• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Loukkaantumisista ilmoittaminen

Aloittaja OEA, 21.02.2020 klo 19:18:16

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

OEA

IFK Mariehamn on perinteisesti ollut hyvin avoin pelaajien loukkaantumisista ilmoittamisen osalta. Viime kaudet on ilmoitettu sekä vamman syy varsin yksityiskohtaisestikin ja arvioitu poissaolon pituus.

Nyt seura on julkistanut että jatkossa ei ilmoiteta syytä pelaajien yksityisyyden takaamiseksi mutta ei myöskään arvioitua poissaolon pituutta veikkausliigan kilpailutilanteeseen vedoten, eli jotta vastustajat ei saa tiedosta hyötyä.

On varsin ilmeistä että loukkaantumisista ei nykypäivänä ilmoiteta syytä eli vamman laatua, sillä tiedolla ei ulkopuolisille ole arvoa eikä se ole pelaajan yksityisyyden varjelemiseksi perusteltua. Taitaa jo GDPR tämän estää mihin IFKM myös viittaa.

Sen sijaan ihmetyttää että ei poissaolon arvioitua pituutta ilmoiteta edes karkealla tasolla. Ainakin itse koen sen aika isona kannatajien aliarvioimisena ja onhan sillä veikkaamisenkin kannalta merkitystä.

Miten muut seurat ilmoittavat poissaoloista/loukkaantumisista, ilmoittaako kaikki pelkästään otteluennakoissa ilman mitään ennustetta paluulle? Eikö tällaiselle pitäisi olla joku yhtenäinen linja seurojen välillä?

rissas-olli

Voisko tämä topicin yhteydessä kysellä tietäviltä, miten suuren osan vakuutukset yleensä korvaa pitkäaikais-loukkaantuneen pelaajan  palkkakuluista?