FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
15.10.2025 klo 03:45:34 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumi aukeaa nopeasti osoitteella ff2.fi!
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 [2] 3 ... 18
 
Kirjoittaja Aihe: Ykkösen faniporukat - fanikulttuuri tulossa myös alempiin sarjoihin?  (Luettu 37819 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #25 : 28.05.2007 klo 15:20:55



Ahaa, tälläinenkin on olemassa, kiitos tiedosta.

Poikien partiotoiminta, mitäs ne Penn & Teller siitä ohjelmassaan kertoivatkaan...80-luvun alussa mormonit kaappasivat siinä vallan ja toivan partiotoimintaan mukaan vahvan uskonnollisuuden..tai jotain sen suuntaista.
moniveto

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat, JJK


Vastaus #26 : 28.05.2007 klo 21:32:21

Laita ny Elmo JJK:sta tiedot. Ite en o enää tällä kaudella pysyny perässä muutosta johtuen, mutta hurjia huhuja on kuultu Harjun Pojista, Corollakunnista niinkuin myös Ville Lehtisestä kitara kädessä. Johan siinä on lutuuria kerrakseen  Ylos Tuoppi
Sirahvi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jyväskylän meininki


Vastaus #27 : 28.05.2007 klo 22:19:43

 ::    JJK Jyväskylä

Kannattajaryhmän nimi: Harjun Pojat
Jäsenten määrä: Riippumaton ryhmä, ei virallisia jäseniä. Toiminnassa mukana n. 10-15. Toiminta lähti käytännössä tyhjästä kauden alussa, joten pientä käynnistelyä vielä havaittavissa.
Vieraspelit: Muutaman henkilöauton verran. Tarkoitus on järjestää myös isompia matkoja.
Yleinen yleisömäärä: Kakkosessa päästiin yli 1.200 muutaman kerran. Kauden 2006 kotiotteluiden yleisökeskiarvo oli 614 henkeä. Seuran virallinen katsojatavoite kaudelle 2007 on 1.300 / Ottelu
Yleinen tunnelma peleissä: On kohtalaisen hyvä. Yleisö elää keskivertoisesti pelissä mukana, taputtaa kulmissa ja vapaapotkuissa. Harjun Stadionin infrastruktuuri veroittaa kyllä ison siivun tunnelmasta.

Korjatkaa toki joku jos sellaiseen löytyy aihetta.
Qwiz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV


Vastaus #28 : 29.05.2007 klo 01:37:11

Lisätty. :)
Kikkara

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Meil ei oo mittään


Vastaus #29 : 29.05.2007 klo 01:39:28

Yrittäkäähän eksyä tännekki asti porukat  :D
Qwiz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV


Vastaus #30 : 30.05.2007 klo 16:10:28

Poistettu kaikki joukkueet joilla ei ilmeisesti ole mitään fanitoimintaa, joten jäljelle jäi kuvaukset JJK:sta, KuPS:ista, KPV:sta, RoPS:ista, TP-47:sta ja Klubi-04:stä.
Kuvauksia voi tietysti vielä parantaa ja voin editoida ensimmäiseen viestiin parannellun version.
« Viimeksi muokattu: 30.05.2007 klo 16:12:05 kirjoittanut Qwiz »
SSL20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Liverpool, Pioneeriryhmä ja Hämeenlinna


Vastaus #31 : 30.05.2007 klo 20:20:15

FC Hämeenlinnalla on joku pieni rumpuryhmä, ihan muutama henkilö siinä. Aurinkokatsomossa kannustavat, joten en oikein tiedä muuta, kuin että rumpu kuuluu sieltä välillä.
Keskilinkki

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Skype: keskilinkki1


Vastaus #32 : 30.05.2007 klo 20:38:23


 Hyvä että sentään, että jotkut jaksatte käydä kahtomassa myös kakkosjoukkueen pelejä. :)
Atlantiksella vissiin taisi olla viime vuonna jonkinlaista fanitoimintaa ainakin "sopupelisyytös" televisiojutun perusteella?

On ollut jopa tänä vuonna:

http://www.keskilinkki.com/hjkatlantisfc2007.php
Qwiz

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV


Vastaus #33 : 31.05.2007 klo 02:59:20

Eivät taida vaan pahemmin foorumeille kirjoitella? Ainakaan kuvan naishenkilöt. ;)
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #34 : 31.05.2007 klo 07:40:53


Eivät taida vaan pahemmin foorumeille kirjoitella? Ainakaan kuvan naishenkilöt. ;)


Pari Atlantiksen kannattajaa kirjoitti kyllä FF1:lle, eivät kai sitten enää kakkoselle.
mak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atlantis FC


Vastaus #35 : 31.05.2007 klo 08:03:11

Pari Atlantiksen kannattajaa kirjoitti kyllä FF1:lle, eivät kai sitten enää kakkoselle.


Niinpä niin...  8)
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #36 : 31.05.2007 klo 08:20:23


Niinpä niin...  8)


I stand corrected  Ylos
Jari Sporttila

Poissa Poissa


Vastaus #37 : 31.05.2007 klo 21:24:18

Satun muistamaan, että ainakin ennen Atlantiksella oli jopa kaksi faniryhmää - YH-äidit, joiden vahvuus noin 10, sekä skeittikenkämobi, johon puolestaan kuului kolmisenkymmentä kaveria. Jälkimmäiset hankkivat rasistisella käytöksellään ne kuuluisat sakot seuralle. 8)
Sigi

Poissa Poissa


Vastaus #38 : 31.05.2007 klo 21:30:05


 Jälkimmäiset hankkivat rasistisella käytöksellään ne kuuluisat sakot seuralle. 8)

Täh  ??? Olin ymmärtänyt että Atlantis oli juuri maahanmuuttajaorientoitunut seura?
mak

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Atlantis FC


Vastaus #39 : 31.05.2007 klo 22:11:53


Satun muistamaan, että ainakin ennen Atlantiksella oli jopa kaksi faniryhmää - YH-äidit, joiden vahvuus noin 10, sekä skeittikenkämobi, johon puolestaan kuului kolmisenkymmentä kaveria. Jälkimmäiset hankkivat rasistisella käytöksellään ne kuuluisat sakot seuralle. 8)


Voi taivas... YH-äiti-juttu on niin vanha läppä, ettei taaaaaaaaas jaksais!

Isohko (about 20+) faniryhmä muodostui veikkausliigavuonna ja siihen kuului niin miehiä kuin naisia, tyttöjä ja poikia. Siitä löytyi useamman vuoden Atlantista kannattaneita kuin tuoreitakin kannattajia. Kun liiga-Atlantis lakkasi olemasta, jotkut tästä porukasta jäi Vantaalle ja jotkut taas Atlantiksen tueksi.

Nuo "skeittikenkämobit" ovat/olivat Atlantiksen omia B-junnuja, sittemmin käsittääkseni toiseen seuraan siirtyneitä nuoria kavereita.
fc hämeenlinnafan87

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: FC hämeenlina


Vastaus #40 : 22.06.2007 klo 10:27:24

FC Hämeenlinnalla on oma faniporukka ja se pääpaikka on aurinkokatsomossa.sen tarkoituksena on kannustaa omia menestymään ja tietyissä tilanteissa vieraide tuomitsemisee.
Faniporukassa on suuripirtein 10  jäsentä tällähetkellä.faniporukka tekee fanimatkan.4.7 .07 Tpv peliin. Ylos
Tämä tieto tulee siittä koska ole yksi faniryhmä jäsen ;)
honkala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija


Vastaus #41 : 22.06.2007 klo 11:09:02

FC Hämeenlinnalla on oma faniporukka ja se pääpaikka on aurinkokatsomossa.sen tarkoituksena on kannustaa omia menestymään ja tietyissä tilanteissa vieraide tuomitsemisee.
Faniporukassa on suuripirtein 10  jäsentä tällähetkellä.faniporukka tekee fanimatkan.4.7 .07 Tpv peliin. Ylos
Tämä tieto tulee siittä koska ole yksi faniryhmä jäsen

Kovaa oli teidän kannatus jo KuPS-pelissä  ;)

Kuten joku täällä jo totesi eipä ole koskaan tullut vastaan niin hiljaista kotikatsomoa kuin mitä Hämeenlinnassa oli. Pelin ainoat taputukset tulivat maalille ja kahdelle toisen puoliajan kulmalle. Tuolta aurinkokatsomosta ei kuulunut edes taputuksia, joten omalaatuisen kannatustavan olette keksineet  :-[
Kilhammer

Poissa Poissa


Vastaus #42 : 22.06.2007 klo 11:16:17

FC Hämeenlinnalla on oma faniporukka ja se pääpaikka on aurinkokatsomossa.sen tarkoituksena on kannustaa omia menestymään ja tietyissä tilanteissa vieraide tuomitsemisee.

Ainakin eilen kannustus oli hyvää ja sitä piisasi loppuun saakka.  Ylos Tuoppi

Hiukan ihmetytti kuitenkin TamU-intohimot. Kovasti porukka jaksoi riekkua MyPan häviävän TamUlle.  ???
SSL20

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Suomi, Liverpool, Pioneeriryhmä ja Hämeenlinna


Vastaus #43 : 22.06.2007 klo 13:25:24

Kovaa oli teidän kannatus jo KuPS-pelissä  ;)

Kuten joku täällä jo totesi eipä ole koskaan tullut vastaan niin hiljaista kotikatsomoa kuin mitä Hämeenlinnassa oli. Pelin ainoat taputukset tulivat maalille ja kahdelle toisen puoliajan kulmalle. Tuolta aurinkokatsomosta ei kuulunut edes taputuksia, joten omalaatuisen kannatustavan olette keksineet  :redface

Mulle on kyllä tullut vastaan yhtä hiljaisia, kun olen noita vieraspelejä kierrellyt suhteellisen paljon. Siis lähialueilla. Kaurialassa sentään aika ajoin porukka lähtee kulmapotkuissa, jne. taputtamaan, tosin ainoat huudot, joita pääkatsomosta kuuluu, ovat tuomarille tai vastustajan kannattajille suunnattuja, mutta niin se on monessa muussakin paikassa divarissa. Joissain matseissa jotkut pikkulapset ovat vähän kannustaneet. Tulevaisuutta varten näyttää lupaavalta, että lapsia kiinnostaa. Se faniporukkakin on pääosin nuorista pojista koostuva, hieno homma, jos jatkavat samaan malliin kuin MyPa-pelissä!  Ylos Taisi muutaman MyPassionistin huuto aiheuttaa vastareaktion... Vieraskannatusta ei sitten pahemmin katsomoon saapumisen (n. 7 min myöhässä) ja maalien jälkeen kuulunutkaan. Faniryhmä sen sijaan kannusti hienosti, vaikkei kovin montaa laulua/kannustushuutoa tietysti olekaan. Toivottavasti kehittävät!

Taitaa olla jalkapallojunnuja jonkun verran siinä porukassa... Erittäin hieno asia, jos uudesta sukupolvesta on kasvamassa jalkapalloväkeä! Täällä on ollut sellainen mentaliteetti, että vain HPK on katsottu kannustamisen arvoiseksi ja vain naureskeltu, jos joku sanoo kannattavansa FC Hämeenlinna ja käyvänsä peleissä. Nuorissa on tulevaisuus, asenteet alkavat muuttua! Eilenkin pääkatsomossa äänekästä keskustelua aiheutti, kuinkas muutenkaan, lätkä. Huomautinpa sitten asiasta, että kuningaslajia täällä ollaan katsomassa, ei kuulu tänne tuo riitely. Tämä siis pääkatsomossa ja vanhemman väen välillä... Eivät kyllä vastaan sitten väittäneet.

Sinänsä harmi, että ryhmä ei ole pääkatsomossa, sieltä saattaisi joku uskaltautua mukaankin kannustukseen... Mutta muuten porukalle suuri  Ylos jos jatkavat MyPa-pelin malliin jatkossakin!
sepisaikepi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Chelsea


Vastaus #44 : 23.06.2007 klo 21:34:18

Vaikka ei kuulu tänne niin ajattelin tehdä ykkösen fani porukoille vertailu ryhmän. Ryhmän nimi Sinikaarti, eli Tampere Unitedin fanit, tällä hetkellä ehkä suomen paras fani porukka!

 ::    *Joukkueen nimi*

Kannattajaryhmän nimi: Sinikaarti
Jäsenten määrä: 50-100? (
Vieraspelit: Käy KAIKISSA vieras peleissä! Porukka mukana yleensä 40-80. Kulkee yhteisellä bussilla..
Yleinen yleisömäärä: n.3000-n.5000 riippuu ottelusta ja SÄÄSTÄ! Tamperelaiset käyvät peleissä sään mukaan! Tällä kaudella otteluissa käynyt 3500 katosojaa/peli, mutta vastustajat ovat olleet "heikkoja" ja sää ollut kohtalaisen huonoa, mutta keskiarvo tulee nousemaan reilusti yli 4000 kauden loppuun mennessä! Yleisö ennätys 12 800? vuonna 2002? HJK vastaan. Laziota vastaan vuonna 2005 oli noin 12 000?(rankka sateessa!!!!!) katsojaa.
Yleinen tunnelma peleissä: Tunnelma peleissä on kohtalainen välillä, mutta Sinikaarti pitää loistavaa mekkalaa otteluiden aikana, niinkun parhaan fani ryhmän täytyykin pitää! Normaali katsojat (tuulipuvut) eivät juuri muuten, osallistu kannustamiseen (yksittäisiä huutoja kuuluu) muuten kuin taputtamalla kulmissa, vapareissa,sivuraja heitoissa ja tietenkin maaleissa pientä mekkalaa saadaan aikaan!
[/quote]
kilu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: 1.RoPS 2. Suomen A-Maajoukkue


Vastaus #45 : 23.06.2007 klo 22:10:07

Hmm...2005 kun oltiin liigassa manua vastaan Rollossa oli sinikaartilaisia tasan kaksi laulamassa ::) kiva nähä kun noustaan liigaan ens kaudeksi, niin montako vaivautuu sinikaartilaisia rolloon ;) noh toki pittää ensin meidän noussa, mutta kun nousemma niin toivottovasti ees muutama manselainen eksyy Rolloon ,jotta saamma laulukilipailut aikaan 8)
vili bin ali muhammad

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: https://www.youtube.com/watch?v=GvSk5AhFWrc&index=


Vastaus #46 : 24.06.2007 klo 00:55:12

Kannattajaryhmän nimi: Okalinnut
Jäsenten määrä: 1-
Vieraspelit: Varmaan enemmän kuin kotipelejä. 
Tunnuslause: TAISTELE PLÄKPÖÖT, TAISTELE!!!
BB

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KuPS


Vastaus #47 : 24.06.2007 klo 02:23:35

Vaikka ei kuulu tänne niin ajattelin tehdä ykkösen fani porukoille vertailu ryhmän. Ryhmän nimi Sinikaarti, eli Tampere Unitedin fanit, tällä hetkellä ehkä suomen paras fani porukka!
No eipä kuulu tänne ei. Mitähän järkee muutenkaan tämmöstä vertailuryhmää tuoda kun lähtökohdat on niin eri eli ison kaupungin ykkösseura ja hallitseva suomenmestari, joka nytkin keikkuu kärkipaikalla vs. ykkösessä tarpovat seurat.
WiZ

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat


Vastaus #48 : 24.06.2007 klo 14:41:23

No eipä kuulu tänne ei. Mitähän järkee muutenkaan tämmöstä vertailuryhmää tuoda kun lähtökohdat on niin eri eli ison kaupungin ykkösseura ja hallitseva suomenmestari, joka nytkin keikkuu kärkipaikalla vs. ykkösessä tarpovat seurat.
Jep melko turha verrata esim. jotain monta kertaa Tamperetta pienemmästä kaupungista tulevaa ykkösen keskikastin jengejä vs. Suomen mestari isosta kaupungista. Yhtään Sinikaartin toimintaa väheksymättä Ylos
SubPop

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK, QPR, Rayo


Vastaus #49 : 24.06.2007 klo 15:53:27

Kannattajaryhmän nimi: Okalinnut
Jäsenten määrä: 1-
Vieraspelit: Varmaan enemmän kuin kotipelejä. 
Tunnuslause: TAISTELE PLÄKPÖÖT, TAISTELE!!!

 :D Kyl sie Vili jaksat!

 
Sivuja: 1 [2] 3 ... 18
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa