Dial Square FC
Poissa
|
 |
Vastaus #500 : 04.11.2007 klo 13:45:03 |
|
Miksi KooTeePee on lähes aina liigassa ja MIFK:llä vakituinen paikka?
MIFK hoitaa asiansa aika paljon paremmin kuin KooooooooTeeeeeePeeeee.
|
|
|
|
1969
Poissa
Suosikkijoukkue: Melchester Rovers ja Harjumäen Sisu
|
 |
Vastaus #501 : 04.11.2007 klo 14:04:10 |
|
Hyvä että tämä projekti kuopattiin(ainakin vähäksi aikaa). Onneksi ainakin toinen osapuoli ymmärsi että riskit ovat suuremmat kuin mahdollisuudet(vai miten se GBK:n kaveri asian muotoilikaan TV:ssä?). Kokkolalaisille kai tätä hanketta yritettiin myydä tyyliin "Liigapalloilu takaisin Kokkolaan"? Kuitenkin terveen järken pitäisi lopettaa heti haaveilut siitä, että fuusion avulla Kokkolassa pelattaisi tulevaisuudessa liigaa vuosittain. Ei ne muut liigaan pyrkijät fuusion takia vähentyisi, eikä Kokkola siinä kilpajuoksussa paljoa asemiaan nostaisi. Pistetäänpä tähän vaikka tällainen arvio lähitulevaisuudesta  Vakinaisesti liigassa: TamU, FC Haka, TPS, HJK, MyPa, FC Lahti, FC Honka, MIFK, FC Inter -eli on siis vain viisi "vapaata" liigapaikkaa joista muut seurat kilpailevat Lähes aina liigassa: VPS, Jaro, KooTeePee, KuPS -näiden vahvojen "hissijoukkueiden" jälkeen jää yksi liigapaikka muille haaveilijoille Käyvät tasaisin väliajoin liigassa: RoPS, "joku Oulun jengi", "joku pääkaupunkiseudun jengi" -näillä myös mahdollisuus pelata välillä pitkäänkin yhtäjaksoisesti liigassa Saattavat päästä välillä haistelemaan liigaan tuoksuja: JJK, TPV, FC Hämeenlinna, TP-47, TPV, KPV -täältähän se kokkolalainen seura löytyy enkä mitenkään nää että fuusiolla se nousisi ylempään kastiin sen verran suuri hyppäys se olisi. Vakinaiseksi liigajoukkueeksi pääsemiseksi pitäisi siis syrjäyttää joukkueita tyyliin KooTeePee, VPS, Jaro, KuPS ja RoPS, sekä samalla kamppailla kovasti nousevaa JJK:ta vastaan. Tämän lisäksi Helsingistä nousee aina kovia joukkueita(Viikingit/PK-35/Atlantis/HIFK). Näen tässä taistelussa yhtenäisen Kokkolankin mahdollisuudet lähes yhtä heikoiksi kuin KPV:n. Anteeksi että murskasin ihan näin "kaavan" avulla teidän liigahaaveilut  Et tosiaankaan murskannut "kaavallasi" mitään. En kyllä näe mitään hyvää argumenttia enkä kaavaa "todisteluissasi". Sehän perustuu ihan siihen miten asiat ovat nyt ei siihen miten ne voisivat olla eri panostuksilla. Totta kai jos joukkueeseen panostetaan vähintään saman verran kuin esimerkiksi jossain Jarossa niin asiat voivat olla toisin. Siihen tällä yhdistymisellä nimenomaan pyrittiin. Eli vahvempaan taloudelliseen tukeen ja sitä kautta menestykseen. Ja Kokkolassa on sentään vahva futiskulttuuri. Nyt en ota kantaa sinänsä fuusion puolesta tai sitä vastaan.
|
|
« Viimeksi muokattu: 04.11.2007 klo 14:10:56 kirjoittanut 1969 »
|
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #502 : 04.11.2007 klo 17:32:48 |
|
Anteeksi että murskasin ihan näin "kaavan" avulla teidän liigahaaveilut  KPV:lla budjetti reilu 200k, FC Kokkolalla olisi ollut n. 800k €. Kummallahan suurempi todennäköisyys nousta? Ottamatta kantaa muuten fuusion...
|
|
|
|
vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #503 : 04.11.2007 klo 18:45:10 |
|
KPV:lla budjetti reilu 200k, FC Kokkolalla olisi ollut n. 800k €. Kummallahan suurempi todennäköisyys nousta? Ottamatta kantaa muuten fuusion...
Eikös tuo 800 kuivunut 500 kiloon selvitysmiesten raportissa? Ja muutenkin, mitä vatkaamaan uudesta seurasta. Jos Natusella ja kumppaneilla on niin suuri tuska päästä "sijoittamaan" jalkapalloon, tukekoot nyt GBKn pudottua KPVtä. Ja tämän sanon punavalkoiset raidat takissani.. Jos kerran GBKn valinta on vastustaminen, niin kerättäköön rahat ylimmällä sarjatasolla pelaavan joukkueen käyttöön. Jos kerran taloutta vihreässä talossa hoidetaan huonosti, niin sponsorit vaatikoot johtokunnan uusiksi ja laittakoot oman miehen rahakirstun vartijaksi. Tämän kauden sponsoreiden olisi nyt helppo sanoa GBKlle, että rahoilla oli tarkoitus saada enemmän näkyvyyttä ja ne menee jatkossa eri osoitteeseen. Gebis on valintansa tehnyt ja ottanut riskin; pelkillä NSAn rahoilla ei paluuta ykköseen ole.
|
|
|
|
koktap
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Saksa, Werder Bremen, SJK, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #504 : 04.11.2007 klo 19:09:15 |
|
500 t egeä oli koossa ennen kuin Gebis sanoi ei. Rahamäärä olisi ollut varmaan se 800 t. Pietarsaari on tähän tulokseen tyytyväinen!! Kokkola tyytyy kakkos ja ykkösdivariin! Tyvärr!
|
|
|
|
McCrodden
Poissa
|
 |
Vastaus #505 : 04.11.2007 klo 19:33:34 |
|
Eikös tuo 800 kuivunut 500 kiloon selvitysmiesten raportissa?
Ja muutenkin, mitä vatkaamaan uudesta seurasta. Jos Natusella ja kumppaneilla on niin suuri tuska päästä "sijoittamaan" jalkapalloon, tukekoot nyt GBKn pudottua KPVtä. Ja tämän sanon punavalkoiset raidat takissani.. Jos kerran GBKn valinta on vastustaminen, niin kerättäköön rahat ylimmällä sarjatasolla pelaavan joukkueen käyttöön. Jos kerran taloutta vihreässä talossa hoidetaan huonosti, niin sponsorit vaatikoot johtokunnan uusiksi ja laittakoot oman miehen rahakirstun vartijaksi. Tämän kauden sponsoreiden olisi nyt helppo sanoa GBKlle, että rahoilla oli tarkoitus saada enemmän näkyvyyttä ja ne menee jatkossa eri osoitteeseen. Gebis on valintansa tehnyt ja ottanut riskin; pelkillä NSAn rahoilla ei paluuta ykköseen ole.
Onhan GBK:lla muitakin tukijoita kun NSA. Siellähän on ollut pitkään sarjasta riippumatta Ahola Transport, Tallqvist, Forsström, Rolls Royce, HUR, K-Data y.m. Onneksi on näitä tukijoita jotka tuntevat GBK:ta omaksi seuraksi. Ja sanoihan Natunen että he jatkavat entiseen malliin, tukevat molempia, nyt kun fuusiota ei tullut. Ja mistä tämä fuusioseura olis ottanut talkooväkeä, 500 000 ei ole kuitenkaan niin paljon rahaa että sillä palkattaisi työntekijöitä tekemään sitä hommaa mitä hoidetaan nyt vapaaehtoisesti.
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #506 : 04.11.2007 klo 22:48:57 |
|
500k €oli siis koossa kunnes GBK sanoi ei ja sponsorien hankinta keskeytettiin. Siihen päälle yleisötulot (pärjätessä yli 100 000e helposti) sekä pienemmin satsaavia vanhoja sponsseja, niin eiköhän luku olisi ollut varmasti ainakin lähellä 800 000€ millä divarissa luulisi pärjäävän hyvin kunhan olisi asiansa osaavat henkilöt hoitamassa asioita.
|
|
|
|
vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #507 : 05.11.2007 klo 00:06:41 |
|
Ja mistä tämä fuusioseura olis ottanut talkooväkeä, 500 000 ei ole kuitenkaan niin paljon rahaa että sillä palkattaisi työntekijöitä tekemään sitä hommaa mitä hoidetaan nyt vapaaehtoisesti.
Asiaa. Jo nykytilanteessa on näkyvillä talkooväen paha ukkoutuminen. Tämän yhteiskunnan yleisongelma..
|
|
|
|
Fenley Stastus
Poissa
Suosikkijoukkue: -
|
 |
Vastaus #508 : 05.11.2007 klo 00:42:40 |
|
Alkaa todellakin vaikuttaa siltä, että suurseurahankkeen kuoppauksen voittaja oli GBK. Huonossa lykyssä myös KPV pelaa jatkossa kakkosta ja ties vaikka menisi konkurssiin. GBK tuntuu pärjäävän sarjatasosta riippumatta.  Nikkanen hiuksista vittuun jne. :keskari:
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #509 : 05.11.2007 klo 01:01:21 |
|
GBK tuntuu pärjäävän sarjatasosta riippumatta.  Kuten tämänkertainen(kin) ranskalainen visiitti osoitti.  Taloudellinen menestys ainoa mittari? Ja aina silti pärjäävät yhtä huonosti vaikka se talous on kuulemma aivan kunkku verrattuna rotsi palloveikkoihin.
|
|
|
|
vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #510 : 05.11.2007 klo 21:18:11 |
|
Kuten tämänkertainen(kin) ranskalainen visiitti osoitti.  Taloudellinen menestys ainoa mittari? Ja aina silti pärjäävät yhtä huonosti vaikka se talous on kuulemma aivan kunkku verrattuna rotsi palloveikkoihin. Näin se vaan menee. Pysyy talouskin kasassa kun ei sarjatasolle ja valmentajan nimekkyydelle panna niin paljoa paineita. Ei Gebis ainoa joukkue Suomessa ole jolle kelpaa ykkös/kakkostaso. Jokainen tyylillään.
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #511 : 06.11.2007 klo 15:48:51 |
|
Tänään oli Keskipohjanmaa-lehdessä hieno avoin kirje yleisöosastolla selvitysmiehille. Kannattaa lukea, lutuuritekstiä 
|
|
|
|
Fenley Stastus
Poissa
Suosikkijoukkue: -
|
 |
Vastaus #512 : 06.11.2007 klo 16:53:30 |
|
Taloudellinen menestys ainoa mittari? Aina se vakavaraisuus konkurssit voittaa.
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #513 : 06.11.2007 klo 17:23:17 |
|
Aina se vakavaraisuus konkurssit voittaa.
Tottakai mutta kukaan ei voi tietää miten hyvä tai huono taloudellinen tilanne FC Kokkolalle olisi siunaantunut pitemmällä aikavälillä..vaikka riskejä näissä aina on. Tässä tapauksessa ne olisivat olleet aika pienet sillä aina olisi voitu palata nykyiseen tilanteeseen takaisin mikäli ei olisi sujunut suunnitelmien mukaan sittenkään.
|
|
« Viimeksi muokattu: 06.11.2007 klo 17:25:09 kirjoittanut WiZ »
|
|
|
|
|
mele
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, FC Ruusu
|
 |
Vastaus #514 : 06.11.2007 klo 17:36:59 |
|
Tänään oli Keskip ohjanmaa-lehdessä hieno avoin kirje yleisöosastolla selvitysmiehille. Kannattaa lukea, lutuuritekstiä  Vaadin, että joku referoi mielipiteen tänne
|
|
|
|
teddikarhu
Poissa
|
 |
Vastaus #515 : 06.11.2007 klo 17:47:00 |
|
Miksi pitää saada mielipide omaan kysymykseen. 
|
|
|
|
mele
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, FC Ruusu
|
 |
Vastaus #516 : 06.11.2007 klo 20:21:41 |
|
Miksi pitää saada mielipide omaan kysymykseen.  Teddikarhulla jääny silmälasit kotia? Minä nimittäin vaadin, en kysy. enkä vaadi mielipidettä olemattomaas kysymykseen. Vaan vaadin lyhennelmää jonkun toisen mielipiteestä joka oli Keparissa
|
|
|
|
Kamenski
Poissa
|
 |
Vastaus #517 : 06.11.2007 klo 20:31:13 |
|
Teddikarhulla jääny silmälasit kotia? Minä nimittäin vaadin, en kysy. enkä vaadi mielipidettä olemattomaas kysymykseen. Vaan vaadin lyhennelmää jonkun toisen mielipiteestä joka oli Keparissa
..tun lyhyesti ja ulkomuistista: Joku ei-kokkolalainen jalkapalloromantikko oli tyytyväinen, ettei fuusiota tullut ja että perinteiset seura säilyivät. Lisäksi kirjottaja kritisoi selvitysmies Ainalin fuusiomyönteistä suhtautumista ja sitä, että Ainali olisi kirjottajan mukaan halunnut tehdä futiksesta pelkkää bisnestä tms. Kirjoittaja väitti Ainalin uhraavan näin jalkapallon elinkeinoelämälle tjsp. Kirjotus oli suunnattu aika vahvasti juurinkin Ainalia vastaan. Joo, jotain semmosta siinä oli. 
|
|
|
|
mele
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, FC Ruusu
|
 |
Vastaus #518 : 06.11.2007 klo 21:03:58 |
|
..tun lyhyesti ja ulkomuistista: Joku ei-kokkolalainen jalkapalloromantikko oli tyytyväinen, ettei fuusiota tullut ja että perinteiset seura säilyivät. Lisäksi kirjottaja kritisoi selvitysmies Ainalin fuusiomyönteistä suhtautumista ja sitä, että Ainali olisi kirjottajan mukaan halunnut tehdä futiksesta pelkkää bisnestä tms. Kirjoittaja väitti Ainalin uhraavan näin jalkapallon elinkeinoelämälle tjsp. Kirjotus oli suunnattu aika vahvasti juurinkin Ainalia vastaan. Joo, jotain semmosta siinä oli.  vais niin....melkoista perseilyä. mielipiteen kirjoittalle 
|
|
|
|
Heskey
Poissa
Suosikkijoukkue: Panathinaikos AO, KPV
|
 |
Vastaus #519 : 06.11.2007 klo 23:46:49 |
|
vais niin....melkoista perseilyä. mielipiteen kirjoittalle  Sulle :keskari:
|
|
|
|
mele
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, FC Ruusu
|
 |
Vastaus #520 : 07.11.2007 klo 00:38:18 |
|
Sulle :keskari:
Iskinkö herkkään paikkaan? Pahoittelen jos mollasin kirjoitustasi
|
|
|
|
vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #521 : 07.11.2007 klo 01:03:27 |
|
vais niin....melkoista perseilyä. mielipiteen kirjoittalle  Sinähän se varsinainen kriitikko olet.. : 
|
|
|
|
mele
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, FC Ruusu
|
 |
Vastaus #522 : 07.11.2007 klo 01:09:30 |
|
Sinähän se varsinainen kriitikko olet.. :  Mistä arvasit  . Kuka paljasti?
|
|
|
|
vasurinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta/valkotelevisioissa oikealle hyökkäävä Suomi
|
 |
Vastaus #523 : 07.11.2007 klo 01:10:26 |
|
viime kotipelissä melkeen rupes itkettään ku ämyreistä tuli KPV humppa, jossa puhutaan perinteistä ja historiasta. Nyt tämä kaikki ollaan hautaamassa pois.
Mele hoi! Säästä keskaris. Yllä oleva on sun kommenttis tästä topikista. Jotain linjaa.. 
|
|
|
|
teddikarhu
Poissa
|
 |
Vastaus #524 : 07.11.2007 klo 09:31:38 |
|
Harvoin kannattajat tappelee. No kohta jaetaan tupakkaa 
|
|
|
|
|
|