Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #3400 : 21.06.2021 klo 23:36:20 |
|
Kyllähän Necosta voi parissa kaudessa kehittyä valioliigan keskikastiin ihan kelpo laitapakki. Eväät tuskin ihan huippuseuroihin riittävät.
|
|
|
|
|
McManaman
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3401 : 22.06.2021 klo 07:20:27 |
|
Näinköhän Gomez nähdään tarpeeksi hyvänä varamiehenä eikä kirittäjää Trentille hankita?
Joen loukkaantumishistorian takia pitäisin tätä melkoisena riskinä.
|
|
|
|
|
Tide
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool, kaikki paitsi muovi-Lahti...jopa HJK
|
 |
Vastaus #3402 : 22.06.2021 klo 07:58:41 |
|
Joen loukkaantumishistorian takia pitäisin tätä melkoisena riskinä.
Luulis tän kauden opettaneen että joka paikalle olis hyvä olla mitat täyttävä pelimies jonka "paras" pelipaikka on kyseinen pelipaikka ...toki toppareita n 10 kpl
|
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3403 : 22.06.2021 klo 11:47:59 |
|
https://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/transfer-news/daka-malen-raphinha-liverpool-news-20869461However, if the Reds did sell any of the trio (Shaqiri, Origi, Wilson), club insiders admit it is unlikely that a replacement would be sought despite links with the likes of Patson Daka, Raphinha and Donyell Malen.
There had been frequent speculation that Liverpool would look to recruit a new forward this summer, especially given that Mohamed Salah and Sadio Mane are set to compete in the Africa Cup of Nations in January.
However, the duo are likely to only miss two Premier League matches as a result and club sources insist that Liverpool currently have no plans and no intention to recruit any attacking players in this window or in the foreseeable future.
Perus denial-taktiikka käytössä  Eli odotettavissa hyökkääjähankinta kuukauden sisään? The ECHO understands that Klopp and his coaching team are extremely happy with the attacking options they have at their disposal, having already found it a challenge to give all players sufficient game time last season.
After all, Shaqiri was handed five Premier League starts last season while Origi, along with Takumi Minamino and Alex Oxlade-Chamberlain, registered just two.
The Reds’ attacking ranks will also be boosted by the availability of Oxlade-Chamberlain and Naby Keita following injury-plagued campaigns.
And it is the presence of the England international at Anfield which could help explain why Liverpool currently have no intention to strengthen their hand even if any of Shaqiri, Origi or Wilson move on.
Having predominantly been used in central-midfield during his Reds career so far, Oxlade-Chamberlain has impressed Liverpool coaches in training when operating further up the pitch, and will be considered for the number 10 and wide forward roles next season.
Therefore, currently boasting more than two players for each position in the Reds' traditional front three, Liverpool are not expected to look to replace any departing squad options in attack with Klopp believed to be perfectly happy to head into the new campaign with the players he already has at his disposal. Ox, Keita ja Minamino kaikki LANS!
|
|
|
|
|
McManaman
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3404 : 22.06.2021 klo 12:07:14 |
|
The Reds’ attacking ranks will also be boosted by the availability of Oxlade-Chamberlain and Naby Keita following injury-plagued campaigns.
Tämä sai aikaan spontaanin naurahduksen.
|
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi,Apollo,Hyps,(FC)TPS, Suomalaiset maailmalla
|
 |
Vastaus #3405 : 22.06.2021 klo 12:14:02 |
|
Tämä sai aikaan spontaanin naurahduksen.
Spontaanisti kaffet näppikselle täällä.
|
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3406 : 22.06.2021 klo 22:59:39 |
|
Robbo selvisi kisoista ehjänä ja vaikka pettymys tulikin niin pääsee ansaitulle lomalle. Kovat pelimäärät on robbokin taas vetänyt vuoden aikana.
|
|
|
|
|
McManaman
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3407 : 23.06.2021 klo 07:14:07 |
|
Robbo selvisi kisoista ehjänä ja vaikka pettymys tulikin niin pääsee ansaitulle lomalle. Kovat pelimäärät on robbokin taas vetänyt vuoden aikana.
Ihan järkyttävät ja se mielestäni näkyi jo peliesityksissä viime kaudella.
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Paikalla
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #3408 : 23.06.2021 klo 11:17:53 |
|
Siellä mediaan hieman ohjaillaan noilla puheilla, ettei ketään tuotaisi kesällä sisään. Onkohan noilla todellista vaikutusta myyjä seuroihin, tuskinpa.
Neuhause -huhut ovat laantuneet ja tilalle huhutaan John McGinniä.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.06.2021 klo 11:58:15 kirjoittanut bergerinpatrik »
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Paikalla
|
 |
Vastaus #3409 : 23.06.2021 klo 11:41:50 |
|
Neuhouse -huhut ovat laantuneet ja tilalle huhutaan John McGinniä.
Itse toki olen tyytyväinen jos Neuhaus jää Gladbachiin, mutta jos näissä huhuissa olisi mitään perää niin pitäisi ihmetellä että mitä siellä Poolin toimistolla on vedetty.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #3410 : 23.06.2021 klo 12:32:38 |
|
Olisi jotenkin ymmärrettävää, että keskikenttäpelaajien kohdalla huhut ovat hiljentyneet, sillä keskikenttäpelaajan hankinta ei ole ainakaan minun mielestäni se kaikkein akuutein paikka mihin uutta verta pitäisi saada. Aivan ensiksi tarvitaan laatuluokan hyökkääjä ja vasta sitten jos on rahaa ja aikaa, niin voidaan katsella keskikentän suuntaan.
|
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3411 : 23.06.2021 klo 13:06:44 |
|
McGinn vaikuttaisi tämän kesän Jamal Lewisilta. Vaikea kuvitella, että FSG päästäisi Ginin ilmaiseksi pois ja sitten hommaisi tänä vuonna 27 vuotta täyttävän skotin yli 40 miljoonalla punnalla. Hyökkääjähankinnasta: Michael Zorc: "We have reached an agreement in principle with Real Sociedad to remove the buy-back option."
Borussia Dortmund will receive a compensation fee in the mid single digit millions to remove their buy-back option for Alexander Isak [Ruhr Nachrichten] #BVB Dortmundilla oli siis 30 miljoonan euron takaisinostopykälä Isakiin. Myivät sen pois jollain viidellä miljoonalla, joka tuntuu kyllä varsin halvalta. Tuossa olisi voinut olla paikka Poolilla hieroa kaupat Dortmundin kanssa ja tarjota vaikka 10 milliä välikätenä toimimisesta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 23.06.2021 klo 13:17:10 kirjoittanut Nutmeg »
|
|
|
|
|
Zorbas
Poissa
Suosikkijoukkue: Veikkausliigajoukkueet, joilla olosuhteet kunnossa
|
 |
Vastaus #3412 : 23.06.2021 klo 13:19:37 |
|
...tilalle huhutaan John McGinniä.  Charlie Adamiä paskempaa skottiahan tuo keskikenttä huutaakin!
|
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3413 : 23.06.2021 klo 15:08:33 |
|
Pearcen mukaan Liverpool ei aio päästää Salahia olympialaisiin vaikka Salah itse haluaisi osallistua.
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #3414 : 24.06.2021 klo 05:43:13 |
|
Egypti todennäköisesti jää alkulohkoon, jolloin valioliigan alkuun on reilu kaksi viikkoa. Aika riskiltä tuntuu tehdä tästä ongelma Mo:n kanssa, kun jatkosopimus pitäisi saada tulevalla kaudella tehtyä.
Voihan Jurgen toisaalta miettiä, ettei ole turvallista lähteä alistamaan Ramosia.
|
|
|
|
|
Pariisin Perhonen
Poissa
|
 |
Vastaus #3415 : 24.06.2021 klo 08:34:51 |
|
Muistelen lukeneeni joskus Salahista artikkelia, jossa maalattiin sellaista kuvaa, että Egyptin pöllöliitto/valtio häikäilemättä käyttää häntä hyväkseen monella tapaa. Voisiko olla että tämä järjestely, jossa Salah julkisesti haluaa osallistua kisoihin, mutta paha Liverpool ei päästä on vain suunnitelma välttää Egyptin suunnalta tuleva paskamyrsky ja kostotoimet?
|
|
|
|
|
Pesso
Poissa
|
 |
Vastaus #3416 : 24.06.2021 klo 10:04:31 |
|
Muistelen lukeneeni joskus Salahista artikkelia, jossa maalattiin sellaista kuvaa, että Egyptin pöllöliitto/valtio häikäilemättä käyttää häntä hyväkseen monella tapaa. Voisiko olla että tämä järjestely, jossa Salah julkisesti haluaa osallistua kisoihin, mutta paha Liverpool ei päästä on vain suunnitelma välttää Egyptin suunnalta tuleva paskamyrsky ja kostotoimet?
Salahin kuviot ovat valitettavasti vähän suhmuraisia suuntaan ja toiseen. Se sen manageri/juristi/mikälie viestittää milloin mitäkin epäkohtaa kenenkin kanssa. Ja jossain tapauksissa kai ainakin päälle päin on myös Epyktin liitto yrittänyt lypsää Salahia tai Salahilla. Liverpool on handlannut homman varsin hyvin, mutta välillähän siellä on näitä "Salah on surullinen" -juttuja tihkunut. Salahin leiri haluaa koko ajan kärjistää juttuja ja toisaalta FSG:n Liverpool on seurana tietyllä tapaa vittumaisimmasta päästä, vaikka toki aika johdonmukainen toimissaan. Eli sanoisin, että jonkinlainen riski sille, että suhde jossain kohtaa kärjistyy, on olemassa. Mutta voi toki hyvin tässä kohtaa olla noin, kuten toteat. Olisi ehkä kaikille hyvä ratkaisu. Pl. Egyptin liitto tietysti. ---- McGinn olisi tietysti jollain 40 miljoonalla ihan karmea hankinta laadullisesti. Mutta ei välttämättä hankintana hinnalla x silti kamalin mahdollinen. Lädipelaajia ei pidä yliarvostaa, mutta valioliigassa niitä kuitenkin jokunen tarvitaan joukkueeseen. McGinn on pelaajana vähän samaan tapaan hyvä kuin Milner. Taktisesti hyvä, luunkova ja pystyy pallon kanssa ihan kohtuullisiin juttuihin. Ja jossain kohtaa Milner tulee korvata. Periaatteessa toki Henderson on muutaman vuoden nuorempi ja ehkä joku Jones voi ajaa vähän samaa asiaa, mutta jos McGinnin halvalla saisi, niin en pitäisi erityisen huonona. Mutta toki tässä huhussa nyt on todellisuudessa kyse neuvottelutaktiikasta. Tuo on vähän omituista, että seura näitä juttuja joka vuosi levittelee näissä tilanteissa. Kun kuitenkin lähes kaikki haistanevat palaneen käryä. Mutta ehkä se sitten jotain osapuolia aktivoi jne. Jamal Lewis oli tosiaan ehkä vähän samanlainen keissi viime vuonna. Huhumylly on nyt sikäli kiinnostava, että mitään älyttömyyksiä ei ole pahemmin toitotettu, vaan huhupuolikin on luokkaa Neuhaus, Malen, Vlahovic, Isak jne.. Olisi todella hieno kesä, jos vaikka Konate, Neuhaus ja Malen olisivat elokuussa haavissa.
|
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3417 : 24.06.2021 klo 11:30:25 |
|
Huhumylly on nyt sikäli kiinnostava, että mitään älyttömyyksiä ei ole pahemmin toitotettu, vaan huhupuolikin on luokkaa Neuhaus, Malen, Vlahovic, Isak jne.. Olisi todella hieno kesä, jos vaikka Konate, Neuhaus ja Malen olisivat elokuussa haavissa.
Olisko Malen noista sun mielestä paras vaihtoehto? Itse haluaisin kyllä mieluummin Isakin tai Vlahovicin ihan vain sen takia, että busseja vastaan boksissa olisi joku kohdepelaaja, jolle Trent ja Robbo voi heitellä keskityksiä.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #3418 : 24.06.2021 klo 11:40:45 |
|
Itse pidän todennäköisenä, että joku Malenin kaltainen pelaaja on se johon lopulta päädytään vaikka haluaisinkin nähdä Poolin hankkivan maaleja takovan selkeän keskushyökkääjän.
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Paikalla
|
 |
Vastaus #3419 : 24.06.2021 klo 12:24:28 |
|
Olisko Malen noista sun mielestä paras vaihtoehto? Itse haluaisin kyllä mieluummin Isakin tai Vlahovicin ihan vain sen takia, että busseja vastaan boksissa olisi joku kohdepelaaja, jolle Trent ja Robbo voi heitellä keskityksiä.
Huutelen hieman väliin. En ole nähnyt keneltäkään noista kolmesta niin monia otteluita että voisi kattavampaa analyysia pelaajien eroista tehdä. Sen kuitenkin haluan nostaa, että mielestäni tässä nyt oiotaan todella monta mutkaa. Toki tämä nyt on ihan normaalia ja ymmärrettävää fani-näkökulmasta. Mutta samaan aikaan toivon tosissaan ettei tällaisella logiikalla missään vaiheessa Poolin toimistolla toimita. Toki noin lähtökohtaisesti isommat kohdepelaajat ovat parempia pelaajia keskityksiin, mutta asia ei ole niin yksinkertainen. Sen keskityksen päättämistä oleellisempi asia on se miten ne keskitystilanteet rakennetaan ja miten ne tilat luodaan keskitysten päättäjille. Toivon hartaasti ettei Pool enää koskaan sorru isossa kuvassa siihen että heitetään kukkupalloa boksiin. Tämä pitää mielestäni olla myös keskiössä hyökkääjää hankittaessa. Eli pelaajan pitää olla sellainen joka tukee koko joukkueen hyökkäyspeliä ja tilanteiden rakentamista oikealla tavalla. Pool on kuitenkin näyttänyt sen että kun se hyökkäysten rakentaminen toimii niin niitä keskityksiä päättämässä voi olla Manea ja Salahia, eikä tämä ole mikään ongelma. Se on ihan sama vaikka siellä piikissä olisi Lewandowski jos TAA ja Robbo joutuvat pelaamaan niitä keskityksiä paikoista joista ei ole väylää pelata palloa kovaa ja hallitusti kohti hyökkääjän liikettä.
|
|
|
|
|
Done
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool
|
 |
Vastaus #3420 : 24.06.2021 klo 13:56:26 |
|
Kelleherille pitkää jatkosopimusta. Saa nähdä lähetetäänkö lainalle vai pääseekö Alissonin kakkoseksi.
Myös Alisson on kirjoittamassa jatkosopimuksen copan jälkeen.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #3421 : 24.06.2021 klo 13:56:56 |
|
Jos peli menee siihen, että joudutaan heittelemään kukkupalloja boksiin, niin silloin ongelmat ovat yleensä alempana kenttää kuin kärkipelaajassa.
|
|
|
|
|
Nutmeg
Poissa
Suosikkijoukkue: LFC
|
 |
Vastaus #3422 : 24.06.2021 klo 13:59:47 |
|
Huutelen hieman väliin. En ole nähnyt keneltäkään noista kolmesta niin monia otteluita että voisi kattavampaa analyysia pelaajien eroista tehdä. Sen kuitenkin haluan nostaa, että mielestäni tässä nyt oiotaan todella monta mutkaa. Toki tämä nyt on ihan normaalia ja ymmärrettävää fani-näkökulmasta. Mutta samaan aikaan toivon tosissaan ettei tällaisella logiikalla missään vaiheessa Poolin toimistolla toimita. Toki noin lähtökohtaisesti isommat kohdepelaajat ovat parempia pelaajia keskityksiin, mutta asia ei ole niin yksinkertainen. Sen keskityksen päättämistä oleellisempi asia on se miten ne keskitystilanteet rakennetaan ja miten ne tilat luodaan keskitysten päättäjille. Toivon hartaasti ettei Pool enää koskaan sorru isossa kuvassa siihen että heitetään kukkupalloa boksiin. Tämä pitää mielestäni olla myös keskiössä hyökkääjää hankittaessa. Eli pelaajan pitää olla sellainen joka tukee koko joukkueen hyökkäyspeliä ja tilanteiden rakentamista oikealla tavalla. Pool on kuitenkin näyttänyt sen että kun se hyökkäysten rakentaminen toimii niin niitä keskityksiä päättämässä voi olla Manea ja Salahia, eikä tämä ole mikään ongelma. Se on ihan sama vaikka siellä piikissä olisi Lewandowski jos TAA ja Robbo joutuvat pelaamaan niitä keskityksiä paikoista joista ei ole väylää pelata palloa kovaa ja hallitusti kohti hyökkääjän liikettä.
Olet oikeassa. Se ei kuitenkaan mielestäni poista pointtiani. Malen on samaa muottia Jotan ja Manen kanssa. Haluaisin Pooliin periaatteessa "paremman Origin". Isak ja Vlahovic eivät käsittääkseni ole kumpikaan pelkästään targetpelaajia vaan varsinkin Isak on näyttänyt kisoissakin olevansa näppärä jaloistaan ja pystyy myös rakentamaan paikkoja muille.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 24.06.2021 klo 14:03:14 kirjoittanut Nutmeg »
|
|
|
|
|
Lord Bendtner
Paikalla
|
 |
Vastaus #3423 : 24.06.2021 klo 14:28:51 |
|
Jos peli menee siihen, että joudutaan heittelemään kukkupalloja boksiin, niin silloin ongelmat ovat yleensä alempana kenttää kuin kärkipelaajassa.
Tai mahdollisesti myös siinä kärkipelaajassa. Itse lähinnä opponoin sitä vastaan että kärjen pitäisi osata puskea ja tehdä maaleja. Todella hyvä jos noihin osa-alueisiin löytyy laatua, mutta modernissa huippufutiksessa noilla ei ole juuri mitään väliä jos et osaa muutakin tehdä. Tai siis toki näitä Weghorsteja näkyy noilla Wolfsburgeilla kärjessä, mutta kun puhutaan seurasta jonka tähtäimet ovat hieman korkeammalla, niin noita kompromisseja ei oikein voi tehdä. Ei ole varaa (ainakaan avaukseen) hankkia pelaajaa jonka peluuttamineen tarkoittaa kompromisseja prässäämiseen, kombinaatiopelaamiseen jne. Olet oikeassa. Se ei kuitenkaan mielestäni poista pointtiani. Malen on samaa muottia Jotan ja Manen kanssa. Haluaisin Pooliin periaatteessa "paremman Origin". Isak ja Vlahovic eivät käsittääkseni ole kumpikaan pelkästään targetpelaajia vaan varsinkin Isak on näyttänyt kisoissakin olevansa näppärä jaloistaan ja pystyy myös rakentamaan paikkoja muille.
Joo. Voit hyvin olla oikeassa. Isakia, Malenia ja Vlahovicia olen seurajoukkueissa nähnyt vain muutamia otteluita, niin kunnon analyysia ei tosiaan ole päässyt tekemään. Voi olla että noilla on riittäviä ominaisuuksia myös siihen ettei joukkueen prässääminen tai kombinaatiopelaaminen kärsi kun heitä laittaa kentälle. Ja selvennyksenä vielä ettei sen uuden kärjen tarvitse olla uusi Firmino. Mutta hankintaa tehdessä on hyvä muistaa mistä kaikesta hyvästä luovutaan jos Firminoa aletaan vaihtamaan perinteisempään ysiin. Yksinkertaisella matematiikalla todennäköisesti saadaan enemmän maaleja siltä ysipaikan pelaajalta, mutta sitä olennaisempaa on se että tekeekö Liverpool joukkueena enemmän maaleja uuden kaverin kanssa ja voittaako se enemmän otteluita hänen panoksen myötä. Uusi ysipaikan pelaaja voi onnistuessaan olla sellainen 20 liigamaalin hyökkääjä, mutta sekään ei takaa sitä, että hänen hankintansa veisi Liverpoolia joukkueena eteenpäin.
|
|
|
|
|
Epäonnensoturi
Poissa
|
 |
Vastaus #3424 : 24.06.2021 klo 15:20:25 |
|
Tottakai keskushyökkääjän täytyy muutakin tehdä, mutta ellei verkko heilu, niin ei se muu työ paljoa lämmitä.
|
|
|
|
|
|
|
|