FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
24.08.2025 klo 15:13:56 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 114 [115] 116 ... 131
 
Kirjoittaja Aihe: Newcastle United 2007-2008: Return Of The Messiah  (Luettu 141664 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Kaihlamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #2850 : 14.03.2008 klo 14:29:58

Joka tapauksessa tuon mainitun 1955 pokaalin jälkeen Castlella on muuten niitä top-4 sijoituksia se 5, esim. Spursila 14.

Niin Blanchflower kun aina osaa ottaa oman agendan ajamiseen sen suotuisimman ajanjakson kaikkialla.  Ylos
Blanchflower

Poissa Poissa


Vastaus #2851 : 14.03.2008 klo 14:32:52

Niin Blanchflower kun aina osaa ottaa oman agendan ajamiseen sen suotuisimman ajanjakson kaikkialla.  Ylos

Se nyt oli vain alkuperäisen pointin taustalla mitä joukkueet X olivat voittaneet sitten Newcastle edellisen pystin,  kuitenkin oman agendasi ajamiseksi aloit höpistä post-sky ajoista.
Lähiö

Poissa Poissa


Vastaus #2852 : 14.03.2008 klo 14:41:14

 8)
Ei voi oikeestaan kuin ihailla näitä riivipäitä, jotka keksivät meidän rakkaasta seurasta kerta toisensa jälkeen "uutta" kirjoitettavaa. Jos teillä on meille oikeesti jotain uutta esim. Noista menestymisistä/menestymättömyyksistä kerrottavaa, niin tulkaa toki ja se tehkää.

Tuskin täällä on yhtään Uusilinnan kannattajaa, jotka kannattaa harakoita sen perusteella, että montako pokaalia ja miten paljon ne vittu niitä paitoja myy.

Meillä varmaankin on hieman toisenlaiset lähtökohdat rakastaa Tynesiden Messiaita, kuin menestys ja fuckin gloory hunttaus. Onhan se tietty hienoa alkaa kannattaa jotain seuraa, kun se voitti mestareiden liigan ja siellä pelaa niin söpöjä veitikoita. Pthyi vittu kun mua sylettää.

Väittäisin kuitenkin, että  Valioliiga olisi paljon tylsempi ilman Newcastlea. Ja ainakin saariapinoilla on ollut tapana laskea Newcastle suurseuraksi. Mene sitten tiedä häntä, josko he ovatkin olleet kaikki nämä vuodet totaalisen väärässä, kun se on suomalaisella saitilla jo muuksi todettu.

Edit. Typoja
« Viimeksi muokattu: 14.03.2008 klo 14:43:46 kirjoittanut Lähiö »
Kaihlamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jalkapallo


Vastaus #2853 : 14.03.2008 klo 14:42:22

Se nyt oli vain alkuperäisen pointin taustalla mitä joukkueet X olivat voittaneet sitten Newcastle edellisen pystin,  kuitenkin oman agendasi ajamiseksi aloit höpistä post-sky ajoista.

Ihan miten vaan  ::) Voidaan me jauhaa vaikka vuosien 1905-1911 englantilaisesta jalkapallosta, niin saan Newcastlen näyttämään suorastaan murhaavan ylivoimaiselta... :D
« Viimeksi muokattu: 14.03.2008 klo 14:46:44 kirjoittanut Kaihlamo »
Uuhis

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, Newcastle United Sympatiat: Barcelona


Vastaus #2854 : 14.03.2008 klo 14:45:07

Jos nyt palataan paskasta asiaan niin huonona uutisena Milnerin Jamesi on ilmeisesti nyt poissa riveistä huhtikuulle asti.
KevinKeegan

Poissa Poissa


Vastaus #2855 : 14.03.2008 klo 15:02:58

Jos nyt palataan paskasta asiaan niin huonona uutisena Milnerin Jamesi on ilmeisesti nyt poissa riveistä huhtikuulle asti.

Huhutaan, että Keeganilla olisi 2 ottelua (Birmingham ja Fulham) aikaa saada tuloksia aikaan:
http://www.teamtalk.com/football/story/0,16368,2483_3300165,00.html

Alan olla itsekin samaa mieltä... vähintään 4 pistettä on ihan pakko saada näsitä kahesta pelistä.

Jos Millner on sitten poissa hetken, niin voisi laittaa B'ham-peliin oikealle laidalle Duffin ja vasurille Zoggyn. Keskustan keskelle sitten Geremi ja Barton. Kärkeen Martins ja Viduka.

Keeganin tuntien avaus on kuitenkin tällainen:

Geremi - Butt - Smith - Duff

           Owen - Viduka
Brown Ale

Poissa Poissa


Vastaus #2856 : 14.03.2008 klo 16:00:06

Korkealentoista tuo Nelinhon provoilu. Eikä unohtanut omaperäisyyttäkään (ks meidän seura on voittanut enemmän pokaaleja viiem vuosina ja oma suosikkini vajokki).
Olen vissiin Blankun kanssa hiukan samoilla linjoilla tuosta pokaalien ja sarjasijoitusten suhteesta. Pitkässä juoksussa toki mukavampi sijoittua tasaisesti sinne neljän sakkiin ja sitä kautta pyrkiä tasaisesti eteenpäin, mutta hävetköön se harakka-fani joka valehtelee, ettei juhlisi/olisi juhlinut hartaasti esim kalja-cupin voittoa. Tällä hetkellä tuntuu, että hyvällä pelillä ansaittua yksittäistä voittoakin voisin juhlia jo jokusen päivän.

Loppujen lopuksi mulle on oikeasti tärkeintä että mun joukkue tarjoaa pelaavaa futista, tuuletuksia, iloa ja riemua, mutta surua ja pettymyksiäkin välillä. Sitä kun tuohon ainaiseen iloonkin kyllästyy ennen pitkää. Ainakin luulisin. ;)

Huhutaan, että Keeganilla olisi 2 ottelua (Birmingham ja Fulham) aikaa saada tuloksia aikaan:
http://www.teamtalk.com/football/story/0,16368,2483_3300165,00.html

Alan olla itsekin samaa mieltä... vähintään 4 pistettä on ihan pakko saada näsitä kahesta pelistä.

Kaikkinensa nerokas artikkeli tuo linkitetty. (En jaksanu oikeasti kuin vähän alusta.) Mutta kukahan sinne tilalle sitten otetaan? Kahdeksan peliä ja ulos..  ::)
Jos noista seuraavista kahdesta matsista tulee vähemmän kuin 4 pojoa, niin se on melkeinpä ihan sama kuka ne loput pelit vetää. Sama odottaa kauden loppuun siinä tapauksessa, kuin lähteä taas samanlaiseen perseilyyn kuin tammikuussa.

Hauska loppuunsa kuunnella tuota jorinaa Newcastlen kriisistä ja muusta paskasta, kun vastassa olleet joukkueet on Boltonia ja epäonnista Blackburn -peliä lukuunottamatta olleet kuitenkin aika kovassa iskussa ja pelit oman loukkaantumistilanteenkin kannalta pahoja. Ei sillä etteikö peli olisi ollut pääasiassa luokatonta (ainakin niissä matseissa jotka olen nähnyt), mutta jos nyt verrataaan vaikka Allardyceen niin tuskinpa olisi merkittävästi enemmän pisteitä tahi tehtyjä maaleja plakkarissa. Ja kaikkiin muihin managereihin kuin Samppaan vertailuhan onkin jo erittäin korkeaa matematiikkaa, jota myös spekulaatioksi/arvailuksi/FM-manageroinniksi kutsutaan..

Elämme jännittäviä aikoja. Seuraavat kaksi peliä mun kirjoissa ratkaisee aika pitkälti säilymisen.
Nelinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stefan Postma


Vastaus #2857 : 14.03.2008 klo 18:40:45

Turha täällä on Newcastle fanien haukkua muiden pokaaleja yhtään miksikään. Me ei olla voitettu mitään pitkääään pitkäään aikaan eikä tulla voittamaan, jos ei asiat ala oikeasti muuttumaan. Jos joku nyt voittaa jotain, esim Tottenham, niin antaa heidän voittaa, meillä nyt ei vaan eväät riitä. Turha alkaa vittu aliarvioimaan muita, kun ite kynnetään paskassa niskaa myöten.

Pro Dennis Wise

Jollakin sentään löytyy kosketus todellisuuteen  Ylos Pieni realismin taju ei olisi pahitteeksi monelle muullekaan harakalle.
Nelinho

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Stefan Postma


Vastaus #2858 : 14.03.2008 klo 18:45:06

Tuskin täällä on yhtään Uusilinnan kannattajaa, jotka kannattaa harakoita sen perusteella, että montako pokaalia ja miten paljon ne vittu niitä paitoja myy.

Kyse ei ole siitä että kannattaako menestyvää joukkuetta vaan siitä, että NUFC:in fanit ainakin Englannissa (en tiedä FF2:sen harakka-faneista) elävät harhamaailmoissa kuvittelemalla että NUFC on ns. "suurseura" ja suurinpiirtein joka kausi odotellaan CL:n pääsyä jne. Ja tämä nimenomaan huvittaa.
hertsi-

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: olavi mäenpää


Vastaus #2859 : 14.03.2008 klo 23:10:47

Jos Keegani saa potkut, uskotteko uuden koutsin olevan Kuningas Alan Shearer :D Ylos Tuoppi
Uusilinna

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: NUFC


Vastaus #2860 : 14.03.2008 klo 23:37:12

True Faith... Aamen ;)
Broon Ale

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle United


Vastaus #2861 : 15.03.2008 klo 17:03:35

Huhutaan, että Keeganilla olisi 2 ottelua (Birmingham ja Fulham) aikaa saada tuloksia aikaan:

Fulham-matsista voi odottaa mitä vain. Jopa 0-0 mahdollinen.
Hesus Christus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jäähovin Dream Team, Kansallinen Liittoneuvosto


Vastaus #2862 : 16.03.2008 klo 14:31:06

Haluaisin toki, että Newcastlen managerille annettaisiin aikaa, mutta Keegan ei ole se mies, jolle sitä soisin! Juna meni jo kauan sitten ohi, futis on taktisesti ihan eri peli kuin mitä se oli 90-luvulla.

Toivottavasti Jimenez saa ohjat käsiinsä ja tuo Espanjasta seuraan managerin, kuten huhuillaan. Kyseessä siis Racingin mies, Marcelino II. Jälki on ainakin ollut kovaa La Ligassa. Äijä (tai joku muu pätevä ei-britti) vaan jengiin ja sitä kautta Newcastle kohti mannermaista futista. Vahvistukset Espanjasta ja Ranskasta Ylos

Huhuissa pyörineet Nasri ja Gomis olisivat helvetin hyvät kaappaukset. Sainataas samalla myös Joaquin! Valencia kun on (tai ainakin oli) Kuumiehen alaisuudessa sekaisin kuin seinäkello, niin huippuvahvistuksia voisi muille seuroille sieltä irrota. Tosin Newcastle tuskin on se houkuttelevin vaihtoehto, mutta Jimenez luokitellaan mieheksi, joka tekee mahdottomista siirroista mahdollisia, joten who knows :D Saahan sitä toivoa.

                Martins        Gomis

N'Zogbia                Nasri             Joaquin
                           Faye
Enrique                                      Beye
                 ?!?!?             ?!?!?
                         Shiven
« Viimeksi muokattu: 16.03.2008 klo 14:33:17 kirjoittanut Hesus Christus »
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #2863 : 16.03.2008 klo 15:07:27

Näyttää kyllä hyvältä. Mexes voi olla lähdössä Romasta, ja ehkä Jimenez houkuttelee myös Ramosin Realista, niin keskuspuolustuskin on kunnossa  Ylos Tuoppi
powderfinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #2864 : 16.03.2008 klo 16:48:03

Näyttää kyllä hyvältä. Mexes voi olla lähdössä Romasta, ja ehkä Jimenez houkuttelee myös Ramosin Realista, niin keskuspuolustuskin on kunnossa  Ylos Tuoppi

Mites Deco ja Ronaldinho? Kai hekin liittyvät koillisen vallankumoukseen?
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #2865 : 16.03.2008 klo 16:52:31

Mites Deco ja Ronaldinho? Kai hekin liittyvät koillisen vallankumoukseen?

Aloin juuri miettiä samaa, mutta pitkien Valioliiga-, FA-cup-, liigacup- ja CL-kampanjoiden aikana materiaalissa täytyy olla leveyttä, joten ko. kaksikko voisi toimia kelpo varamiehinä Nasreille, Gomiseille, Joaquneille ja kumppaneille. Deco, Ronaldinho, Henry, Owen ja Jässi penkillä  Ylos Tuoppi
Shearer

Poissa Poissa


Vastaus #2866 : 16.03.2008 klo 19:02:05

Ja kaikki ketkä ei mahdu ensi kauden jengiin myydään esim. Roversiin, tai annetaan. Vahvistuksia kuitenkin heille.
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #2867 : 16.03.2008 klo 19:04:28

Totta, kyllähän nyky-Newcastle on vienyt nyky-Roversia kuin märkää rättiä.
Hesus Christus

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jäähovin Dream Team, Kansallinen Liittoneuvosto


Vastaus #2868 : 16.03.2008 klo 20:46:43

Näyttää kyllä hyvältä. Mexes voi olla lähdössä Romasta, ja ehkä Jimenez houkuttelee myös Ramosin Realista, niin keskuspuolustuskin on kunnossa  Ylos Tuoppi

Joo Ylos

Toiseks toppariks Gabi Milito. Siinä vasta pelaaja mun makuun!
Shearer

Poissa Poissa


Vastaus #2869 : 16.03.2008 klo 21:10:02

Totta, kyllähän nyky-Newcastle on vienyt nyky-Roversia kuin märkää rättiä.

"Form is temporary, class is permanent"  ;)
budha

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: BRFC, KäPa, SAPA


Vastaus #2870 : 16.03.2008 klo 21:17:35

"Form is temporary, class is permanent"  ;)

Touché  :)
powderfinger

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jämsänkosken Ilves, Huuhkajat, Newcastle United


Vastaus #2871 : 17.03.2008 klo 12:10:44

"Form is temporary, class is permanent"  ;)

Hymähdin  :D

Tänään sitten Birmingham vieraissa, ja käytännössä ainoastaan voitto kelpaa. Mikä tahansa muu tulos olisi katastrofi, ja ajaisi Newcastlen yhä synkemmin mukaan selviytymistaisteluun. Jäljellä olevista matseista taitaa ainakin olla Reading ja Sunderland vielä jäljellä näistä samassa veneessä olevista joukkueista - Fulham on jo käytännössä pudonnut.

Viduka on taas pelikuntoinen, ja itse kyllä laittaisin Aussi ehdottomasti avaukseen Martinsin kanssa. Ei yksinkertaisesti voi olla semmoista mahdollisuutta, että Owen-Smith jatkaisi kärjessä, niin helvetin huonosti varsinkin jälkimmäinen suhari on pelannut. Mielenkiintoista on myös nähdä jatkaako Jose Enrique puolustuksessa, vai ottaako Zoggy jälleen paikan vasempana pakkina. Keskikentän keskustasta tuskin tarvitsee edes keskustella.

Veikkaan avauksen olevan seuraavanlainen:

        Owen - Viduka
Duff - Butt - Barton - Geremi
Zoggy - Faye - Diatta - Beye
             Harper
Narttu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS


Vastaus #2872 : 17.03.2008 klo 13:46:57

Emre taitaa edelleen olla sivussa?

Itse lähtisin

----Oba--Owen/Viduka
Zog-Barton-Butt-Duff
Jose-Faye-Diatta-Beye

Mutta jos saunakaverit Butt, Geremi ja Smith on saatava kaikki kehiin niin eiköhän se ole

---Owen-Smith
Duff-Barton-Butt-Geremi
N5

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Arsesta


Vastaus #2873 : 17.03.2008 klo 13:59:34

Voiko Newcastle ylipäätään hävitä tätä peliä? Jos häviää, Keegan on vielä pahemmin hukassa mitä kukaan osasi odottaakaan ja paniikkinappulan päälle pitää hypätä.
KevinKeegan

Poissa Poissa


Vastaus #2874 : 17.03.2008 klo 15:11:48

Tänään sitten Birmingham vieraissa, ja käytännössä ainoastaan voitto kelpaa. Mikä tahansa muu tulos olisi katastrofi, ja ajaisi Newcastlen yhä synkemmin mukaan selviytymistaisteluun. Jäljellä olevista matseista taitaa ainakin olla Reading ja Sunderland vielä jäljellä näistä samassa veneessä olevista joukkueista - Fulham on jo käytännössä pudonnut.

Ei tuo Fulhamkaan ulkona kuvioista ole, koska otti voiton viikonloppuna... ero viivaan on ainoastaan 3 pistettä.

14. Reading 30 ott.        28 pts
15. Newcastle 29 ott.     28 pts
16. Sunderland 30 ott.    27 pts
17. Birmingham 29 ott.    26 pts
------------------------
18. Bolton 29 ott.          25 pts
19. Fulham 30 ott.         23 pts
20. Derby PUTOAA..

 
Sivuja: 1 ... 114 [115] 116 ... 131
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa