• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Linda Sällström – Vittsjö GIK

Aloittaja jhaime, 22.12.2020 klo 00:18:16

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jhaime

Laitetaanpa Helmari-konkari Linda Charlotta Sällströmin (s. 1988) oma seurantatopic pystyyn. Linda pelaa Euroopan sarjoista kovimmassa, Ranskan pääsarjatasolla Division 1 Fémininessä, jossa edustaa kyseisen sarjan kärkijoukkueisiin kuuluvaa Paris FC:a hyökkääjän pelipaikalla. Seuran miesjaosto pelaa kirjoitushetkellä Ligue 2:ssa.

Helmareiden paidassa Sällström tunnetaan "vaatimattomasti" kaikkien aikojen eniten maaleja tehneenä maajoukkuepelaajana. Maaleja Linda on tehtaillut ennen Pariisiin siirtymistä Damallsvenskanissa, jossa ehti iskemään 58 häkkiä yhteensä 153 liigaottelussa. Ruuti ei ole ollut märkää Pariisissakaan, sillä hyökkääjä onnistui debyyttikaudellaan 18/19 osumaan tusinan verran maalin perukoille kymmeneen otteluun. Kuitenkin kuluvalla kaudella otteluita on tätä kirjoitettaessa kirjautunut tilastoihin myöskin kymmenen, mutta maalisaraketta Sällström on päässyt nostamaan vain kertaalleen.

Kuluvaa kautta on edeltänyt sitkeä loukkaantuminen 2019 marraskuussa, josta hän kuntoutui takaisin viheriölle epäonnisesti juuri covid-19 pandemian leviämisvaiheen aikaan keväällä 2020, jolloin käynnissä ollut sarja jouduttiin keskeyttämään. Polvivaivat ovat pitäneet Sällströmiä aiemminkin poissa pelikentiltä vuosikausien ajan (2013-2015), mutta sepä ei ole Helmareiden sankaria lannistanut, vaan pikemminkin päinvastoin. Rankoista vastoinkäymisistä huolimatta ja jopa uran keskeytymistä uhmaten, Linda on edennyt päämäärätietoisen sitkeästi kohti lapsuuden haavettaan; jalkapalloammattilaisuutta.

Siviilissä jalkapallon ohella Linda on opiskellut lääketiedettä.


Aiemmat seurat:
Korson Palloseura, Tikkurilan Palloseura, Djurgårdens IF, Linköpings FC, Vittsjö GIK

Instagram @lindasallstrom, @pfc_feminines, @helmaritfi
Twitter @LindaSallstrom, @PFC_feminines, @HelmaritFI

Rhythm Carp

#1
Ehdottomasti oman ketjunsa ansaitseva pelaaja :ylos:.
Sällström ollut tosiaan viikon sisään Pallo & Pullo-podcastissa https://www.supla.fi/audio/3750952, jossa paljon puhetta maajoukkueesta. Joku Palloliiton lyhyt hassuttelu julkaistiin juuri myös https://www.youtube.com/watch?v=dWoz36hMR7E

Ilmeisesti tullut aika monessa ottelussa tällä kaudella kehiin penkiltä, joka varmaan osaltaa selittää maltillista maalit/ottelut-saraketta.

Rhythm Carp

Eilen näemmä 60 minuuttia avauksessa 0-5-tappiossa maailman parasta joukkuetta vastaan. Kuten kai tyypillistä, Lyonin kolmosmaalivahti Talaslahti ei penkillä kotimaan liigan ottelussa (toisin kuin europeleissä), koska penkille otetaan vain seitsemän.
https://www.sofascore.com/paris-fc-olympique-lyonnais/VzksoZfc

Rhythm Carp

#3
Oli näemmä eilen avauksessa ja teki joukkueensa ainoan maalin Dijonia vastaan cupissa https://twitter.com/PFC_feminines/status/1355516312257245191 (ei videota linkin takana). 1-1 ja pilkkujen (joille mentiin suoraan ilman jatkoaikaa) kautta Paris FC kuitenkin laulukuoroon. Pelasi koko pelin, mutta ei ilmeisesti ampunut pilkkua: olisi ehkä ollut viides vetäjä, mutta homma ratkesi sitä ennen.

Vielä yksi liigaottelu ensi viikonloppuna ennen maajoukkueen Portugali-ottelua.

jhaime

#4
Jestas. On se kova! <3

e. Kuka ehtii laittamaan linkin ratkaisumaaliin?

Jalitsumies

Kun pää kestää ja tekniikka on kunnossa -topicissa jatkot!

Ylläpitäjä

Lainaus käyttäjältä: joonash - 19.02.2021 klo 21:11:36
Jestas. On se kova! <3

e. Kuka ehtii laittamaan linkin ratkaisumaaliin?

https://streamable.com/3ynjta

Siitä naattimaan. Ylivoimainen!

BiriBiri


melvin


Kiharatukka



Hossam Ramsu

Jaa, saako Litti-peukku rinnalleen Linda-peukun?

Demian

Ihana maali ihanaan paikkaan :sydän:

Rhythm Carp

Avauksessa ja 75 minuuttia kentällä 0-0 tasapelissä toista liigan keskikastilaista Guincampia vastaan https://www.sofascore.com/ea-guingamp-paris-fc/bvGsoZfc

Rhythm Carp

Avausmaali lopussa revenneessä 1-4 vierasvoitossa Reimsistä.

(https://twitter.com/PFC_feminines/status/1368201156669939712)

Merkattiin siis Sällströmille vaikka viimeinen kosketus ilmeisesti Reimsin pakin:
Lainaa34 ′ On a corner played two-handed between Gaëtane Thiney and Théa Greboval, the side center at the near post. Linda Sallstrom is on the prowl but it's Mayi Kith who scores the second half. 0-1
Raportti: https://parisfc.fr/a-la-une-paris-fc/stade-de-reims-paris-fc-1-4-avec-panache/

Rhythm Carp

2-3 voitto Bordeauxista. Kentällä ensimmäisen tunnin, ei maaleja. https://www.sofascore.com/paris-fc-bordeaux/wORbsoZfc

Rhythm Carp

#16
Penkiltä kehiin 70. minuutilla (4-0-tilanteessa) 4-0-voitossa Issystä https://www.sofascore.com/ff-issy-les-moulineaux-paris-fc/oZfcsAOQc. Sarjassa neljäntenä. Torstaina vastassa paikallisvastustaja PSG, joka ottamassa tämän kauden perusteella jopa Ranskan (Euroopan?) ykkösseuran valtikkaa Lyonilta.

paavo annikki

Linda Sällström jättää Paris FC:n.

Viimeisellä kierroksella vaihdosta kentälle noin puoleksi tunniksi; saldona maalisyöttö ja epäonnistunut rangaistuspotku (ilmeisesti ylähirteen).

jhaime

Lainaus käyttäjältä: paavo annikki - 06.06.2021 klo 18:48:22
Linda Sällström jättää Paris FC:n.

Ja siirtyi Klubiin. Topic lukkoon?

haikaran uhri

#19
Linda tosin palaa Vittsjö GIK:hon, jossa hän pelasi jo 99 ottelua vuosina 2015-18.
Esittely seuran kotisivuilla vielä jäänyt 2018:n tasolle:
https://www.svenskalag.se/vittsjogik/profil/508452/linda-sallstrom


Hugh

Lienee syytä huomioida maajoukkueidemme kaikkien aikojen maalintekijän jatkosopimus tässäkin osiossa.

Kaksi vuotta siis Lindalle jatkoa Vittsjössä, ja maajoukkueen kanssa tähtäimessä 2025 EM-kisat.
https://yle.fi/a/74-20067082

Hugh

Nostan epäsovinnaisesti tämän naispelaajan topikin ylös, vaikka kaikkien aktiivisesti seuraamalla Naiset-alueellahan Lindan lopettamisilmoituksesta on jo usean viestin verran keskusteltu... Ajattelen silleen hassusti, että ehkäpä kaikkien aikojen eniten A-maaotteluita (155) pelanneen ja eniten maaottelumaaleja (64) tehneen suomalaispelaajan omassa topikissakin voidaan fiilistellä Sällströmin upeaa uraa.

Kiitos siis kaikesta jo tässä vaiheessa, Linda! Nyt vielä viimeinen keikka Helmarien paidassa ja jeesaamaan Suomea Tanskan kaadossa.

https://www.hs.fi/urheilu/art-2000011570741.html
https://yle.fi/a/74-20189503
https://www.palloliitto.fi/ajankohtaista/linda-sallstrom-paattaa-historiallisen-uransa-on-aika-kiittaa-yhteisesta-matkasta

Tsei Tsei

Huikea pelaaja. Perjantaina Tammelassa nähtäneen vielä kentällä. Litin viimeinen maajoukkuepeli onkin jo vyöllä. Linda toki pelannee vielä Tanskassakin.

Tinni Korpela ja aikaisempi suosikkini Emmi Alanen myös juhlistettavana.

Säämies

Hieno pelaaja ja persoona.

Teki uran mihin en itse uskonut. Kun pelasi Tipsissä niin nopeus kiinnitti huomion kuten myös puutteet pelaamisessa. Ajattelin, että kyllä maajoukkueeseen voi päästä yhdellä vahvuudella, mutta pelkän nopeuden varaan ei välttämättä mitään pitkää uraa pysty tekemään. Olin täysin väärässä. 18 vuotta maajoukkueessa, eniten otteluita ja eniten maaleja.

Osoittaa melkoista intohimoa ja päättäväisyyttä, että kolmen polvivamman jälkeen pystyy nostamaan itsensä hyvälle tasolle. Välillä tuntui, että se taisi olla nyt siinä, mutta niin Sällström kampesi itsensä maajoukkueeseen vaikka olisi ollut takana pitkäkin loukki. Tuo periksiantamattomuus on iskenyt lujaa omaan kannattajan sydämeen.

Kotikisat, maalit ja parit edelliset arvokisat sekä (em)karsinnat tuovat mieleen hienoja muistoja. Parasta on se, että kahdet edelliset kisat sekä karsinnat on voinut seurata jälkikasvun kanssa. Linda on meidän perheessä kahden eri sukupolven yhteinen sankari. Voi olla, että toista samanlaista ei enää tule.