FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
01.10.2025 klo 13:27:45 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 122 [123] 124 ... 156
 
Kirjoittaja Aihe: Liverpool F.C. 2022/2023  (Luettu 582600 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
RehtiKärsä

Poissa Poissa


Vastaus #3050 : 17.06.2023 klo 22:43:17

Seppo on kanssa yksi Liverpoolin pelaajista, joka ei näköjään kasassa juuri nyt pysy. Tietty oli tämän kauden Schalkessa, ja kausi meni miten meni nilkan takia, joten nyt piti antaa näyttöjä U21 kisoissa, mutta joutuu jäämään niistä kekkereistä pois lihasvamman takia. Saas nähdä, mihin Liverpool saa Sepon lainoitettua ensi kaudeksi.
Done

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #3051 : 18.06.2023 klo 11:48:32

Seppo on kanssa yksi Liverpoolin pelaajista, joka ei näköjään kasassa juuri nyt pysy. Tietty oli tämän kauden Schalkessa, ja kausi meni miten meni nilkan takia, joten nyt piti antaa näyttöjä U21 kisoissa, mutta joutuu jäämään niistä kekkereistä pois lihasvamman takia. Saas nähdä, mihin Liverpool saa Sepon lainoitettua ensi kaudeksi.

Vaikka kausi meni pilalle loukkaantumisten takia niin ainakin vielä viime kuussa Schalke oli kiinnostunut seposta myös ensi kaudelle. Sepon tilanne vain on, että sopimusta on vuosi jäljellä joten jos jotain hiluja halutaan niin tänä kesänä pitäisi myydä tai sitten tehdä jatkosopimus.

Jos/kun Phillips ja Williams myydään nyt kesällä niin poolilta puuttuu ns. "vitostoppari" mitä roolia Phillips ja Williams ovat hoitaneet. Eli jos toppareista on 1-2 loukkaantuneena niin on sitten varana penkillä ja mahdollisesti pelaa jossain cupin tai tässä tapauksessa mahdollisesti eurooppaliigan pelejä. Senkin puolesta olisi mahdollista, että Seppo jäisi poolin mukaan ja nähtäisiin lähempää onko jatkosopimuksen arvoinen.


Toivottavasti nyt Matip saadaan myytyä ja hommattua tilalle joku joka ensinnäkin pysyy paremmin kasassa. Vasenjalkaista toppariahan tässä haetaan joten enemmän sinne Van Dijkin puolelle tuuraamaan.
Van Dijkillakin on vain 2 vuotta sopimusta jäljellä, mutta eiköhän tuolle jatkosopimusta saada ensi kauden aikana.


Vielä loppuun pienenä huhuna Etelä-Amerikassa huhuillaan poolin kiinnostuksesta Boca Juniorsin Alan Varelaan. Ikää 21v ja DM joten enemmän Fabinhon tuuraajaksi.
RehtiKärsä

Poissa Poissa


Vastaus #3052 : 18.06.2023 klo 12:30:22

Senkin puolesta olisi mahdollista, että Seppo jäisi poolin mukaan ja nähtäisiin lähempää onko jatkosopimuksen arvoinen.

Varmaan tuossa nyt niin käykin, että on oletettavasti hetken Liverpoolin mukana loukkinsa jälkeen, kun Seppo itse kertoi tilanteensa selkiytyvän noiden U21 kisojen jälkeen. Jotenkin vaikuttaa siltä, että noinkohan Seppo itse mitään jatkoa Liverpooliin haluaa, kun kevään aikana aika vahvasti toi haastatteluissa ilmi, että haluaa peliaikaa, sitä ei noi oletettavan satunnaiset yksittäiset pelit Liverpoolissa tyydyttävästi varmaankaan hänen mielestä täytä, jos edes olisi Kloppin papereissa. Sen näkee aikanaan kesän kuluessa, onko mikään jengi valmis tuosta taas Liverpoolin pyyntiä maksamaan.

Tuosta päästäänkin siihen, että melko hiljaista noiden siirtojen kohdalla on. Ei ole Natin tai Rhysin myynneistäkään paljon mitään juttuja ollut, tai sitte ovat menneet multa ohi. Lienee myös niin, että ensin Liverpoolin täytynee joku hankinta tehdä, etteivät jää ilman varavaihtoehtoja, ja sitten ovat paniikissa tekemässä ratkaisuja ikkunan lopulla. Jollekin neljästä topparista loukki kesän aikana ja taas tarvitaan Nat hätiin penkille.

Onko nää majupelit, mitkä nyt vähän hidastaa, mutta kai noi palikat lähtee hiljalleen liikkeelle. Kyllä Liverpoolin toimistollakin hommia riittää kesän aikana. Carvalhon kohdalla pitäisi myös päättää, lainaavatko vai myyvätkö, ja jos myyvät, millä ehdoilla.
jarvis80

Poissa Poissa


Vastaus #3053 : 19.06.2023 klo 10:54:49

Onko firmalla taas rahat loppu kun siirtoja ei saada maaliin asti.
Jos Newcastle kaappaa thuramin niinkuin on enenemässä määrin alkanut uutisissa näkymään niin se kyllä tarkoittaa että kassa on tyhjä.
Ei muuta kuin salahia vaan myyntiin psglle että saadaan muita puutteita jengistä paikattua.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #3054 : 19.06.2023 klo 11:06:41

Jones ja Elliott voisi hyvin olla sellaisia pelaajia kenestä Liverpool voisi päästää irti hyvän tarjouksen osuessa kohdalle. Näiden herrojen myynnillä saisi varmasti yhden laadukkaan kk lisää remmiin.

Kannattaa nyt kuitenkin ottaa Home grown -säännötkin huomioon. Liverpool tarvitsee nyt ja tulevaisuudessa myös HG-pelaajia ja kun tiedetään valmiiden tasokkaiden HG-pelaajien hintataso niin lienee hyvinkin järkevää yrittää kasvattaa nuorista itse niitä HG-pelaajia vähintään rotaatioon. Nytkin huhujen perusteella tämän kesän uusista hankinnoista yksikään ei taida olla HG-pelaaja ja ringistä ovat juuri poistuneet Milner ja Ox. Tulevan kauden Home Grown -pelaajien listaa Pool ei varmasti saa millään täyteen, koska tämän hetken joukkueessa siihen taitavat mennä vain Kelleher, Alexander-Arnold, Gomez ja Henderson. Lisäksi en ole varma mutta voi olla että Jones siirtyy ensi kaudeksi U21-listalta HG-listan puolelle.

Non-HG pelaajien osaltahan niitä saa olla ringissä 16 kappaletta. Laskin pikaisesti että Mac Allister mukaan luettuna Poolilla taitaa tällä hetkellä olla 14 non-HG pelaajaa. Laskin mukaan Matipin, mutta en Adriania, joka lienee tänä kesänä lähtee(?). Eli tilaa olisi enää kahdelle uudelle non-HG hankinnalle tämän säännön puitteissa, jollei sitten Matipia saada myydyksi.

Muutenkin Liverpool on kait edelleen englantilainen jalkapallojoukkue, joten suotavaa olisi sikälikin että ringissä olisi myös englantilaisia pelaajia. Avauskokoonpanoon taitaa tulevalla kaudella mahtua yksi englantilainen pelaaja, eli TAA. Toki Robertson voidaan laskea tavallaan mukaan, vaikka ei HG-pelaajaksi virallisesti lasketakaan. Eiköhän Elliottin ja Jonesin tulevaisuus ole tämänkin vuoksi joukkueessa aika taattu, jolleivat nyt itse lähde aktiivisesti siirtoa hakemaan. Ja onhan molemmilla myös sitä potentiaalia nousta nykyistä suurempiinkin saappaisiin, mutta ainakin nyt vähintään hyviksi rotaatiopelaajiksi.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3055 : 19.06.2023 klo 11:43:35

HG ja CT-säännöt:

- Valjussa max 17 non-HG pelaajaa, U21 pelaajia ei tarvitse rekisteröidä
- UEL max 17 non-HG, HG kiintiöstä neljän täytyy olla CT pelaajia. U21 pelaajat, jotka ovat olleet seurassa alle kaksi vuotta täytyy rekisteröidä kuten aikuispelaajat

Tämän hetken tilanne:

Non-HG:

Alisson
Adrian (jatkosopimus käytännössä varma)
van Dijk
Konate
Matip
Robertson
Tsimikas
Fabinho
Thiago
Mac Allister
Diaz
Gakpo
Jota
Salah
Doak (valjussa menee U21 listalle)
Nunez

16 kpl

HG:

van den Berg
Henderson
Carvalho

3 kpl

CT:

Kelleher
Gomez
Phillips
Williams
TAA
Jones

6 kpl

U21:

Bradley
Bajcetic
Morton
Elliott
Gordon

5 kpl



Eli Poolilla on mielestäni aivan hyvä tilanne vaikka mediassa on vähän muuta rummutettukin.
« Viimeksi muokattu: 19.06.2023 klo 13:18:08 kirjoittanut Nutmeg »
Pesso

Paikalla Paikalla


Vastaus #3056 : 19.06.2023 klo 12:48:23



Eli Poolilla on mielestäni aivan hyvä tilanne vaikka mediassa on vähän muuta rummutettukin.

Jep. Tuo taitaa olla vähän joka kesä vähän turhaankin esille nostettu puheenaihe. Kenties myös siksi, että monille "asiantuntijoille" HG-pelaajien hankkiminen on tärkeää myös muista kuin jalkapalloon liittyvistä syistä. Mutta käytännössä mieleeni ei tule tilannetta, jossa joku seura olisi asian kanssa oikeasti ollut ongelmissa. Joskus toki jotkut ovat rekisteröineet HG- (ja/tai CT-) pelaajien puuttuessa vähemmän pelaajia kuin mitä olisi saanut. Ymmärtääkseni U21-pelaajia saa rekisteröidä myös HG-pelaajiksi, vaikka ei ole pakko. Jossain tilanteessa tuokin saattaa olla kannattavaa. Jos esimerkiksi ko. moovilla saadaan sitten rekisteröityä yhteensä enemmän pelaajia tai jotain.

Mutta yleisesti ottaen HG-kiintiö on seikka, jota nostetaan monesti vähän liikaakin esille.
keveli

Poissa Poissa


Vastaus #3057 : 19.06.2023 klo 13:07:45

HG ja CT-säännöt:
...

Ok, kiitos selvennyksestä. Jäikö sinun listalta kuitenkin Robertson puuttumaan Non-HG -osiolta? Ehkä Doakin voi laskea pois, joten 15 pelaajaa siinä oli ja tilaa kahdella uudelle Non-HG hankinnalle, tai kolmelle jos Matip myytäisiin. Muita myyntejä siitä tuskin tulee ja Adrianin tilanteesta en tiennytkään että jatkoa ollaan edelleen sorvaamassa.

Mutta jos nyt esimerkiksi sisään tulee vielä yksi keskikenttäpelaaja ja yksi laitapakki niin siinä se sitten on. Uuden topparin hankinta edellyttää ehkä tämänkin vuoksi Matipin myyntiä. Mutta jos Matip ei halua lähteä vaan jatkaa sopimuksensa loppuun Poolissa niin voi olla ettei uutta topparia tulla näkemään. Tai sitten väliaikaisratkaisuna Gomez on oikean pakin stunttaaja ja Matip nelostopparina. Ei siis mielestäni ihan niinkään voi sanoa ettei tätä asiaa voi jättää huomiotta, vaikka juuri tällä hetkellä tilanne on ok. Esimerkiksi se aiemmin ehdotettu mahdollinen Jonesin tai Elliottin myynti ja vielä yhden ulkomaisen keskikenttäpelaajan hankinta siihen ei käytännössä onnistu ja näiden HG-pelaajien tarpeellisuus tulee kuitenkin tässä esiin.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3058 : 19.06.2023 klo 13:17:51

Jäikö sinun listalta kuitenkin Robertson puuttumaan Non-HG -osiolta?

Jep pääsi unohtumaan.

Mutta käytännössä mieleeni ei tule tilannetta, jossa joku seura olisi asian kanssa oikeasti ollut ongelmissa.

Chelsea oli ongelmissa nyt tammikuussa kun uusia hankintoja oli liikaa, joutuivat jättämään Badiashilen pois UCL-jengistä. Ei siis suoranaisesti liity HG-sääntöön mutta noin yleisesti ajatellen on kyllä hyvä pitää maksimissaan 17 non-HG pelaajaa ringissä ettei ketään tarvitse jättää esimerkiksi eurokokoonpanon ulkopuolelle.
« Viimeksi muokattu: 19.06.2023 klo 13:24:49 kirjoittanut Nutmeg »
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #3059 : 19.06.2023 klo 16:20:19

Onko firmalla taas rahat loppu kun siirtoja ei saada maaliin asti.
Jos Newcastle kaappaa thuramin niinkuin on enenemässä määrin alkanut uutisissa näkymään niin se kyllä tarkoittaa että kassa on tyhjä.
Ei muuta kuin salahia vaan myyntiin psglle että saadaan muita puutteita jengistä paikattua.

Rahat loppu tai sitten ajaudututtu vain tuttuun analyysi-paralyysiin, eikä sopivaa pelaajaa löydetä. Keskellä talvea sovitellaan sitten pelipaitaa jollekin maskottikoiralle, jotta saadaan riittävästi pelaajia kokoonpanoon...

Schmadtke on myös aloittanut seurassa, joten tietenkin kaikki odottavat että hän pääsee sinuiksi seuran toimintaa ja alkaa johtamamaan pelaajaliikennettä. Kyllä siinä menee se pari-kolmeviikkoa, jonka jälkeen onkin jo myöhäistä hommata ketään kun pre-seasonkin on alkanut. Tai kaikki vapaana olevat pelaajat on myyty saudeihin...
« Viimeksi muokattu: 19.06.2023 klo 16:26:40 kirjoittanut EdgarD »
RehtiKärsä

Poissa Poissa


Vastaus #3060 : 19.06.2023 klo 16:25:23

Päivä kevennys, jos juttu ei ole ennestään tuttu. You'll never walk...
https://www.dailystar.co.uk/sport/football/liverpool-fan-tattoo-leg-amputated-30268304
Lord Bendtner

Paikalla Paikalla


Vastaus #3061 : 19.06.2023 klo 18:48:03

Onko firmalla taas rahat loppu kun siirtoja ei saada maaliin asti.

Vahvistettuja uusien pelaajien siirtoja tänä kesänä Valioliigassa:

Brighton: 3
Liverpool, Wolves, Burnley, Bournemouth, Newcastle, Brentford, Aston Villa: 1
Loput 11 Valioliiga-seuraa: 0

Eli siis yksi seura saanut enemmän siirtoja maaliin. En ehkä vielä alkaisi panikoimana ettei siirtoja saada maaliin. Varsinkin kun kaikki tietävät että maajoukkuetauot hidastavat näitä prosesseja kaikkialla merkittävästi.
Mr.SWEITSI

Poissa Poissa


Vastaus #3062 : 19.06.2023 klo 19:47:40

Täysin uutena nimenä on ranskalaislähteissä pompsahtanut Warren Zaïre-Emery PSG:stä. Keskikentän keskustan pelaaja - ikää siis 17-v! Eli ei ehkä ihan vielä ykkösjoukkueen vakiopelaaja, mutta on silti ollut PSG:n kokoonpanossa jo tällä kaudella (2 maaliakin).
Kyseessä on varmaankin Brassi Endrickin ohella maailman lahjakkain U-18 pelaaja maailmassa. Relluhan on harrastanut jo pitkään näiden helmien hankintaa isolla rahalla ja tuloksena on Vinin ja Rodrygon kaltaisia pelimiehiä.

Arsenal puolestaan hommasi Martinellin ja Saliban täysin raakileina. Mikäli tämä huhu toteutuisi, niin olisi jopa kovimpia kaappauksia kesän siirtoikkunassa, sen verran kovasta talentista on kyse.
Coulijoe

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland


Vastaus #3063 : 19.06.2023 klo 19:59:13

Eliesse Ben Seghirin kanssa parasta mitä Ranskalla on tarjota tällä hetkellä.

Ihan mielenkiintoista nähdä mitä PSGssa nyt tapahtuu, kun isoja starboja lähtee. Onko varaa edelleen hukata samalla tahdilla talenttia kuin tähän asti.
RehtiKärsä

Poissa Poissa


Vastaus #3064 : 21.06.2023 klo 00:52:10

Se, miltä toi Liverpoolin rosteri näyttää nyt, ja miltä se näyttää kauden alussa, sitä on vaikea arvailla, mutta ehkäpä se ei enää ylettömästi muutu.

Itse olen sitä mieltä, että varsinkin UEL:n puolelle tuo juuri nyt näyttäytyvä rosteri on vähän kinkkinen, mutta kyllähän Liverpool sinne rosterin sa kasaan, siitä ei jää kiinni.

HG puolella on nyt Nutmegin listauksessa kolme nimeä, Hendo, Seppo ja Carvalho. Näistä kaksi viimeistä on vähän kyssäreitä, Carvalho kaiketi ainakin haluaisi muualle.

CT puolella kyssäreitä ovat Kelleher, Nat ja Rhys. Gomez, Jones ja TAA sen sijaan varmoja nimiä.

Näitä kahta listaa tutkaillessa kiinnittyy huomio myös siihen, että jos kaikki jatkavat Liverpoolissa, niin ainakin toppareita Liverpoolilla riittää. Montaako noita sitten tarvitaan vaikka juuri tuonne UEL:n rosteriin, niin se varmaan vaihtelee TAA:n varamiehen nimestä. Jos se on Gomez, niin ainakin yksi voi olla varatopparina. Seppo voi kai myös pelata oikeana pakkina.

Kinkkisemmäksi menee, jos noista em. kahden listan nimistä noita kyssäreitä myydään tai lainataan. Listoilta tippuu nimiä pois. Toisaalta, kauanko vaikka vielä Nat ja Rhys roikotetaan listoilla, kun kaiketi niistä ei taida tulla Liverpoolille juuri muuta kuin mitä tähän asti on nähty, vaikka silloin aiemmin pakon edessä hyvin hommansa hoitivatkin. Jos noita siirrellään muualle, niin voihan B listan kautta ottaa junnuja, mutta tällöin taitaa taso tippua vähän Nat&Rhys parivaljakostakin, ainakin kokemuksen puolesta. Voihan ne junnut olla kyllä muiden paikkojen pelaajia, kun toppareita ei välttämättä koko rosteria täyteen tarvita.

Tällä hetkellä junnulistalla taitaa olla selkeästi tason puolesta hyvin pärjääviä Elliott ja Stefu. Muilla on sitten jo vähemmän kokemusta UEL-tasonkin peleistä.

UEL:n puolella 17 non-HG pelaajasta kaksi täytyy olla veskareita, ja loput 15 paikkaa jää kenttäpelaajille. Kolmas pakollinen veskari voi olla sitten joku junnuista.

Kaiken em. pohdinnan taustalla on se ajatus, että kaikki 17 non-HG paikkaa Liverpool täyttää noilla sinne kuuluvilla pelaajilla.

Jos noita junnuja tuonne UEL-peleihin Liverpool haluaa laittaa, niin tosiaan Doak vie vielä ensi kaudella yhden paikan non-HG listalta.

Ehkäpä Liverpool pitää kiinni vielä noista kaikista em. kyssäreistä, niin pysyy nimiä listoilla. Tai sitten Liverpool voisi ostaa jonkun HG-statuksen omaavan pelaajan, mutta näiden suhteen taitaa huhuissakin olla hiljaista.

Tuohon Nutmegin listaan muuten sellainen pieni huomio, että Phillips taitaa olla HG/association-trained, eikä CT. Nat on ollut 19v tullessaan Liverpooliin 1.8.2016, mutta kun on täyttänyt 21v jo 21.3.2018, niin ei tuolloin ole ollut Liverpoolissa ennen 21v synttäreitään kuin vähän reilu 1,5 vuotta, mikä ei taida riittää CT-statukseen? Ei sinällään merkitystä, jos tuo kuitenkin tänä kesänä "jo" myydään, eihän siitä myynnistä olekaan vielä monena ikkunana ollutkaan puhetta. Kai taas joku toppari loukkaantuu, niin saadaan pidettyä Nat Liverpoolissa! Tai kukaan ei suostu maksamaan Liverpoolin pyyntiä.

Lisätään nyt vielä sekin, että kyllähän Liverpool oli viime kauden CL:ssa liikenteessä 24 pelaajan A listalla, kun sille saa sen 25 nimetä. B listan kautta sitten penkki täyteen.
« Viimeksi muokattu: 21.06.2023 klo 01:07:01 kirjoittanut RehtiKärsä »
Done

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Liverpool


Vastaus #3065 : 21.06.2023 klo 17:33:17

Poolin kohdalla tuskin kannattaa ainakaan tämän kuun aikana odotella siirtoja kun kaikki vahvimmin huhuissa pyörineet (Thuram, Kone, van de Ven, Veiga) pelaavat U21 kisoissa ja tuskin kisojen aikana paljoa tapahtuu mahdollisten siirtojen suhteen.
Radu

Poissa Poissa


Vastaus #3066 : 21.06.2023 klo 17:37:04

Christopher Nkunku päätyi sitten odotetusti Chelseaan. Nkunku olisi ollut useiden lähteiden mukaan viime kesänä Liverpoolin saatavilla ~£50 miljoonalla ~£64 miljoonalla, oli skoutattu, oli rahat ja pelaajakin olisi suostunut, mutta sen sijaan Liverpool kieltäytyi ja päätyi hankkimaan Darwin Núñezin £64m-£85 miljoonalla. Se miten Nkunku pärjää Valioliigassa jää nähtäväksi, mutta oletusarvoisesti olisi ollut aivan ilmiselvä valinta Liverpoolille; ominaisuuksiltaan täydellisin saatavilla ollut korvaaja Firminolle, ja tarvittaessa myös kykenevä stunttaamaan kumpaakin laitaa. Raporttien mukaan tuon mielestäni täysin päättömän valinnan takana olisi ollut Pep Lijnders, jonka vaikutusta olisi myös Liverpoolin fiksaatio muihin Portugalissa pelanneisiin. Päätöksen johdosta Liverpoolilla on nyt mihinkään rooliin sopimaton kallis Núñez, ja tuon sopimattomuuden johdosta Liverpool joutui hankkimaan tammikuussa vielä toisen hyökkääjän, Gakpon. Gakpo on osoittautunut kehityskelpoiseksi pelaajaksi Firminon paikalle, mutta mielestäni Nkunku olisi ollut myös häntä paremmin tarvittaviin rooleihin sopiva pelaaja.

Se miten pelaaja suoriutuu jossain joukkueessa ei suoraan kerro miten homma olisi toiminut jossain muualla samassa sarjassa, mutta jos Nkunku floppaa timowernermäisesti, ehkä Lijnders tiesi mitä teki. Itse pitäisin miehen kuitenkin näillä näytöillä jatkossa kaukana siirtopäätöksistä.
« Viimeksi muokattu: 21.06.2023 klo 19:41:00 kirjoittanut Radu »
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #3067 : 21.06.2023 klo 18:05:31

Christopher Nkunku päätyi sitten odotetusti Chelseaan. Nkunku olisi ollut useiden lähteiden mukaan viime kesänä Liverpoolin saatavilla ~£50 miljoonalla, oli skoutattu, oli rahat ja pelaajakin olisi suostunut, mutta sen sijaan Liverpool kieltäytyi ja päätyi hankkimaan Darwin Núñezin £64m-£85 miljoonalla.

Itse olen ollut koko ajan siinä käsityksessä, että viime kesänä päätös jäädä Leipzigiin vielä vuodeksi tuli nimenomaan Nkunkulta itseltään. Varmaan osittain myös Qatarin MM-kisoja silmällä pitäen.

Chelseakin olisi halunnut miehen hankkia jo viime kesänä, mutta koska lähtöhaluja ei silloin vielä ollut, niin kauppa sovittiin valmiiksi jo lähes vuosi etukäteen tätä kesää varten. Viime syksyn aikanahan tosiaan paljastui, että Nkunku oli jo elokuussa 2022 käynyt Chelsean lääkärintarkastuksessakin ennen soppareiden allekirjoittamista.
Tuore Kelmu

Poissa Poissa


Vastaus #3068 : 21.06.2023 klo 18:55:00

Christopher Nkunku päätyi sitten odotetusti Chelseaan. Nkunku olisi ollut useiden lähteiden mukaan viime kesänä Liverpoolin saatavilla ~£50 miljoonalla, oli skoutattu, oli rahat ja pelaajakin olisi suostunut, mutta sen sijaan Liverpool kieltäytyi ja päätyi hankkimaan Darwin Núñezin £64m-£85 miljoonalla. Se miten Nkunku pärjää Valioliigassa jää nähtäväksi, mutta oletusarvoisesti olisi ollut aivan ilmiselvä valinta Liverpoolille; ominaisuuksiltaan täydellisin saatavilla ollut korvaaja Firminolle, ja tarvittaessa myös kykenevä stunttaamaan kumpaakin laitaa. Raporttien mukaan tuon mielestäni täysin päättömän valinnan takana olisi ollut Pep Lijnders, jonka vaikutusta olisi myös Liverpoolin fiksaatio muihin Portugalissa pelanneisiin. Päätöksen johdosta Liverpoolilla on nyt mihinkään rooliin sopimaton kallis Núñez, ja tuon sopimattomuuden johdosta Liverpool joutui hankkimaan tammikuussa vielä toisen hyökkääjän, Gakpon. Gakpo on osoittautunut kehityskelpoiseksi pelaajaksi Firminon paikalle, mutta mielestäni Nkunku olisi ollut myös häntä paremmin tarvittaviin rooleihin sopiva pelaaja.



Eiköhän Darwinin oletettu tuovan jotain ihan uutta pelisysteemiin kuin olla Firminon kopio. Gakpo sitten nähtiin parhaana vaihtoehtona korvaamaan Bobby.

 Ei tuomita vielä yhden kauden perusteella Darwiniakaan. Selkeitä merkkejä näkyvissä mitä uutta mies voisi tuoda peliin. Kielitaito kuntoon ja työtä lisää prässiin niin kaverista voi olla paljonkin iloa vielä. Parempi vaan että on erilaisia pelaajia joukkueessa jotka tarjoaa eritilanteisiin ratkaisuja valmentajalle…
Radu

Poissa Poissa


Vastaus #3069 : 21.06.2023 klo 18:56:53

Itse olen ollut koko ajan siinä käsityksessä, että viime kesänä päätös jäädä Leipzigiin vielä vuodeksi tuli nimenomaan Nkunkulta itseltään. Varmaan osittain myös Qatarin MM-kisoja silmällä pitäen.

Onko lähteitä tuohon? Linkittämieni lisäksi esim. haulla Nkunku declined Liverpool löytyy runsaasti lisää uutisointeja joiden mukaan Nkunkun siirto Liverpooliin kariutui nimenomaan Liverpoolin päätökseen olla tekemättä hankintaa, mutta ei yhtään jonka mukaan Nkunku itse olisi torjunut siirron.
« Viimeksi muokattu: 21.06.2023 klo 19:00:13 kirjoittanut Radu »
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3070 : 21.06.2023 klo 19:18:21

Mistä Radu on tuon hinnan keksinyt? Miksi Chelsea maksaisi 13 miljoonaa puntaa enemmän, jotta siirto tapahtuu vasta vuotta myöhemmin? Eikös tuo pykälä ollut vasta tälle kesälle? Näin ollen Nkunku ei olisi kyllä liikkunut Pooliin viime kesänä ainakaan tuolla hintaa.
Radu

Poissa Poissa


Vastaus #3071 : 21.06.2023 klo 19:29:15

Mistä Radu on tuon hinnan keksinyt? Miksi Chelsea maksaisi 13 miljoonaa puntaa enemmän, jotta siirto tapahtuu vasta vuotta myöhemmin? Eikös tuo pykälä ollut vasta tälle kesälle? Näin ollen Nkunku ei olisi kyllä liikkunut Pooliin viime kesänä ainakaan tuolla hintaa.

Release clause oli £52.7m, mutta tuo tosiaan ilmeisesti aktivoituisi vasta tänä kesänä. Googlailun perusteella RB Leipzigin pyyntihinta viime kesänä oli £63.9 miljoonaa (€75m). Hinta ei silti ollut ongelma (uutisointien mukaan Liverpoolilla oli konkreettinen mahdollisuus tehdä kaupat, ja Núñez maksoi ~€80m + €20m potentiaalisina lisinä).

Mistä Nutmeg on keksinyt että Chelsea maksaa 13 miljoonaa puntaa enemmän? Kaikkien uutisointien mukaan Chelsean Nkunkusta maksama siirtohinta oli alle £60 miljoonaa, ja useimpien mukaan (esim. BBC) suunnilleen tuon ~£52m release clausen mukainen, vaikka Chelsea aiemmin kertoi olleensa valmis maksamaan ylimääräistäkin saadakseen homman pakettiin ennen tätä kesää ja kilpailijoita.
« Viimeksi muokattu: 21.06.2023 klo 23:38:35 kirjoittanut Radu »
EdgarD

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klousaa tyylillä!


Vastaus #3072 : 21.06.2023 klo 19:30:01

Ilmeisesti jotain vääntöä on käynnissä Ryan Gravenberchistä. Pelaaja haluaisi seurantaan Bayerniltä lupauksen säännöllisemmästä peliajasta. Jos ei saa, niin Gravenberch yrittäisi järjestää siirron toisaalle. Liverpool tietysti kärppänä paikalla.
Jype

Poissa Poissa


Vastaus #3073 : 21.06.2023 klo 19:31:44

Mistä Radu on tuon hinnan keksinyt? Miksi Chelsea maksaisi 13 miljoonaa puntaa enemmän, jotta siirto tapahtuu vasta vuotta myöhemmin? Eikös tuo pykälä ollut vasta tälle kesälle? Näin ollen Nkunku ei olisi kyllä liikkunut Pooliin viime kesänä ainakaan tuolla hintaa.

Pykälähinta astui tosiaan voimaan vasta tälle kesälle ja tuli ylipäätään sopimukseen mukaan vasta siinä vaiheessa, kun Nkunku allekirjoitti viime kesän alussa uuden pahvin Leipzigin kanssa.

Kuten totesitkin, niin eiköhän se Leipzigin pyyntihinta olisi ollut ennemminkin ilman mitään klausuuleja tuota toteutunutta hintaa suurempi, eikä suinkaan pienempi.
Nutmeg

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: LFC


Vastaus #3074 : 21.06.2023 klo 22:58:37

Release clause oli £52.7m, mutta tuo tosiaan ilmeisesti aktivoituisi vasta tänä kesänä. Googlailun perusteella RB Leipzigin pyyntihinta viime kesänä oli £63.9 miljoonaa (€75m).

Mistä Nutmeg on keksinyt että Chelsea maksaa 13 miljoonaa puntaa enemmän? Kaikkien uutisointien mukaan Chelsean maksama siirtohinta oli alle £60 miljoonaa, ja useimpien mukaan (esim. BBC) suunnilleen tuon ~£52m release clausen mukainen, vaikka Chelsea aiemmin kertoi olleensa valmis maksamaan ylimääräistäkin saadakseen homman pakettiin ennen tätä kesää ja kilpailijoita.

"At least" puhutaan tuossa jutussa. Vastaan tuli joku uutinen missä hinnaksi ilmoitettiin 63 miljoonaa puntaa mutta en enää tuota löydä. Vertasin siis sitä tuohon sinun ~50 miljoonaan. Mutta toisaalta taas Gakpo oli melkein puolet halvempi ja uskon tällä hetkellä, että tulee olemaan parempi pelaaja ensi kaudella. En ainakaan näe Nkunkua vaihtoehtona Nunezille vaan nimenomaan Gakpolle. Nuo mainitsemasi jutut ovat ilmestyneet sen jälkeen kun Pool hankki Gakpon. Myöskin siihen aikaan uutisoitiin, että Pool hankki hollantilaisen puoli vuotta aiemmin kuin oli tarkoitus. Mielenkiintoista nähdä miten käy.

 
Sivuja: 1 ... 122 [123] 124 ... 156
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa