• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Suomen U-19 -futsalmaajoukkue

Aloittaja Stürmer, 05.10.2017 klo 11:25:55

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Stürmer


U21 ja U20 olivatkin jo ennestään.  Nyt on polkaistu pystyyn myös U19-maju.

https://www.palloliitto.fi/jalkapallouutiset/u19-futsalmaajoukkue-historialliselle-leirille

[uutinen]
U19-futsalmaajoukkue historialliselle leirille

U19-futsalmaajoukkueen toiminta tehostuu tästä syksystä alkaen ja Eerikkilässä 17. – 19.10. järjestettävä leiri on avaus matkalle kohti vuonna 2019 alkavia ensimmäisiä ikäluokan EM-karsintoja. UEFA:n keväinen päätös käynnistää naisten ja alle 19-vuotiaiden miesten EM-kilpailutoiminta futsalissa vuonna 2019 on kuluneen kesän ja alkusyksyn aikana johtanut Palloliitonkin futsalmaajoukkuetoiminnan uudelleenorganisointiin.

Alle 19-vuotiaiden futsalmaajoukkueen osalta tämän kauden päätavoitteena on tietysti aloittaa keväällä 2019 EM-karsintoihin osallistuvan joukkueen rakentaminen mutta myös organisoida kaudella 2015-2016 käynnistettyä alueellista pelaajakehitystoimintaa uudelleen tukemaan ko. ikäluokan maajoukkuetoimintaa. - Tulevalle leirille kutsuttiin EM-kisakelpoisten 2000-2001-ikäluokkien  pelaajien lisäksi vielä mukaan 1999-syntyneitä, joita olemme ehtineet  seurata ja leirittää valtakunnallisissa tapahtumissa enemmän viimeisen kahden kauden aikana, U19-maajoukkueen päävalmentaja Kerkko Huhtanen toteaa.  - Vuonna 1999 syntyneet pelaajat muodostavat myös toimivan vertailuryhmän, kun alamme miettiä opetustavoitteita  2000-2001-ikäluokkien tuleviin alueellisiin pelaajakehitystapahtumiin ja maajoukkueleireille, Huhtanen valottaa.

Huhtanen muistuttaa myös, että nyt leirille nimettyjen pelaajien lisäksi on laaja ryhmä pelaajia, jotka voivat jatkossa nousta mukaan U19-maajoukkuetoimintaan. - Vuosina 2000-2001 syntyneiden futsalpelaajien seuranta on valtakunnallisella tasolla vielä alkumetreillä, ja uusienkin pelaajien on näin mahdollista murtautua myöhemmin mukaan rakenteilla olevan U19-futsalmaajoukkueen toimintaan, esimerkiksi tulevien alueellisesti järjestettävien pelaajakehitystapahtumien kautta.  Tulevasta maajoukkueleiritapahtumasta jää myös pois FC Halikon U19-joukkueen pelaajia, jotka leireilevät samaan aikaan futsaljoukkueensa kanssa Espanjassa.

U19-maajoukkueen leiriryhmä

1999-syntyneet:

Eetu Alalahti (mv), FC Kemi
Kasper Kangas (mv), PJK
Ville Halme, PJK
Konsta Jussila, FC Kemi
Justus Kunnas, Mad Max
Kaapo Lepojärvi, FC Kemi
Mikke Litmanen, PJK
Miro Maunu, Liedon Pallo
Jussi Nummela, Ilves FS
Omar Soli, PJK
Otto Suikki, Liedon Pallo
Ville Uimaniemi, FC Kemi

2000-2001-syntyneet:

Erik Ojala (mv), PJK
Teemu Rantanen (mv), YIlves
Ville Angeria, FC Kemi
Toni Kaikkonen, HauPa
Santeri Kohonen, HauPa
Luiyi Laguerre, FC Kemi
Timi Litmanen, PJK
Nino Nieminen, Mad Max
Lassi Pitkänen, Liedon Pallo
Leevi Sorsa, YIlves
Joonas Viljanen, JIlves
Mustafa Waisi, YIlves

[/uutinen]

tre guru


tre guru

Arvonnan tulos:

Main round draw (26–31 March)

Group 1: Kazakhstan, Poland, France, Finland (hosts)

-Auvo-

Joukkue 5. ja 6.12. pelattaviin Ruotsi -otteluihin

LainaaSuomen U19-futsalmaajoukkue
Maalivahdit (2):
Jere Myllykangas Lapuan Ponnistus
Aleksi Pennanen PP-70

Kenttäpelaajat (10):
Ville Angeria FC Kemi
Arttu Haataja Mad Max
Otto Jukko GFT
Toni Kaikkonen HauPa
Santeri Kohonen HauPa
Taneli Kohonen HauPa
Oskar Lindberg GFT
Arttu Niemelä HauPa
Verneri Salpakari KaDy
Leevi Sorsa PJK


tre guru

Bet365 livevedon mukaan tappio Valko-Venäjälle treenimatsissa, 3-2 (2-0)


Faarao

U19-poikien futsalin EM-karsinta Tampereella 27.-30.3. https://ilvesfs.fi/u19-poikien-futsalin-em-karsinta-tampereella-27-30-3/


U19-poikien futsalin Euroopan mestaruudesta kamppaillaan ensi kertaa kuluvana vuonna ja Suomi isännöi karsinnan Main Round -turnausta Tampereella maaliskuun lopussa.

U19-ikäluokan ensimmäinen EM-karsinta alkoi jo tammikuussa Preliminary Roundilla, jonka Suomi rankingin perusteella kuitenkin vältti ja taival alkaa nyt suoraan Main Roundilta.

Tampereelle maaliskuun lopussa saapuvat Kazakstan, Puola ja Ranska kamppailemaan Suomen kanssa turnauksen voitosta. Ainoastaan voittaja jokaisesta seitsemästä Main Round -turnauksesta etenee syyskuussa Latviassa pelattavaan lopputurnaukseen, johon isäntämaa pääsee suoraan.

Ottelupäivät Kauppi Sports Centerissä ovat keskiviikko 27.3., torstai 28.3. ja lauantai 30.3. Jokaisena ottelupäivänä pelataan kaksi ottelua ja Suomi pelaa kaikki kolme otteluaan samalla kellonlyömällä eli kello 19.00 alkaen.

Liput portilta: 5€ aikuiset / 3€ lapset (6-16 v.), opiskelijat, varushenkilöt, eläkeläiset, työttömät

Joukkueliput ennakkoon: 45€ (sis. 2 aik. ja 20 lasta). Tilaukset: [email protected]

-Auvo-

Miehekäs taistelu sekä Puolaa että erityisesti Ranskaa vastaan. Harmi, ettei ihan ole riittänyt.

Faarao

U19-poikien (2002) futsalmaajoukkue: maajoukkueleiri Eerikkilässä 2.-5.8.2020. Haastattelussa päävalmentaja Kerkko Huhtanen. https://ilvesfutsal.fi/uutiset.html?183438


nptuomin

#11
Tämmöset pelit ois käynnistymässä tänään...

13.–19.3.2022       U19 Main Round -EM-karsintaturnaus    Janakkala, Delfort Areena   
15.3.2022   19:00   Bosnia-Hertsegovina - Suomi       
16.3.2022   19:00   Suomi - Kazakstan       
18.3.2022   19:00   Suomi - Puola

Lohkon toinen ottelu pelataan aina klo 13, eli Puola ja Kazakstan avaavat tämän turnauksen jo alle tunnin päästä.

Duudsoni

Mielenkiintoista nähdä miten Suomi esiintyy näissä karkeloissa. Treenimatsit lupailee hyvää. Nyt harmillisesti muutama tärkeä poissaolo. Toivottavasti yleisö löytää katsomoon. Ilmeisesti tubesta näkee myös muiden maiden matsit?

Leijona33

Lainaus käyttäjältä: Duudsoni - 15.03.2022 klo 13:12:27
Mielenkiintoista nähdä miten Suomi esiintyy näissä karkeloissa. Treenimatsit lupailee hyvää. Nyt harmillisesti muutama tärkeä poissaolo. Toivottavasti yleisö löytää katsomoon. Ilmeisesti tubesta näkee myös muiden maiden matsit?
Kaikki lohkon pelit palloliiton tubesta

Duudsoni

Kazakkien nr5 on melkoinen järkäle ja tekikin avausmaalin.

nptuomin

Suomi voitti 3-1. Puola-Kaz 3-2.

rivers

Tehokasta meininkiä kazakkeja vastaan. Hyviä pelaajia suomella tulossa. Kohonen ja Asumalahti on viihdyttäviä.

kivet taskuun

Suomi pelaa aika Futsal A-maajoukkueen tyylistä - hyvin kontrolloitua peliä: puolustus on tiivistä suurimman osan ajasta, hyökätessä ei turhia riskejä ja erikoistilanteissa ollaan vaarallisia.

Ensimmäiset vastustajat olleet yllättävän pehmeitä ja Suomi pystynyt pelaamaan vahvuudet helpohkosti pois.

Tuomareilla paljon parantamisen varaa. Ei pelisilmää hyödyissä ja ei rohkeutta vihellellä virheitä juuri mistään.

Todellinen testi sitten perjantaina. Hyvä Suomi!

-Auvo-

Meneekös tämä nyt siis seuraavasti.

Jos Bosnia ei voita Kazakstania, Suomelle riittää voitto tai tasapeli Puolaa vastaan.

Jos Bosnia voittaa Kazakstanin, Suomelle riittää

  • Voitto
  • Tasapeli
  • Yhden maalin tappio
  • 2-0 tappio
  • 3-1 tappiolla riippuu Bosnian voiton suuruudesta

Cumulus

Päätöspäivä alkaa, varmaa on se, että Suomi on kisoissa tasurilla tai voitolla riippumatta kohta alkavan Kazakstan-Bosnia tuloksesta. Iso päivä, vähän sellainen tunne, että illalla juhlitaan kisapaikkaa....

nptuomin


Hanhiniemi

Lainaus käyttäjältä: nptuomin - 18.03.2022 klo 16:08:14
BiH voitti ottelunsa 5-4.

Tämän tuloksen voimin, Suomelle riittää myös yhden maalin tappio. Kolme joukkuetta tasapisteissä ja keskinäisten pelien maaliero ratkaisee silloin.

-Auvo-

#22
Lainaus käyttäjältä: Hanhiniemi - 18.03.2022 klo 16:29:29
Tämän tuloksen voimin, Suomelle riittää myös yhden maalin tappio. Kolme joukkuetta tasapisteissä ja keskinäisten pelien maaliero ratkaisee silloin.

E: 1-3 tappio riittää myös, mutta 0-2 ei taida riittää. Vaikeaa tämä matematiikka.

Stürmer

#23
Ei hyvältä näytä, halvahkoja maaleja mennyt omiin liian kanssa...

e. turpaan tulee niin, että tukka lähtee.  Erikoistilanteiden puolustaminen ja maalivahtipeli, missä pelaa?

dhfc

Vaikka Suomi pelasi suorastaan hyvät ekat kaks peliä, jää kieltämättä pettynyt olo tämäniltaisen jälkeen.

Tuokin Suomen porukka oli kuitenkin täysin riittävä hoitamaan Puolan tänään, mutta sitkeästi punapaidat jaksoi puolustaa ja iski osumia Suomen kannalta aina ikävään kohtaan. Ei Suomi huonolle hävinnyt, mutta ketuttaa silti poikien puolesta.