FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
12.06.2025 klo 22:25:13 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 16 [17] 18
 
Kirjoittaja Aihe: Serie B 2024-25  (Luettu 55407 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #400 : 13.05.2025 klo 23:11:50

Salernitana 0-2 Ylos Vähän huvittuneena katsonut tätä Cittadellan rypistelyä. Ok, pientä hallintaa. Mutta luulisi tuossa tilassa, että olisivat voineet vetää kunnolla kamikazeina. No nyt ei enää tarvitse.

Brescian surkeus vuodesta toiseen myöskin vähän huvittaa. Tällä hetkellä tosiaan tie viemässä playoutteihin kun saa edes yhtä Reggianaa kammettua kumoon. Doria painumassa oikeasti C:hen :D :( Käännänkin lähetyksen nyt sinne.
« Viimeksi muokattu: 13.05.2025 klo 23:14:20 kirjoittanut IlDiavolo »
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Los gurús del real de madrid


Vastaus #401 : 13.05.2025 klo 23:16:39

Voi voi Niang, minkä ryssit. :(

Täälläkin tuli käännettyä Castellammare di Stabian meininkeihin. Cittadellan tarina oli nimittäin siinä.

Brescia johtoon, joten Frosinone joutumassa playouttiin.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #402 : 13.05.2025 klo 23:17:32

Voi voi Niang, minkä ryssit. :(

Hyvä, että ryssi. Salernitanan bandiksessa Ylos
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Los gurús del real de madrid


Vastaus #403 : 13.05.2025 klo 23:18:43

Hyvä, että ryssi. Salernitanan bandiksessa Ylos

Näistä kahdesta kyllä. Ylos Menikin jo ohi, että Salernitana putoaa, jos Blucerchiati vielä tästä voiton kaivaa, nykyisillä tilanteilla siis.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #404 : 13.05.2025 klo 23:23:15

Melkoinen playout-sarja tiedossa kun vastakkain kaksi viime kauden Serie A porukkaa. Toki tilanne voi vielä muuttua.

e. Cesena ja Bari melkein samalla sekunnilla iskevät. Baria ei siis pudotuspeleissä nähdä Alas
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #405 : 13.05.2025 klo 23:26:30

No se Barin osuma hylättiin.

Jalkapallossa muuten valmentajat ovat idiootteja. Miksi helvetissä Sampdoria nosti kaikki ylös vasta kun surkea 4min lisäaika alkoi.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #406 : 13.05.2025 klo 23:31:15

Näkeepä ensi kaudella ainakin sitten Sampdoriaa muualtakin kuin betsisivustoiden paskastriimeiltä. Eikös nämä Serie C:n pelit suoratoisteta jonkun kautta ihan suoratoistona. Ja vieläpä ilmatteeksi.

Jos siis kiinnostaa. Melkoinen mahalasku kyllä. Koko Genoan leiri nauraa tällä hetkellä räkäisesti.
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Los gurús del real de madrid


Vastaus #407 : 13.05.2025 klo 23:33:10

Taitaa mennä vuosia ennen seuraavaa Derby della Lanternaa. Eiköhän Samp nyt nouse C:stä 1-2 vuoden sisään takaisin B:hen, mutta taloudellinen hitti lienee melkoinen ja paluu pääsarjaan tuskin on ihan muutamaan vuoteen tapahtumassa. Genoa voi tietysti myös pudota B:hen.
Heppatiitti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK, Cella, Sirdie, Majava ja Rautaranta.


Vastaus #408 : 14.05.2025 klo 07:42:35

Mielenkiintoa (kiitos kimurantin sarjajärjestelmän) riitti viimeiseen kierrokseen saakka. Kova on Serie B ja kovin erilaiset kohtalot sinne viime kauden jälkeen Serie A:sta pudonneilla. Sassuolo nousi takaisin parrasvaloihin liehuvin lipuin sarjavoittajana, mutta Frosinone ja Salernitana pelaavat keskenään putoamiskarsinnan Serie C:hen. Muut putoajat olivat symppis Cosenza, Cittadella ja ennen niin suuri ja mahtava Sampdoria. Nousukarsinnoissa Palermo kohtaa yksiosaisessa vieraskentällä Juve Stabian ja otteluparin voittajaa odottaa seuraavalla kierroksella Cremonese. Toisessa nousukarsinnan ykköskierroksen matsissa kohtaavat Catanzaro ja Cesena ja sen voittajaa odottaa Spezia. Onnitelut Pisalle paluusta Serie A:han 34:n vuoden tauon jälkeen.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #409 : 14.05.2025 klo 08:21:13

Surullinen on Sampdorian tarina, joukkueen joka olisi helppo mieltää Serie A:n otteluohjelmaan. Eikä budjetikaan ollut mikään pieni B:hen? Taisi lähteä kauteenkin yhtenä ennakkosuosikkina. Tosin sekoilusta antoi viitteitä melko impulsiivisesti potkut Pirlolle heti alkukaudesta.
Marassi

Poissa Poissa


Vastaus #410 : 14.05.2025 klo 09:05:14


”Surullinen on Sampdorian tarina, joukkueen joka olisi helppo mieltää Serie A:n otteluohjelmaan. Eikä budjetikaan ollut mikään pieni B:hen? Taisi lähteä kauteenkin yhtenä ennakkosuosikkina. Tosin sekoilusta antoi viitteitä melko impulsiivisesti potkut Pirlolle heti alkukaudesta”.

Doriaan sopii Brian Cloughin heittämä ”meillä oli hyvä joukkue paperilla, mutta valitettavasti peli pelattiin nurmella”-letkautus.
Blucerchiati on kärsinyt huonosta johtamisesta vuosikausia, aina Ferreron aikakaudesta lähtien. Pirlon potkut olivat hätäiset ja siitä seurasi panikinomainen dominoilmiö.
Toivokaamme ryhtiliikettä ja pikaista paluuta, majakkaderbya odotellessa.
DajeRoma

Poissa Poissa


Vastaus #411 : 14.05.2025 klo 10:39:26

Cosenzan ja Cittadellan putoaminen ei yllätä. Kummankin kohdalla se on ollut vääjäämätöntä, vaikka Cittadella onkin männävuosina kamppaillut jopa nousukarsintojen finaalissa. Cosenzalla putoaminen on käynyt todella lähellä jo monta kertaa, joten nyt pyristely tuli päätökseen.

Mutta että Sampdoria, Frosinone ja Salernitana. En olisi uskonut, vaikka tässä sarjassa kaikki on mahdollista. Tosiaan, Salernitana ja Frosinone pelasivat vielä viime kaudella Serie A:ssa. Melkoinen luisu. Saapa nähdä, kumpi kykenee paikkansa B:ssa pitämään.

Sampdorialla oli ennakkoon yksi vahvimmista joukkueista kauteen lähdettäessä. Tammikuussa seura hankki vielä useamman pelaajan Serie A:sta, mutta ei riittänyt. Toivottavasti siellä saadaan rivit kasaan kesällä ja homma tasapainoon. C:sta B:hen nouseminen ei ole mikään helppo rasti.
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Los gurús del real de madrid


Vastaus #412 : 14.05.2025 klo 11:00:17

Sampdorialla oli ennakkoon yksi vahvimmista joukkueista kauteen lähdettäessä. Tammikuussa seura hankki vielä useamman pelaajan Serie A:sta, mutta ei riittänyt. Toivottavasti siellä saadaan rivit kasaan kesällä ja homma tasapainoon. C:sta B:hen nouseminen ei ole mikään helppo rasti.

Eiköhän Sampdorian resurssit kuitenkin riitä ihan kokonaisvaltaiseen dominointiin C:ssä, etenkin jos Blucerchiati pusketaan tuohon B-lohkoon, jossa oli ainakin tällä sesongilla mukana Ligurian joukkueet. Sieltähän nousee naapurikylästä nyt Virtus Entella tilalle B:hen, joten alueen edustus pysyy samana, ellei sitten Spezia nouse A:han.
ex-adriano

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JIPPO, Karnevalistinen kannattajatyyli


Vastaus #413 : 14.05.2025 klo 14:06:44

Sampdorian kohdalla on syytä ottaa huomioon että on ollut juttua että jos putoaminen tulee niin jopa konkurssi voi olla mahdollinen, talous on kuulema sen verta kuralla.
hermannisuur

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Hifk, Internazionale Milano


Vastaus #414 : 14.05.2025 klo 14:47:33

Genoa fanit lähti kadulle juhlistaa putoamista raketein ja lauluin.
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #415 : 14.05.2025 klo 15:53:50

Genoa fanit lähti kadulle juhlistaa putoamista raketein ja lauluin.

https://youtu.be/55N6X66A3mE?si=cW4Wbe6rv5Z-dpaL

Oikea meininki Tuoppi
DajeRoma

Poissa Poissa


Vastaus #416 : 14.05.2025 klo 17:00:27

Sampdorian kohdalla on syytä ottaa huomioon että on ollut juttua että jos putoaminen tulee niin jopa konkurssi voi olla mahdollinen, talous on kuulema sen verta kuralla.

Joo tähän vähän viittasinkin. Vaikka seura välttäisikin konkurssin, on varmasti melkoisen haastava kesä tulossa. Fanit ovat taatusti raivoissaan ja pelaajistoa pitää myltätä isolla kädellä. Tällä hetkellä palkkalistoilla on useampia pelaajia, joiden vuosipalkka huikentelee 500k-1M€ välillä.  Heistä pitäisi päästä eroon, mutta kuka huolii?

Toki kaiken järjen mukaan resurssit ovat silti omaa luokkaansa C:hen. Lohkovoiton tavoittelu on täysin realistista, vaikka lähtökohdat on mitä on. Kaiken lisäksi kabinettipelit on vielä pelaamatta, joten erilaiset yllätyksetkin ovat täysin mahdollisia.
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #417 : 14.05.2025 klo 17:56:02

Massimo Ferreron puuhaastelujen julkitulohan Sampdorian lopulta romahdutti (Ferrero oli yksi viihdyttävimmistä hahmoista ja äijän kiinni jääminen oli hirveä menetys italialaiselle jalkapalloilulle).
Uudet omistajat joutuivat pumppaamaan muutaman kymppimillin rahaa konkurssikypsään joukkueeseen sisään Massimon keppostelujen myötä. Urheilullista ja taloudellista tulosta ei tullut missään vaiheessa ja käsittääkseni suurin osakkeenomistaja (Radrizzani?) on jo myynyt velkojakuitatakseen ison osan omistuksestaan. Kaikki panostus taisi olla nopeassa nousussa takaisin A:han, joka nyt jäi tekemättä kahdesta yrityksestä huolimatta.
Saa korjata jos olen ymmärtänyt jotain väärin?

Mutta yhtä kaikki... tuskin on tulossa tippumisen myötä mitään taloudellista panostusta tähän joukkueeseen. Eiköhän sinne alehintaan etsitä uusia omistajia ja aikasintaan sitten Doria alkaa kiivetä takaisin A:han.
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Los gurús del real de madrid


Vastaus #418 : 15.05.2025 klo 13:16:49

Catanialla ei aivan kiri riittänyt eilen Pescaran vieraana, Delfiinit jatkoon tasalukemin yhteismaaleissa, mutta paremman rankingin turvin vittu-Catania lauluun.

Parit kakkoskiekalla:

Giana Erminio - Ternana
Crotone - Vicenza
Pesaro - Pescara
Atalanta U23 - Audace Cerignola
Ticorexx

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Moraalinen mestari


Vastaus #419 : 18.05.2025 klo 17:39:48

Mikä ei ole niin varmaa kuin epävarmaa.

Sampdoria voi vielä säilyä B:ssä, jos Brescia tuomitaan pistevähennyksiin palkkasekoiluista. Tässä tapauksessa Salernitana ja Sampdoria pelaavat playoutin.
https://football-italia.net/late-points-deduction-could-save-sampdoria/
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #420 : 19.05.2025 klo 03:15:51

Nämähän muuten jatkuivat jo kuluneen viikonlopun aikana. Meni kieltämättä lievästi sanottuna ohitse. Catanzaro passitti Cesenan laulukuoroon kerrasta poikki parissa. Toisaalla jatkoon Juve Stabia. Tarkoittaa siis sitä ettei Jollea ensi vuonna Serie A:ssa nähdä. Ei ainakaan Palermon paidassa.

Playoffien välieräparit siis mallia Catanzaro-Spezia ja Juve Stabia-Cremonese. Ja nyt sitten ihan kaksiosaisena. Olen puoleni valinnut. Se on Catanzaro.
Latva-Auvo

Poissa Poissa


Vastaus #421 : 19.05.2025 klo 14:17:16

Mikä ei ole niin varmaa kuin epävarmaa.

Sampdoria voi vielä säilyä B:ssä, jos Brescia tuomitaan pistevähennyksiin palkkasekoiluista. Tässä tapauksessa Salernitana ja Sampdoria pelaavat playoutin.
https://football-italia.net/late-points-deduction-could-save-sampdoria/

Tästä syystä tänään pelattavaksi merkittyä Salernitana - Frosinone karsintaottelua ei pelata, ennen kuin tämä asia on selvitetty.
Incrível

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Los gurús del real de madrid


Vastaus #422 : 21.05.2025 klo 23:14:28

Pescara - Audace Cerignola
Vicenza - Ternana
IlDiavolo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri


Vastaus #423 : 22.05.2025 klo 03:45:04

Catanzaro sitten hävisi Spezialle kotona 0-2 Alas Toisaalla Juve Stabia jatkoi ennakkoluulottomia otteitaan kaatamalla Cremonesen 2-1. Sunnuntaina jatketaan.

Kyllähän näistä Cremonesea lukuunottamatta kuka tahansa käy nousemaan. Cremonesen vika visiitti liigaan ei tarjonnut yhtään mitään. Ja eiköhän Lombardian porukat ala jo riittämään. Vaikka Monza toki tippuikin. Ja vaikka turistina on sikäli helppo pelejä kiertää kun kaikki pelataan kiven heiton päässä toisistaan.
Vaffanculo

Poissa Poissa


Vastaus #424 : 22.05.2025 klo 11:28:07

Tästä syystä tänään pelattavaksi merkittyä Salernitana - Frosinone karsintaottelua ei pelata, ennen kuin tämä asia on selvitetty.

Tänäänkö olisi tarkoitus tulla päätös tähän Brescian sekoiluun? Ja oletettavasti seura voi vielä valittaa päätöksestä, mikäli pistemenetyksiä tulee?

Kyllähän tämä valitettavasti melkoiseksi sekoiluksi taitaa mennä ja vähemmän yllättäen Massimo Cellino koko homman polttopisteessä, eikä ole kaverin ensimmäinen rodeo.

Brescia lutuurinen seura, mutta omistusporras aivan täysi sirkus. Siellä on carabinierit kutsuttu vartioimaan Cellinon tiluksia 24/7 kun faneilla mennyt kuppi nurin.

 
Sivuja: 1 ... 16 [17] 18
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa