
Eroja tulee paineiden lisäksi myös vaatimustasossa. Bournemouthissa pelatessa ei välttämättä tarvitse voittaa Citya, Unitedia tai Spursia, varsinkaan vieraskentällä. Chelsean tasoisen joukkueen puolestaan pitää lähteä liigassa voittamaan käytännössä jokaista ottelua. Tuossa on vissi ero, johon ei ole 'hyvällä tasolla pärjäävillä pelaajilla' mahdollista yltää. Toki sieltä avauskokoonpanosta voi yksittäisiä tuollaisia pelaajia löytyä, mutta jokainen varmaan ymmärtää, mitä tarkoitan.

Veikkaisinpa Akén kohdalla, että on turhautunut jatkuvaan lainakierteeseen ja vaatii joko paikkaa edustuksessa tai sitten pysyvää siirtoa. Muussa tapauksessa en juuri järkeä näe siinä, että näin potentiaalinen pelaaja päästetään pysyvästi.
Rottweiss

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: CFC


Vastaus #1890 : 29.06.2017 klo 13:59:03

Perusidea kuitenkin noilla lainoilla on kasvattaa pelaajien arvoa ja myydä isolla voitolla eteenpäin. Tämä on Chelsean bisnesmalli. Loppujen lopuksi kuitenkin erittäin harvasta tulisi muutenkaan koskaan tarpeeksi hyviä Chelseaan, vaikka tietysti ideaalimaailmassa olisi hyvä, jos Chelsea hyötyisi edes jossain määrin joistakin nuorista pelikentälläkin.

Vaikka Chelsea ei nyt antaisikaan Akélle kunnon mahdollisuutta, niin Chelsea tulee joka tapauksessa myymään kaverin isolla voitolla. Mielenkiintoista nähdä, onko takaisinosto-oikeutta sisällytetty diiliin, jos kauppa menee läpi.

Tämä on pointti, joka unohtuu monelta, kun suu vaahdossa arvostellaan Chelsean monikymmenpäistä laina-armeijaa pitkin poikin Eurooppaa. Joitain timantteja joukkoon mahtuu, kuten nyt vaikka Ake tai RLC, mutta pääosin tarkoitus on jalostaa nuorista pääsarjatason pelaajia, oli se pääsarja missä maassa tahansa, ja tehdä siinä samassa bisnestä.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1891 : 29.06.2017 klo 14:18:41

Standard: Chelsea’s Nathan Ake flies back from holiday to complete £20m transfer to Bournemouth

Uutinen
Chelsea and Bournemouth stepped up talks yesterday and agreed to the transfer, which will include a buy back option.

Myös London Evening Standardin jutun mukaan siirrossa on takaisinostopykälä. Mikäli pitää paikkaansa, niin en näe myyntiä minään kovin suurena syntinä sen enempää Contelle kuin seurajohdollekaan. Nyt vaan vuosi tai kaksi avauksen miehenä valjutasolla hyvässä kasvatusympäristössä, niin katsotaan mihin miehestä on ja tehdään uusi tuomio myöhemmin. Jos kaikki menee ihan nappiin niin parin vuoden sisällä suoraan takaisin Chelsean jengiin avauksen mieheksi, kun Cahillin ja ehkä myös Luizin päivät avainpelaajina alkavat tulla jo iän puolesta täyteen.

Jos takaisinosto on asetettu alle £40M, niin erotus tuon summan ja nyt saatavan siirtokorvauksen välillä on lähinnä pähkinöitä, jos Aké potentiaaliaan alkaa lunastamaan. Ja jos taas ei onnistu Bournemouthissa, niin ei se varmasti olisi Chelseassakaan seisonut ja £20M on erinomainen korvaus pelaajasta.
DDrogba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka


Vastaus #1892 : 29.06.2017 klo 14:20:59

Itseäni mietityttää lähinnä, miten paljon talenttia menee hukkaan tässä nykysysteemissä. Esimerkiksi Loftus-Cheek pelasi samoja junnuotteluita Leroy Sanen Schalkea vastaan dominoiden mennen tullen. Sanelle annettiin mahdollisuus Schalkessa ja nyt hän dominoi Man Cityn väreissä... Samaan aikaan kun Loftus-Cheek on mätääntynyt Chelsean penkillä ja mahdollisuudet ovat jääneet vähiin. Sama pätee Solankeen (erittäin mielenkiintoista nähdä mitä Klopp saa pojasta irti).

Conte on Chelseassa tekemässä tulosta, se on selvä, enkä edelleenkään mussuta hänelle tästä asiasta. Mutta kyllä näitä aitoja talentteja voisi hieman paremmin jalostaa edarin hyötykäyttöön. Ei vaan löydy boltseja valmentajilta peluuttaa näitä (mille on hyvä syynsä, ikävä kyllä). Muuan Marcus Rashfordkin oli ihan mr. Nobody kunnes Van Gaal päätti rohkeasti antaa pojalle mahdollisuuden. Solankesta voi hyvinkin tulla uusi Sturridge/Rashford...
« Viimeksi muokattu: 29.06.2017 klo 14:23:12 kirjoittanut DDrogba »
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1893 : 29.06.2017 klo 14:30:38

Sanelle annettiin mahdollisuus Schalkessa

Ovatko Chelsea ja Schalke siis toimintakulttuureiltaan verrannollisia mielestäsi?
Lätkis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS, CAS


Vastaus #1894 : 29.06.2017 klo 14:36:55

Muuan Marcus Rashfordkin oli ihan mr. Nobody kunnes Van Gaal päätti rohkeasti antaa pojalle mahdollisuuden. Solankesta voi hyvinkin tulla uusi Sturridge/Rashford...
Tämä Rashfordin peluutuskin oli pakon sanelemana juttu. ManU:lla oli tolkuttoman pitkä sairaslista, joten ei ollut paljon vaihtoehtoja van Gaalilla. Sattumallakin on siis näissä välillä näppinsä pelissä.
DDrogba

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Honka


Vastaus #1895 : 29.06.2017 klo 14:46:30

Ovatko Chelsea ja Schalke siis toimintakulttuureiltaan verrannollisia mielestäsi?

Ei tietenkään eikä se ollut pointti. Pointti oli se että noissa meidänkin pojissa on aivan perkeleesti talenttia, kuten Leroy Sanessa, mutta sitä ei edes yritetä jalostaa mitenkään edarin hyötykäyttöön. Vain siksi ettei koutsilla ole siihen kanttia (enkä edelleenkään syyllistä koutseja tästä, kun paineet ovat niin perkeleelliset).

Christensen näistä junnuista onneksi tajusi lähteä Bundekseen lainalle ja onkin kehittynyt Sanen kaltaiseksi tähdeksi siellä. Harmi ettei samanlaista lainadiiliä tehty Loftus-Cheekille.
Kim Suomisen ponnari

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ainoastaan omien sarjojensa mestarit


Vastaus #1896 : 29.06.2017 klo 14:48:48

Tämä Rashfordin peluutuskin oli pakon sanelemana juttu. ManU:lla oli tolkuttoman pitkä sairaslista, joten ei ollut paljon vaihtoehtoja van Gaalilla. Sattumallakin on siis näissä välillä näppinsä pelissä.

Chelsealla on vaan se että vaikka viime kaudellakin ykköskärki huilasi, ei kakkoskärjellä ollut kentälle asiaa vaan kärkeen pistettiin Pedroa ja Hazardia. Voitot noista matseista muistaakseni tuli mutta silti kuvastaa hyvin tilannetta.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1897 : 29.06.2017 klo 14:59:15

Tämä Rashfordin peluutuskin oli pakon sanelemana juttu. ManU:lla oli tolkuttoman pitkä sairaslista, joten ei ollut paljon vaihtoehtoja van Gaalilla. Sattumallakin on siis näissä välillä näppinsä pelissä.

Näin. Ei siinä varsinaisesti ole mitään rohkeaa, että joutuu alkulämmittelyissä sattuneen loukkaantumisen takia tekemään äkkiä muutoksia ja laittamaan jannun avaukseen Eurooppa Liigassa, jonka joukkue otti muutenkin hyvin reservipainotteisella kokoonpanolla pelaten ja penkillä ei muita hyökkäjiä ollut. Loppu olikin sitten enää pelaajasta itsestään kiinni ja kyllähän Rashford tilaisuutensa käytti niin järjettömän tehokkaasti, että kalkkunan oli pakko katsoa korttia pidemmällekin myös liigan puolella ja tehokasta se oli sielläkin. Käsittääkseni Rashford ei tuohon aikaan edes ollu Unitedin lupaavimpien junnujen joukossa, vaan nousu parrasvaloihin tuli puun takaa vähän kaikille.

Christensen näistä junnuista onneksi tajusi lähteä Bundekseen lainalle ja onkin kehittynyt Sanen kaltaiseksi tähdeksi siellä. Harmi ettei samanlaista lainadiiliä tehty Loftus-Cheekille.

Samaa mieltä, Loftus-Cheekille joku kahden vuoden lainapesti hyvään kasvatusympäristöön tekisi varmasti aika hyvää.

Christensenin kohdalla puhutaan jo helvetin kovista näytöistä, kun mies on kahden kauden aikana pelannut Gladin riveissä yli 80 peliä avauksessa, saanut kokemusta molempina kausina chämppäripeleistä ja valittu kertaalleen jopa seurassaan vuoden pelaajaksikin. Kaikki tämä pari kuukautta sitten 21 vuotta täyttäneelle pelaajalle on todella kova meriitti. Christensen on näistä Chelsean nuorista oikeastaan ainoa, jolle sitä suurta roolia voi ihan oikeiden näyttöjen kanssa huudella ja jos tämä onnistutaan sössimään jonkun garycahillin aina vaan pelatessa, niin siinä tapauksessa Conte ja seurajohto saavat katsoa peiliin, ellei se garycahill sitten johdata Chelseaa toiseen CL-pokaaliinsa tai vähintäänkin uusi suvereenia liigamestaruuttaan.
Heiska

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: REMOULADE


Vastaus #1898 : 29.06.2017 klo 15:46:03

Näinköhän ne Aken minuutit halutaan juurikin Christensenille antaa.

Ei tietenkään eikä se ollut pointti. Pointti oli se että noissa meidänkin pojissa on aivan perkeleesti talenttia, kuten Leroy Sanessa, mutta sitä ei edes yritetä jalostaa mitenkään edarin hyötykäyttöön. Vain siksi ettei koutsilla ole siihen kanttia

Pointtini oli, että Chelseassa ei tarvitse jalostaa, kun rahalla saa parempia ja valmiimpia. Jossain Schalkessa on vähän pakko katsoa ne olemassa olevat kortit.
« Viimeksi muokattu: 29.06.2017 klo 15:48:27 kirjoittanut Heiska »
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #1899 : 29.06.2017 klo 16:05:30

Näinköhän ne Aken minuutit halutaan juurikin Christensenille antaa.

Hyvinkin mahdollista. Molemmille ei todnäk joukkueessa tilaa riitä, mutta jos näistä toiselle täytyy suurehkoa roolia alkavalle kaudelle antaa, niin valinta kohdistuu sata kertaa sadasta vuotta nuorempana kovempia näyttöjä antaneeseen Christenseniin.

 
Sivuja: 1 ... 75 [76] 77 ... 80
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa