Hazard on kyllä paha uhka tuolla wing-backina. Martinez on tavallaan uhrannut hänet sinne. Hän on pitkät ajat "ulkona" pelistä, mutta sitten kun sinne saadaan pelattua 1 vs 1 -tilanne, niin Ranska on helisemässä. Puoliajan lopulla Hazard taisi vähän kyllästyä siihen marginaalirooliinsa ja lähti surffailemaan keskemmälle saadakseen palloa. Se ei välttämättä ole hyvä juttu Belgialle, jos Eden ei viitsi noudattaa taktiikkaa.
Ei Hazard kyllä omaan silmääni missään nimessä minään wingbackina pelaa, vaan aika pitkälti samalla tavalla kuin De Bruyne, joskin ominaisuuksistaan johtuen käy enemmän myös tuomassa uhkaa leveyssuunnassa.
Puolustuspäässä laitoja puolustavat laidan puoleinen toppari sekä Dembele tai Chadli, jotka siirtyvät noille alueille silloin, kun pelin painopiste siirtyy jommalle kummalle laidalle.