• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

FC Hämeenlinna - Kpv

Aloittaja Qwiz, 03.09.2006 klo 16:23:40

0 Jäsenet ja 3 Vieraat katselee tätä aihetta.

Qwiz

0-1 tilanne tällä hetkellä, Bailey maalannut 11minuutilla. Ottelun kertoimet tais olla jotain hämeenlinnalle 1,55(?, tasuri 4,50 ja kpv:lle 5,50. Kpv:lta poissa Bah,Corr,Savage(Gambian maajoukkueessa) ja Reini (pelikiellossa).

"
FC Hämeenlinna on kotijoukkueen roolissa hienoinen ennakkosuosikki otteluun, sillä joukkueen esitykset lähiaikoina ovat olleet erinomaisia. FC Hämeenlinna on viimeksi kärsinyt tappion 16.7.06, jolloin Viikingit vei pisteet Kaurialassa. Tämän jälkeen joukkue ei ole hävinnyt peliäkään ja maaliero otteluissa on kääntynyt positiiviseksi. Tosin on hyvä muistaa, että alkukaudesta joukkueen ongelma oli lähinnä hyökkäyspäässä.

FC Hongasta lainalla olleista pelaajista Vesa Heikinheimo ja Lasse Lind jatkavat joukkueen riveissä loppukauden, kun taas Pekka Sihvola palasi takaisin Espooseen. Sunnuntaina nähdään miten Sihvolan poissaolo vaikuttaa hyökkäyspeliin, sillä hän teki neljässä ottelussa viisi osumaa. Heikinheimo on tuonut varmuutta lisää puolustuspäähän ja Lind taas on tuonut mielikuvituksellisuutta hyökkäyspäähän. Ensiesiintymisen FC Hämeenlinnan paidassa tällä kaudella tekee myös FC Espoosta palannut nuori topparilupaus Kristian Kojola.

FC Hämeenlinna pääsee lähtemään otteluun parhaalla mahdollisella kokoonpanollaan. Joukkueessa ei ole tällä hetkellä loukkaantumisia, eivätkä myöskään pelikiellot rasita ryhmää. Valmentajat Jussi Laihanen ja Teuvo Palkki saavat kasaan iskukykyisen joukkueen, joka pystyisi taistelemaan voitosta jokaista Ykkösen joukkuetta vastaan. Pelaajarinki on loppukaudeksi riittävän suuri ja se antaa myös hyviä vaihtoehtoja eri taktiikoiden käyttämiseen.

KPV lähtee otteluun erittäin siipirikkoisena. Ryan Botha siirtyi alkuviikosta FC Interiin, Juha Reini on pelikiellossa ja Gambialaiset Dawda Bah, Abboulie Corr sekä Demba Savage ovat maajoukkueen matkassa. Lisäksi Kokkolalla on muutama pelaaja, jotka kärsivät edelleen loukkaantumisista. Valmentaja Reijo Timonen kertoo että vaikka joukkue tulee muuttumaan edellisestä pelistä, lähtee KPV Hämeenlinnaan voitto mielessä. Tilanne antaa vähemmän peliaikaa saaneille pelaajille mahdollisuuden näyttää kyntensä. Helpolla ei kotijoukkue tule voittoa saamaan."

Neljä

Ei ollut pitkä kokkolalaisilo.
FC H:linna - KPV          3-1           
Lind    25   Bailey 11                 
Poulsen 31                             
Surrier 32                             
                       

Qwiz


lentävä maali

4-2 päättyi ja Hämeenlinna nousi sarjataulukossa ohi. Ei kyllä hyvältä näytä.

Viikinki

Polackin vaikutus ei näytä katoavan yhden kauden aikana. Kiitos Steven kaikesta mitä annoit valmentajana suomalaiselle jalkapalloilulle ::)

ustava

Höpöhöpö, palloveikkojen sijoitus olis paljon korkeemmalla jos stevenin olis annettu jatkaa. En kuulu stevenin faneihin, mutta ei tämä sotilas todellakaan mikään sateentekijä oo ollu, hätiköity ratkaisu, siinä kaikki..

Kamenski

Ustavan kanssa samoilla linjoilla. Stevenille olisikin kyllä itsekin ehkä fudut antanut, mutta Kevarin palkkaaminen oli todella hätiköity ratkaisu. Enpä tosin tiedä saisiko kukaan joukkueen nykyistä lukkoa aukeamaan. No, toivotaan parasta, että pojat hoitavat loppukauden kunnialla ja sarjapaikka säilyy.. :pallo: