FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.01.2026 klo 20:53:51 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: FF2 perinteinen joulupatakeräys avattu: Joulupata 2025!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 81
 
Kirjoittaja Aihe: Ranskan maajoukkue  (Luettu 353814 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Cromster

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Veikkausliiga


Vastaus #800 : 05.06.2010 klo 01:14:55

Tresorin antin kaunista luettavaa. Kiva kun joku ymmärtää antaa anallyysejä joihin ei (varsinkaan kännissä) omat rahkeet riitä. Näitä lukiessa tulee melkein mieleen että voisiko Ranska jälleen nousta ja pelata sitä futista millä ollaan mömmömm voittajia???
sacrecoeur

Poissa Poissa


Vastaus #801 : 05.06.2010 klo 01:40:39

alkaa omakin usko hiipua Domenechiin ja kumppaneihin.

Itselläni usko Domeen on loppunut jo aikoja sitten, osaan pelaajista sentään vielä luottoa.

voisiko Ranska jälleen nousta ja pelata sitä futista millä ollaan mömmömm voittajia???

Ehkä neljän vuoden päästä?
Cirotin

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kakanhajuiset kyläjoukkueet


Vastaus #802 : 05.06.2010 klo 09:12:24

Itselläni usko Domeen on loppunut jo aikoja sitten, osaan pelaajista sentään vielä luottoa.

Täytyy kuitenkin muistaa, että viime kisoissa mentiin finaaleihin asti Domen kanssa (ei kuitenkaan hänen ansiosta). Jos siellä kisoissa nousisi joku uusi Zidane esiin niin "Ylos".
Sivurajatapaus

Poissa Poissa


Vastaus #803 : 12.06.2010 klo 09:44:12

Avauspelistä tylsä ja munaton 0-0. Gourcuff ja Govou olivat aivan kuutamolla, Anelkakin tosi huono. Diaby oli Ranskan paras, Toulalan ja Evra odotetun tasokkaita. Domenech oli yllättävän hereillä vaihtojen suhteen. Plussaa myös siitä, että uskalsi laittaa Diabyn avaukseen, mutta penkille olisi pitänyt jättää Govou eikä Malouda.

Koska Gourcuff ei selvästikään ole minkäänlaisessa kunnossa, tällä miehistöllä paras kokoonpano olisi luultavasti 4-4-2, jossa Toulalan ja Diaby hoitavat keskikentän keskustan, Malouda on vasemmalla ja Ribery oikealla laidalla, Anelka pudotettuna kärkenä ja Gignac piikissä. Silloin kaikki muut pelaisivat "omalla" paikallaan paitsi Ribery. Mutta mahtaako a) Ribery suostua tähän ja b) Domenech tajuta tätä...
Cruijff Turner

Poissa Poissa


Vastaus #804 : 12.06.2010 klo 11:39:02

Diaby oli tosiaan aika hyvä. Hyökkäyspelistä puuttuu jotain ratkaisevaa, kun tilanteiden luominenkin oli aika vaikean näköistä. Uruguaylla oli koko ajan riittävän paljon äijiä pallon alla, joten helppoa ei hyökkääminen ranskiksille kyllä ollut.

Mikäs saunakaveri / vapaamuurari tämä Govou on? Ei näkynyt juuri lainkaan, eikä ainakaan hyökkäyssuuntaan tuonut peliin oikein mitään.
pexx

Poissa Poissa


Vastaus #805 : 12.06.2010 klo 11:59:45

Ranskan maajoukkue pitäisi olla tässä muodostelmassa, mutta kun ei ole:

                   Benzema

Malouda        Gourcuff       Ribery

            Toulalan   Diaby

Evra                                Sagna
           Mexes      Gallas

                     Lloris


Anelkan ei pitäisi olla edes kisoissa, parhaat päivät ovat jo takana päin..
Maikson

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Prutkuli


Vastaus #806 : 12.06.2010 klo 12:03:59

Anelkan ei pitäisi olla edes kisoissa, parhaat päivät ovat jo takana päin..

Muuten sama, mutta Anelkaan kyllä eri. Chelseassa pelannut kaksi hyvää kautta, mutta maajoukkueessa menee täysin hukkaan jos pelaa yksinäisenä kärkenä. Jos Domenech osaisi peluuttaa Anelkaa oikeassa roolissa eli enemmän laidalla, vaikka Govoun tilalla, olisi tulos varmasti paljon parempaa kuin eilen nähty.
pexx

Poissa Poissa


Vastaus #807 : 12.06.2010 klo 12:40:49

Muuten sama, mutta Anelkaan kyllä eri. Chelseassa pelannut kaksi hyvää kautta, mutta maajoukkueessa menee täysin hukkaan jos pelaa yksinäisenä kärkenä. Jos Domenech osaisi peluuttaa Anelkaa oikeassa roolissa eli enemmän laidalla, vaikka Govoun tilalla, olisi tulos varmasti paljon parempaa kuin eilen nähty.

Jep, eilisessäkin pelissä taisi joka ratkaisu olla syöttö vastustajalle tai pallonmenetys..
Hiesmuora

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: cette fois, on peut aller jusqu'au bout


Vastaus #808 : 12.06.2010 klo 15:52:00

Koska Gourcuff ei selvästikään ole minkäänlaisessa kunnossa, tällä miehistöllä paras kokoonpano olisi luultavasti 4-4-2, jossa Toulalan ja Diaby hoitavat keskikentän keskustan, Malouda on vasemmalla ja Ribery oikealla laidalla, Anelka pudotettuna kärkenä ja Gignac piikissä.
Tähän sama, paitsi että kun Anelkasta ei selvästi ole pelaamaan ylimpänä, ja sinne tarvittaisiin maalintekijää, niin miten olisi se Cissé? Tyyppi on kuitenkin pelannut juuri tuolla paikalla koko kevään ja tulosta syntynyt. Penkiltä sitten tarvittaessa Gignacit ja Henryt. Kun vielä keskikentälle on tarjolla myös Valbuena, niin ei pitäisi lohkosta pääsy ainakaan hyökkäysvoiman puutteeseen kaatua. Puolustushan toimi Gallas/Diaby-vetoisesti jopa odotettua paremmin Uruguay-pelissä.
Tresor

Poissa Poissa


Vastaus #809 : 14.06.2010 klo 09:01:25

Tuo Sivurajatapauksen jengi vaikuttaa erinomaiselta, ei tullut itselleni mieleen. 4-4-2:han vaatii toiselta keskikentän keskustalta myös ylöspäin vahvaa peliä, johon aikoinaan Vieira ja nyt Diaby sopii erinomaisesti.

Sen sijaan ehdotuksia Gourcuffin sijoittamisesta kymppipaikalle en pidä järkevinä. Siten pelattiin läpi tahmeiden karsintojen, ja valmista ei tullut. Gourcuffin tulee pelata niin, että hänellä on yläpuolellaan enemmän kuin yksi pelaaja. Sitä paitsi nythän hän pelasi 65 minuuttia kymppipaikalla, ja oli jokseenkin skeida. Mielestäni Ranska nimittäin pelasi 4-2-3-1:llä Uruguayta vastaan, ja Gourcuff oli kymppipaikalla aluksi, ja sitten Maloudan tultus sisään Ribéry siirtyi kärjen taakse ja sisään tullut Gignac oikealle Govoun paikalle.

Cissé on (oman käsitykseni mukaan, mutta en ole seurannut pelejä Kreikassa) JoJo-tyyppinen tyhjiin tiloihin juokseva kärki, joka soveltuu defensiiviseen pelistrategiaan paremmin kuin sumppupuolustusta vastaan. Siksi tuon Anelkan yläpuolelle pantavan pitää olla Gignac tai jopa Henry. Cissé sitten Espanjaa tai Brasiliaa vastaan.
Tresor

Poissa Poissa


Vastaus #810 : 15.06.2010 klo 09:04:10

Équipe on seurannut Ranskan ilmeisesti ensimmäisiä avoimia harjoituksia Etelä-Afrikassa, ja päätellyt 8 vs. 8 -pelien kokoonpanoista mahdollisen  avauksen Meksikoa vastaan:

                  Lloris
   Sagna, Gallas, Abidal, Evra
          Toulalan, Diaby
Govou, Gourcuff/Ribéry, Ribéry/Malouda
                 Anelka

4-2-3-1 tuntuu nyt olevan suosiossa, ja miksei olisi, saadaanhan sillä Diaby täyteen käyttöön. Pääsyy lienee sen huomattavasti parempi alapään turvallisuus vrt. 4-3-3, sillä Gallas'lla ja Abidalilla on siinä kaksi miestä suojanaan. Puolustamallahan näissä kisoissa tunnutaan menestyvän, kuten tietysti viime MM-kisoissakin. Lisäksi, jos olen oikein ymmärtänyt, Meksiko tykkää pitää palloa ja hyökkäillä, joten on parempi pelata varmasti kuin lähteä samaan huiteluun vastustajan kanssa. Eli tämä valinta on mielestäni ihan oikeasti perusteltu.

Sen sijaan Gourcuff-Govou-Anelka-kolmioon kaipaisin jotain uutta. Ribéry keskelle ja Malouda vasemmalle voisi auttaa, jolloin muodostelma voisi hetkittäin olla myös

                  Lloris
   Sagna, Gallas, Abidal, Evra
          Toulalan, Diaby
Ribéry,                        Malouda
          Govou       Anelka.

Tosin Ribéryn pitäisi tässä osata vähän puolustaa, ja Gignac olisi Govouta parempi tuohon kärkeen nousevan laidan rooliin. Joka tapauksessa Anelka ja Ribéry pitäisi saada parempaan käyttöön paremmalla roolituksella.


Editoidaan nyt tähän samaan...

http://www.lequipe.fr/Football/breves2010/20100615_083733_malouda-revient-en-cour.html

Eli uusimman uutisen mukaan avaus olisi - noiden samojen treenien perusteella - (miten voidaan sama asia tulkita samassa lehdessä näin eri tavoin...) saamassa melkoisia muutoksia. Foorumia on ilmeisesti Domenech lukenut, jos tämä paikkansa pitää:


                  Lloris
   Sagna, Gallas, Abidal, Evra
          Toulalan, Diaby
       Anelka, Ribéry, Malouda
             Henry/Gignac

Tietojen mukaan Henrylla olisi pieni etumatka kisassa kärjen paikasta Gignacia vastaan.

Tämä näyttää kyllä edistykseltä, joskin olen aina pitänyt Anelkaa puolustuslaiskuutensa ja taktisen kurittomuutensa takia vähän huonona laidassa (tulee mieleen melko sama arvioni Eremenko juniorista), mutta onhan sielä nyt Sagna, joka on hemmetin hyvä puolustava pakki. Toisaalta koska Anelka leikkaa keskelle, tulee peli näyttämään hyökkäyssuuntana usein tältä:

           Lloris
      Gallas, Abidal, Evra
         Toulalan,
                       Diaby
   Sagna     Ribéry,   Malouda
             Anelka, Henry

Tai tältä:

           Lloris
      Gallas, Abidal, 
Sagna   Toulalan,
               Diaby        Evra
    Ribéry,           Malouda
           Anelka, Henry

Laidat jäävät siis auki mentiin kumpiin päin vaan, mutta kaipa sen on niin oltavakin, jos halutaan hyökätä dynaamisesti.
« Viimeksi muokattu: 15.06.2010 klo 09:21:01 kirjoittanut Tresor »
pablo arpa

Poissa Poissa


Vastaus #811 : 15.06.2010 klo 09:08:17

Mikä varma avari Govou'lla on jos Ribery ja Gourcuff jakavat toisen paikan. Jos yksi pitäisi ulos jättää, niin... Govou.
Halloween

Poissa Poissa


Vastaus #812 : 15.06.2010 klo 14:13:48

Onha siel sentään Cissekin näemmä mukana vaik luulin et "nero"-Domenech jätti senkin rannalle. Nasrin pitäs kyl olla ehdottomasti mukana keskikentällä luomassa tilanteita ja voishan se vanha kettu Trezeguetkin yhä olla kova iskijä joka laittaa varmasti pallon verkkoon.
tsapah

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Sudet


Vastaus #813 : 15.06.2010 klo 14:26:20

Cisseä koittaisin Meksiko pelin avauksessa.

eli:

            Lloris

Sagna Gallas Abidal Evra (C)


      Toulalan   Diaby

Riberý     Anelka/Gourcuff     Malouda/Govou

             Cissé/Henry
Halloween

Poissa Poissa


Vastaus #814 : 15.06.2010 klo 14:27:25

Oiskoha nää kisat vihdoinki ne missä Cisse lyö ittensä läpi Ranskan maajoukkueessa?
Queerinho

Poissa Poissa


Vastaus #815 : 15.06.2010 klo 15:56:42

Domenechilta voi nyt odottaa ihan mitä vaan jos taivaankappaleet ovat sopivassa asennossa. Hämmennyin kuitenkin totaalisesti kun jo pari on ehdotellut Cisseä (!) avaukseen. Jopa Shefkin liikehdintä on Cisseen verrattuna ihanan samettista. Tuonko gorillan päänupista se Ranskan menestys sitten muka löytyisi...
Halloween

Poissa Poissa


Vastaus #816 : 15.06.2010 klo 16:14:00

Domenechilta voi nyt odottaa ihan mitä vaan jos taivaankappaleet ovat sopivassa asennossa. Hämmennyin kuitenkin totaalisesti kun jo pari on ehdotellut Cisseä (!) avaukseen. Jopa Shefkin liikehdintä on Cisseen verrattuna ihanan samettista. Tuonko gorillan päänupista se Ranskan menestys sitten muka löytyisi...

Älä edes vertaa Shefkiä ja Cisseä samassa lauseessa. Shefki on niin puujalka ettei pahempaa löydy
Hiesmuora

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: cette fois, on peut aller jusqu'au bout


Vastaus #817 : 15.06.2010 klo 22:30:30

Hitonko väliä sillä on miten pelaaja liikkuu, kunhan saa pallon liikkumaan. Tuskin kukaan Crouchiakaan sekoittaisi mihinkään balleriinaan mutta niin tuo vain maaleja tekee. Ja niin tekee myös Cissé, jonka arsenaaliin kuuluu (kieltämättä shefkimäisten) hevosenpotkujen lisäksi myös hyvähermoisia viimeistelyjä (esim. 0:52 alkava tilanne tässä: http://www.youtube.com/watch?v=f1OOIpREqfw).

Siinä arvon asiakirjoittajat ovat oikeassa, että Anelkan pelatessa piilokärkenä voisi Gignac tai, niin, jopa Henry toimia piikissä paremmin. Jatkopeleissä on kuitenkin lähes väistämättä siirryttävä yhden kärjen taktiikkaan ellei Anelkan tai Tirin puolustushalukkuus laidalla parane dramaattisesti. No, aika näyttää. Jos tuo Domenechin uusittu avaus toteutuu, on se joka tapauksessa merkittävä askel parempaan suuntaan.
Tresor

Poissa Poissa


Vastaus #818 : 16.06.2010 klo 08:22:51

Carrasso on loukkaantunut treeneissä, ja Stéphane Ruffier (AS Monaco) on kutsuttu uudeksi kolmosveskaksi. FIFA ei kuitenkaan ole vielä hyväksynyt vaihdosta, ja sääntöjen mukaan loukkaantumisen olisi pitänyt tapahtua 24h ennen avauspeliä, jotta miestä saisi vaihtaa. Ranska hakee erikoislupaa, joka käsitellään tänään.

http://www.lequipe.fr/Football/breves2010/20100615_223755_carrasso-forfait-ruffier-appele.html
Ianway

Poissa Poissa


Vastaus #819 : 16.06.2010 klo 19:20:05

Ihme pelleilyä. Siksihän niitä molareita on kolme että yhden loukkaantuminen ei vielä aiheuttaisi ongelmia.
Angulo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: I used to care, but things have changed


Vastaus #820 : 16.06.2010 klo 20:18:54

Ihme pelleilyä. Siksihän niitä molareita on kolme että yhden loukkaantuminen ei vielä aiheuttaisi ongelmia.

Jep. Toivottavasti ei mene läpi tämä valitus.
Tresor

Poissa Poissa


Vastaus #821 : 17.06.2010 klo 09:03:50

Jep. Toivottavasti ei mene läpi tämä valitus.

Ei mennyt. Stéphane Ruffier kutsuttiin paikalle kaiken varalta kuitenkin - ilmeisesti, jos Lloris tai Mandanda loukkaantuu liki kuolettavasti, ja FIFA hyväkasyy, niin on joku valmiina. En tiedä sitten, halutaanko joku kolmosveska myös treeneihin mukaan jostain syystä.

http://fff.fr/bleus/actu/533789.shtml
Tresor

Poissa Poissa


Vastaus #822 : 17.06.2010 klo 10:25:36

Monde uumoilee keskiviikon harjoitusten perusteella Ranskalle tällaista avausta:

                        H.Lloris      
B.Sagna    W.Gallas    E.Abidal    P.Evra  (c.)    
    J.Toulalan                  V.Diaby    
   S.Govou        F.Ribéry         F.Malouda
                     N.Anelka

Eli Gourcuff otettaisiin tehottomuutensa takia pois, Ribéry tilalle, ja näin aukeaisi laita Maloudalle. Anelkan puolustustaitojen takia häntä ilmeisesti ei haluta laidalle, vaan pidetään piikissä. Arvelen, että tässä miehityksessä  hyökkäyksessä haettaisiin Maloudan nousuja ja leikkauksia keskelle, Govoun siirtymistä myös tarvittaessa keskemmälle ylivoimaa tekemään ja Ribéryn mahdollisia nosuja Govon ohi oikealle. Joka tapuksessa olisi viisasta hyödyntää Meksikon nousevien pakkien jättämä tila.
   

http://www.lemonde.fr/sport/article/2010/06/17/equipe-de-france-gourcuff-sur-le-banc_1374129_3242.html

e: Saman lehden otteluseurantaan on kuitenkin pantu Henry piikkiin ja Anelka Govoun sijaan laitaan.
« Viimeksi muokattu: 17.06.2010 klo 10:30:38 kirjoittanut Tresor »
günthers

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Uli Hoeness


Vastaus #823 : 17.06.2010 klo 11:23:20

Govoun illan avauspaikalle jälleen kerran Alas
inSiesta

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Les Bleus


Vastaus #824 : 17.06.2010 klo 14:28:57

Monde uumoilee keskiviikon harjoitusten perusteella Ranskalle tällaista avausta:

                        H.Lloris      
B.Sagna    W.Gallas    E.Abidal    P.Evra  (c.)    
    J.Toulalan                  V.Diaby    
   S.Govou        F.Ribéry         F.Malouda
                     N.Anelka

   

http://www.lemonde.fr/sport/article/2010/06/17/equipe-de-france-gourcuff-sur-le-banc_1374129_3242.html

e: Saman lehden otteluseurantaan on kuitenkin pantu Henry piikkiin ja Anelka Govoun sijaan laitaan.

Todella järkyttävää, jos Govou ja Anelka jatkavat. Varsinkin Anelka oli Uruguayta vastaan todella heikko: pallon menetyksiä ja muutenkin esitys oli kuraa. Miksi sitä Cisséä ei voi laittaa kärkeen? Cisséllä on kuitenkin parhaiten muistissa, miten niitä maaleja ylipäätään tehdään. Ihmettelin jo kisojen alla pelatuissa ystävyysotteluissa, miksei Cissé saanut pelata niissäkään enempää kuin loppuminuutteja. Govou ei tainnut paljon palloon koskeakaan, mutta maalinteko ei vaan taida kiinnostaa...

Maloudan ja Diabyn aloituspaikoille vahva Ylos
Govoun ja Anelkan paikoille Alas

Yhdistelmä Henry kärjessä, Anelka laidassa olisi kuitenkin varmasti parempi kuin vastaava toteutettuna Anelkalla ja Govoulla.

 
Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 ... 81
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa