FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
13.06.2025 klo 19:38:38 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 90 [91] 92
 
Kirjoittaja Aihe: Tyttömaajoukkueet (U19, U18, U17,U16,U15)  (Luettu 367611 kertaa)
1 Jäsen ja 3 vierasta katselee tätä aihetta.
MiestenK

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Espoolaisseurat ja suomalaiset ulkomailla


Vastaus #2250 : 23.05.2025 klo 18:22:00

Nyt ei enää tarvitsekaan, kun tallenne ja linkitkin siihen on poistettu Palloliiton kanavilta.


Tässähän tämä:

https://www.youtube.com/live/XyYS7AV5xr0?si=ddG4hq8FiUakAx8I
Ken-guru

Poissa Poissa


Vastaus #2251 : 23.05.2025 klo 21:35:54

Näköjään viimeisellä minuutilla.

Tuosta videosta ei nyt ihan voi mennä vannomaan tuota 'tönäisyä' ja sen tarkoituksellisuutta.

Mutta kuten niin usein: suomalainen pelaaja vaipuu itsesääliin kun pitäisi edes käydä vastustajan loukkaantunutta pelaajaa lohduttamassa.


Kannattaa myös katsoa tallenteelta, että miten valmennus reagoi siihen, kun tämä ansaitun punaisen saanut tyttö tuli omalle vaihtopenkille itkemään.
dembele

Poissa Poissa


Vastaus #2252 : 23.05.2025 klo 21:42:15

FT 0-1 ja voittomaali perus pallostoliittolaisella pimputtelulahjalla veskarilta vastustajan kärkipelaajalle.

Ei ollut prässi päällä eikä teknisesti epäonnistunut potku mutta silti jostain syystä sellainen lapanen.

(Edit:) Suomen kolmosen törkytemppu näkyy tallenteen kohdassa 2:06:20. Jätin katsomatta ja varsinkin kuuntelematta valmennuksen reagonnin - arvatenkin mauton.
« Viimeksi muokattu: 23.05.2025 klo 21:52:44 kirjoittanut dembele »
M13

Poissa Poissa


Vastaus #2253 : 23.05.2025 klo 21:51:40

Pää alhaalla tapahtui haastot. Jos olisi pää ylhäällä olisi varmasti nähnyt joukkuekaverit. Kun kelailet youtubesta peliä uudestaan, näetkö Fomenkolta peliä edistäviä syöttöjä tai pelin rytmittämistä kuinka paljon? Hyvin haastaa, mutta katseen kun nostaa pois pallosta, niin peli avautuu hänellekin aivan toisella tavalla.

Peliä näkemättä haluaisin tietää tästä lisää? Jos katson YouTubesta kenen tahansa huippuhaastajan videoita slow motionina, niin kaikilla on pää alhaalla. Haastaessa katsotaan lähimmän vastustajan jalkoja ja palloa, näkökenttä on ehkä max. kahden metrin päähän. Ennen haastamista ja heti ohituskosketuksen jälkeen skannataan kenttä. Eikö siis Fomenkolla nouse pää haaston jälkeen vai pitääkö hänen siis ohittaa laskematta päätä ollenkaan?
Sivurajaltaseuraaja

Paikalla Paikalla


Vastaus #2254 : 23.05.2025 klo 21:55:45

Kannattaa myös katsoa tallenteelta, että miten valmennus reagoi siihen, kun tämä ansaitun punaisen saanut tyttö tuli omalle vaihtopenkille itkemään.
En tuosta tallenteesta erota miten valmennus reagoi?
dalecooper

Poissa Poissa


Vastaus #2255 : 23.05.2025 klo 22:02:23

Nyt ei enää tarvitsekaan, kun tallenne ja linkitkin siihen on poistettu Palloliiton kanavilta.



Pelien linkkiin pääsee aina tulospalvelusta tuloksen ja kokoonpanon välissä olevaa Katso nappia painamalla.
Timoni

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Ilves


Vastaus #2256 : 23.05.2025 klo 23:16:38

Oli sen verran kaukaa kuvattu, että en osaa tuomita pelaajaa lopun selästä ahdistamistilanteesta. Näytti, että vastustaja laittoi liinat kiinni, ja tämä yllätti kovassa vauhdissa prässänneen suomalaispelaajan, joka sitten törmäsi sveitsittäreen. Toivottavasti loukkaantunut pelaaja selvisi säikähdykaellä.

Itse mietin sitä, että onko tuo aita vain yksinkertaisesti liian lähellä, jotta tuollainen aitaan törmääminen on ylipäätään mahdollista.
Ken-guru

Poissa Poissa


Vastaus #2257 : 24.05.2025 klo 00:22:52

En tuosta tallenteesta erota miten valmennus reagoi?

Nähdäkseni ei reagoinut mitenkään, mikä on tapa toimia sekin. 13 joukkuekaveria käy taputtamassa olalle, halaamassa tai muuten osoittamassa tukeaan ulos ajetulle pelaajalle. Miesvalmentajat sen sijaan kääntävät selän pelaajalle tai menevät penkille istumaan ja siten sulkevat itsensä tilanteen ulkopuolelle. Lopulta naisvalmentaja menee lohduttamaan tyttöä. Kun puhutaan 15-16-vuotiaiden tyttöjen koutsaamisesta ja kasvattamisesta, niin kyllä valmennuksella pitäisi olla sen verran pelisilmää, että käyvät itkevää omaa pelaajaa edes taputtamassa olalle.

Foorumilla sitten myöhemmin ihmetellään, kun aiheellisesti ulosajettu tyttö ei käynyt taputtelemassa rikkomaansa vastustajaa olalle.
elanalistadefutbol

Poissa Poissa


Vastaus #2258 : 24.05.2025 klo 20:22:46

Nähdäkseni ei reagoinut mitenkään, mikä on tapa toimia sekin. 13 joukkuekaveria käy taputtamassa olalle, halaamassa tai muuten osoittamassa tukeaan ulos ajetulle pelaajalle. Miesvalmentajat sen sijaan kääntävät selän pelaajalle tai menevät penkille istumaan ja siten sulkevat itsensä tilanteen ulkopuolelle. Lopulta naisvalmentaja menee lohduttamaan tyttöä. Kun puhutaan 15-16-vuotiaiden tyttöjen koutsaamisesta ja kasvattamisesta, niin kyllä valmennuksella pitäisi olla sen verran pelisilmää, että käyvät itkevää omaa pelaajaa edes taputtamassa olalle.

Foorumilla sitten myöhemmin ihmetellään, kun aiheellisesti ulosajettu tyttö ei käynyt taputtelemassa rikkomaansa vastustajaa olalle.

Voi reppanaa. Toivottavasti ovat pelin jälkeen ostaneet pelaajalle pari pussia karkkia ja vieneet vielä illalla kaakaota ja vaahtokarkkeja lohdutukseksi.

Jos tilannetta miettii, pelaaja vetää vastustajan törkeästi kylmäksi ja sen jälkeen vollottaa omaa surkeaa kohtaloa. Muistan erään vierailun erääseen isoon futismaahan, jossa pohjoismaisin voimin katsottiin erään akatemian treenejä. Treeneissä pelaajat vetivät surutta täysillä joka tilanteessa, joten yksi norski kysyi jälkeenpäin, että eikö he pelkää loukkaantumisia. Kysymys lähinnä huvitti akatemian porukkaa, ja vastaus oli, että heillä jos 6-vuotiaat pelaa treeneissä ja joku loukkaantuu, peliä ei laiteta poikki, vaan pelaajan pitää itse nousta ylös. Tällä pelaajia kasvatetaan pelin kovuuteen. Toinen tilanne treeneissä oli sellainen, jossa yksi pelaaja huonon suorituksen jälkeen levitteli käsiä ja osoitti sillä tavalla mieltä. Valmentaja ei reagoinut tilanteisiin mitenkään. Siinä vaiheessa kun kaveri teki onnistuneen suorituksen, valmentaja heti antoi positiivista palautetta. Heille kyse oli puhtaasti siitä, että noin pelaajia kasvatettiin pelin vaatimuksiin. Jos käy kipeää käy ja jos epäonnistut tai vituttaa, sinun pitää päästä siitä yli.

Pelaajat jotka noihin pystyy taatusti menestyvät paremmin kuin pelaajat, jotka vollottavat ja rypevät itsesäälissä.
dembele

Poissa Poissa


Vastaus #2259 : 24.05.2025 klo 20:51:35

Eikö se ole ihan trendikästä ammattimaista taktikointia edelleen että kun itse rikotaan niin joko kieritään myös maassa "tuskissaan" tai vaihtoehtoisesti mussutetaan ja levitellään teatraalisesti käsiään. Vollottaminen vaan tehostaa vaikutusta jos siihen kykenee.

(Edit: ) Toiminta on nykyfutiksessa niin "business as usual" ettei ihme jos ammattitaitoinen ja paljon nähnyt valmennus ei juurikaan korvaansa lotkauta.
« Viimeksi muokattu: 24.05.2025 klo 22:06:38 kirjoittanut dembele »
Parilas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PKKU


Vastaus #2260 : 25.05.2025 klo 16:45:11

U16 Irlanti-Suomi 0-1. Hyviä asioita tapahtuu, kun pelitapaa hieman muuttaa. Nyt oli varmaan pelaajille painotettu, että se "Paljon haastoja ja ohituksia" ei ole se tärkein asia, vaan joskus voidaan ihan pallon hallinnallakin saavuttaa hyviä asioita. Krause pelasi itselleen jatkopaikan majuun. Selkälä teki todella kovaa duunia ja huikea määrä riistoja. Ilman Sareliusta puolustus olisi ollut hukassa, sillä edellisen pelin tapaan aika epävarmaa tekemistä pelin avausvaiheessa.
Myubien

Poissa Poissa


Vastaus #2261 : 25.05.2025 klo 18:06:29

Haastoille ja 1v1 pelaamiselle on toki paikkansa, mutta kyllä tilanteeseen sopiva ratkaisu on aina parempi, kuin väkisin haastaminen. Ja muuten 2v1 on aina parempi kuin 1v1, se antaa vaihtoehtoja.

Eilen katsoin B-t ottelua ja nähtävästi joku palloliitosta oli kertonut toisen joukkueen valmentajalle, nämä palloliiton teemat 1v1 ja haasto. Jatkuvasti huudetaan pallolliselle pelaajalle ohjetta haasta, haasta, vaikka vastassa olisi vastustajan selkeä ylivoima ja pelitilanteeseen nähden olisi paljon parempia ratkaisuja. Ylipäätään tuo että jatkuvasti huudetaan laidalta pallolliselle pelaajalle mitä tulisi tehdä on perseestä. Mutta tähän se pahimmillaan sitten menee kun palloliiton yksinkertaiset painotukset otetaan kirjaimellisesti käytäntöön:). Rikotaan täysin oma peli yksilö ja joukkuetasolla, eikä pelaamiseen löydy luontevaa rytmiä kun painotetaan yhtä asiaa ja ohjataan pallollista.

Suomen peliin, niin olihan siinä jo selkeitä merkkejä pallollisen pelin parantumisesta. Siihen muuten vaikuttaa se, että jos pystyy pitää omalla joukkueella palloa, helpoillakin syötöillä, niin se helpottaa tukiliikkeitä yms. toimintaa. Jos jatkuvista 1v1 kokeiluista tulee menetyksiä, ajetaan sumppuun, niin silloin on vaikea löytää pallolliseen peliin rytmiä.
Petteri22

Poissa Poissa


Vastaus #2262 : 25.05.2025 klo 18:16:44

Tuossa selkäänajossa ei ollut Suomen pelaajalla mitään mahdollisuutta saada palloa. Myöhässä takaprässi ja päätyraja tuli vastaan, silti ajoi selkään ja sveitsiläinen aitaa vasten. Vastustajan kunnioitus olematonta. Pelaajan idioottimainen henkilökohtainen rike jota ei mielestäni edes pitäisi paijata.
Sivurajaltaseuraaja

Paikalla Paikalla


Vastaus #2263 : 26.05.2025 klo 00:51:57

Irlanti Suomi katselussa.

Ihan järkyttävää katseltavaa tämä Suomen pelin avaaminen.

Kaikki ulos jotka tästä vastaa.

Liitutaululle merkattu pelaajien liikkeet ja kun vastustaja ei sijoita pelaajia kuten taululla niin jatketaan kuin olisivat.

Jaaha. Ekan jakson jaksoin enempää ei jaksa.

Irlanti on ihan hobby team ja Suomen pelaajat kuin päättömiä kanoja.

Olisko tuosta Krausesta peluriksi? Ehkä.

Toisen puoliajan suoritus ei niin hyvä.

Otin randomisti liiton...jonkun treenin

https://youtu.be/azej5wjKgV0?si=TMpRtV1eULOqQ-V1


Siis oikeasti mitä vittua?

Tämäkin varmaan löytää itsensä Miettisen haaremissa jonkun tyttömajun valkkuna.

Ei aavistuksen häivää jalkapallosta.

Edit.

Piti katsoa vielä Välkyn vaihdosta eteenpäin.
Siinähän kävi kuten arvasin: pysy poissa.

Jos vertaan espanjalaista pelaajakasvatusta suomeen niin ihan rehellisesti suomalaista valmennusta voidaan verrata raiskaukseen.

Tämä ihan vaan 10 vuoden kokemuksella molemmista.


« Viimeksi muokattu: 26.05.2025 klo 06:07:52 kirjoittanut Sivurajaltaseuraaja »
dembele

Poissa Poissa


Vastaus #2264 : 26.05.2025 klo 07:42:28

Haastoille ja 1v1 pelaamiselle on toki paikkansa, mutta kyllä tilanteeseen sopiva ratkaisu on aina parempi, kuin väkisin haastaminen. Ja muuten 2v1 on aina parempi kuin 1v1, se antaa vaihtoehtoja.

Painokkaissa 1vs1-haastokehoituksissa ennakkoon ja livenä  tms. on se vakava haittapuoli että ne estävät pelaajien omien aivojen käyttöä. Samaa kategoriaa kuin vastustajan mukaan joustamaton "maju-pelitapa" - siis helposti ennakoitavat moken avaukser ym. - tai ihan yleinen, joskus jopa moniääninen verbaalinen joystickin veivaus teknisellä alueella, joka ei kehitä pelaajia vaan lisää mokaamisen painetta.

Edit: Onko kyse sittenkin teatterista, jossa käsikirjoittaja-kuiskaaja istuu eturivissä "kuiskailemassa" vuorosanoja?
« Viimeksi muokattu: 26.05.2025 klo 07:46:52 kirjoittanut dembele »
Nigel Kugelschfeir

Paikalla Paikalla


Vastaus #2265 : 26.05.2025 klo 09:51:12

No oliko se Välkky sitten ihan ylikylän pelaaja Suomen joukkueeseen?
Parilas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PKKU


Vastaus #2266 : 26.05.2025 klo 10:12:40

Tuossa selkäänajossa ei ollut Suomen pelaajalla mitään mahdollisuutta saada palloa. Myöhässä takaprässi ja päätyraja tuli vastaan, silti ajoi selkään ja sveitsiläinen aitaa vasten. Vastustajan kunnioitus olematonta. Pelaajan idioottimainen henkilökohtainen rike jota ei mielestäni edes pitäisi paijata.
Unohtaisin jo tämän ja toivon, että pelurikin on unohtanut. Pääsi kentälle viimeiseksi 11 minuutiksi ja hävisi pari fyysistä kaksinkamppailua. Päässä varmaan pyöri, että seuraavan voitan. Siitä seurasi adrenaaliryöpyssä ylilyönti, jossa ei onneksi sattunut pahempaa.

Ensi pelissä avaukseen ja omassa seurassa pelaamaan kovia naisten pelejä, niin tottuu vähän kovempaan peliin.
dembele

Poissa Poissa


Vastaus #2267 : 26.05.2025 klo 12:45:03

Siitä seurasi adrenaaliryöpyssä ylilyönti, jossa ei onneksi sattunut pahempaa.

Ensi pelissä avaukseen ja omassa seurassa pelaamaan kovia naisten pelejä, niin tottuu vähän kovempaan peliin.

Kovempaan peliin ei totu ellei ensin totuta päätään kestämään. Monasti pettymysten sieto kehittyy jo alle kouluikäisenä. Toivottavasti se onnistuu - kaikilta ei.
« Viimeksi muokattu: 26.05.2025 klo 14:08:27 kirjoittanut dembele »
Elohiiri2

Poissa Poissa


Vastaus #2268 : 26.05.2025 klo 12:51:42


Ihan järkyttävää katseltavaa tämä Suomen pelin avaaminen.

Kaikki ulos jotka tästä vastaa.

Liitutaululle merkattu pelaajien liikkeet ja kun vastustaja ei sijoita pelaajia kuten taululla niin jatketaan kuin olisivat.

Toisen puoliajan suoritus ei niin hyvä.

Otin randomisti liiton...jonkun treenin

https://youtu.be/azej5wjKgV0?si=TMpRtV1eULOqQ-V1


Siis oikeasti mitä vittua?

Tämäkin varmaan löytää itsensä Miettisen haaremissa jonkun tyttömajun valkkuna.

Ei aavistuksen häivää jalkapallosta.

Edit.

Jos vertaan espanjalaista pelaajakasvatusta suomeen niin ihan rehellisesti suomalaista valmennusta voidaan verrata raiskaukseen.

Tämä ihan vaan 10 vuoden kokemuksella molemmista.

Ihan mielenkiinnosta kysyn, että kenen siellä kannattaisi olla, sinun, minun? Kupla, mikä kupla. Eikö näiden kannata antaa vaan olla, surullistahan se tietysti on, mutta keskiaikaisille mafioille nyt ei vaan minkään.
Parilas

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: PKKU


Vastaus #2269 : 26.05.2025 klo 13:50:57

No oliko se Välkky sitten ihan ylikylän pelaaja Suomen joukkueeseen?
Ei ole ylikylän pelaaja. Ei todennäköisesti olisi joukkueessa ilman hypetystä. Vaikea sanoa aiemmin näkemättä, että missä kehitysvaiheessa on. Pelityylissä on kuitenkin sellaisia elementtejä, että voi jokusen vuoden päästä kehittyä keskikentän pelin rytmittäjäksi. Nyt vielä joka osa-alueella puutteita ja peliä rauhoittavat tilanteista pois uimiset jäivät vähän piippuun, kun pallo ei totellut. Majuvalmentajat varmaan kesän mittaan käyvätkin Espanjassa seuraamassa kehitystä.

Ja kun tuossa edellisessä viestissä kysellään, että ketä siellä pitäisi olla, niin ainakin HJK T18 joukkueesta löytyisi tällekin pelipaikalle yksi pätevä kanditaatti, jota olen seurannut sm-karsinnoissa. Eden siis, mutta menisi ehkä jo vähän liikaa suomiKlubiksi.
dembele

Poissa Poissa


Vastaus #2270 : 26.05.2025 klo 14:11:03

Majuvalmentajat varmaan kesän mittaan käyvätkin Espanjassa seuraamassa kehitystä.

Kannattaa ehkä viivästyttää lippujen tilaamista firman piikkiin koleammille keieille - perusteena vaikkapa se, ettei selkeitä muutoksia voi havaita vielä kovin lyhyen ajan jälkeen.
« Viimeksi muokattu: 26.05.2025 klo 14:20:18 kirjoittanut dembele »
Nigel Kugelschfeir

Paikalla Paikalla


Vastaus #2271 : 26.05.2025 klo 14:13:39

Jos tavoitteet on Espanjan maajoukkueessa ja pelaa poikien kanssa edelleen tuossa iässä, luulisi että on aika paljon edellä Suomessa pelanneita tyttöjä. Ylipäätään jos Espanjassa meinaa pelata niin pitäisi kyllä Suomen maajoukkueessa pystyä jo erottumaan.
Sivurajaltaseuraaja

Paikalla Paikalla


Vastaus #2272 : 26.05.2025 klo 14:14:58

Ei ole ylikylän pelaaja. Ei todennäköisesti olisi joukkueessa ilman hypetystä. Vaikea sanoa aiemmin näkemättä, että missä kehitysvaiheessa on. Pelityylissä on kuitenkin sellaisia elementtejä, että voi jokusen vuoden päästä kehittyä keskikentän pelin rytmittäjäksi. Nyt vielä joka osa-alueella puutteita ja peliä rauhoittavat tilanteista pois uimiset jäivät vähän piippuun, kun pallo ei totellut. Majuvalmentajat varmaan kesän mittaan käyvätkin Espanjassa seuraamassa kehitystä.
No sitten kannattaisi katsoa miten pelaa  omassa joukkueessa ja aluejoukkueen otteluita.
Sekä Katalonian ottelut.

Hyvästä pelaajasta on kyse.
Suomen pelitapa vaan hukkaa kaiken hyvän. Kuten aikaisemmin kirjoitin: Välkyn kannalta parempi pysyä poissa.

Meinaat että Barçan treeneihin pääsee ihan kuka vaan Suomen majusta?
« Viimeksi muokattu: 26.05.2025 klo 14:30:26 kirjoittanut Sivurajaltaseuraaja »
dembele

Poissa Poissa


Vastaus #2273 : 26.05.2025 klo 14:23:12

Ylipäätään jos Espanjassa meinaa pelata niin pitäisi kyllä Suomen maajoukkueessa pystyä jo erottumaan.

Suomen pelitapa vaan hukkaa kaiken hyvän.

Otin nuo talteen. Editoin tähän ajatuksia myöhemmin.

Ei, en jaksakaan. Siis onko tosiaankin niin, että hajuton ja mauton pallonhallintapimputtelu kauko-ohjauksella on se mitä valmennus haluaa? Toisaalta eihän niin voi toisaalta olla jos kerran edellytetään ja halutaan esim. juuri 1vs1-haastoja
« Viimeksi muokattu: 26.05.2025 klo 14:59:06 kirjoittanut dembele »
Sivurajaltaseuraaja

Paikalla Paikalla


Vastaus #2274 : 26.05.2025 klo 15:23:37

Majuvalmentajat varmaan kesän mittaan käyvätkin Espanjassa seuraamassa kehitystä.
Varmaan tehokasta tarkkailua.
Ei kesällä futista espanjassa pelata.

 
Sivuja: 1 ... 90 [91] 92
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa