• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Kierrosketju 21. - 24.7.17

Aloittaja Buffy la Cazavampiros, 20.07.2017 klo 23:13:27

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Buffy la Cazavampiros

B-lohko:
Pe 21.7. 18:30 Tammela stadion: TPV - EsPa
La 22.7. 17:00 Karjaa N: BK-46 - Peimari UTD   
La 22.7. 17:00 Kuoppanummi N: NuPS - SalPa
La 22.7. 17:00 Leppävaara Stadion N: FC Espoo - Tampere United
La 22.7. 17:00 Musan kenttä nurmi: MuSa - FC Viikingit
Su 23.7. 18:30 Oulunkylä TN: KäPa - FC Jazz

C-lohko:
La 22.7. 17:00 Elisa Stadion, Vaasa: VIFK - OTP
La 22.7. 17:00 Liikuntapuisto, Kajaani TN: AC Kajaani - KuFu98
La 22.7. 17:00 Viitaniemi, tekonurmi: JJK-Villiketut - TP-47
La 22.7. 17:00 Mosedal: Närpes Kraft - PK-37
Ma 24.7. 18:30 Keskusurheilukenttä, Kokkola: GBK - Hercules
Ma 24.7. 19:00 Västerplan (konstgräs), Jakobstad: JBK - KajHa

A-lohko lomailee.

E-Lova

Tammelassa on aloitettu TPVn hallinnassa mutta EsPa kävi tekemässä maalin.

E-Lova

Osuihan TPV lopulta maalia kohti ja voisi jopa sanoa ansaittu tasoitus.

E-Lova

EsPa aloittaa vahvasti tauon jälkeen ja 1-2

E-Lova

EsPan kolmas roikkuu ns. ilmassa.

E-Lova

Aivan käsittämätöntä. t. J. Gustafsson

E-Lova

Komeita harhautuksia TPVltä kyllä mutta vaikeaa on maalinteko.

E-Lova

Ja EsPahan se kävi tekemässä taas, 1-3.

E-Lova

"Oho taulussa oli pois vaihdettavan pelaajan numero väärin" Esimerkillistä ajanpeluuta EsPalta :ylos:

Jämpti

TPV... Mitä vittua? Koska vaihtuu valmentaja?


E-Lova

2-3, vieläköhän tämä tasuriin päättyisi...

E-Lova

Näyttäis päättyvän, 3-3

E-Lova


E-Lova

Siihen loppui. Vaikeimman kautta kyllä TPV pisteet otti.

Jämpti

Hyvä näin. Ei tämä sekoilu sarjajumboa vastaan silti hyvää lupaa.

kokistuoppi


kosminen nauraja

Lainaus käyttäjältä: kokistuoppi - 21.07.2017 klo 21:07:52
Tsiisus! Rapsaa joltain?

Ei tästä oikein osaa mitään sanoa, pää niin sekaisin onnesta. Mika Ahonen! Ekalla jaksolla hieno sijoitus läpiajosta, 3-3 -tasoitus lähietäisyydeltä ylös ja voittomaali huikea kaukoveto takaylänurkkaan. Jotain tommoista ehkä siellä tapahtui. Siinä välissä Koroma survoi paluupallon sisään. Muitakin maaleja olisi pitänyt tehdä, pari hyvää avopaikkaa niihin tarjottiin tai siis rakenneltiin. Mikä oli kyllä aivan liian vähän. Yritystä, prässiä ja tempoa riitti paremmin kuin edeltävissä matseissa, mutta olipa vastuskin köykäinen, eli melko kehno esitys kaiken kaikkiaan. Mahtavaa viimeistelyä EsPalta, käytännössä kaikista paikoista sisään. Kolmanteen maaliin johtanut laukaus otti tosin nähdäkseni kimmokkeen pakista joten pientä onnea siinä. Vastustajien ekassa ja tokassa maalissa TPV:n puolustus uinui taas huolestuttavasti, keskityspalloissa miehet aivan vapaina. Tokalla jaksolla EsPa taisteli hyvin ja homma näytti olevan heillä hallussa. Onneksi jaksettiin jauhaa ja uskoa loppuun saakka. On tämä melkoista, samassa pelissä sai todellakin kokea taivaan ja helvetin.  

Julkea Bolsoaarnio

 Koko rahalla jännitystä TPV kyllä tarjosi. Helppoja maaleja kyllä päästettiin. Tällä kaudella alkanut joka kerta pelottaa, kun pallo pyörii TPVn maalialueella. Menisikö tuo nuorten veskojen piikkiin? Niitä keskeltä puolustuslinjan läpi juoksuja ei nähty - olisiko tuo nyt saatu ratkaistua?
Ylipäätään peli oli taas hiukan parempaa. Hyökkäyksiin lähdettiin suoraviivaisemmin ja palloa jäätiin pyöeittelemään lähinnä silloin kun kannatti. Jos nyt Ahosen myötä maalinteko-ongelmaan saataisiin ratkaisu, niin hyvä. 1-3 tilanteessa vähän päät painuivat, mutta 2-3 kavennus herätti kyllä taas taistelun.
Toki vastustaja oli se heikoin mittari ja jos tätä ei olisi voitettu niin se olisi ollut jo isompi kriisi.

rysspipan

Lainaus käyttäjältä: kosminen nauraja - 21.07.2017 klo 21:55:56
Mahtavaa viimeistelyä EsPalta, käytännössä kaikista paikoista sisään.

No ei se nyt aivan noin mennyt, olihan niillä paikkoja. Yhdessäkin hyökkäyksessä Savolainen torjui kahdesti ja Nikkilä pelasti seuraavat kaksi lähes maaliviivalta. Espa oli hemmetin vaarallisen oloinen aina hyökätessään, koska kotipakit oli monesti askeleen myöhässä ja pelasivat näin itsensä vuoron perään pihalle. Paltsarien prässi toimi aika ajoin, varsinkin toisella jaksolla mutta aika ajoin ajoitus taas kusi. Eka jaksolla Hiilloskorven laidalla prässi kusi kun junnu ei oikein tiennyt miten sijoittua. Toki heitteli muutamia hyviä kesoja mut puolustussuuntaan oli sijoittumisvaikeuksia. Inna-Moha-Hone akseli oli hyvä, koko joukkue yritti taas asenteella mutta huolimattouutta on vieläkin liikaa helpoissakin syötöissä. MOM Hone tietysti mutta illan positiivisin oli vaihdosta tullut Salomaa, joka kaksinkamppaili ja syötteli oikein mallikkaasti ja ajoituksetkin kohdillaan. Missä tätä jätkää on piiloteltu? Tolla vartin otoksella kertaluokkaa parempi kuin koutsin poika joka osa-alueella. Ilman muuta jatkoon. En tiedä oliko ansaittu voitto mutta joukkueelle todella tärkeä. Huolestuttaa silti nuo puolustuksen koomailut edelleen.

kosminen nauraja

Lainaus käyttäjältä: rysspipan - 21.07.2017 klo 23:19:01
No ei se nyt aivan noin mennyt, olihan niillä paikkoja. Yhdessäkin hyökkäyksessä Savolainen torjui kahdesti ja Nikkilä pelasti seuraavat kaksi lähes maaliviivalta.

Tosiaan, tää oli se hässäkkä 2-1 tilanteessa? Olin just tulossa vessasta ja käppäilin vastustajan maalin takana kun toisessa päässä tapahtui jotain... Hiilari oli yllätysvalinta, mukana avauksessa sen takia että liikkeen alaspäin piti olla hyvää. Onnistuiko sitten, en tiedä. Ei toki Einon veroinen. Toinen jakso oli huolestuttavan heikko, heti alussa tullut vastustajan johtomaali taisi aiheuttaa ahdistusta.
Näykki pelasi muuten hienosti myös, hänen pitkästä nousustaan ja nappisyötöstä keskelle Tommille rakentui ensimmäinen maali.
Maalivahtikysymys kyllä huolettaa hieman. Niin monta maalia keskityksistä tällä kaudella, olisko mokejen pitänyt napata niistä osa jo ilmassa...

kokistuoppi

#21
[uutinen]- Mika on melkoinen vempula. Semmoinen katufutaaja, joka tekee toinen toistaan yllättävämpiä ratkaisuja, TPV:n valmentaja Anssi Ylinen kuvaili.[/uutinen]

https://www.aamulehti.fi/urheilu/tpv-hyokkaaja-iski-hattutempun-mika-on-melkoinen-vempula-200279728/

JurpoBiltema

Olihan tuo Paltsareiden pelin ratkaisu ja äkkinousu melkoista mannaa ja hekumaa. No, ei se silti poista tosiasiaa, että peli on edelleen aika sekaisin. Toivottavasti homma kääntyy tästä pysyvästi toiseen suuntaan.

Neponen

Tamuteeveen lähetys Espoossa käynnissä, kommentaattorina FATMAN :ylos:

Coulijoe

Kajaanissa alettu heiluttamaan verkkoja. 4 minuuttiin 3 maalia.

AC Kajaani - Kufu 4-2