• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Antti Pehkonen - Lahden penkiltä Oulun penkille?

Aloittaja Poistettu, 26.04.2007 klo 12:06:32

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poistettu

Tervarit ensin ykkösessä, sitten kausi AC Oulussa ja siirto liigakentille FC Lahteen. Siellä kaikki ei mennyt ns. putkeen tällä puolustuksessa ja keskikentällä viihtyvällä oululaiskasvatilla. Kannattajat eivät ainakaan olleet tyytyväisiä Penan otteisiin ja viime kauden jälkeen oli edessä siirto takaisin kotikaupunkiin ja AC Ouluun.

Pehkonen oli ensimmäinen paluumuuttaja tälle talvelle ja moni odottaa Pehkosen parantavan otteitaan tutussa ympäristössä. Omissa toiveissani on ainakin, että Pehkonen nousisi Oulussa liigatason pelaajaksi ja jättäisi taakseen heikot Lahden esitykset. Se on vieläkin mahdollista, mutta harjoituskausi ei paljoa lupaa.

Harjoituskaudella Pehkonen näytti hetkittäin otteita paremmasta, mutta enemmän olin havaitsevani kritiikkiä Penaa kohtaan. Harjoituskausi meni pääasiassa topparin paikalla, kun hän paikkasi loukkaantunutta Hietsua. Ensimmäiset pelit sillä paikalla olivat todella huonoja eikä yhteistyö puolustuksen sisällä ja keskikentän kesken toiminut ollenkaan. Hiljalleen otteet paranivat ja hän pelasi ihan mukiinmeneviä pelejä. Harjoituskausi osoitti kuitenkin, että avaukseen Pehkosella ei ole asiaa ellei joku avauksen miehistä loukkaannu. Eikä tuo ensimmäinen liigapelikään hirveästi vakuuttanut. Hyökkäyssuuntaan hyvää peliä, mutta puolustuspäähän heikompaa.

Ac:ssa laitapuolustajien paikat on miehitetty, topparin paikalle on liigan kärkipelaajat eikä sinne kyllä Pehkonen mahdu kuin jos jompikumpi loukkaantuu. Keskikentän pohjalle tie näyttää myös tukitulta, kun Banduliev ja Kolic hallitsevat sen homman niin hyvin. Edelle menee myös Koivuranta, joka pelailee nyt hiemen erilaisessa roolissa kuin aikaisemmin.

Eli Pehkosen rooliksi näyttäisi muodostuvan sama kuin Lahdessa eli vaihdosta kehiin ja loukkaantumisia paikkaamaan. Tämä voi olla liian hätäinen arvio, mutta tältä se näyttää harjoituskauden ja yhden liigapelin perusteella.

Mitäs muut ovat mieltä?


mungo

Harvinaisen samaa mieltä.

Sääli sinänsä, Pehkonen on kuitenkin oululainen pelaaja ja niiden ympärille AC:n pitää rakentaa tulevaisuuden joukkuerunkonsa. Valitettavasti Pehkosesta ei vielä ole pelaamaan liigatasolla avauksessa. Toki mies on hyvä alakerran all-around Back-up, mutta vielä ei ole tarpeeksi tasoa avaukseen.
Tietysti potentiaalia löytyy kasvaa avauksen mieheksi, mutta tämä ei vielä tällä kaudella tule toteutumaan 

giuseppebergomi

Lainaus käyttäjältä: Sakallio - 26.04.2007 klo 12:06:32
Keskikentän pohjalle tie näyttää myös tukitulta, kun Banduliev ja Kolic hallitsevat sen homman niin hyvin. Edelle menee myös Koivuranta, joka pelailee nyt hiemen erilaisessa roolissa kuin aikaisemmin.

Vaihtopelaaja Pehkonen varmasti tulee olemaan pääasiassa. Bandulievin ja Kolicin paikoille Ana tulee kuitenkin toivottavasti saamaan vastuuta, sillä miehen omien puheiden mukaan toivoi Ouluun lähtiessään enemmän peliaikaa keskikentällä jossa itse kokee olevansa parempi kuin puolustuksessa. Etenkin Bandulievin korttiherkkyys tuo myös varmasti mahdollisuuksia. Pehkosen otteissa on näkynyt liigacupin ja veikkausliiga-avauksen perusteella kuitenkin merkkejä siitä että potentiaalia on.  :ylos: Myös laitapuolustajien pelipaikoille toivon kovaa yritystä, koska Tolja ja Kaijalainen ovat varmasti haastettavissa.

Vuoden Vaihde

Lainaus käyttäjältä: mungo - 26.04.2007 klo 12:11:17
Harvinaisen samaa mieltä.

Sääli sinänsä, Pehkonen on kuitenkin oululainen pelaaja ja niiden ympärille AC:n pitää rakentaa tulevaisuuden joukkuerunkonsa. Valitettavasti Pehkosesta ei vielä ole pelaamaan liigatasolla avauksessa.

Tämä on sinällään mielenkiintoista, että Pehkonen on vuonna 1982 syntynyt eli ei mikään nuorukainen enää. Pikkuhiljaa valkenee kysymys, onko Pehkosesta koskaan liigatasolle avaukseen.. Tokihan pelaajat ovat myöhemminkin kehittyneet ja nousseet avauksen miehiksi, mutta kohta alkaa olla kysymys siitä, onko Pehkonen jäämässä "ikuiseksi lupaukseksi".

Rikkiviisas