• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

SC: AC Oulu - Ilves/2 Ke 25.5.2022 klo 18:00 Raatin Stadion, Oulu

Aloittaja CptCannon, 24.05.2022 klo 10:29:25

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

CptCannon

acoulu.fi -ennakko: https://acoulu.fi/ennakot/visor-otteluennakko-ac-oulu-kohtaa-suomen-cupissa-tanaan-ilveksen-reservijoukkueen
ACOTV -ennakko: https://www.youtube.com/watch?v=KAgAQSrjTuY

Ilves -ennakko: https://ilvesedustus.fi/taisteluilme-kohdillaan-kohti-oulua-toisestakin-paikallisottelusta-tappio/

Mukana enää 32 joukkuetta, joten voitaneen sanoa, että Suomen Cup alkaa olla jo aika pitkällä. Ottelua edeltävä rasitus molemmilla joukkueilla on lähes samanlainen: AC Oulu pelasi vieraspelin sunnuntaina Lahdessa ja Ilves/2 koti-Tampereellaan "vieraspelin" TamU:a vastaan lauantaina. Vierailijan päivän pidempi lepo tosin tasoittuu sillä, että Ilves/2 joutuu matkustamaan 500km pohjoiseen.

Loukkaantumishuolista kärsivä kotijoukkue pyrkii takuulla tekemään mahdollisimman paljon kierrätystä kokoonpanoon, koska joukkue on kohtalaisen kapealla rosterilla joutunut operoimaan viimeisimmät matsinsa. Tämän Cup-matsin jälkeen joukkueella on edessään vielä tulevan viikonlopun kotiottelu SJK:ta vastaan, jonka jälkeen alkaa kolmen viikon maaottelutauko. Ilves/2 puolestaan, kakkosta pelatessaan, joutuu painamaan matseja läpi maaottelutauon.

Laivastonsinisten kiikareiden läpi tilanentta tuijotellen toiveissa on 3-0 taululle jo ekan vartin aikana, jonka jälkeen loppupeli olisi kevyttä hölkkäilyä. Todennäköisesti Ilves/2 kuitenkin laittaa AC Oulun kunnolla ahtaalle, edellisen kierroksen voitto edustusjoukkueesta ei ollut ihan täysin sattuman kauppaa.

Ilmataiteenlaitos lupaa keskiviikkoillalle aurinkoista säätä ja noin pariakymmentä lämpöastetta. Liput otteluun saa hommattua tuolta --> https://kauppa.acoulu.fi/tapahtumat/25-5-2022-suomen-cup-ac-oulu-ilves-2/
Ottelu näkyy myös Ruutu+:n näyttämänä.

Kaarlo Ulkosyrjä

Ai että, se alkaa pitkä viikonloppu huomenna. Suoraan töistä Tuiran saunan kautta Linnasaareen pussikaljalle, ja lämmintä lupailee +23.
Saapa nähdä ketä Duarte taikoo puolustuslinjaan, ja jokohan Mosa pääsis taas irti. Toiveissa raikas 4-0, ja am 1420.

Monteri

Junnuille lisää näytön paikkoja. Kunhan vaan ei sattuis mitään..

Finnish Kebab

#3
Sopivan lämmin sää ja illlalla futista, ai että. Pelihän päättyy 6-1 ja AM 999.

E: Kokoonpanot:

1 Pennanen Juhani
8 Könkkölä Marius
13 Lohela Joona
16 Banza Enoch
17 Anini Samuel Junior
18 Nogha Nogha Raymond Roan
19 Suutari Onni
28 Kabashi Armend
30 Pallas Noah
44 Breitenmoser Magnus
77 Yaghoubi Moshtagh
---
9 Lopez Michael
14 Jokelainen Niklas
20 Liimatta Otso
24 da Silva Floro Rafael
35 Ward Calum
79 Sankari Roope


14 Aro Oskari
2 Rasinen Lauri
4 Koistinen Jonne
5 Valli Elias
6 Riissanen Jere
7 Hytönen Teemu
8 Lehtonen Rasmus
15 Minkkinen Max
16 Ruuth Artturi
28 Lähteenmäki Akseli
29 Jukkola Oiva
---
10 Peltola Miska
11 Ciriaco Alex
17 Pero Julius Yki
30 Danish Iltaf
32 Väyrynen Lucas Hugo
84 Orava Lauri

Spili


Obsy

Oma veikkaukseni 3-1 ja AM 578.

Liian hyvä ilma tuulareille ja cuppi ei kiinnosta :(

scud9


Juhana Jäähynkalastaja


Riukulehto

Lainaus käyttäjältä: Obsy - 25.05.2022 klo 14:39:38
Liian hyvä ilma tuulareille ja cuppi ei kiinnosta :(
Olin torilla aamulla kahvilla, viereisessä pöydässä ukot puhuivat mm. jalkapallosta. Otteluun ei kuulemma mennä, koska samaan aikaan tulee TV2 yleismurheilun Lahden GB-kisat.

Antoine Roquentin

Toiveissa erityisesti maali Onnille. Aninille ois kiva saada myös kihaus tai pari sarakkeeseen.

Sireeni


1934

Toimiiko muilla Ruutu? Lataa vain mainokset ja nakkaa takas valikkoon.

Ilvesfani1970



Sireeni

Lainaus käyttäjältä: 1934 - 25.05.2022 klo 18:00:14
Toimiiko muilla Ruutu? Lataa vain mainokset ja nakkaa takas valikkoon.

Itsellä lukee edelleen "lähetys ei ole käynnissä."

E: ja heti lähti toimimaan.


sotasopuli

#16
Lähetys ei ole käynnissä t. ruutu haista jo  paska perkeleen kuppainen kusirysä, vaihdan tilauksen cmoreen ja pidän hokia illan päällä ihan hiljaisena mielenosoituksena.

tämän kerran vielä annan anteeksi mutta olkoon tämä myös opetuksena itselleni kunnioittaa jalkapalloa paikan päällä ja työt suunnitella sen mukaan.

testaaja

Kolme kertaa jo citarin mainos, haistakaa perse Ari ja Toni. No nyt lähti peli näkymään.


Rents


1934

Lainaus käyttäjältä: CarltonBanks - 25.05.2022 klo 18:06:17
Pietu tuomarina, eli aco ei voita
Kannattaa Mosan pysyä kaukana Ilveksen pelaajista. Niinimäki heittää pihalle tarvittaessa ilman syytäki.

UueMOu


misteri

Miten ihmeessä liiga-Ilves tälle onnistu häviämään? Ihan yhtä päätä, isät vastaan pojat.

Meteli

Mosan taso korostuu tänään. Aivan täyttä dominointia puolivaloillakin. Kentän kunkku.

Djortikkaeff

Mosa-Könkkölä-Sonni ihan kiva kombinaatio toisessa maalissa :ylos: