• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Musan Salama 2020 - Mustaa valkoisella

Aloittaja Tumba, 21.12.2019 klo 19:55:33

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Tumba



TIETOPAKETTI
Perustettu: 10.4.1960
Kotistadion: Porin Stadion/Musan Kenttä
Kotisivut: www.musansalama.fi
Facebook: www.facebook.com/musansalama1960
Twitter: www.twitter.com/musansalama
Instagram: www.instagram/musan.salama
Päävalmentaja: Ville Ulanen
Kapteenisto: Jussi Välilä (c), Antti-Pekka Pihlainen (a), Verneri Salminen (a)

Lähtökohdat

Kauden 2019 alla asiantuntijat veikkailivat järjestäen MuSan Ykkösen pohjakerrokseen ja joukkuetta pidettiin jopa vahvimpana putoajakandidaattina. Kausi kuitenkin päätyi lähes sensaatiomaiseen viidenteen sijaan ja Heinäkuussa joukkue taisteli vielä karsijanpaikasta. Tähtipelaaja Taiki Kagayaman siirryttyä KPV:n riveihin pistetahti hieman hiipui ja viimeisestä 11 ottelusta kertyi enää vain 10 pistettä.

Tulevalle kaudelle MuSan pitkään kasassa pysynyt kotimainen pelaajarunko on edelleen pysymässä vahvasti kasassa, etenkin puolustuksen ja keskikentän osalta. Valmennuspuolella ainoa muutos on maalivahtivalmentaja Lauri Pirhosen jättäytyminen sivuun. Onkin oletettavaa, että MuSa jatkaa Ville Ulasen johdolla tutulla 3-5-2 muodostelmalla. Joukkueen fyysinen ja kurinalainen pelitapa tuotti viime kaudella vähintään yhden voiton jokaisesta Ykkösen joukkueesta Teemu Tainion ylivoimaista Hakaa lukuunottamatta. MuSa tulee pelaamaan kotiottelunsa nyt toista vuotta putkeen kolkolla Porin yleisurheilustadionilla, koska Palloliiton mielestä seuran oma stadion on liian vaarallinen tuomareille ja pelaajille. Toiminnanjohtaja Kari Löytökorpi kuitenkin on välätellyt mahdollisuutta anoa Palloliitolta erityislupaa, jonka turvin voitaisiin yksi kotiottelu järjestää idyllisellä Musan Wembleyllä.

Ykkösen sarjasysteemi muutos tarkoittaa sitä, että 1/4 joukkueista tulee putoamaan sarjaporrasta alemmas. Vähimmäistavoite Musalle voikin olla sarjapaikan säilyttäminen. Onnistuneiden hyökkäyspään hankintojen avulla Salama voi jälleen yllättää ja pelata itsensä jopa ylempään jatkosarjaan.

Sopimukset

Maalivahdit

Tomi Mikkelsson  
Olli Hakanpää
Eetu Lindfors
Joonas Immonen (laina 13.8. ->)

Puolustus

Jussi Välilä
Antti-Pekka Pihlainen
Joonas Lakkamäki
Elijah Akin (sopimus purettu 31.7.)
Matias Sallila

Keskikenttä ja hyökkäys

Joni Lämsä
Juuso Rantala
Samuli Virtanen
Juho Montola
Rudi Dieter
Matias Koskinen
Santeri Tähkä
Arttu Virtanen
Aleksi Leppänen
Juuso Aalto
Juho Heikkinen
Verneri Salminen
Yutaka Abe
Tobias Laaksonen
Samu-Petteri Mäkelä
John Frederiksen
Fareed Sadat (sopimus päättyi syyskuussa)
Mauro Severino (7.9 ->)

Kausi alkaa Suomen Cupilla tammikuussa, kotiottelut pelataan Karhuhallissa:

26.1. MuSa - KTP 1-2 (Aalto)
1.2. MYPA - MuSa 1-2 (Aalto, Lämsä)
7.2. MuSa - MP 0-3
14.2. MuSa - Gnistan 1-1 (Montola)
22.2. EIF - MuSa 2-2 (Heikkinen, Koskinen)

MuSan treenimatsit:
19.1. ToVe - MuSa (Karhuhalli) Lopputulos: 1-2 (Maalit: Koskinen, S.Virtanen)
7.3. FC Jazz - MuSa (Karhuhalli) 1-3 (Fredriksen x2, Rantala)
6.6. MuSa - Pallo-Iirot 3-1 (Diakite x2, Aalto)
11.6. FC Inter - MuSa 5-0
18.6. MuSa - EuPa 2-0 (Frederiksen, Aalto)




Jeyl

Otetaan seurantaan.

Mielenkiintoista nähdä (todennäköisesti vain kuulla) miten musa tulee pärjäämään tulevalla kaudella. Lisäksi toivot Porissa saataisiin positiivist kehitystä futiksen ympärille lisää.


MARADONNA

Eikös Karssonin sopimus ole julkistettu?

Kaaripallo

Lainaus käyttäjältä: MARADONNA - 23.12.2019 klo 16:32:59
Eikös Karssonin sopimus ole julkistettu?

Karlsson teki muistaakseni 2 vuoden sopimuksen nousun jälkeen. Kuulemani mukaan ei kuitenkaan olisi jatkamassa ensi kaudella.

Blumb Jusuf

Lainaus käyttäjältä: Kaaripallo - 23.12.2019 klo 17:47:28
Karlsson teki muistaakseni 2 vuoden sopimuksen nousun jälkeen. Kuulemani mukaan ei kuitenkaan olisi jatkamassa ensi kaudella.
Juu tuskimpa jatkaa, ei kai ole edes ringissä? Viime kaudesta tulee jatkopahveja kai ainakin vielä S-P ja Sallila. Salminen,Vihlman kysymysmerkkejä. Pöntinen olisi hyvä lisä tuohon yläkertaan.

Tumba

Juhlavuoden kunniaksi käyttöön on otettu joku järkyttävän näköinen uusi logo :(

painonvartija

Lainaus käyttäjältä: Tumba - 06.01.2020 klo 11:49:42
Juhlavuoden kunniaksi käyttöön on otettu joku järkyttävän näköinen uusi logo :(

Alusta loppuun hirvittävä.

MarcosTulio

Hyi helvetti tota logoa. Surullismieliseksi vetää.

Eltsu

Hyi helvetti mikä muovinen logo. Jätän kausikortin tänä vuonna ostamatta.

luutapallo32

Juhlavuoden logo = ruma
Vanha logo = hieno

ismail

Lainaus käyttäjältä: Eltsu - 06.01.2020 klo 18:53:21
Hyi helvetti mikä muovinen logo. Jätän kausikortin tänä vuonna ostamatta.

Kausikortissa on vielä vanha logo.

mustahelmi

Aivan paska pesisseurakategoriaan kuuluva logo. Vanha on upea. Herätys, toimisto!

rappari

Wembley ei kelpaa ykköseen,ITSn nurmi on paska ja Karhuhallin matto on pelikelvoton.
Mitä tekee toimisto:puuhastelee jonkun vtun logon kanssa. Vanha oli ihan hyvä,käyttäkää nyt se aikanne noitten olosuhteitten parantamiseen. Siellä on se seuran ex toimari kaupungilla isossa pestissä.
Nyt painetta sille P Lahdelle että pistää futiksen olosuhteet kuntoon.

Eltsu

Lainaus käyttäjältä: ismail - 07.01.2020 klo 13:22:21
Kausikortissa on vielä vanha logo.

Entä pelipaidassa?

Olosuhteet Porissa jalkapallon pelaamiseen on ihan perseestä kuten edellä mainittiin, niin mitä tekee kaupungin ykkösjoukkue? Puuhastelee muovilogon kanssa. Kiitos ja näkemiin!

Trabantin vääntynyt mäntä

Mukava huomata että englannin kieli ja dynaamisuus on saapunut myös Poriin. (:ylos:)

Tumba

Lainaus käyttäjältä: Eltsu - 07.01.2020 klo 21:31:52
Olosuhteet Porissa jalkapallon pelaamiseen on ihan perseestä kuten edellä mainittiin, niin mitä tekee kaupungin ykkösjoukkue? Puuhastelee muovilogon kanssa. Kiitos ja näkemiin!

Pää saa olla aika syvällä hanurissa, jos kuvittelee että MuSan anti satakuntalaiselle jalkapallolle on pelkkä logo.


Tumba

Tyylikkäästi nuuskapurkki pullottaa Aallon taskussa :rolleyes:


mustahelmi

Lainaus käyttäjältä: springbook - 08.01.2020 klo 18:23:09
Mitä tuohon uuteen juhlavuoden logoon tulee, niin jos nyt jaksaa lukea SK:n jutun kunnolla kyllä pitäisi tajuta,että tuo uusi logo ei ole tullut jäädäkseen....
Siksi sen tuominen esiin onkin kyseenalaista ja turhaa.

Tumba

Lainaus käyttäjältä: springbook - 08.01.2020 klo 18:23:09uusi logo ei ole tullut jäädäkseen....

Noinhan se aikanaan Jazzilakin oli...

Eltsu

Lainaus käyttäjältä: Tumba - 08.01.2020 klo 11:52:38
Pää saa olla aika syvällä hanurissa, jos kuvittelee että MuSan anti satakuntalaiselle jalkapallolle on pelkkä logo.

Pitää olla melko isot salamalasit päässä, kun ei seuran toiminnassa näe kritisoitavaa. Taitaa vuoden päästä olla valmistautuminen Kakkoseen menossa, kun aika ja energia käytetään muovilogojen suunnitteluun.

Tumba

Lainaus käyttäjältä: Eltsu - 08.01.2020 klo 21:55:24
aika ja energia käytetään muovilogojen suunnitteluun.

Kuten sanoin, pääsi on hyvin syvällä omassa hanurissasi, jos tämä on johtopäätöksesi logosta.

TeemukiKiemunki

Lainaus käyttäjältä: Tumba - 09.01.2020 klo 12:02:21
Kuten sanoin, pääsi on hyvin syvällä omassa hanurissasi, jos tämä on johtopäätöksesi logosta.

Sinähän se varsinainen logoterapeutti olet????