FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
19.01.2026 klo 19:32:09 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 45 [46]
 
Kirjoittaja Aihe: Kaan Kairinen, AC Sparta Praha  (Luettu 487646 kertaa)
1 Jäsen ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Quattro10

Poissa Poissa


Vastaus #1125 : 18.11.2025 klo 07:02:46

Todellakin eri, vaikka tämä nyt on pelkkää fantasiointia onkin. Jos meillä olisi viimeiset vuodet ollut Luken lisäksi kymmenen bundeksen keskivertopelaajaa (Jensen varmaan oli tälläinen) avauksessa, niin rutiini kovista peleistä ja vastustajista olisi täysin eri tasolla mitä meidän heikompien sarjojen pelaajilla on. Pelkästään löysäilyn, hävittyjen kaksinkamppailuiden ja sijoittumisen vuoksi omiin tulleiden maalien määrä olisi ollut minimaalinen verrattuna nykyiseen.

Vaihtaisin varsinkin koko puolustuslinjan nykyisestä edes 20 peliä kaudessa pelaaviin bundesjyriin milloin tahansa, kiitos :)

Kyllä. Vähän sen takia nyt korostuu erityisesti kaksinkamppailuihin aggressiivisesti menevät pelaajat, kun se standardi on todella surkea. Sen takia Koski ja Hoskonenkin näyttää paremmalta osin maajoukkueessa.
Myös esim. Markhiyev on vahva näissä ja juoksuvoimainen. Mutta myös hidastaa pelin virran usein, ja sitten kun kuitenkaan syötön voimakkuus ei ole riittävän hyvä hänellä eikä toppareilla tehdäkseen eroa menetetään vähän Antmanilta ja Keskikseltäkin tila ja vauhti operoida, kun pallo toimitetaan sen verran verkkaisella vauhdilla ja laadulla. Muutenhan pelaa vierelleen ja lähietäisyydelle hyvin. Kairinen on enemmän tottunut, että koko muu paketti ympärillä sijoittuu täsmällisemmin ja peittelee enemmänkin syöttölinjoja ja hän iskee sieltä oikeaikaisesti kuin nyt sijoittuminen vaikuttaa joka puolella kurittomammalta (epävarmalta, siis ei luoteta sijoittumiseen vaan säntäillään usein) sen suhteen ja siten toimisi pallolisessa vaiheessa etuna kun syötön laatu mahdollistaa pelin etenimisen jouhevasti. Nyt siis keskikentän peli voi näyttää datanörteille syöttötilastoissa OK:lta, mutta todella heikkoa se todellisuudessa oli ihan syöttöjen laadusta ajatuksen tasolle. (Pl. Pyyhtiä, joka lyhyessä ajassaan osoitti omaavansa laatua pelin edistämiseen)

Myös systemiissä on puutteita laadussa joka puolella, niin täytyy vähän tehdä kaikkea. Vähän kuin ''huonosti'' johdetuissa tai pienemmissä yrityksissä tai seuroissa joutuu tekemään kaikkea ja säntäilemään kaikkialle. Muutamat maajoukkueen laatua omistavat pelaajat eivät pääse toteuttamaan sitä täysin missä on hyvä ja miksi on ulkomailla.
Valmennuksella tässä on vikansa. Eivät uskalla peluuttaa Leo Waltaa keskemmällä kenttää, vaan siirtävät turvalliseen paineettomaanpaan tilaan ''laidalle'' lähes jokaisessa pelin vaiheessa. Ikäänkuin peläten, että keskellä et pärjää.
Väittäisin, jos saisi vapaammin pelata pääsisi hyödyntämään niitä ominaisuuksiaan enemmän ja huuhkajillakin olisi hyökkäyksiin variaatiota kun voisi antaa pidempiä syöttöjä Antman/Källman/Keskinen jne.
Nyt pallo liikkuu pääasiassa, verkkaisesti sinne jolloin oikeastaan vaihtoehdoksi jää palauttaa takaisin keskikentälle ellei lähde haastamaan. Syöttöjen rytmi on liian hidas keskikentälle eikä mitään kombinaatio pelejä tapahdu, vaikka tilastoissa syöttömäärät ja prosentit ovatkin varmasti hyviä. Osa syötöistä vaan usein tuo sen muutaman useamman syötön putkeen samaan hetkeen kuin höynässä jossa ei kuitenkaan edetä.

On maajoukkueessa todella monta muttaa pelaajistossa, mutta ehkä se muttien mutta on miten todella varovaisella tavalla pelin rakennetta pyöritetään. Pelätään suorastaan käyttää ja näyttää ihmisille, että meiltäkin löytyisi osaamista siirtämällä heidät pois oikeilta paikoiltaan. En tahdo uskoa, että pelaajat jotka liikkuvat nyt huuhkajissa liki aivan päinvastaisesti tai pelaavat eripelipaikalla tai alueella kenttää esim. (Keskinen, Walta) olisi mitenkään ongelmissa omalla pelipaikallaan tai alueellaan kentällä. Melkoinen sekasorto ja helvetin epätietoisen oloinen joukkue kentällä huuhkajat tuppaa olemaan.
Dirk Kuyt

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla


Vastaus #1126 : 22.11.2025 klo 16:38:02

Tänään ”ei missään hyvä perussyöttelijä” näyttäisi tehneen 0-2 maalin Mlada Boleslavia vastaan.
MiestenK

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Espoolaisseurat ja suomalaiset ulkomailla


Vastaus #1127 : 22.11.2025 klo 17:23:17

Tänään ”ei missään hyvä perussyöttelijä” näyttäisi tehneen 0-2 maalin Mlada Boleslavia vastaan.
Ihan hyvä kuti.

https://x.com/ACSparta_CZ/status/1992249131889496196?t=yIymIetiGaOwRF-g_anbYA&s=19
omp

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: The Club


Vastaus #1128 : 30.11.2025 klo 19:21:58

Avauksessa kotiottelussa Pardubicea vastaan. Maajoukkuemiesten kohtaaminen ei toteudu, sillä Mahuta pelikiellossa saamansa ulosajon vuoksi.
PG

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa


Vastaus #1129 : 30.11.2025 klo 21:23:11

Kairiselle 90 minuuttia kun onnistuivat jotenkin saamaan selkäsaunan Pardubicelta kotonaan :D  Slavia on jo kahden ottelun päässä.
Toge

Poissa Poissa


Vastaus #1130 : 07.12.2025 klo 12:36:58

Eilen 90min 0-1 voitossa Sigma Olomoucin vieraana.

Loukkaantuminen varmaan aika lähellä tässä tilanteessa, onneksi pelannut matsin loppuun.

https://www.instagram.com/reel/DR7qTCVCK5t/?igsh=Y2Eya21pZjJocHpo


onc

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.


Vastaus #1131 : 07.12.2025 klo 14:53:34

Eilen 90min 0-1 voitossa Sigma Olomoucin vieraana.

Loukkaantuminen varmaan aika lähellä tässä tilanteessa, onneksi pelannut matsin loppuun.

https://www.instagram.com/reel/DR7qTCVCK5t/?igsh=Y2Eya21pZjJocHpo
Eijuma, hyvä veto pelikaverilta. :D Toivottavasti Kaanin varpaat ja jalkapöytä selviää mustelmalla.
Maduduwinini

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK Helsinki


Vastaus #1132 : 18.12.2025 klo 16:11:11

Viimeisen viestin jälkeen pari ysikyppistä vyöllä. Tänään olisi luvassa Kairinen - Keskinen ja matsi näkyy Viaplay TV:stä.
Hugh

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet


Vastaus #1133 : 18.12.2025 klo 18:30:33

Viimeisen viestin jälkeen pari ysikyppistä vyöllä. Tänään olisi luvassa Kairinen - Keskinen ja matsi näkyy Viaplay TV:stä.

Tämä on taas oikein mukava matsivalinta uudelta ilmaiskanavalta. Ylos  Toivottavasti molemmat suomalaiset ovat avauksessa.
Maduduwinini

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK Helsinki


Vastaus #1134 : 18.12.2025 klo 21:17:07

Tämä on taas oikein mukava matsivalinta uudelta ilmaiskanavalta. Ylos  Toivottavasti molemmat suomalaiset ovat avauksessa.
"Yllättäen" molemmat penkillä. Alas
Bay Area

Paikalla Paikalla


Vastaus #1135 : 18.12.2025 klo 21:52:58

No perkele. Koko päivän odottanu Keskinen - Kairinen matsia kun kerran töllöstä tulee.
Dirk Kuyt

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla


Vastaus #1136 : 18.12.2025 klo 22:24:59

Aberdeen varmuudella ulkona, ja Sparta uskoo hoitavansa tämän heikennetylläkin miehistöllä. Tv-pelin kannalta perseestä, mutta tavallaan positiivista suomalaisten kuuluessa niihin, joita säästellään tärkeämpiin peleihin. Sparta itseasiassa menetellyt joissain peleissä aiemminkin näin Kairisen kanssa tässä kilpailussa tällä kaudella.
Maduduwinini

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HJK Helsinki


Vastaus #1137 : 19.12.2025 klo 00:08:26

Aberdeen varmuudella ulkona, ja Sparta uskoo hoitavansa tämän heikennetylläkin miehistöllä. Tv-pelin kannalta perseestä, mutta tavallaan positiivista suomalaisten kuuluessa niihin, joita säästellään tärkeämpiin peleihin. Sparta itseasiassa menetellyt joissain peleissä aiemminkin näin Kairisen kanssa tässä kilpailussa tällä kaudella.
Spartalla tosin seuraava peli vasta ensi vuonna. Nuo edeltävät europenkitykset tainnut kaikki sisältää sunnuntaisen sarjapelin. Aberdeen kyllä kohtaa sunnuntaina Celticin.

Ei minuutteja kummallekaan Spartan voittaessa 3-0.
Dirk Kuyt

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla


Vastaus #1138 : 19.12.2025 klo 00:22:11

Seison korjattuna, kun en huomannut katsoa talvitauon jo alkaneen. Kahdessa aiemmassa europelissä (Shamrock ja Rijeka) Kairinen tosiaan oli penkillä, vaikka avaa liigassa useimmiten, joten oletin saman linjan jatkuvan.
PG

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa


Vastaus #1139 : 19.12.2025 klo 03:39:22

Tasoero oli niin valtava, että Spartalla ei ollut mitään syytä peluuttaa Kairista. Helppo voitto ja Kairinen voi keskittyä olemaan kunnossa helmikuun alussa.
Triangelikostaja

Paikalla Paikalla


Vastaus #1140 : 19.12.2025 klo 21:26:28

Pitää kyllä ihailla tuota Spartan pelaamista. Miten tuota nyt kuvailisi, skotit on tunnettuja fysiikastaan ja temmostaan mutta Sparta sai Aberdeenin näyttämään aivan amatöörimäiseltä nipulta. Ekan puoliskon katsoin tarkemmin ja saikohan Aberdeen yhden tai kaksi jotenkin kontrolloitua hyökkäystä aikaiseksi. Vaikeuksia oli päästä edes keskiviivan yli.

Mieleen jäi erityisesti Haraslin joka melkoinen taituri pallon kanssa.
« Viimeksi muokattu: 19.12.2025 klo 21:32:59 kirjoittanut Triangelikostaja »
erno

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: RMA, Dortmund, City, United, Chelski, Bayern, Arsu


Vastaus #1141 : 20.12.2025 klo 13:15:31

Skotlantilaisten tempo on tällä hetkellä myytti ja Aberdeen on joukkueena huono pelaamaan jalkapalloa. Aberdeen pelas ton lohkovaiheen miten tahansa mitattuna paskemmin kuin Kuopion palloseura. Tasuripinna tuli armenialaiselta Noahilta kotona ja vaikka AEK:lta saivat 6-0 turpaan Kreikassa, ilman että pääsivät kertaakaan kontrolloidusti yli puolen kentän 2*45min kestäneen pelin aikana. Toiseksi viimeinen lohkovaiheen jengeistä. Yläpuolella islantilaisia, ruottalaisia, irlantilaisia ja jopa jostain vitun gibraltarilta.
Triangelikostaja

Paikalla Paikalla


Vastaus #1142 : 20.12.2025 klo 13:20:12

Skotlantilaisten tempo on tällä hetkellä myytti ja Aberdeen on joukkueena huono pelaamaan jalkapalloa. Aberdeen pelas ton lohkovaiheen miten tahansa mitattuna paskemmin kuin Kuopion palloseura. Tasuripinna tuli armenialaiselta Noahilta kotona ja vaikka AEK:lta saivat 6-0 turpaan Kreikassa, ilman että pääsivät kertaakaan kontrolloidusti yli puolen kentän 2*45min kestäneen pelin aikana. Toiseksi viimeinen lohkovaiheen jengeistä. Yläpuolella islantilaisia, ruottalaisia, irlantilaisia ja jopa jostain vitun gibraltarilta.

Okei, no tuo vähän helpottaa. Niin huonolta se peli tosiaan näytti.
Dirk Kuyt

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi, Huuhkajat ja suomalaisten jengit ulkomailla


Vastaus #1143 : tänään kello 13:15:24

Sparta hankkinut West Hamista skotti Andrew Irvingin vaihtoehdoksi Kairiselle, mutta voisiko tämä myös viitata siihen, että Kairinen saattaisi tässä ikkunassa liikahtaa?

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-chance-liga/471010/sparta-potvrdila-posilu-z-west-hamu-skot-jako-kairinenuv-klon-i-portobello-pirlo.html

 
Sivuja: 1 ... 45 [46]
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa