FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
17.03.2026 klo 02:12:10 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: [1] 2 3
 
Kirjoittaja Aihe: Alkukauden floppi?  (Luettu 3388 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


: 25.05.2007 klo 12:33:06

Mielestäni se on inter. Inter jatkoi talvella Van Eckin kanssa hyvin alkanutta hollantilaislinjaa ja palkkasi melko myöhään valmentajaksi mm. Fenerbachen organisaatiossa olleen Job Dragtsman. Tarkoituksena oli jatkaa interille tyypillistä taitofutista. Ensitöikseen Dragtsma toi tulppaanimaasta toppari Jos Hooiveldin. Hyvänä kaappauksena pidettiin myös Teemu "Kotkan Kaka" Turusen kaappaamista. Myöhemmin keväällä rinkiin tuli vielä Dominic Chatto ja Laercio Ramos.

Talvikaudella liigacupissa Inter pärjäsi loistavasti. Nuori ja kevyt joukkue pyöritteli vastustajiaan, kunnes kaatui finaalissa rankkareilla. Suurimpana kruununa voi pitää 4-1 voittoa paikalliskilpailijasta kertakaikkiaan suvereenin esityksen jälkeen. Tässä vaiheessa kaikki näytti interin kannalta hyvältä. Joukkuetta pidettiin yleisesti liigan tulevana yllättäjänä. Dragtsmaa ja Hooiveldiä ylistettiin liigan parhaina jo ensimmäistäkään liigapeliä. Tässä vaiheessa ketään ei kiinnostanut se, että viimeisen pelitilannemaalin inter teki puolivälierävaiheessa.

Liigassa hommat eivät enää mennytkään niin putkeen. Joukkue on saalistanut 6 pelistä vain yhden voiton ja senkin umpisurkeaa Vepsua vastaan. Suurin murheenkryyni on maalinteko. Jostain syystä Pappa-Håkans ei halua ostaa oikeaa maalintekijää. Eivätkä Hooiveld ja Dragtsmakaan ole osottautuneet ainakaan vielä liigan parhaiksi.

Joukkueen peli on oikeasti TYLSÄÄ! Taitofutista on näkynyt lähinnä interin otteluohjelmassa.Verrattuna naapuriseuraan intohimo ja paljon puhuttu KIIMAa puuttuu täysin. Pelaajat tekevät alokasmaisia virheitä, eivät taistele ja häviävät täten todella paljon kaksinkamppailuja. Hommassa on tietty väkisin puurtamisen maku. Vaikka Mixun puheet asenteesta jne kuulostavatkin melko hassuilta niin asiassa on vinha perä. Selvästi Dragtsma ei ole paras motivoija. Lisäksi mies peluuttaa jääräpäisesti omaa "taitopeliään." Interin onneksi mies pystyy tekemään vaihtoja kuten Ilo Vaihto Laaksonen. Interillä ei ole pelaajaa, joka pärjäisi yksin kärjessä, mutta silti mies peluuttaa tyhmästi yhtä kärkeä. Tosin, koska Job puhuu mukavasti taitopelistä ja ulkomaalainen häntä ei kohdella läheskään kuin muita valmentajia. Lisäksi miehellä on muorinhomainen "better team lose" mentaliteetti. Hänestä on hyvää vauhtia tulossa uusi Everse. Onko Dragtsmasta kriisijoukkueen valmentajaksi?

Lisäksi FF:n asiantuntijoille  :D Ylos Interin piti yllättää ja TPS:n flopata. Kuinka on käynyt? Tosin tämän jälkeen hinaajat sairastuvat voittoputkeen.




« Viimeksi muokattu: 25.05.2007 klo 18:31:09 kirjoittanut Satanen »
Taigu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: En keskustele yleisömääristä - älä sinäkään!


Vastaus #1 : 25.05.2007 klo 13:02:58

"Tänä vuonna Inter taistelee mitaleista"

jokakeväinen vitsi
shots

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: #ruotsifutis #GIFSundsvall


Vastaus #2 : 25.05.2007 klo 13:04:19

Kyllähän tekiksellä on helppo pelata...oikea nurmi onkin sitten eri juttu.
Lataamo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Inter Turku & GPR FC


Vastaus #3 : 25.05.2007 klo 15:35:55

Eikös tässä käynyt juuri niin, että Inter yllätti kaikki tasollaan?  ::)
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #4 : 25.05.2007 klo 15:41:16


Eikös tässä käynyt juuri niin, että Inter yllätti kaikki tasollaan?  ::)


Ei yllätä asiantuntijapiireissä.
S.K.

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #5 : 25.05.2007 klo 15:45:56

Ei puhuta Interistä ja Klubista edes samassa lauseessa alkukauden floppia mietittäessä. Interin paskuus ei tullut kellekkään yllätyksenä.
Ulkopuolinen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC Inter


Vastaus #6 : 25.05.2007 klo 15:56:37

Muilla menee ilmeisesti aika vitun hyvin jos liigan neljänneksi pienimmällä pelaajabudjetilla toimiva seura on alkukauden floppi.  Ylos
kluru

Poissa Poissa


Vastaus #7 : 25.05.2007 klo 16:36:32

Turkulaisten väännöille  :D :keskari:
Satanen

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Official FF2 Marble League Fantasy Champion (2020)


Vastaus #8 : 25.05.2007 klo 18:32:03


Muilla menee ilmeisesti aika vitun hyvin jos liigan neljänneksi pienimmällä pelaajabudjetilla toimiva seura on alkukauden floppi.  Ylos


Budjetti-Kekellä nämä.

Tietysti ymmärrän, jos olet tyytyväinen interin alkukauteen. " Ylos"
Vuoden Vaihde

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: OTP, AC Oulu, Djurgårdens IF


Vastaus #9 : 25.05.2007 klo 18:34:28


Ei yllätä asiantuntijapiireissä.


Asiantuntijapiirejä ei yllätä mikään. Se on varma tieto, tapahtui sitten ihan mitä vaan..
Aleksandr Tizjakov

Poissa Poissa


Vastaus #10 : 25.05.2007 klo 18:35:45

Harri Kampman ja Dima Brovkin ovat kauden ehdottomasti suurimmat flopit. Ylos
Molempia voisi kuvailla sanalla: kasa löysää paskaa. :keskari:
Ravenmoon

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TPS, 49ers


Vastaus #11 : 25.05.2007 klo 18:37:49

Kampmanista en nyt tiedä mutta Brovkin on kyllä ollu tähän mennessä aika paha floppi.

Mitä tulee hinaajiin niin eiköhän jokainen TPS:n kannattaja ennakoi niille surkeaa kautta ennen kauden alkua ja tästä syystä niiden konttaaminen ei tule meille yllätyksenä  ;)
Sterling

Poissa Poissa


Vastaus #12 : 25.05.2007 klo 19:33:30

Ääni HJK:lle, Klubin ulkomaalaisvahvistuksille ja Armstrongin peluutukselle.
sepisaikepi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #13 : 25.05.2007 klo 19:34:52


"Tänä vuonna Inter taistelee mitaleista"

jokakeväinen vitsi


HJK taistelee joka vuosi kullasta! Sata vuotta vanha läppä  Ylos
sepisaikepi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #14 : 25.05.2007 klo 19:36:06


Ei puhuta Interistä ja Klubista edes samassa lauseessa alkukauden floppia mietittäessä. Interin paskuus ei tullut kellekkään yllätyksenä.


Mielestäni Inter ei ole ollut paska, mutta tehoton.. Klubi sen sijaan on kumpaakin!
moniveto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, JJK


Vastaus #15 : 25.05.2007 klo 19:57:40

HJK, ehdottomasti.
Luis Garcia

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 4-4-2


Vastaus #16 : 25.05.2007 klo 20:03:11

HJK on ollut haluton ja munaton. Ehdoton ykkösfloppi.
MIFK:n ja Interin tuloksellinen huonous on ehkä hieman yllättänyt.

Asiana flopannut on mielestäni Vuosaaren futishuuma, tai oikeastaan sen puuttuminen. Jos miettii Hongan viime kauden vastaavaa nousun jälkeistä huumaa, on Vuosaari siitä todella kaukana.
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #17 : 25.05.2007 klo 20:05:14

Joukkueista IFK Mariehamn, FC Inter ja HJK ovat floppiosastolla tällä hetkellä.
Kange kaitsja

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Luís Fernando!


Vastaus #18 : 25.05.2007 klo 20:06:10

Asiana flopannut on mielestäni Vuosaaren futishuuma, tai oikeastaan sen puuttuminen. Jos miettii Hongan viime kauden vastaavaa nousun jälkeistä huumaa, on Vuosaari siitä todella kaukana.


...Honka pelasi viime vuonna tosi hyvän alkukauden, eikä vesisateistakaan ollut vastaavaan aikaan haittaa.

Suurempi on floppi on ollut Oulun futishuuma, jota lupailtiin joka paikassa. Menestystä ja yleisöäkin piti olla.
« Viimeksi muokattu: 25.05.2007 klo 20:07:19 kirjoittanut Kange kaitsja »
Jorma Teräs

Poissa Poissa


Vastaus #19 : 25.05.2007 klo 20:44:08

MIFK:n floppaamista on ehkä "pikkuisen" avittanut karsea loukkaantumistilanne. Saarelaisten parhaalla puolustajalla (Sandvärn), keskikenttäpelaajalla (Ahnström) ja hyökkääjällä (Carlsson) on pelattuna yhteensä yksi ottelu.
Mr. Smith

Poissa Poissa


Vastaus #20 : 26.05.2007 klo 01:36:23

MIFK ja kolme tehtyä maalia kuudessa pelissä. Puhumattakaan Interistä, jolle Ahola lahjoitti toistaiseksi ainoan voiton.  Ylos Klubi myös flopannut, mutta ainut niiden peli, jonka näin, toi kyllä kolme pistettä, ei ehkä tyylipisteitä
sputnik

Poissa Poissa


Vastaus #21 : 26.05.2007 klo 11:37:13

HJK ja Farid Ghazi, ainakin Klubi fanien puheiden perusteella :D Ennen kauden alkua klubi fanit ylistivät Ghazin ylivoimaisuutta jne. Mutta kuten arvata saattoi Ghazi onkin ihan peruspelaaja, joka ei ole sen parempi kuin muutkaan liigan hyökkääjät.
bocanegra

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: TP-47


Vastaus #22 : 26.05.2007 klo 11:40:45

Oulun "huikea yleisöpotentiaali" ja HJK.  Ylos
Johtaja Calu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Mustat Kuhnurit, Neemias Barbosa


Vastaus #23 : 26.05.2007 klo 12:20:03

KABBA "liigan paskin pelaaja Grant Smithin ja Ramosin jälkeen" SAMURA
Stig Tøfting

Poissa Poissa


Vastaus #24 : 26.05.2007 klo 12:33:37

Ehdottomasti Klubi. Ei kai kukaan odottanut, että oulun kärppäfanit eksyisivät katsomaan fudista.

 
Sivuja: [1] 2 3
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa