• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Suomen Cupissa palataan kaudella 2022 cup-kilpailun pudotuspelimuotoon

Aloittaja shots, 19.10.2021 klo 10:07:34

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

shots

[uutinen]18.10.2021 klo 22.22

Miesten Suomen Cupissa palataan pudotuspelimuotoon – Kuka tahansa voi voittaa kenet tahansa

Palloliiton hallitus hyväksyi 18. lokakuuta työryhmän esityksen miesten Suomen Cupin pelitavaksi 2022.

Suomen Cupissa palataan kaudella 2022 cup-kilpailun pudotuspelimuotoon.

- Ymmärrämme, että Veikkausliigan ohjelmaan maalis-kesäkuulla pelattavat cupin kierrokset tuovat lisää soviteltavaa, mutta oli työryhmän näkemyksen mukaan selvää, että cupia tulee pelata enemmän keväällä kuin talvella, Leivo-Jokimäki kertoo.

- Veikkausliigan, miesten Ykkösen ja Kakkosen pelaajien näkemykset olivat hyvin yhtenäisiä. Niissä korostui toive paluusta perinteiseen cup-malliin, jossa cupin ominaispiirteet toteutuvat - isot ja pienet voivat kohdata tulos- tai ulos -periaatteella. Tämä on pelaajien toive, Hatakka kertoo.

https://www.palloliitto.fi/jalkapallouutiset/miesten-suomen-cupissa-palataan-pudotuspelimuotoon-kuka-tahansa-voi-voittaa-kenet[/uutinen]

Lainaus käyttäjältä: Zulo - 11.01.2022 klo 13:55:10
Tuolla Suomen Cupin säännöissähän tuo lukee:

Alkukierrosten arvonnassa turvaudutaan, johtuen laajasta joukkuemäärästä ja useista arvontakoreista, pääsääntöisesti ainoastaan striimauksen kautta välitettävään arvontaan, joka mahdollisesti myös ajallisesti jaksotetaan useampaan yksittäiseen ja peräkkäiseen arvontatilaisuuteen.

Suomen Cupin etusivulla on nuo arvontapäivämäärät:

Kierrokset 1–25.2. – 3.4.202220.1.
Kierros 37–17.4.202216.3.
Kierros 430.4.–8.5.20226.4.
Kierros 524–26.5.202227.4.
Kierros 615.6.202227.5.
Puolivälierät29.6.202217.6.
Välierät31.8.202230.6.
Finaali17.9.2022


Pasilan kiusaaja

Mahtavaa.

Kerrankin Palloliitto pystyi myöntämään olevansa väärässä ja palauttamaan Suomen Cupin takaisin cupiksi

Monzan gorilla

[uutinen]Miesten Suomen Cupin tarkempi aikataulutus ja tarkemmat määräykset valmistellaan ja päätetään joulukuussa Palloliiton hallituksen kokouksessa.[/uutinen]

En vielä viitsi taputtaa.

Veslagas

Lainaus käyttäjältä: Monzan gorilla - 19.10.2021 klo 10:29:18
[uutinen]Miesten Suomen Cupin tarkempi aikataulutus ja tarkemmat määräykset valmistellaan ja päätetään joulukuussa Palloliiton hallituksen kokouksessa.[/uutinen]

En vielä viitsi taputtaa.
Silti ehdottomasti tämä uudistus jatkoon. Ei tuo uusi systeemi voi mitenkään olla nykyistä huonompi

honkala

Mitä tuo nyt tarkoittaa?

Ihan kunnon cupia vai liigajengit mukaan, kun jokunen Ykkösen ja Kakkosen porukka on enää jäljellä.

MacGyver

Todella hieno uutinen! Toivottavasti tätä ei ihan heti muuteta taas takaisin.

Mutt odotetaan tosiaan vielä tarkempia suunnitelmia. Ylemmät sarjat eivät varmaankaan ihan alkukierroksille osallistu, joten mielenkiintoista mitä heille laitetaan eteen. Ehkä siellä vielä jotkut lohkot pelataan josta tippuvat cup-kierroksille ja muut suoraan jatkoon?

Furu

Raiskattu, paloiteltu, polttohaudattu ja päällepaskottu cup siis on parsiutumassa jälleen kasaan. 90% Suomen jalkapalloihmisistä taisi vastustaa tuota väkivaltaisen surkeaa uudistusta, joten ihan hyvä, että edes nyt kuuntelivat. Joku crocs-sandaalia älykkäämpi olisi painanut jarrua jo silloin aikanaan.

kännis & läpäl

Isoin kysymys nyt onkin se, että onko tämä edelleen harjoituskauden turnaus vai kesäkisa? Toki toivoa siitä, ettei kovin aikaisin voi alkaa lisää se, että jos vasta joulukuussa kerrotaan miten pelataan. Olisi aika palloliittolaista kertoa joulukuussa, että tammikuussa mennään.

Thouni

Näköjään järkeviäkin päätöksiä osataan vielä tehdä :ylos: Toivottavasti ei tosiaan ihan tammikuussa ala, ja siinä vapun tienoilla saataisiin taas se perinteinen ensimmäinen liigaseurojen mukanaolo ja RiPS-HJK tyylisiä pelejä.

John Fire

Kyllähän tämä nyt vaikuttaa eteenpäinmenolta. Ägä tietysti heti itkemässä.

shots

LainaaAki Riihilahti

En osaa arvioida romantiikkaa ja yhteisöllisyyttä strategisina valintoina mutta urheilullisia tavoitteita ei olisi riskeerattu jos mikä tahansa Cup -muoto ei ajoitu keskellä kautta. Mielestäni @Palloliitto cup päätökset faktojen osalta heikkoja ja vastoin urheilullista strategiaa

https://twitter.com/akiriihilahti/status/1450368365537673217?s=20

:)

Kosmoksen Härkä

[uutinen]maalis-kesäkuulla pelattavat[/uutinen]Eiköhän se ole VL-jengeillä max 5 kierrosta, joten maaliskuussa 2 kierrosta, huhtikuussa ja toukokuussa 1, finaali kesäkuussa.

En nyt tiedä, miten järkevä systeemi tämä on. Olisi nyt edes kokeiltu tuota Ruotsin mallia ensin, eikä mitään vesitettyä mallia siitä. Onko kakkosen ja sitä alemmat jengit (myös ykkösen) mitenkään yhtään sen valmiimpia maaliskuun puolivälissä kuin aikaisemminkaan.

Liiga-cupin paluulle :tuoppi:

Vinnie Stigma

EOM! Nyt vielä Liigan ja Ykkösen sarjajärjestelmät jiiriin, niin hukattu vuosikymmen voiaan unohtaa.

MacGyver

Lainaus käyttäjältä: shots - 19.10.2021 klo 11:03:09
:)

Mitähän Riihilahti yrittää tuossa sanoa? Mutta eteinpäinmenoa ehdottomasti joka tapauksessa, tähän mennessä cup oli räätälöity siihen että siitä kohtuu vähiten haittaa kaikkein suurimmille joukkueille. Nyt palataan enemmän siihen että se antaa eniten pienemmille. HJK:lla on jo mestaruustaisto ja eurokentät, kyllä ägä tästä yhdestä kilpailusta voisi vähän luovuttaa laajemmalle kentälle.

Eli tarkoittaa sitä että suurimmat joukkueet, jotka pelaavat jo eurokentillä, joutuvat otteluruuhkan koittaessa lähtemään cup-otteluihin osittain kakkosmiehistöllä :ylos:


Chief Innanen

Loistavaa! Toivottavasti palkintorahat ovat sitä tasoa, että myös alasarjaporukoiden on kannattavaa osallistua. Joku järkevästi porrastettu kierroskohtainen palkkio vaikkapa.

Toimivin malli on "paikallispelikierrokset" 1. ja 2. kierroksille, mahdollisesti kolmannellekin mikäli ilmoittautuneita joukkueita saadaan reilusti. Tässä on vain hyviä puolia; kun turha matkustus maan toiselle puolelle karsitaan, houkuttelee tämä pienempiä seuroja paremmin mukaan ja saadaan kiihkeitä paikallisotteluita.

Zazar

Lainaus käyttäjältä: shots - 19.10.2021 klo 11:03:09
:)

Haista Ägä vittu :D

Päätökselle iso :ylos: Halleissa voisi talvella alkaa pelaamaan esimerkiksi piirinmestaruuksista. Muutenkin kaikki jengit pelaa talvella mielellään naapureitaan vastaan kustannusten minimoimiseksi, joten olisipa jonkun Uudenmaan/Pohjois-Suomen/Lounais-Suomen+Ahvenanmaan tjsp. viralliset mestaruuskilpailut huomattavasti luonnollisempi ja myös huomattavasti kiimaisempi turnaus hallikauteen kuin hmv liigacup.

BlueSky

Lainaus käyttäjältä: shots - 19.10.2021 klo 11:16:32
Sitä ainakin vituttaa

Vituttaa kun joutuu keskellä kautta pelaamaan merkityksellisiä pelejä mahdollisesti ykkösmiehistöllä  ja joutuu reissaamaan eikä välttämättä voita mitään.

juzzz

Lainaus käyttäjältä: Vinnie Stigma - 19.10.2021 klo 11:10:17
EOM! Nyt vielä Liigan ja Ykkösen sarjajärjestelmät jiiriin, niin hukattu vuosikymmen voiaan unohtaa.

Kunnon cup.
16 jengin liiga
16 jengin ykkönen

Lyhyellä tähtäimellä huono asia mutta vain "suurseuroille". Pitkällä tähtäimellä hyvä asia kaikille muille.

Toon Army

Lainaus käyttäjältä: Aki RiihilahtiEn osaa arvioida romantiikkaa ja yhteisöllisyyttä strategisina valintoina...

Ehkä kannattaisi kokeilla.

batong

Vaikka uutisessa toisin lukee, vaikea uskoa että ainakaan kaikki Veikkausliiga-jengit olivat "uudistuksen" (vai pitäisikö puhua renessanssista) takana. Sitähän tuo Ägän avautuminen kielii.

shots

Lainaus käyttäjältä: batong - 19.10.2021 klo 11:34:11
Vaikka uutisessa toisin lukee, vaikea uskoa että ainakaan kaikki Veikkausliiga-jengit olivat "uudistuksen" (vai pitäisikö puhua renessanssista) takana. Sitähän tuo Ägän avautuminen kielii.

LainaaAki Riihilahti

Sarjauudistuksen @Veikkausliiga jälkeen eurojoukkueet pärjänneet ja pelaajia saatu Suomesta eteenpäin enemmän kuin koskaan. Pätkätyöläisyyden ja loukkaantumisten haasteet parantuneet @FPAFinland

Toivon vahvoja faktoja riskit vs mahdollisuudet kun @Palloliitto tekee Cup-päätöksiä

https://twitter.com/akiriihilahti/status/1449957092761247745?s=20


LainaaHexi Arteva

Yleisellä tasolla voin vaan todeta, että jos mikrotason romantiikka ohjaa makrotason strategiaa, niin tilanne on sellainen jossa häntä heiluttaa kissaa.

https://twitter.com/HexiArteva/status/1450148767416659973?s=20

juzzz

Lainaus käyttäjältä: Toon Army - 19.10.2021 klo 11:33:57
Ehkä kannattaisi kokeilla.

Niin, ehkä tuossa on yksi syy siihen että klubin peleissä käy yleisöä se 1000-3000 vaikka MARKKINA-ALUE on aika vitun iso.

Bunuel

Heti alkoi tapahtua kun porilainen valittiin uudistamaan cuppia 8) :ylos:

Kun saadaan vaikka 300 joukkuetta cuppiin, henkitoreista aletaan palautua.