• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Suomen Cup 2020

Aloittaja Ia, 14.11.2019 klo 18:19:08

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Ia


durban

Lainaus käyttäjältä: Ia - 14.11.2019 klo 18:19:08
https://www.palloliitto.fi/ottelut-ja-sarjat/tulospalveluarkisto/valtakunnallinen/2020-jalkapallo-valtakunnallinen?&spljp20&MSC

Lohkot ja otteluohjelmat on nyt selvillä Veikkausliigan ja Ykkösen joukkueiden osalta. Kohta mennään!

Hah hah arvonnoille, kumman toimistossa (SPL=HJK) tehty?? HJK kotona 2 Turun joukkuetta ja Maarianhamina, vierasreissut sitten Töölöön ja Espooseen.
Eikö niitä edes hävetä?? Varmaan saa ottaa myös omat tuomarit, ei hyvältä näytä tuleva kausi.

Kader

Lainaus käyttäjältä: durban - 14.11.2019 klo 19:35:37
Hah hah arvonnoille, kumman toimistossa (SPL=HJK) tehty?? HJK kotona 2 Turun joukkuetta ja Maarianhamina, vierasreissut sitten Töölöön ja Espooseen.
Eikö niitä edes hävetä?? Varmaan saa ottaa myös omat tuomarit, ei hyvältä näytä tuleva kausi.

Talin hallihan on Munkkivuoren pohjoispuolella eli vähän pitempi matka jos kuvitellaan joukkueen olevan keskimäärin keskikaupungilla. Itelle nuo Talin maastot tuttuja kun joskus siellä lenkkeilyt. Onhan pitkät vierasmatkat joskus hyväksikin, KuPSista on monesti sanottu että joukkueen yhteishenki on hyvä, joukkue hitsautunut pitkillä reissuilla ja sehän näkynytkin syksyisin. :)

Zulo

Kyllä. Suomen Cupin lohkovaiheet arvottu. Enää ei edes peitellä sitä, että Suomen Cup onpi Liigacup.

raita

Loppuukohan Suomen cupin raiskaaminen koskaan?

Qingjing Wuwei

Tulleekohan Ruudusta taas? Innolla odottaisin jo :)

MacGyver

Kaikki muut matsit perjantaina tai lauantaina, paitsi High Risk - Honka - HJK torstaina :ylos:

Kuisma

Onko jatkopelien aikatauluista tietoa?

Valzo

Jo, eiköhän Tepsi oo ihan selvä nousija

Naapel

Systeemiä hieman muutettu ja päätetty jo etukäteen, että finaali pelataan Veritaksella 16.5.

JoenDoe

Lainaus käyttäjältä: Naapel - 24.11.2019 klo 00:00:03
Systeemiä hieman muutettu ja päätetty jo etukäteen, että finaali pelataan Veritaksella 16.5.

MVNT ???

Millä perusteella tähän ratkaisuun on päädytty?

bach

Lainaus käyttäjältä: JoenDoe - 24.11.2019 klo 13:16:55
MVNT ???

Millä perusteella tähän ratkaisuun on päädytty?

Helsingissä pelattiin finaaleja kymmeniä vuosia eli eiköhän ihan samalla perusteella voida ilmoittaa valmiiksi pelipaikaksi Veritas jos ylipäätään pitää paikkansa. Hongan kannattajana finaali mieluummin tuolla, kuin vaikkapa arvalla esim. Rovaniemellä. Mieluiten kuitenkin finaali jossain puolimatkankrouvissa,   jotta molempien joukkueiden kannattajilla on tasavertainen mahdollisuus reissata matsiin. Ei pitäisi olla mahdotonta kunhan semifinaalien ja finaalin välissä on riittävästi aikaa järjestelyille.

1961

#12
Lainaus käyttäjältä: bach - 24.11.2019 klo 19:17:37
kunhan semifinaalien ja finaalin välissä on riittävästi aikaa järjestelyille.
Taitaa tulevalla kaudella mennä niin, että finaalipari on tiedossa ennen maaliskuun maaottelutaukoa. Lohkovaiheen jälkeen olisi sopivasti kolme maaliskuista viikonloppua ja sitten se majutauko.
e. Välierä la 4.4. (lähde: Veikkausliiga)

bolero

Milloinhan Palloliitto tiedottaa Kakkosen cupin osalta? Tämän lehtijutun https://esaimaa.fi/uutiset/urheilu/32f4293d-3109-4615-97eb-9ec9a2bf8d3a mukaan siellä on kai lohkotkin valmiina, kun pelipäivät on jo tiedossa.
[uutinen]PEPO pelaa ensimmäiset Suomen cupin ottelunsa 18. ja 25. tammikuuta.[/uutinen]

Speedo Gonzales

Ketä kiinnostaa liigacupin treenihöntsät Suomen Cup enää, odotellaan RUNKOSARJAA, YLÄLOPPUSARJAA JA KARSINTASARJAA. Sit kausi huipentuu pleijjareihin on ohi.

D mies


Alarcon


PaoloRos

Onhan nämä tietysti hauskoja talvipalloja, mutta kun otteluohjelmia katsoo niin CUPin kanssa noilla ei ole mitään tekemistä. Eikö nimen voisi muuttaa vaikka talvihöntsäksi.

Maldinho

Kyllähän faktat nyt viittaavat vahvasti siihen ettei tämä nykyinen muoto kiinnosta Kakkosen (+nousijat) joukkueita. Viime vuonna 25 joukkuetta mukana, nyt 17.

Yksi syy varmasti se että otteluihin ei juurikaan liity tuloja mutta kylläkin normaalit menot. Osanottoni esim JäPS, JIPPO, PEPO lohkon joukkueille joiden matkustuskustannukset tulevat olemaan mojovat.
Toinen syy löytyy aikatauluista - tammikuussa aloittaminen tarkoittaa mm sitä että
- harjoituksia / harjoitusotteluita hyvin vähän alla eli peli aika alkutekijöissä - harva kakkosen joukkue aloittaa harjoitukset edellisvuoden puolella
- olosuhteita ei taata - ei ole enää nykypäivää pelata täydessä lumisateessa, 10 asteen pakkasessa. Halliolosuhteet pitäisi taata - pitkässä juoksussa sellaisissa halleissa joissa on yleisöllekin paikat.
- niille joukkueille jotka rakentavat menestyksensä ulkomaalaisvahvistusten pohjalle vahvistusten haaliminen jo keskitalvelle on iso kustannuslisä.

Jos cuppia halutaan pelata tässä muodossa sen voisi ajoittaa alkamaan maaliskuun puolivälissä jonka jälkeen kakkosen pelit voisivat jatkua suoraan huhtikuun puolella. Siinä vaiheessahan 2/3 kakkosen joukkueista ovat jo karsiutuneet ja Kakkosen ohjelmassa olisi aikaisemman aloittamisen myötä väljyyttä jonka avulla tilaa löytyisi jatko-otteluille. Järjestely vaatisi myös sen että cupin ja Kakkosen alkukauden ottelut pelattaisiin niillä paikkakunnilla jossa halli on käytettävissä eli jossain määrin valistunutta arpomista ohjelmia luotaessa.   

Jalitsumies

Ilves hoitanee homman rutiinilla himaan :ylos: :pallo:

bhootnike

Onkos vielä mitään tietoa siitä, näkyykö pelit taas Ruudussa?

shanks oli jo varattu

Lainaus käyttäjältä: bhootnike - 01.01.2020 klo 16:15:15
Onkos vielä mitään tietoa siitä, näkyykö pelit taas Ruudussa?
Jostain täältä Forumin kätköistä muistan lukeneeni, että joku oli asiaa tuolta suoraan kysellyt ja kuulemma näkyisi.

Valzo

Lainaus käyttäjältä: Micky Lee - 02.01.2020 klo 09:03:37
Jostain täältä Forumin kätköistä muistan lukeneeni, että joku oli asiaa tuolta suoraan kysellyt ja kuulemma näkyisi.
Eli peruutin tilauksen turhaan. Pitääpi tilata uudestaan jo nyt eikä vasta liigan alkaessa

bolero

Lainaus käyttäjältä: Valzo - 04.01.2020 klo 18:47:14
Eli peruutin tilauksen turhaan. Pitääpi tilata uudestaan jo nyt eikä vasta liigan alkaessa
Pelit tosiaan päivitetty Ruudun urheilulähetysten ohjelmistoon :ylos: LA 25.1. mennään taas.

Jones

Lahti pelannee taas kotiottelut ilman yleisöä?