Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #975 : 07.08.2025 klo 06:42:59 |
|
Laitetaan nyt vähän kevyempi aihe: pitäisi ensi vuonna kerätä Exceliin tilastoa siitä, että kuinka monta pahvimukillista kahvia tulee juotua kenttien laidoilla yhden kauden aikana.
Ihan mukavaa, että kioskeja on nykyään tosi usein, jopa yksittäisten junnupelien kohdalla.
|
|
|
|
|
bupa dukta
Paikalla
Suosikkijoukkue: Hiki on jätkän deodorantti.
|
 |
Vastaus #976 : 07.08.2025 klo 07:21:46 |
|
Ei pitäisi vastata mitään Fc Esplanadille kun saman keskustelun hän aloittaa kuukauden välein. Jos kerran futiksessa kaikki muu on paskaa paitsi kusi, koska asioita ei osata katsoa mistään muusta näkökulmasta kuin omasta vallitsevasta, niin vaihtoehdoksi sinun piireilläsi jää kääriä hihat itse tai mennä sellaisen lajin pariin missä 5-8 vuotiaiden toiminnan laatu on teille tarpeeksi hyvä. Ehkä jääkiekko tai telivoimistelu.
Ei ole sellaista maailmaa jossa 5-6 vuotiaat harjoittelevat seuraympäristössä jalkapalloa kuin ammattilaiset, eikä pitäisikään olla. Jos viitsisit asioista ottaa edes vähän selvää niin tajuaisit tämän itsekin.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.08.2025 klo 08:58:01 kirjoittanut bupa dukta »
|
|
|
|
|
Hegetsu
Paikalla
|
 |
Vastaus #977 : 07.08.2025 klo 08:23:41 |
|
Laitetaan nyt vähän kevyempi aihe: pitäisi ensi vuonna kerätä Exceliin tilastoa siitä, että kuinka monta pahvimukillista kahvia tulee juotua kenttien laidoilla yhden kauden aikana.
Ihan mukavaa, että kioskeja on nykyään tosi usein, jopa yksittäisten junnupelien kohdalla.
Pitäisi listata myös mokkapalat ja makkarat sekä kauden lähtö- ja loppupainot ja sitten laskea erilaisia korrelaatioita, esimerkiksi jos joukkue menestynyt hyvin ja paino noussut 5 kg niin menestys tullut ensisijaisesti oman painonnousun eikä niinkään joukkueen valmennuksen tai pelaajien kehityksen ansioista kuten korrelaatio osoittaisi.
|
|
|
|
|
Ben
Poissa
|
 |
Vastaus #978 : 07.08.2025 klo 08:45:04 |
|
Melko usein 2019-2020 ikäluokissa tällä hetkellä vanhempivalmentajaksi tulee vanhempia joiden omatkaan sen ikäiset lapset suostu vanhempiensa kanssa vapaa-ajalla harjoittelemaan koska eivät tunne lajia lainkaan. En aina usko, voiko tällainen lajia tuntematon antaa motivoituneille tarpeeksi.
Joo ihan varmasti 5-vuotias lapsi sanoo isälleen tai äidilleen, että "en suostu lähtemään ulos potkimaan kanssasi, sillä et tunne jalkapalloa lajina lainkaan". Itse muistan kinunneeni mummonikin kerran potkimaan kanssani jalkapalloa ulos, kun ei muuta peliseuraa löytynyt. (101-vuotias tuo mummo muuten tänään, oli jo silloin minun lapsuudessani vanha) Tai varmaan se sama toddler kieltäytyy, joka harjoitteli 30-40 tuntia viikossa vapaa-ajallaan koulun ohessa aloittaen aina 5.30 ennen koulupäivää, mutta tuskin kukaan muu tuon ikäinen.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 07.08.2025 klo 08:48:56 kirjoittanut Ben »
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #979 : 07.08.2025 klo 08:50:51 |
|
Laitetaan nyt vähän kevyempi aihe: pitäisi ensi vuonna kerätä Exceliin tilastoa siitä, että kuinka monta pahvimukillista kahvia tulee juotua kenttien laidoilla yhden kauden aikana.
Ihan mukavaa, että kioskeja on nykyään tosi usein, jopa yksittäisten junnupelien kohdalla.
"Junnumatsisafkat" -tili pystyyn ja Instaan lisäämään. "Valtti vs. HerTo, piirisarja, vetisestä kahvikupista laihaa juhlamokkaa, sekä erinomaisen iso pala hyvää mokkapalaa. Hinta 5 euroa. Sateesta miinusta."
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #980 : 07.08.2025 klo 09:13:09 |
|
Melko usein 2019-2020 ikäluokissa tällä hetkellä vanhempivalmentajaksi tulee vanhempia joiden omatkaan sen ikäiset lapset suostu vanhempiensa kanssa vapaa-ajalla harjoittelemaan koska eivät tunne lajia lainkaan. En aina usko, voiko tällainen lajia tuntematon antaa motivoituneille tarpeeksi.
 Oma superjunnu on kyllä menetetty tapaus, kun ei vielä 4-vuotiaana ymmärrä laadukkaan valmennuksen päälle. Kesällä mökillä piti nimenomaan mummun tulla kaveriksi potkimaan ja useita vuosia junnuvalmentajana toiminut isä ei kelvannut kaveriksi 
|
|
|
|
|
Kuqqen
Poissa
Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets
|
 |
Vastaus #981 : 07.08.2025 klo 09:19:28 |
|
Laitetaan nyt vähän kevyempi aihe: pitäisi ensi vuonna kerätä Exceliin tilastoa siitä, että kuinka monta pahvimukillista kahvia tulee juotua kenttien laidoilla yhden kauden aikana.
Ihan mukavaa, että kioskeja on nykyään tosi usein, jopa yksittäisten junnupelien kohdalla.
itse olen monta kertaa miettinyt, että sivubisneksenä tuottaisi monta sataa kuussa, jos jaksaisi töröttää kenttien laidalla kahvikaluston kanssa
|
|
|
|
|
Jääpoiju
Poissa
Suosikkijoukkue: I L V E S
|
 |
Vastaus #982 : 07.08.2025 klo 09:34:51 |
|
itse olen monta kertaa miettinyt, että sivubisneksenä tuottaisi monta sataa kuussa, jos jaksaisi töröttää kenttien laidalla kahvikaluston kanssa
Tällainen selkään vaan niin voi kierrellä useampaakin kenttää samalla: https://live.staticflickr.com/8371/8476130547_b48a8a1981_b.jpg
|
|
|
|
|
KVilho
Poissa
|
 |
Vastaus #983 : 07.08.2025 klo 10:03:09 |
|
 Oma superjunnu on kyllä menetetty tapaus, kun ei vielä 4-vuotiaana ymmärrä laadukkaan valmennuksen päälle. Kesällä mökillä piti nimenomaan mummun tulla kaveriksi potkimaan ja useita vuosia junnuvalmentajana toiminut isä ei kelvannut kaveriksi  Tiedän että oli tarkoitettu läpäksi, mutta tähän sisältyy niin paljon viisautta, että pakko tarttua. Superjunnu todennäköisesti tässä toimi juuri oikein. Junnuvalmentajaisän kanssa potkiminen olisi sisältänyt suoraa tai epäsuoraa vastikkeellisuutta (opastusta, sääntöjä, tehtäviä, vaateita jne.) joka vain olisi haitannut lapsen täydellistä / luonnollista oppisprosessia. Mummun kanssa tuskin mitään vastikkeellisuutta on lapsen luonnollista oppimisprosessia häiritsemässä ja tekeminen on täydellisesti lapsen itsekkääseen nautintoon liittyvää. Tämä on täydellistä laatua tuon ikäiselle ja siihen suuntaan luonto tätä junnua ohjasikin. Mahtavaa!
|
|
|
|
|
pilkku seiska
Poissa
Suosikkijoukkue: Just leave me alone - I know what i´m doing
|
 |
Vastaus #984 : 07.08.2025 klo 10:03:36 |
|
Fc Esplanadille hieman omista kokemuksistani:
Jouduin kerran ottaa joukkueeseeni superjunnun, joka oli n. 1-2 vuotta muita nuorempi, hän oli juuri täyttänyt kuusi vuotta. Hänen äitinsä, joka oli seuran hallituksessa, oli vakuuttunut siitä, että tämä pärjäisi aivan hyvin vanhempien poikien matkassa. No, onnistumisia ei tullut harjoituksissa, eikä peleissäkään. Lapsen vanhempi keskittyi lähinnä syyttämään valmennusta siitä, kun toiset pojat eivät luoneet hänen superjunnulleen maalipaikkoja, eivätkä muutenkaan syöttäneet hänelle tarpeeksi palloa. Muutakin kritiikkiä toki oli.
Todellisuudessa poika oli kaikkea muuta kuin superjunnu: omatoiminen harjoittelu ei kiinnostanut pätkääkään ja toisella kaudella hän halusi siirtyä omanikäisten joukkueeseen, jonne sitten hänet päästinkin - eipä hän ole tähtipelaaja sielläkään.
|
|
|
|
|
Ben
Poissa
|
 |
Vastaus #985 : 07.08.2025 klo 12:52:09 |
|
Täällä on pre-season U15-kauteen menossa ja kausi alkamassa parin viikon päästä. Juuri leikattiin ylimääräiset (n. 10 pelaajaa) pelaajaryhmästä kylmästi pois ja noin 24 pelaajan ryhmällä ollaan lähdössä kauteen. Pari viikkoa sitten Facebookiin tuli itselleni ihan tuntemattomalta jampalta. Good morning, I’m Jonathan, the coach of Rabat U15. We’re really interested in having XXXX join our team for next season and wanted to see if this is something XXX would be interested in... Thank you, Jonathan Ja viikko sitten puolestaan. Hi Im coach Matthew from Birzebbuga. We are currently searching for a striker and would like to ask if XXX will be interested for a trial.
Thought that for XXXX it will be a great option to join us.
Let me know if this interest you.
Thanks and good evening
Matthew
Vastasin molemmille kohteliaasti, että kiitos kiinnostuksesta ja pidetään mielessä, jos näyttää siltä että peliaikaa ei tule ja lisäsin, että varmaan nyt saa kuitenkin reilun mahdollisuuden alkuun nykyisessä joukkueessa, kun teki eniten maaleja joukkueessa viime kaudella ja oli ainoita jotka saivat treenata myös vuotta vanhempien kanssa, eli ei olla juuri nyt siirtoa miettimässä. Jäi kuitenkin hämäämään, joten kysyin junnun nykyiseltä valmentajalta, että mikä juttu, että onko hän jossain koutsien some-ryhmässä antanut ymmärtää, että olisi pelaaja saatavilla, niin ei kuulemma ole, eikä halua missään tapauksessa luopua jätkästä. Tiesi Birzebugan "erittäin suuresta" kiinnostuksesta, mutta ei Rabatin. Ihmettelin, että onko tämä random-koutsien tekemä "kuulumisien kysely" pelaajien vanhemmilta normaalia tässä maassa, niin naureskeli vaan, että "tää on kuule jätkä Malta, koutsit kiertelee koko ajan pelejä katselemassa ja vahvistuksia etsimässä". Tänään tuli tuolta "trialille" kyselleeltä lisäviestiä: Hi Ben, I had a meeting with my club board and they are willing to offer money to zabbar for him, so once you have an indication just let me know. He is my first priority Mitenkään en ollut antanut ekassa viestissä ymmärtää, että olisi juuri nyt kiinnostusta siirtoon. No vastasin tähänkin vaan että pidetään mielessä jos juuttuu kauden mittaan penkille. Suomi-juntti on tässä ihan ymmällään, että mitä peliä tämä nyt on? Tuo viimeisimmän viestin lähettänyt on sarjatasoa alemman joukkue, niin jos nyt uutta seuraa etsittäisiinkin kauden aikana, niin ensin toki samalta sarjatasolta, mutta en tiedä paljonko siinä itse sitten voi edes vaikuttaa jos huutokauppaa lähtisivät tekemään jossain kohdassa.
|
|
|
|
|
Kossi Agassa
Poissa
|
 |
Vastaus #986 : 07.08.2025 klo 13:50:48 |
|
Tiedän että oli tarkoitettu läpäksi, mutta tähän sisältyy niin paljon viisautta, että pakko tarttua.
Superjunnu todennäköisesti tässä toimi juuri oikein. Junnuvalmentajaisän kanssa potkiminen olisi sisältänyt suoraa tai epäsuoraa vastikkeellisuutta (opastusta, sääntöjä, tehtäviä, vaateita jne.) joka vain olisi haitannut lapsen täydellistä / luonnollista oppisprosessia. Mummun kanssa tuskin mitään vastikkeellisuutta on lapsen luonnollista oppimisprosessia häiritsemässä ja tekeminen on täydellisesti lapsen itsekkääseen nautintoon liittyvää. Tämä on täydellistä laatua tuon ikäiselle ja siihen suuntaan luonto tätä junnua ohjasikin. Mahtavaa!
Joo, siellä oli valmentajaisällä jo tötsät ja askeltikkaat viritettynä mökin pihalle, mutta mummu perkele pilasi treenit  Oikeasti pienemmän superjunnun kanssa yleensä "pelataan", joka on pojalle sitä, että hän kuljettaa palloa eri suuntiin ja isä "yrittää" saada häneltä pallon. Jos oikeasti häneltä vien pallon, niin junnu heittäytyy maahan harmistuksesta eli vastaprässissä on vielä kehitettävää. Tai sitten isä määrätään maaliin.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #987 : 07.08.2025 klo 14:01:10 |
|
Oikeasti pienemmän superjunnun kanssa yleensä "pelataan", joka on pojalle sitä, että hän kuljettaa palloa eri suuntiin ja isä "yrittää" saada häneltä pallon. Jos oikeasti häneltä vien pallon, niin junnu heittäytyy maahan harmistuksesta eli vastaprässissä on vielä kehitettävää. Tai sitten isä määrätään maaliin.
Tuotahan tuo meillä on ollut pienemmän kanssa lähes joka päivä. Toki otan tarkoituksella pallon pois, jos annetaan hyvä tilaisuus eli ei käännytä tai yritetään potkaista päin. Ihan taitavasti kuljettelu ja käännökset ihan omineenkin (toki isoveljeltä ja muilta isommilta apinoiden - mikä on hienoa, että kun näkee jonkun 9-10v superjunnun tekevän jotain kuljetuksia askelharhautuksilla, niin lähtee omatoimisesti perään yrittämään samoja temppuja). Mutta ikäistensä tai vanhempien lasten kanssa ei vielä "pelaa" yhtään vaan tyytyy katsomaan vierestä tai syöttämään "vastustajalle" (koska se on isompi ja maali kuin maali taitaa vielä kelvata). En tosiaan tekniikkaa ole yrittänytkään valmentaa, koska se näyttää tekevän sitä parhaiten itsenäisesti esimerkin (oli se sitten iso poika tai youtube video tai aikuisten peli) jälkeen. Kyllä uskon, että se vielä ymmärtää pelin juonen muutenkin kuin, että on kiva leikkiä pallon kanssa - seistä ja huutaa ota pois ja kun joku tulee lähelle niin jollain ulkosyrjä/sisäsyrjäkäännöksellä karkuun ja uudestaan. Mutta tuota on hauska katsoa joskus, kun nauraen kuljettelee karkuun. Toki myös itkien toistaa "loputtomasti" jos ei joku juttu onnistu.
|
|
|
|
|
Nigel Kugelschfeir
Paikalla
|
 |
Vastaus #988 : 08.08.2025 klo 09:18:45 |
|
Täällä on pre-season U15-kauteen menossa ja kausi alkamassa parin viikon päästä. Juuri leikattiin ylimääräiset (n. 10 pelaajaa) pelaajaryhmästä kylmästi pois ja noin 24 pelaajan ryhmällä ollaan lähdössä kauteen. Pari viikkoa sitten Facebookiin tuli itselleni ihan tuntemattomalta jampalta.
Ja viikko sitten puolestaan.
Ehdotat että laittavat tonnin isukin tilille ja poika siirtyy ihan mihin vaan.
|
|
|
|
|
Mikaeli
Poissa
|
 |
Vastaus #989 : 08.08.2025 klo 10:12:42 |
|
Mitään "ikäluokan kärkeä" on turha n. kahdeksanvuotiaista pelaajista tehdä, kun iso määrä seuroja voittaa toisiaan ristiin noissa ikäluokissa pk-seudulla.
Ei se nyt ihan näin mene. Klubin 5vs5-vaiheessa Töölö on 2/3 vuonna kovin ja kaikkina vuosina top 2. Tämä johtuu lähinnä siitä, että se on suurin kaupunginosa, jossa on myös tyypillisesti kokenein kaupunginosavastaava. Viimeiseksi 5vs5-vuodeksi sinne siirtyy myöskin jonkin verran muiden kaupunginosien parhaita pelaajia. Esim nuoremman poikani ikäluokassa 2014, hän pelasi vuoden aikana 90 peliä saksilla 86-2-2. Tämä toki seuran sisäisten puheiden mukaan kaikkien aikojen kovin kaupunginosaikäluokka, mutta piirisarjapelit päättyi ns muita kovia jengejä vastaan noin 20 maalin erolla.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #990 : 08.08.2025 klo 10:21:32 |
|
Esim nuoremman poikani ikäluokassa 2014, hän pelasi vuoden aikana 90 peliä saksilla 86-2-2. Tämä toki seuran sisäisten puheiden mukaan kaikkien aikojen kovin kaupunginosaikäluokka, mutta piirisarjapelit päättyi ns muita kovia jengejä vastaan noin 20 maalin erolla.
Ot, mutta yleisesti arvioisin, että 2015 on ollut kovempi.  Mutta töölössä on paljon pelaajia ja paljon taitoa. Muissa kaupunginosissa on kyllä varmaan aika samalla suhteella taitoa ja intoa.
|
|
|
|
|
Jortsukka
Poissa
|
 |
Vastaus #991 : 08.08.2025 klo 10:22:51 |
|
Tosiaan tässä ei ole kyse nyt vain omasta lapsesta. Yhteisöt missä fudiksen ulkopuolella on kiintopisteet hengittää myös junnufudista alueen Nummela-Mäntsälä-Porvoo-Tammisaari-Nummela alueen sisällä, pääosin Kehä III:n eteläpuolella toki. Muutamat ovat Tallinnan puolella perheensä kanssa.
Pääasialliset miitingit bisneksessäkin kääntyvät usein fudiskeskusteluun.
Melko usein 2019-2020 ikäluokissa tällä hetkellä vanhempivalmentajaksi tulee vanhempia joiden omatkaan sen ikäiset lapset suostu vanhempiensa kanssa vapaa-ajalla harjoittelemaan koska eivät tunne lajia lainkaan. En aina usko, voiko tällainen lajia tuntematon antaa motivoituneille tarpeeksi.
Tuossa kun katsoo millä perusteella lapsia siirretään vanhempiin ikäluokkiin kuin lapsen syntymävuosi, usein perusteluna käytetään kokoa. Taitavin ei pääse mukaan paikkaamaan, kun sitä tarvitaan omassa ikäluokassa kun ne muuten häviää. Sen sijaan tungetaan 2017 haasteen peleihin 2019 haastetasoisia.
Kysymykseni pointti oli ehkä se, että onko noissa HJK:n kaupunginosajoukkueissa jo idiotismit saatu kitkettyä pois josta vanhemmat keskenään juoruaa - ja näitä on kun pienellä palkalla tehdään - vai onko meininki puuhastelua?
Sillä nyt ei ole mitään väliä pelaako joku U5-U8 tai edes myöhemmin jossain vuotta vanhemmissa vai ei. Tärkein asia on omalla tehty tuo ja tämän takia aivan turha "shoppailla" jotain seuroja tuossa vaiheessa. Ymmärrän vielä että etsitään laadukasta toimintaa, mutta mitään väliä sillä pelaako oman ikäisten vai vanhempien pelejä ei tuossa vaiheessa ole. Tiedän useita pelaajia jotka pelanneet vuotta vanhemmissa, joista ei ole tullut mitään ja tiedän useita pelaajia jotka pelanneet pääosin aina omassa ikäluokassa jopa U14-U15 saakka ja näistä tullut ammattilaisfutaajia. Täysin erilainen ympäristö, mutta esimerkkinä Bernardo Silva pelasi aikanaan junnuissa vuoden YI luvalla vuotta nuoremmissa, tuli kuitenkin kohtuu hyvä pelaaja. En ole ihan varma että onko nämä viestit nyt trollauksia, mutta vastasin sillä ajatuksella että eivät ole. Jos siis jatkossakin keskityttäisiin enemmän tuon ikäisillä että lapset liikkuu ja hienoa jos sen pallon kanssa vielä paljon liikkuvat myös, eikä siihen pelaako Jani-Petteri tai Janna-Petra vuotta vanhemmissa vai oman ikäisissä.
|
|
|
|
|
Mikaeli
Poissa
|
 |
Vastaus #992 : 08.08.2025 klo 11:11:20 |
|
Ot, mutta yleisesti arvioisin, että 2015 on ollut kovempi.  Mutta töölössä on paljon pelaajia ja paljon taitoa. Muissa kaupunginosissa on kyllä varmaan aika samalla suhteella taitoa ja intoa. Jatketaan ot; 2014 vs Käpa United Black 23-5 ja 2015 10-11. Toki Käpa 2015 oli suhteellisesti merkittävästi parempi kuin 2014.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #993 : 08.08.2025 klo 11:20:15 |
|
Jatketaan ot; 2014 vs Käpa United Black 23-5 ja 2015 10-11. Toki Käpa 2015 oli suhteellisesti merkittävästi parempi kuin 2014.
Tavallaan oman käsitykseni mukaan, että hjk:ssa on arviolta 2012 eteenpäin jatkuvasti menty eteenpäin noissa junnujen olosuhteissa ja valmennuksessa, joka varmasti alkaa näkymään kohtapuolin aikuistenkin tasolla. Tässä vähän "huoli", että putoaako muut seurat vähän kelkasta.  ei mutta toivottavasti kaikki kehittäisivät toimintaansa kokonaisuutena.
|
|
|
|
|
Gambinamiäs
Paikalla
|
 |
Vastaus #994 : 08.08.2025 klo 11:36:23 |
|
Tavallaan oman käsitykseni mukaan, että hjk:ssa on arviolta 2012 eteenpäin jatkuvasti menty eteenpäin noissa junnujen olosuhteissa ja valmennuksessa, joka varmasti alkaa näkymään kohtapuolin aikuistenkin tasolla. Tässä vähän "huoli", että putoaako muut seurat vähän kelkasta.  ei mutta toivottavasti kaikki kehittäisivät toimintaansa kokonaisuutena. No Hesa Cupissa Honka vei pelillisesti 2014 finaalia ja rankuilla lopulta voiton. RCDE voitti 2015 finaalin rankuilla, mutta olihan HJK pelillisesti parempi, RCDE:llä muutamia tosi kovia yksiöitä. Mutta kyllähän HJK on selkeästi saamassa nyt ton junnumyllyn toimimaan. Isot massat kaupunginosajengeissä, joista saadaan sitten riittävästi lahjakkaita 2 joukkueeseen eli neljään peliryhmään ja noita 2013 syntyneiden tapaisia HJK vs HJK/2 finaaleita.
|
|
|
|
|
Kiri Kucera
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU
|
 |
Vastaus #995 : 08.08.2025 klo 11:42:54 |
|
Eli Fc Esplanadin pitää muuttaa nyt sieltä Bulevardin eteläpuolelta tai kartanoalueilta Töölöön. Asunnossa pitää olla yli 130 neliötä, taloyhtiön uima-allas optimaaliseen vesivastusjuoksemiseen, näkymä FIFA Quality Pro Elite -kentälle jossa on eri kokoisia maaleja, harjoitteluvälineitä eikä kenttävarauksia. Ja HJK Töölön putken kautta maailmalle (tietenkin ainakin vuotta tai kahta vanhempien ryhmässä).
|
|
|
|
|
Nipale
Poissa
|
 |
Vastaus #996 : 08.08.2025 klo 13:00:37 |
|
No Hesa Cupissa Honka vei pelillisesti 2014 finaalia ja rankuilla lopulta voiton. RCDE voitti 2015 finaalin rankuilla, mutta olihan HJK pelillisesti parempi, RCDE:llä muutamia tosi kovia yksiöitä. Mutta kyllähän HJK on selkeästi saamassa nyt ton junnumyllyn toimimaan. Isot massat kaupunginosajengeissä, joista saadaan sitten riittävästi lahjakkaita 2 joukkueeseen eli neljään peliryhmään ja noita 2013 syntyneiden tapaisia HJK vs HJK/2 finaaleita.
Eikö HJK ole ollut kautta historian ylivoimainen 8v8 peleissä. Tästä menee pari vuotta niin vähiten peliaikaa / ykkösessä jumissa pelaaminen (koska nousukielto) rupevat valumaan muihin seuroihin.
|
|
|
|
|
Jortsukka
Poissa
|
 |
Vastaus #997 : 08.08.2025 klo 13:40:44 |
|
Eikö HJK ole ollut kautta historian ylivoimainen 8v8 peleissä. Tästä menee pari vuotta niin vähiten peliaikaa / ykkösessä jumissa pelaaminen (koska nousukielto) rupevat valumaan muihin seuroihin.
Niin eihän tuosta siirtymästä vielä tiedä, mutta onhan nyt HJK selvästi saanut toimintansa paremmalle tasolle ja 2012 eteenpäin ikäluokat selvästi parempia jo tuossa 8vs8 vaiheessa kuin aiemmin. Sanotaan niin että tuolla massalla(n.300 pelaajaa ikäluokassa) HJK on saanut nyt toimintansa sille tasolle kuin sen pitäisi vähintään olla, ei voida puhua mistään ylivertaisesta toiminnasta vieläkään, kun huomioidaan resurssit ja seuran vetovoima(näissä kuitenkin 2012 ja 2013 vaikka runko on HJK:sta niin on sinne heti tullut alussa muualtakin kärkipelaajia). Nyt HJK:n tehtävä olisi siis ratkaista miten kehitetään toimintaa tästä alusta paremmin eteenpäin ja notkahduksia ei tapahdu. Muiden tehtävä taas olisi miettiä miten vastata alkupolun haasteisiin mitä todella monella seuralla on.
|
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #998 : 08.08.2025 klo 13:50:08 |
|
on sinne heti tullut alussa muualtakin kärkipelaajia). ...
Muiden tehtävä taas olisi miettiä miten vastata alkupolun haasteisiin mitä todella monella seuralla on.
Toki aina tulee kärkipelaajia vanhemmat ovat kuitenkin aika valveutuneita ja aktiivisia entistä ehkä nuorempien kohdalla - hyvässä ja pahassa. Mutta tuolta vahvistetulta (kehitys on sielläkin kehittynyt jatkuvasti) alkupolulta tulee kuitenkin nyt sen verran hyvin, että varmaan helpompaa suhteellisesti moneen muuhun mennä ja meneekin. Mistä varmaan osin sivuvaikutuksena sitten atw united.
|
|
|
|
|
Ken-guru
Poissa
|
 |
Vastaus #999 : 08.08.2025 klo 14:00:38 |
|
Toki aina tulee kärkipelaajia vanhemmat ovat kuitenkin aika valveutuneita ja aktiivisia entistä ehkä nuorempien kohdalla - hyvässä ja pahassa. Mutta tuolta vahvistetulta (kehitys on sielläkin kehittynyt jatkuvasti) alkupolulta tulee kuitenkin nyt sen verran hyvin, että varmaan helpompaa suhteellisesti moneen muuhun mennä ja meneekin. Mistä varmaan osin sivuvaikutuksena sitten atw united.
Tämä uusi ATW United onkin mielenkiintoinen konsepti. Tällaiselle toiminnalle on varmasti tilausta, jos lapsella riittää intoa, mutta ei vielä riittävästi osaamista ja vanhemmilla riittää maksuhalukkuutta. Muutama kysymys tulee mieleen: miten käy, jos seura/joukkue menestyykin ja nousee korkeimmalle tasolle? Otetaanko silti haasteporukkaa mukaan? Jos tälle seuralle/joukkueelle olisi kysyntää, niin eikö se voi johtaa siihen, että kohta siellä on 80 melkein akatemiatasoista pelaajaa ja sitten on pakko karsia huonoimmat pois. Sitten ollaankin itse yht'äkkiä siinä tilanteessa, jota lähdettiin muiden osalta korjaamaan.
|
|
|
|
|
|
|
|