Heinze
Poissa
Suosikkijoukkue: HJ, FFM
|
 |
Vastaus #900 : 25.10.2007 klo 12:05:16 |
|
Daggeriakin olisi kiva nähdä taas puolustuksessa.  Mitäs Pool-fanit arvelette, jatkaako Hyypiä avauksessa vielä viikonloppuna, vaikka viimeiset viikot eivät ole sujuneet Samilta aivan käsikirjoituksen mukaan?
|
|
|
|
|
Vanja
Poissa
Suosikkijoukkue: Punainen on värimme!
|
 |
Vastaus #901 : 25.10.2007 klo 12:06:13 |
|
Riippuu Aggerin kunnosta.
|
|
|
|
|
Anfield Road
Poissa
|
 |
Vastaus #902 : 25.10.2007 klo 12:10:23 |
|
Toivottavasti ei, mutta jos Agger tosiaan on vielä lasaretissa niin vaihtoehtoja ei ole. Ei kauheasti kiihota ajatus Adebayorista Hyypiän kimpussa  Eilinen tulos oli kyllä surkuhupaisa ja CL-kausi on hyvin lähellä päätöstä. Toki kahdesta kotimatsista voisi kuvitella voittojen tulevan ja Marseillekin voi vieraissa kaatua - ihan niin kuin piti kaatua Anfieldillakin... Liigamatsit Arsun kanssa on menty viime kausina kotivoitoilla ja tällä kertaa Poolilla on aika paljon pelissä. Täytyy toivoa, että Alonso, Torres, Arbeloa ja Agger olisivat jo pelikunnossa sunnuntaina.
|
|
|
|
|
Heinze
Poissa
Suosikkijoukkue: HJ, FFM
|
 |
Vastaus #903 : 25.10.2007 klo 12:11:22 |
|
Riippuu Aggerin kunnosta.
Eli ainoastaan Agger voi pudottaa Hyypiän pois avauksesta, vaisuista otteista huolimatta? Eikös Arbeloakin ole ainakin Espanjassa pelannut topparina?
|
|
|
|
|
Anfield Road
Poissa
|
 |
Vastaus #904 : 25.10.2007 klo 12:13:55 |
|
Enpä laittaisi kuitenkaan Arsu-matsiin kokeilemaan topparin tonttia. Carra-Hyypiä ovat kuitenkin aika monta peliä pelanneet yhdessä ja yhteistyö sujuu. Harvoin Samikaan kahdessa peräkkäisessä matsissa on maalia onnistunut tekemään!
Sitäpaitsi Arbeloakaan ei välttämättä ole vielä pelikunnossa sunnuntaina.
|
|
|
|
|
PAN
Poissa
Suosikkijoukkue: En muista...
|
 |
Vastaus #905 : 25.10.2007 klo 12:17:55 |
|
Enpä laittaisi kuitenkaan Arsu-matsiin kokeilemaan topparin tonttia. Carra-Hyypiä ovat kuitenkin aika monta peliä pelanneet yhdessä ja yhteistyö sujuu. Harvoin Samikaan kahdessa peräkkäisessä matsissa on maalia onnistunut tekemään!
Sitäpaitsi Arbeloakaan ei välttämättä ole vielä pelikunnossa sunnuntaina.
Kuten Sami itsekkin totesi, eilinen ei ollut samallalailla selkeä omamaali kuin viikonloppuna, jos kolmessa peräkkäisessä saa omanmaalin tehtyä ni rupeis olemaan jo ennätyksen makua varmaankin.
|
|
|
|
|
Jugurttibiti
Poissa
Suosikkijoukkue: Arsenal
|
 |
Vastaus #906 : 25.10.2007 klo 12:20:03 |
|
Sitäpaitsi Arbeloakaan ei välttämättä ole vielä pelikunnossa sunnuntaina.
Walcott ja Bendtner murtavat puppelipoikien pulustuksen kädenkäänteessä 
|
|
|
|
|
bergerinpatrik
Poissa
Suosikkijoukkue: LFCInter
|
 |
Vastaus #907 : 25.10.2007 klo 12:22:19 |
|
Walcott ja Bendtner murtavat puppelipoikien pulustuksen kädenkäänteessä  Aiaiai, sunnuntain voitto tulee maistumaan vaan entistä makiammalta...
|
|
|
|
|
Cel
Poissa
Suosikkijoukkue: Top Ten
|
 |
Vastaus #908 : 25.10.2007 klo 12:26:54 |
|
Tekikö Sami uutta historiaa?
|
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #909 : 25.10.2007 klo 12:35:11 |
|
Eli ainoastaan Agger voi pudottaa Hyypiän pois avauksesta, vaisuista otteista huolimatta? Eikös Arbeloakin ole ainakin Espanjassa pelannut topparina?
Arbeloa pelasi jo yhden matsin topparina Readingia vastaan Carling Cupissa ja ihan hyvin pelasikin. Mutta nythän spanski on ollut loukkaantuneena eikä mahdollisesta pelikunnosta ole tietoa. Seuraava vaihtoehto onkin sitten junnu Jack Hobbs, mutta hänelle nyt ei vielä voi luottoa antaa. Hyypiällä taitaa tosiaan näkyä nyt pahanpäiväisesti se, että Sami ei enää yksinkertaisesti jaksa pelata 2 peliä/viikko tahdilla. Viime kaudellahan Hyypiä oli aina kentällepäästyään pirteä ja pelasi hyvin, kun oli saanut levätä. Tälläkin kaudella pelasi hyvin aina siihen asti kunnes Agger loukkaantui, mutta sen jälkeen peliruuhkassa on ollut selvästi vaikeampaa. Nimimerkkiisikin viitaten Heinzen hankinnan kariutuminen saattaa tulla Poolille lopulta yllättävänkin kalliiksi, koska siinä olisi ollut hyvä ja ennenkaikkea varma pelaaja sekä topparin että vasemman pakin tontille. Jostain syystä itsellä on luottoa siihen että Arsenal voisi kaatua sunnuntaina. Eilen peli ei ollut kuitenkaan niin huonoa kuin numerot antavat ymmärtää, 28 laukausta taisi Poolille lopulta kertyä ja näistä aika monta oli ihan todellisia maalipaikkoja. Palloa ei myöskään tällä kertaa räiskitty turhaan koko ajan ylöspäin (paitsi Gerrardin toimesta ...) ja hyökkäyksiä rakenneltiin maata pitkin ajoittain hienoillakin syöttökuvioilla. Sunnuntaina toki kaiken pitää mennä putkeen, koska Arsenal on huippuvedossa. Pool on myöskin Valioliigassa kolmena edelliskautena voittanut Arsenalin Anfieldilla, joten sekin luo vähän luottoa sunnuntaihin. Tietysti Torres ja Alonso nyt ainakin olisi hyvä saada pelikuntoon ja avaukseenkin asti, erittäin tärkeitä miehiä molemmat. Agger ei taida vielä olla tervehtynyt, joten pitää toivoa Hyypiälle välillä hyvääkin peliä. Finnan oli myös surkea eilen ja jos Arbeloa kuntoutuu niin espanjalainen voisi ottaa minun puolestani irkun paikan. Babel oli eilen ehkä Poolin paras ja yritteliäin pelaaja, joten häntä toivon ehdottomasti avaukseen. Pennant loukkasi jälleen ongelmia tuottaneen jalkansa, joten hänen pelikuntonsa on arvoitus, mutta Yossikin kyllä käy oikealle laidalla. Tai oikeastaan Gerrard kävisi myös loistavasti sinne.
|
|
|
|
|
Pride of Merseyside
Poissa
Suosikkijoukkue: King Kenny
|
 |
Vastaus #910 : 25.10.2007 klo 12:53:13 |
|
Alonson tervehtyminen ei mielestäni ole olennaista sunnuntaita varten. Tärkeää olisi nyt miettiä miten Arsenalin peli saadaan Anfieldilla hyydytettyä. Sissokon onnistuminen Cescin takkina olisi tärkeää ja tietysti myös laidat olisi saatava tukkoon. Kärkiä itse en osaa pitää niin vaarallisena, vaan tärkeintä olisi saada keskikenttä haltuun vaikka sitten kolmen keskustalla.
Pitkästä aikaa otteluun selkeänä altavastaajana, kuitenkin paineiden alaisena. Arsenalin ei ole pakko voittaa otteluaan, mutta en usko että Wenger suuria muutoksia hyvin toimivaan kokoonpanoon lähtee tekemään.
Liigakausi on kuitenkin mennyt tuloksellisesti aikaisempia vuosia paljon paremmin, joten CL jatkojen hautaamisen jälkeen voidaan keskittyä täysillä liigaan. Uefa-Cupista olisi hyvä höntsiä vielä paikka, sillä siellä olisi tarjolla hyvää eurokokemusta nuoremman kaartin edustajille.
Nyt siis kaikki panokset sunnuntaihin ja sitä kautta hakemaan Arsenalille ensimmäistä tappiota. Arsenal on kaikkien odotusten vastaisesti onnistunut aloittamaan kauden hyvin ja tehokkaasti, mutta nyt olisi aika iskeä kunnolla takaisin. Toivottavasti tämä onnistuu, sillä muuten tältä kaudelta alkaa puuttumaan paljon jännitystä.
|
|
|
|
|
Pride of Merseyside
Poissa
Suosikkijoukkue: King Kenny
|
 |
Vastaus #911 : 25.10.2007 klo 12:56:00 |
|
Toki pitää muistaa että vaikeuksia kauden 2005 alkulohkossa oli myös paljon. Viimeinen ottelu Anfieldilla toi vaikeuksien kautta jatkopaikan. Nyt pitäisi pystyä samaan Marseillessa 11.12., mutta sinne on vielä aikaa ja paljon tietä kuljettavana.
|
|
|
|
|
EdgarD
Paikalla
Suosikkijoukkue: Bad Gateway!
|
 |
Vastaus #912 : 25.10.2007 klo 13:22:20 |
|
UCL 05/06-kaudella jatkopaikka varmistui vasta lohkovaiheen viimeisen ottelun viimeisellä 20 minuuttisella Olympiakosta vastaan. Ratkaisijana oli Steven Gerrard mahtilaukauksellaan, johon syötön antoi Neil Mellor.
Onneksi en nähnyt tätä eilistä ottelua. Harmittaa kuitenkin Sami Hyypiän osalta, jos ura Poolissa alkaa tällä tavalla kääntyä kohti auringonlaskua. Toisaalta ennenkaikkea huonoa tuuriahan tuollaiset omat maalit aina ovat. Jamie Carragherillakin taitaa olla tilastoissa enemmän omia maaleja kuin vastustajan päähän tehtyjä kasseja.
|
|
|
|
|
Luis Garcia
Poissa
Suosikkijoukkue: 4-4-2
|
 |
Vastaus #913 : 25.10.2007 klo 13:26:56 |
|
Jotenkin yhä jaksan uskoa, että Arsenal kaatuu Anfieldillä sunnuntaina. Vaikka Arsenal on huikeassa lennossa ja Liverpool vastaavasti syvällä suossa, on mielestäni juuri ennalta huonommat joukkueet tuottaneet enemmän päänvaivaa Poolille. Arsenalia vastaan Anfieldillä uskon molempien joukkueiden pelaavan todella hyvin, sillä tahtotila on varmasti huikea. Veikataan nyt vaikka 1-1 tasuria : 
|
|
|
|
|
Di Stefano
Poissa
Suosikkijoukkue: Andjusa Arshavin
|
 |
Vastaus #914 : 25.10.2007 klo 14:29:01 |
|
Eiköhän tuon Arsen kanssa kohtaaminen pääty jotakuinkin Arsun 7 maalin voittoon. Puppelit ovat hävinneet esimerkiksi Ranskan sarjan jumbolla kotona, ja myös Portugalissa pupeltaneelle joukkueelle.
|
|
|
|
|
EdgarD
Paikalla
Suosikkijoukkue: Bad Gateway!
|
 |
Vastaus #915 : 25.10.2007 klo 14:55:40 |
|
Toisaalta liigassa Liverpool ei ole hävinnyt vielä kertaakaan ja maaleja Pool on päästänyt yhden vähemmän kuin Arsenal. Sunnuntaina on siis aivan eri matsi kyseessä kuin eilen. Voit toki laittaa stefu aivan rauhassa vaikka kaikki roposi pitkävetoon tulokselle 0-7. 
|
|
|
|
|
pullakuski
Poissa
Suosikkijoukkue: Pool,Mypa ja Turbo Diesel Saksa
|
 |
Vastaus #916 : 25.10.2007 klo 15:38:34 |
|
Kyllähän toi Poolin nykykunto silti huolestuttaa.Eilinen tappio kummiski oli lopultakin ansaittu. Sanoo tilastot mitä vaan. Kyll mun mielestä nykyinen hyökkäyspeli on enemmän toivotaan,toivotaan palloa missä ratkaisut jää yksilösuoritusten varaan kun joukkepelin tekemiin tilanteisiin. Tiedä sitte mitä siellä harjoituskentällä on tehty mut kuvaavaa musta eilisestä pelistä oli et Kuiyt oli eile ainaki 2 kertaa laidalla keskittämässä ja maalin eessä ollu muita kun Voro.... Kyllähän hyökkääjän paikka olis jossain aivan muualla ku laiturin roolissa. Kun kentällä oli selkeät laiturit,kerrankin. Kai sitä rotaation hintaa nyt maksetaan kun päästä joukkuepeliä kunnolla treenaamaan kun joka peliin vanhaan tyyliin flipperin lailla miehet vaihtuu. Kova työ on jatkoon rahaliigassa joka tapauksessa.
|
|
|
|
|
Saminaattori
Poissa
Suosikkijoukkue: Inter Turku
|
 |
Vastaus #917 : 25.10.2007 klo 18:25:40 |
|
Otsikko korjattu.
|
|
|
|
|
knäppy
Poissa
Suosikkijoukkue: Liverpool, Bayern München
|
 |
Vastaus #918 : 25.10.2007 klo 23:07:23 |
|
Tärkeää olisi nyt miettiä miten Arsenalin peli saadaan Anfieldilla hyydytettyä. Sissokon onnistuminen Cescin takkina olisi tärkeää
Eikös mascherano ole sitten kunnossa.pelannut palio paremmin ne pelit mitä olen nähnyt kuin sissoko
|
|
|
|
|
Pride of Merseyside
Poissa
Suosikkijoukkue: King Kenny
|
 |
Vastaus #919 : 26.10.2007 klo 07:52:00 |
|
Eikös mascherano ole sitten kunnossa.pelannut palio paremmin ne pelit mitä olen nähnyt kuin sissoko
On, mutta Sissokoa ilmeisesti Rafa tykkää käyttää enemmän päällystakkina. Ja vaikka Sissoko muuten paska onkin, niin teini-ihmeen pysäyttämiseen pitäisi löytyä riittävästi taklaus- ja repimisvoimaa.
|
|
|
|
|
keveli
Poissa
|
 |
Vastaus #920 : 26.10.2007 klo 22:49:32 |
|
Loukkaantumisrintamalla sitten jälleen tapahtuu, kun tällä kertaa Jermaine Pennant joutuu kymmeneksi viikoksi telakalle sääriluun murtuman vuoksi. Vamma on vaivannut Pennantia jo kahdeksan viikkoa ja tähän asti on vain aina otteluiden välillä hoidettu sitä ja yritetty saada sitä kautta kuntoon. Mutta Besiktas-ottelussa vamma äityi sitten niin pahaksi että leikkaus oli lopulta välttämätön. Onhan tuo "taistelu" tuon vamman kanssa näkynyt Pennantin peliesityksissäkin, ne kun ovat koko ajan kauden edetessä olleet heikkenemään päin. Kolmessa tai neljässä edellisessä pelissähän Jermaine linkutti jokaisessa toisen puoliajan alkupuolella vaihtoon.
Vähän liikaa noita loukkaantumisia on taas tähän alkukauteen sattunut. Avauskokoonpanosta sairastuvalle vietiin ensimmäisenä juuri ennen kauden avausottelua Kewell, sen jälkeen Gerrard loukkaantui heti toisessa pelissä, Carragherkin oli pari ottelua sivussa. Sitten tuli Aggerin ja Alonson pitempiaikaiset loukkaantumiset, Babelkin oli kolme ottelua sivussa syys-lokakuun vaihteessa, sitten vielä tuo Torresin loukkaantuminen viime maaottelutauolla ja Arbeloakin on nyt ollut sivussa vähän aikaa. Ja tietenkin myös Fabio Aurelio joka palattuaan tositoimiin ehti pelata pari-kolme ottelua ja loukkaantui taas uudestaan, tosin hänen lasijalkaisuutensa nyt on kaikille jo tuttua. Ei siis loppujen lopuksi ihme ettei Poolille oli tällä kaudella missään vaiheessa muodostunut sitä kunnollista pysyvää aloituskokoonpanoa. Rotaatio ei ole ollut ainoa syy suureen vaihtuvuuteen avauskokoonpanon suhteen.
Onneksi nyt kuitenkin sairastupa on Pennantia lukuunottamatta pikku hiljaa tyhjentymässä. Alonso ja Torres ovat mitä ilmeisimmin pelikunnossa jo sunnuntaina, eikä Arbeloan ja Aurelion vammatkaan ainakaan alkuperäisten tietojen mukaan pitäisi olla pitkäaikaisia. Aggerilla kuitenkin menee ilmeisesti vielä viikko jos toinenkin toipuessa. Kewell palasi eilen tositoimiin reserviottelussa ja tekaisipa heti maalinkin. Lisäloukkaantumisia ei kuitenkaan saisi nyt vähään aikaan tulla ainakaan avainpelaajille, jotta edes jonkinlaista pysyvyyttä ja perusrunkoa saataisiin joukkueeseen luotua.
|
|
|
|
|
torcida
Poissa
Suosikkijoukkue: Sterniä spätistä
|
 |
Vastaus #921 : 27.10.2007 klo 20:51:48 |
|
Nyt on jo hirvee jännitys huomisesta, ja pahinta on että Arsenalia kannattavan kaverin kanssa se katotaan ja tulee ens peliin saakka kuittia jos tulee tappio.
|
|
|
|
|
Eino Leivos
Poissa
|
 |
Vastaus #922 : 27.10.2007 klo 21:03:48 |
|
Vähän liikaa noita loukkaantumisia on taas tähän alkukauteen sattunut. Avauskokoonpanosta sairastuvalle vietiin ensimmäisenä juuri ennen kauden avausottelua Kewell, sen jälkeen Gerrard loukkaantui heti toisessa pelissä, Carragherkin oli pari ottelua sivussa. Sitten tuli Aggerin ja Alonson pitempiaikaiset loukkaantumiset, Babelkin oli kolme ottelua sivussa syys-lokakuun vaihteessa, sitten vielä tuo Torresin loukkaantuminen viime maaottelutauolla ja Arbeloakin on nyt ollut sivussa vähän aikaa. Ja tietenkin myös Fabio Aurelio joka palattuaan tositoimiin ehti pelata pari-kolme ottelua ja loukkaantui taas uudestaan, tosin hänen lasijalkaisuutensa nyt on kaikille jo tuttua. Ei siis loppujen lopuksi ihme ettei Poolille oli tällä kaudella missään vaiheessa muodostunut sitä kunnollista pysyvää aloituskokoonpanoa. Rotaatio ei ole ollut ainoa syy suureen vaihtuvuuteen avauskokoonpanon suhteen.
On sitä osunut Valjussa vähän jokaiselle isolle. Manulta oli alussa pois Rooney ja samalla Ronaldo kärsi typeryyttään. Chelskiltä oli pois Drogba ja Lamps ja lisäks Terrykin. Liveriltä tosiaan Daggeri ja Alonso, joista varsinkin Alonson poissaolo näkyi mm. Sissokona mestarienliigapelissä 2 viikkoa sitten  . Samppakin tehnyt pari maalia jo omiin  . (No toki huonoa onnea).
|
|
|
|
|
torcida
Poissa
Suosikkijoukkue: Sterniä spätistä
|
 |
Vastaus #923 : 27.10.2007 klo 21:09:47 |
|
On sitä osunut Valjussa vähän jokaiselle isolle. Manulta oli alussa pois Rooney ja samalla Ronaldo kärsi typeryyttään. Chelskiltä oli pois Drogba ja Lamps ja lisäks Terrykin. Liveriltä tosiaan Daggeri ja Alonso, joista varsinkin Alonson poissaolo näkyi mm. Sissokona mestarienliigapelissä 2 viikkoa sitten  . Samppakin tehnyt pari maalia jo omiin  . (No toki huonoa onnea). Arsenalin loukkaantumiset, missä pelaa? Ronaldon ulosajo=loukkaantuminen?
|
|
|
|
|
Eino Leivos
Poissa
|
 |
Vastaus #924 : 27.10.2007 klo 21:11:12 |
|
Arsenalin loukkaantumiset, missä pelaa? Ronaldon ulosajo=loukkaantuminen?
No siks se onki kärjessä 
|
|
|
|
|
|
|
|