Albarr
Poissa
|
 |
Vastaus #650 : 21.09.2023 klo 16:33:57 |
|
McT:ainoat avut huipulla on kova työnteko ja vastustajan pelin rikkominen, lisäksi tekee välillä pirun hyviä nousuja boksiin toisesta aallosta. Mutta kaikki nämä ominaisuudet voi vetää pöntöstä alas, jos ei kiinnosta tehdä töitä. Eilen vaihdosta sisään 69 minuutin kohdalla, kosketuksia kahdeksan ja syöttöjä 4. Taklauksia pyöreä nolla, kuten Brightonia vastaan. En nyt keksi oikein syitä puolustella skottia, vaikka eihän kukaan yksilö ole yksin tästä vastuussa.
Ja ManUlla ei olisi yhtään enempää pisteitä, vaikka siellä olisi De Gea maalilla.
En missään nimessaä puolustele McTominayta vaan sitä että jokainen pelaaja on ollut koko kauden aivan yössä niin sitten framille kaivetaan yksi mies kenellä on vähiten tekemistä tulosten ja esitysten kanssa.
|
|
|
|
|
Tohtori Syherö
Poissa
|
 |
Vastaus #651 : 21.09.2023 klo 17:19:34 |
|
Erittäin kiinnostavaa luettavaa ja kiva päästä vihdoinkin kuulemaan asioista OGS:n näkökulmasta. Juttu vahvistaa käsitystäni Olesta mukavana (liian mukava huippukoutsiksi?) ja tiimityöhön vannovana valmentajana. Vaikka miehen taktinen osaaminen oli köyhää, niin man management taidot ovat kiitettävällä tasolla. Huomion jutussa herätti myös se, että uutta kapteenia valittaessa useampi pelaaja olisi kieltäytynyt kapteeninauhasta ja Maguire oli ainoa joka suostui tehtävään. Ihmettelin silloin aikanaa, miksi vastahankittu Maguire valitaan kapteeniksi, mutta tämä selittää ja kertoo samalla huolestuttavasti johtajuuden puutteesta seurassa. Nyt tilanne varmaan vähän parantunut, kun Bruno, Licha, Varane ja Casemiron ovat tulleet seuraan. Lisäksi Urheilulehdessä oli kiinnostava juttu Pogban pelaajakehityksestä. Ilmeisesti sukset meni ristiin Mourinhon kanssa ja tämä vaikutti miehen henkiseen jaksamiseen, minkä lisäksi loukkaantumiset söivät miehen itsevarmuutta. Nyt Juvessa miehen ura on sitten kunnolla lähtenyt lasku-uralle, mihin ainakin yksi osatekijä olisi ollut Pogbaan liittynyt kiristystapaus, jossa yhtenä kiristäjänä olisi ollut hänen veljensä. Ilmeisesti siis kärsinyt masennuksesta ja jossain haastattelussa olisi toivonut, ettei koskaan olisi rikastunut futarina, jotta häntä kohdeltaisiin ihan vain tavallisena ihmisenä. Juttu toi taas esille sen, että mediassa esitetyt väitteet ovat harvoin mustavalkoisia ja pelaajatkin vain ihmisiä, joista osa kestää paremmin paineita kuin toiset. Lisäksi twitterissä tuli vastaan Atleticon jutusta poimittu väite, että ManUn seurajohto olisi rajoittanut Olen hankintoja kolmeen huippuhankintaan per siirtoikkuna. Jokainen varmaan ymmärtää, että tällaisella käsijarrulla joukkueen uusiminen on lähes mahdotonta varsinkin, jos Telles ja Cavani niihin lasketaan. Ole revealed that when he became the manager of #mufc, he had to agree to a limit of only three major first-team transfers per summer:
1st transfer window: Dan James (£12m), Maguire, and AWB. The following Jan, due to this restriction, the club opted for Ighalo over Haaland since Ighalo was available on loan (and loans were the only option) as he already made his 3 signings that summer.
2nd summer window: Donny, Cavani (on a free transfer), Telles, and two 17/18-year-olds, Amad and Pellistri. It's worth noting that Ole had requested Grealish, Sancho, and Bellingham that summer. That summer the Glazers must have counted Cavani and Telles as major signings as in January, Ole was informed that he couldn't acquire Caicedo (£4m).
3rd summer: Varane, Sancho, and Ronaldo. However, it's important to clarify that Man Utd didn't even consider signing Ronaldo before the end of August. Despite Ole's desire for Rice he was told they didn't have the funds for a DM.
This 3 major-signings-per-season rule appears to continue under Ten Hag. Even after signing Mount, Onana, and Hojlund, and selling players, the club still couldn't afford the £20m Amrabat and could only pursue loan deals.
When Ronaldo left, they were unable to sign Ten Hag's target, Gakpo, and could only rely on loans (such as Weghorst).
The problem with this rule of limiting the manager to 3 major signings per season is that it not only restricts the manager but also exacerbates the issues. The team enters every season without addressing known squad problems, leading to the need to acquire average loan players each season to provide short-term solutions.
The other big problem is on top of the problems we try to fix with short loan deals going into the season, more problems arise during the season so the next summer we have to fix many things and again we don't.
|
|
|
|
|
Kankkulankaivo
Poissa
|
 |
Vastaus #652 : 21.09.2023 klo 17:51:05 |
|
Edelleen harmittelen miten United onnistui kusemaan täysin RR:n pestin. Olisi yhä täydellinen UTJ.
Eikös Ten Hag käytännössä ulostanut Ralfin seurasta pois? Samaa mieltä toki kanssasi. Ralf olisi varmasti ollut hyvä työssään, ja olisi varmasti jäänyt Anthonyt ja kumppanit hankkimatta.
|
|
|
|
|
hoppana
Poissa
Suosikkijoukkue: Man United
|
 |
Vastaus #653 : 21.09.2023 klo 20:23:21 |
|
Eikä Onanaa ole pahemmin kritisoitu helpohkoista maaleista vaan jaksetaan toistaa kuinka paljon parempi hän on jalalla kun De gea. Ja eihän ole mitään takeita että De gea ei olisi mokaillut tällä kaudella myös. Just...
Tätä minäkin jaksan ihmetellä. Jostain syystä Onanaa ei saa kritisoida lainkaan koska nyt on se moderni maalivahti, pelaa jalalla ja hohoijaa. Muistutetaan vielä jos joltain on unohtunut mitä MM kisoissa tapahtui viime vuonna, Onanalla meni sukset ristiin valmentajan kanssa joukkueen taktiikasta ja lähetettiin MM kisoista kotia kesken kisojen. Onko kaljun taktiikka oikea vai onko tässä potentiaalia vielä johonkin soppaan jos voittoja ei tule ja hörpätään helppoja jatkossakin? Koko joukkueen täytyy todellakin nostaa tasoaan ja maalivahti ei ole mikään poikkeus. Eilisestä pelistä sen verran että Manu ei mielestäni näyttänyt niin huonolta ennen ensimmäistä maalia, sen jälkeen katkesi saman tien kamelin selkä. Reguilon on mielestäni ollut positiivinen yllätys, Höjlundillekin varovainen peukku tässä vaiheessa.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #654 : 21.09.2023 klo 20:50:30 |
|
Kaikki onkin käyty täällä läpi. Ei näytä kuulapään kannalta kauhean hyvältä, toki kammottava loukkitilanne selittää osan tästä murheellisesta kauden alusta. Peli on pahimmillaan kuin LVG:n aikana kun syötellään alhaalla toisilleen. En kyllä ymmärrä puheita että eteenpäin on menty, päinvastoin peli on huonompaa kuin viime kaudella vaikka se ei silloinkaan hivellyt silmää. Uudet hankinnat poislukien ehkä tanskan poikaa ovat olleet tasoa vitsi, osa toki ei ole edes pelannut kun on loukissa. Yhdestä imurista huudetaan kuinka hyvä se on jalalla, ilmeisesti olen ymmärtänyt nykyfutiksen väärin kun olen luullut että maalivahdin ensisijainen tehtävä on torjua maalissa vihun hyökkejä. Uutena juoruna on sitten tämä ETH:n oma agentti mikä suhmuroi seuran ostojen ympärillä, ei tuokaan hyvältä taas kuulosta.
|
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #655 : 21.09.2023 klo 21:00:55 |
|
Toi Ten Hagin agentti stoori vaikutti taas semmoiselta missä väkisin koitetaan keksiä ManUsta jotain negatiivista kirjoiteltavaa klikkien toivossa. Tuo agenttifirma edustaa +600 urheilijaa/valmentajaa (yksi niistä Peppi). Ten Hagin aikana hommattu 16 pelaajaa ja kaksi näistä pelaajista käyttää tuota agenttifirmaa. Hojlund ja Amrabat.
|
|
|
|
|
Tuore Kelmu
Poissa
|
 |
Vastaus #656 : 21.09.2023 klo 21:39:12 |
|
Ajattelin tulla ottamaan osaa omalla näkemykselläni tuohon Onana vs De Gea keskusteluun.
De Gea ei olisi koskaan mahdollistanut Manulle sellaista pelin rakentelua että prässin alta oltaisiin pelattu syötöillä ulos. Ei riittänyt halu, uskallus eikä taito osallistua tähän. Liian usein pelasi pallon isolla pois ja hallinta takaisin vastustajalle. Kaveri kuitenkin torjui monesti pisteitä Manulle mutta kokonaisuudessaan ei olisi voinut olla Manulle se oikea voittava maalivahti.
Onana on taas kovien paineiden alla sulanut nyt jokusen kerran mutta hänen pelaamisestaan näkee että pelirohkeus ei ole kärsinyt. Ja kun homma lähtee rullaamaan niin Onana tulee olemaan parempi maalivahti kokonaisuudessa Manulle kuin De Gea. Olkaa siis rauhassa, teillä on nyt erittäin laadukas maalivahti joka tulee ajan kanssa antamaan mahdollisuuden pallon hallintaan ja prässien murtamiseen. De Gea olisi ollut teille vain laadukas torjuja joka teki myös välillä isoja virheitä. Yhteistyö puolustuksen kanssa ottaa myös aikansa…
|
|
|
|
|
ronaldo99
Poissa
Suosikkijoukkue: Manu, PSG, Real Madrid, City, Newcastle
|
 |
Vastaus #657 : 21.09.2023 klo 21:45:05 |
|
Missä vaiheessa aletaan katsomaan uutta valmentajaa? 500 miljoonaa pelkkään tusinaan?
|
|
|
|
|
Mameluukki
Poissa
|
 |
Vastaus #658 : 22.09.2023 klo 00:20:30 |
|
paljon asiaa
EDIT: oli tullut myös paljon tekstiä tän jälkeen, luen myöhemmin ja editoin jos tarve Hieno teksti ja mukava lukea selkeästi asiantuntevaa kommentointia! Jos nyt nopeat kommentit ensin niin Shaw:sta olen eri mieltä. Olen 100% varma että hänestä tulee aivan riittävä palanen koneistoon. Toinen, ja helkkarin tärkeä asia on se, että Casemiron myötä keskikentän keskustassa on vihdoin pelaaja joka on ollut maailman huipulla ja pelkkä viime kausi osoitti sen. Sijoittautuminen ja pelattavuus on jotain sellaista että esim McT näyttää 2-3 div hepulta rinnalla eikä tällaisella pelaajalla pitäisi olla KOSKAAN asiaa ManUn kokoonpanossa. Ja tätä sen ManUn vaatimustaso TÄYTYY olla. Voi olla että valitettavasti Casemiron liikkuvuus ei enää tällä kaudella riitä, mutta väitän että tällä hetkellä se on enemmän joukkueesta kuin miehestä kiinni. Ylipäätään olen täysin samaa mieltä siitä, että 10hag pyrkii ns totaaliseen prässipeliin mutta palaset ei siihen täysin sovi. Pari sooloojaa vielä menisi mutta nyt noin puolet touhuaa mitä sattuu ja tulos on tämä. Siitä päästäänkin siihen, että miten helvetissä huippuammattilaiset eivät sitoudu valmentajan pelitapaan. Rashfrodistakin näkee että kun tahtoa on, niin kyllä se sieltä löytyy. Mutta miksi se tahto on 70% ajasta pimennossa? Koko touhu tuntuu täysin järjettömältä kun vertaukseni on aikaan jollon SAF heitti pelaaja(t) ulos, jotka eivät pelitapaan sitoutuneet. Eli onko pelaajat menneet joukkueen edelle tänä päivänä? Ja kun näyttää että ovat, niin kuinka moni sieltä pitää oikeasti heittää hiuksista vittuun, ja ottaa motivoituneita tilalle? Ja ISO miinus siitä että ManU on houkutellut palkalla aivan liian pitkään pelaajia. Tämä on vihdoinkin käännettävä ja ottaa sisään motivoituneita ukkoja jotka pelaavat joukkueelle eikä pelkästään palkalle. Ps. Ten Hagin pitäisin vielä. Nyt on nähty aika monta manageria SAFin jälkeen, ei se ole siitä kiinni enää. Pps. luin tässä välissä tulleita ja en voi uskoa että Onanaa syytetään. Kyllä, on lirahtanut 1-2 maalia mutta pallollinen pelaaminen on aivan uskomattoman rauhallista ja vaivatonta. Tuon kun joukkue saa toivottavasti joskus käytäntöön niin sama etu kuin Neunerin parhaimpina alkuvuosina. Käytännössä ylimääräinen pelaaja joukkueessa pallollisena. Täysin oikea ratkaisu vaihtaa de gea tässä vaiheessa.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 22.09.2023 klo 00:28:58 kirjoittanut Mameluukki »
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #659 : 22.09.2023 klo 07:40:41 |
|
Erinomainen teksti. Minunkin mielestäni Unitedin ongelma on ollut jo pitkään se, että pelaajisto ei oikein sovi pelisysteemiin. Ten Hag on kuitenkin uusinut sitä määrätietoisesti. Uskoisin, että listattujen lisäksi Malacia pystyy kokonaisvaltaiseen prässipeliin ja kysymysmerkkeihin lisäisin Amrabatin, kun en ole nähnyt miehen pelejä. Shawlle löytyy käyttöä myös topparina, koska tällä hetkellä hän on mielestänin joukkueen kolmanneksi paras toppari Unitedin pelisysteemiin. Lähes kokoonpanollinen siis ehkä jo löytyy kaikkien kunnossa ollessa ja kyllähän se peli viime vuonnakin aika hyvin sujui kun ykkösmiehistö oli käytettävissä. Kevään notkahdus tuli kriittisten pelaajien loukkaantumisten myötä ja mestaruudesta taistelevassa joukkueessa leveyttä pitäisi olla enmmän. Jos United rajoittaa kolmeen per vuosi, niin aika kauan vielä menee, että penkillekin löytyy sopivia pelaajia. Alkukauden tulokset on olleet surkeita, mutta ohjelmakin on ollut todella kova, loukkaantumisia paljon, eikä uusia pelaajia ole ehditty vielä ajaa sisään lainkaan. Siihen nähden viimeisimmät pelit eivät ole olleet niin huonoja, vaikka tulokset ovat olleet kehnoja. Oikeastaan riittäisi korjata puolustuspelissa merkkaaminen, että pisteitä alkaisi tulla. Brighton- ja Bayern pelin seitsemästä päästetystä 4-5 meni ihan puhtaasti sen piikkiin, että ei seurattu missä vastustajan pallottomat miehet on, vaikka omassa boksissa oli selkeä ylivoima. Pelissä toki on paljon muitakin puutteita, mutta tuo näkyy tulostaululla suoraan ja pitäisi olla aika helposti korjattavissa.
|
|
|
|
|
aceman
Poissa
Suosikkijoukkue: Amorimin sirkus & Getafe
|
 |
Vastaus #660 : 22.09.2023 klo 08:26:32 |
|
Hyviä mielipiteitä yllä. Ongelma vain on että aikaa mihinkään monivuotisiin prosesseihin ei yksinkertaisesti ole tällä omistuspohjalla enkä ole varma olisiko millään muullakaan. Voidaan toivoa että molarilla alkaa pallo tarttumaan ja pelaajat sisäistävät ETH:n pelitavan mutta mitään taetta siitä ei ole, ihmeellinen muutos muutenkin että ensin puhutaan prässipelistä ja sitten halutaankin olla Euroopan paras vastaiskujoukkue. Rahaa on käytetty rekkalastin verran ja ETH on suunnilleen saanut haluamansa pelaajat, jos seura ei neljän joukossa ole kauden päätteeksi niin 99% varmuudella mies saa kenkää ja aivan ansaitusti vielä.
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #661 : 22.09.2023 klo 08:29:15 |
|
ihmeellinen muutos muutenkin että ensin puhutaan prässipelistä ja sitten halutaankin olla Euroopan paras vastaiskujoukkue.
Miten nämä sulkevat toisensa pois? Käsittääkseni niitä vastaiskuja voi tehdä prässistä seuranneen pallonriiston jälkeenkin.
|
|
|
|
|
Gambinamiäs
Poissa
|
 |
Vastaus #662 : 22.09.2023 klo 09:27:19 |
|
Hyviä mielipiteitä yllä. Ongelma vain on että aikaa mihinkään monivuotisiin prosesseihin ei yksinkertaisesti ole tällä omistuspohjalla enkä ole varma olisiko millään muullakaan. Voidaan toivoa että molarilla alkaa pallo tarttumaan ja pelaajat sisäistävät ETH:n pelitavan mutta mitään taetta siitä ei ole, ihmeellinen muutos muutenkin että ensin puhutaan prässipelistä ja sitten halutaankin olla Euroopan paras vastaiskujoukkue. Rahaa on käytetty rekkalastin verran ja ETH on suunnilleen saanut haluamansa pelaajat, jos seura ei neljän joukossa ole kauden päätteeksi niin 99% varmuudella mies saa kenkää ja aivan ansaitusti vielä.
Niin, tummennettuna ne vaihtoehdot. Pikavoittoja vai perustukset kuntoon. EtH ulos ja sitten joku voittamaan tottonut valmentaja repimään joukkue tsempillä kärkeen? Conte? Mourinho? Ancelotti? Zidane? Vai pitäiskö vana hyväksyä se, että mädät perustukset pitää uusia kunnolla ja se vie aikaa, jos alkaa jeesusteipillä, sinitarralla ja purkalla paikkaamaan, niin ongelma ei ratkea vaan vain pahenee. Ei sillä, ei minua haittaisi. 
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #663 : 22.09.2023 klo 09:46:14 |
|
Joukkeeseen pitäisi saada enemmän pelaajia, jotka eivät käy seurassa vain töissä. Itse olisin ainakin valmis hyväksymään huomattavasti heikomman menestyksen hetkeksi (kerta sitä on nyt jo jatkunut vuosia), jos joukkeeseen värvättäisiin nuoria nälkäisiä pelaajia, joiden työmoraali ja asenne olisi kohdillaan.
|
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #664 : 22.09.2023 klo 10:52:04 |
|
Joukkeeseen pitäisi saada enemmän pelaajia, jotka eivät käy seurassa vain töissä. Itse olisin ainakin valmis hyväksymään huomattavasti heikomman menestyksen hetkeksi (kerta sitä on nyt jo jatkunut vuosia), jos joukkeeseen värvättäisiin nuoria nälkäisiä pelaajia, joiden työmoraali ja asenne olisi kohdillaan.
Kuten varmasti kaikki muutkin kannattajat, mutta tämä nyt on valitettavasti liian myöhäistä kun ETH:n "projekti" on jo menossa ja pelaajat hankittu, tehty pitkät ja kalliit (jatko)sopimukset. Toki rahalla saa ja hevosella pääsee, joten voisihan sieltä myydä pelaajia vaikka Saudeihin, mutta sitten oltaisiin taas menetetty 2 vuotta kun kokeiltiin jotain ja eikun uudestaan. Se on kai hyväksyttävä, että näillä pelaajilla pitää pitkälti mennä ja seuraavat avauksen pelaajat, jotka korvataan jossain vaiheessa ovat varmaankin Varane, Casemiro, Eriksen ja Shaw. Tapahtuuko se sitten ETH:n toimesta tai toisen valmentajan alaisuudessa niin siitä voidaan väitellä, mutta kyllä seuraavat vuodet mennään tällä rungolla: Rashford, Bruno, Mount, Garnacho, Martinez, Onana, Höjlund. Takaportti tosin vielä auki sille, että Glazerit myyvät seuran ja Jassim bin Hamad Al Thani laittaa ranttaliksi rahojensa kanssa ja Old Traffordille roudataan Mbappe, Vinicius ja muita. Mutta tähän uskokoon ken tahtoo, itse an jaksa enää miettiä, koska mitään ei kuitenkaan tapahdu.
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #665 : 22.09.2023 klo 12:48:43 |
|
Kuten varmasti kaikki muutkin kannattajat, mutta tämä nyt on valitettavasti liian myöhäistä kun ETH:n "projekti" on jo menossa ja pelaajat hankittu, tehty pitkät ja kalliit (jatko)sopimukset. Toki rahalla saa ja hevosella pääsee, joten voisihan sieltä myydä pelaajia vaikka Saudeihin, mutta sitten oltaisiin taas menetetty 2 vuotta kun kokeiltiin jotain ja eikun uudestaan. Se on kai hyväksyttävä, että näillä pelaajilla pitää pitkälti mennä ja seuraavat avauksen pelaajat, jotka korvataan jossain vaiheessa ovat varmaankin Varane, Casemiro, Eriksen ja Shaw. Tapahtuuko se sitten ETH:n toimesta tai toisen valmentajan alaisuudessa niin siitä voidaan väitellä, mutta kyllä seuraavat vuodet mennään tällä rungolla: Rashford, Bruno, Mount, Garnacho, Martinez, Onana, Höjlund.
Takaportti tosin vielä auki sille, että Glazerit myyvät seuran ja Jassim bin Hamad Al Thani laittaa ranttaliksi rahojensa kanssa ja Old Traffordille roudataan Mbappe, Vinicius ja muita. Mutta tähän uskokoon ken tahtoo, itse an jaksa enää miettiä, koska mitään ei kuitenkaan tapahdu.
Mutta tuossa listassa ei ole mielestäni isompia ongelmapelaajia, jos Rashford saa jotenkin kaivettua motivaationsa esiin. Eli näidän pelaajien ympärille voi rakentaa hyvän joukkueen, kunhan uudet hankinnat ovat motivoituneita ja nälkäisiä pelaajia. Ei ManU:n runko ole ihan läpimätä, vaikka nyt näyttääkin heikolta.
|
|
|
|
|
Seatsniffer
Poissa
|
 |
Vastaus #666 : 22.09.2023 klo 13:11:11 |
|
Mutta tuossa listassa ei ole mielestäni isompia ongelmapelaajia, jos Rashford saa jotenkin kaivettua motivaationsa esiin. Eli näidän pelaajien ympärille voi rakentaa hyvän joukkueen, kunhan uudet hankinnat ovat motivoituneita ja nälkäisiä pelaajia. Ei ManU:n runko ole ihan läpimätä, vaikka nyt näyttääkin heikolta.
Totta, mutta vaikeaa se on niitä ylipalkattuja alisuorittajia saada sitten lähtemään ja hankkia nuoria tilalle. Kuten Maguiren ja McTominayn kohdalla nähtiin. https://www.manchestereveningnews.co.uk/sport/football/football-news/man-united-tactics-ten-hag-27759605Luckhurst on vissiin taas tekstaillut jonkun Shawn tai muun kaverinsa kanssa: A number of Manchester United players are starting to grow weary of Erik ten Hag's criticism as they struggle to arrest their dismal form.
United have lost four of their last five games and Ten Hag lamented the "easy giveaway" goals that Bayern Munich scored in their 4-3 Champions League group stage triumph.
Dressing room sources have told the Manchester Evening News that some players believe Ten Hag has favourites in the squad who he is unprepared to single out for criticism, while they feel others are routinely rounded on by the United manager. Voi pojat mitä sieltä on tulossa, jos lauantaina ei tule 3 pistettä...
|
|
|
|
|
Gambinamiäs
Poissa
|
 |
Vastaus #667 : 22.09.2023 klo 13:14:23 |
|
Olisko tuossa joukkueessa tarve samanlaiselle käsittelylle kuin loisen saastuttamalle norjalaiselle lohijoelle annetaan. Myrkytetään vaan koko joki tyhjäksi ja aloitetaan alusta? Onhan tuo vuodesta toiseen pelaajien mankuminen median kautta ja valmentajien savustaminen ulos ihan uskomatonta rottailua. Onko tuo alkanut Sir Alexin jälkeen vai joko silloin tämä kulttuuri oli valloillaan?
|
|
|
|
|
Seeteufel
Paikalla
Suosikkijoukkue: Röda, Stock Aitken Waterman
|
 |
Vastaus #668 : 22.09.2023 klo 13:16:27 |
|
Eikö Tsemppi-Jesse ollut yksi väitetty vuotaja aiemmin, selvästi joku myyrä on yhä jäljellä.
Ja eihän toi nyt hyvä juttu ole, että tabloideilla on valavuorimainen suora linja koppiin.
|
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #669 : 22.09.2023 klo 13:26:10 |
|
Eikö Tsemppi-Jesse ollut yksi väitetty vuotaja aiemmin, selvästi joku myyrä on yhä jäljellä.
Ja eihän toi nyt hyvä juttu ole, että tabloideilla on valavuorimainen suora linja koppiin.
Henderson oli myös yksi epäilty ja oli vielä jatkuvasti känkkäränkkäinen. Mutta eihän tämä taas hyvältä vaikuta ja saippuaooppera saa näköjään lisäosia tulevaisuudessakin.
|
|
|
|
|
Molden enkeli
Poissa
Suosikkijoukkue: Paulus Arajuuri
|
 |
Vastaus #670 : 22.09.2023 klo 14:20:05 |
|
Ei tarvitse varmaan kummoinen Sherlock Holmes olla, että voi vetää näiden vuotojen ja Sanchon välille jonkun yhteyden.
Mutta kyllähän tää meininki aika tutulta taas näyttää.
Aina rupeaa muutaman huonon pelin jälkeen tulemaan näitä "vuotoja" ja valmentajaa ruvetaan savustamaan pihalle. Peli peliltä kentälle tulee vaan pahempi lammaslauma kunnes valmentaja saa taas potkut ja sit taas uutta kaveria kokeilemaan.
Toivottavasti tämä sama kierre nyt katkeasi Ten Hagiin ja nää märisijät heitettäis hiuksista vittuun ekan mahdollisuuden tultua. Aivan sama vaikka ei täyttä hintaa saisi tai joutuisi kultaisia kädenpuristuksia jakelemaan. Noi mätämunat on vaan saatava savustettua joukkueesta pois ennen kuin voi ruveta edes miettimään minkään sortin menestymisestä.
|
|
|
|
|
icebox
Poissa
|
 |
Vastaus #671 : 22.09.2023 klo 23:36:28 |
|
Hyvä blogipostaus siitä miten Unitedin verkkoon on tehty melkein identtisiä maaleja koko alkukausi: https://thebusbybabe.sbnation.com/2023/9/21/23883687/tactical-analysis-uniteds-flaw-that-everyone-is-exploitingLainaus lopusta, missä palloa heitetään myös valmennusryhmän suuntaan: If the players you have aren’t capable of playing the system, then the problem is the system. Asking your players to do things they’re not capable of doing is not putting them in a position to be successful and is bound to end with a run just like the one United are currently on.
Ten Hag keeps talking about standards and expectations but week after week we’re watching United players fail to do very basic things. Simple things like tracking your runner and doing more than jogging back on defense aren’t being done with no repercussions to anyone. Are these the standards Ten Hag is talking about? No wonder players may feel that some players get away with more than others.
It’s not the injuries that are causing this. We saw United concede a very similar goal against City last year as well as against Arsenal at the Emirates. We’ve seen it happen with and without United’s top defenders and midfielders in the team. This is a tactical issue that the coaching staff needs to be addressed.
|
|
|
|
|
journeyman
Poissa
|
 |
Vastaus #672 : 23.09.2023 klo 08:59:02 |
|
Takaportti tosin vielä auki sille, että Glazerit myyvät seuran ja Jassim bin Hamad Al Thani laittaa ranttaliksi rahojensa kanssa ja Old Traffordille roudataan Mbappe, Vinicius ja muita. Mutta tähän uskokoon ken tahtoo, itse an jaksa enää miettiä, koska mitään ei kuitenkaan tapahdu.
Oikeastikko haluat tällaisen omistajan vain siksi, että oma suosikki joukkueesi voisi mällätä entistä enemmän siirtomarkkinoilla ja voittaa mahdollisesti pyttyjä? Tuota tekstiä voi toki ehkä lukea monella tavalla, mutta itse näen siinä toiveen.
|
|
|
|
|
Eiccu
Poissa
|
 |
Vastaus #673 : 23.09.2023 klo 09:03:50 |
|
Tuossa on hyvin visualisoitu se mistä parin edellisen pelin jälkeen jo kirjoitin. Oikeastaan riittäisi korjata puolustuspelissa merkkaaminen, että pisteitä alkaisi tulla. Brighton- ja Bayern pelin seitsemästä päästetystä 4-5 meni ihan puhtaasti sen piikkiin, että ei seurattu missä vastustajan pallottomat miehet on, vaikka omassa boksissa oli selkeä ylivoima. Pelissä toki on paljon muitakin puutteita, mutta tuo näkyy tulostaululla suoraan ja pitäisi olla aika helposti korjattavissa.
Oman kokemuksen pohjalta tuo asia vaikuttaa todella paljon, eikä sitä ole vaikea korjata. Se vaatii vaan, että asiaa painotetaan ja siihen keskitytään kunnolla. Vastustajan lähellä pysyminen ei todellakaan ole vaikeimpia asioita jalkapallossa, eikä se tarvitse mitään erityisominaisuuksia, vaan riittävää kommunikointia ja kurinalaisuutta.
|
|
|
|
|
redrum
Poissa
Suosikkijoukkue: Life Sucks...And Then You Die! Just Do It...!
|
 |
Vastaus #674 : 23.09.2023 klo 09:09:44 |
|
Ihan sama kuka siellä on valmentamassa, jos koko ajan tässä vuosien saatossa on saanut lukea enemmän tai vähemmän kentän ulkopuolisesta draamasta.
Sir Alex oli paljon enemmän kuin manageri, hän oli käytännössä jo koko seura ja se joka johti koko orkesteria. Nykyaikana on vaan kaikenmaailman kermaperseet ja mielensäpahoittajat aina vinkumassa jostain ja kun seuran taustatkaan eivät ole kunnossa, niin ei tämä katastrofi tule tästä miksikään muuttumaan. Kaikki syöpä ulos vaikka se vaatisi kuinka alas menemisen.
Minä haluan sitä vanhaa vaatimustasoa ja vastuun ottamista kentälle ja sen ulkopuolelle.
|
|
|
|
|
|
|
|