• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Suomifutis nousuun arvokisapaikan jälkeen?

Aloittaja Sivurajatapaus, 13.07.2021 klo 08:28:52

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Sivurajatapaus

Olen seurannut - tosin usein vain toisella silmällä - Suomen jalkapallon vaiheita 1980-luvulta asti. Sieltä lähtien on toisteltu mantraa, että kunhan Suomi vain kerran pääsisi mukaan arvokisoihin, niin siitä alkaisi positiivinen kierre, joka nostaisi Suomifutiksen nousuun. Kotimainen sarjafutis alkaisi kiinnostaa suurta yleisöä, junnut alkaisivat maradonien, zidaneiden ja messien sijaan intoilemaan suomalaisista esikuvista ja kaikkea muuta hyvää.

No nyt on oltu kisoissa ja tämän kaiken hyvän pitäisi alkaa. Alkaako?

jalmutin

Ei tämä mitään hetkessä muuta, mutta varmasti oikeaan suuntaan on askeleita otettu. Pelikentillä juoksee pieniä pukkeja ja pohjanpaloja niiden messien ja ronaldojen sijaan. Eikä näillä ole mitään syytä miettiä -97 Unkari-peliä tai vastaavia. Parempikin kun eivät tiedä noista mitään ;)

Toivottavasti noste näkyy kotimaisissa liigoissakin, tässä olisi vanhemmilla hyvä paikka viedä lapsia peleihin ja totuttaa heidät siihen ajatukseen että Suomi on ihan hyvä jalkapallossa.

Yhteenvetona: uskon että painolasti on ainakin hetkeksi pudonnut harteilta