Stan Smith2
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Suomen maajoukkue, Kista FC
|
 |
Vastaus #50 : 24.06.2007 klo 19:26:34 |
|
Hmm...2005 kun oltiin liigassa manua vastaan Rollossa oli sinikaartilaisia tasan kaksi laulamassa :  kiva nähä kun noustaan liigaan ens kaudeksi, niin montako vaivautuu sinikaartilaisia rolloon  noh toki pittää ensin meidän noussa, mutta kun nousemma niin toivottovasti ees muutama manselainen eksyy Rolloon ,jotta saamma laulukilipailut aikaan  Ei hätää, ette ole nousemassa. KuPSilla on tottakai ykkösen parhaat fanit. Jyväskylässä taitaa olla jonkinlainen buumi? Ja KPV:lla oli ainakin viimevuonna joku gloryhunterposse... Mutta kyllä pitää vielä paljon tapahtua, että voidaan puhua jokaisen ykkösen joukkueen kohdalla edes jonkinlaisesta fanikulttuurista.
|
|
|
|
kilu
Poissa
Suosikkijoukkue: 1.RoPS 2. Suomen A-Maajoukkue
|
 |
Vastaus #51 : 24.06.2007 klo 20:44:08 |
|
Noh katellaan sitä nousua sitten syksyllä, mutta kyllä kpveellä ei mitään kunnon faneja ollut lauletttiin ne kökkölässä viiteen miehen ihan suohon (muutama junnu piipitti samaa lorua) Jipon valmentajan mielestä Rollossa parhaat Fanit ja paras tunnelma peleissä. Joten unoha puijon mies tuo että parhaita olisitta.
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #52 : 24.06.2007 klo 20:54:53 |
|
Noh katellaan sitä nousua sitten syksyllä, mutta kyllä kpveellä ei mitään kunnon faneja ollut lauletttiin ne kökkölässä viiteen miehen ihan suohon (muutama junnu piipitti samaa lorua) Jipon valmentajan mielestä Rollossa parhaat Fanit ja paras tunnelma peleissä.] Joten unoha puijon mies tuo että parhaita olisitta.
Jostain syystä repesin 
|
|
|
|
Stan Smith2
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Suomen maajoukkue, Kista FC
|
 |
Vastaus #53 : 25.06.2007 klo 18:39:25 |
|
Noh katellaan sitä nousua sitten syksyllä, mutta kyllä kpveellä ei mitään kunnon faneja ollut lauletttiin ne kökkölässä viiteen miehen ihan suohon (muutama junnu piipitti samaa lorua) Jipon valmentajan mielestä Rollossa parhaat Fanit ja paras tunnelma peleissä. Joten unoha puijon mies tuo että parhaita olisitta.
Onse tosi hienoo, kun ootte oikein JIPON valmentajan mielestä parhaita  Tämä todellakin aiheutti repeämisen 
|
|
|
|
kilu
Poissa
Suosikkijoukkue: 1.RoPS 2. Suomen A-Maajoukkue
|
 |
Vastaus #54 : 26.06.2007 klo 09:38:58 |
|
Noh hän ainakin on kiertänyt kaikki divarikaupungit läpikotasin ja on täysin puolueeton arvostelija. Toki sen verran pitää kyllä myöntää, että vittuilulaulujen määrä pitää lisätä ,jotta ei liian mukavina Faneina pitäisi meitä.
|
|
« Viimeksi muokattu: 26.06.2007 klo 09:45:54 kirjoittanut kilu »
|
|
|
|
|
BrDead
|
 |
BrDead
Vastaus #55 : 26.06.2007 klo 10:34:26 |
|
Mutta kyllä pitää vielä paljon tapahtua, että voidaan puhua jokaisen ykkösen joukkueen kohdalla edes jonkinlaisesta fanikulttuurista.
Eihän Hongallakaan mitään faneja ollut ennen kuin liiganousu alkoi olla käytännössä varma. Kertoo aika paljon kulttuurin ohuudesta. Surullista, mutta totta.
|
|
|
|
BB
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS
|
 |
Vastaus #56 : 26.06.2007 klo 11:56:43 |
|
Noh hän ainakin on kiertänyt kaikki divarikaupungit läpikotasin ja on täysin puolueeton arvostelija. Toki sen verran pitää kyllä myöntää, että vittuilulaulujen määrä pitää lisätä ,jotta ei liian mukavina Faneina pitäisi meitä.
Meinasinkin jo eilen kirjottaa etteikö JIPON valmentaja arvostanut meidän vittuilua jojensuulaisten puppeloitua johtoasemansa. Mutta, että täysin puolueeton arvostelija, joka käytännössä yhden/kahden nähdyn matsin perusteella perusteella heittää näitä arvioitaan  Porojen hulvattoman kierolle huumorintajulle 
|
|
|
|
Nahkatakkimies
Poissa
Suosikkijoukkue: JJK
|
 |
Vastaus #57 : 26.06.2007 klo 13:14:44 |
|
JIPPO kumminkin voitti Viikinkyt! Kyllä JIPPOn valmentajaa pitää kuunnella. 
|
|
|
|
Stan Smith2
Poissa
Suosikkijoukkue: KuPS, Suomen maajoukkue, Kista FC
|
 |
Vastaus #58 : 26.06.2007 klo 18:07:14 |
|
JIPPO kumminkin voitti Viikinkyt! Kyllä JIPPOn valmentajaa pitää kuunnella.  Niin ja onhan hänellä joukkueessaan suomen paras pelaaja Lauri Dalla Valle  Eli jipon valmentaja tietää varmaan kaiken
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #59 : 26.06.2007 klo 20:43:05 |
|
Noh katellaan sitä nousua sitten syksyllä, mutta kyllä kpveellä ei mitään kunnon faneja ollut lauletttiin ne kökkölässä viiteen miehen ihan suohon (muutama junnu piipitti samaa lorua).
Joo kyllähän teillä laulu raikas kunnolla silloin kun olitte johdossa ja sama meillä. Ei teiltäkään pahemmin ääntä tappioasemassa lähtenyt, mutta kun teitte vartissa kolme maalia, niin alko ihme kyllä taas laulu raikaa lujaa. Niin ja meillä oli sillon joku n.10 junnua + 4-8 vanhempaa tyyppiä (joista osa osallistu vain pieneen osaan huudoista) huutamassa. Monia on vain vaikea saada mukaan innostumaan sellaiseen ja onko ihme ettei lauluja ollut kuin neljä yksinkertaista (lukuunottamatta palloveikot humppaa) kun porukka ei tunne toisiaan kunnolla eikä olla sovittu mitään etukäteen. Hyviä lauluja teillä oli moni, mutta silti tuollainen asenne pistää silmään. : 
|
|
|
|
kilu
Poissa
Suosikkijoukkue: 1.RoPS 2. Suomen A-Maajoukkue
|
 |
Vastaus #60 : 27.06.2007 klo 08:40:11 |
|
Tähän olen vastannut jo aikaisemmin ja vastaan taas: eli suurin osa meidän lauluista on vastustajaa pilkkaavaa ja arvostelevaa eli ne ei enään oikein toimi jos oma joukkue puppeloi ja kpv:junnut pelaa kuin manu verkko räpsähtää kahdella kuukauden maaliksi sopivalla vedolla. Kyllä siinä vähän aikaa joutu miettimään jotain muita värssyja ja osa ajasta kulu takaa kuuluvan jatkuvaan vittuiluun vastailuun esim joku kokkolalainen huusi kun oltiin 1-2 tappiolla että pojat rollon juna meni jo johon kaveri vastas elä sie hättäile ehit kyllä seuraavaan. Ikinä ei omaa joukkuetta hylätä tai lähetä kesken pelin aina uskotaan ja kannustetaan omaa joukkuetta loppuun asti oli se loppu hyvä tai huona tai siltä välilta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.06.2007 klo 08:52:58 kirjoittanut kilu »
|
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #61 : 27.06.2007 klo 17:54:01 |
|
Ikinä ei omaa joukkuetta hylätä tai lähetä kesken pelin aina uskotaan ja kannustetaan omaa joukkuetta loppuun asti oli se loppu hyvä tai huona tai siltä välilta.
Niin se pitääkin olla.  Ja kaikki (omaa joukkuetta kannustavat) huudot mitä ykkösen peleissä tulee katsomoissa on pelkästään positiivista. Kannatustoimintaa ei tosiaankaan ole liikaa.
|
|
|
|
Kuqqen
Poissa
Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets
|
 |
Vastaus #62 : 27.06.2007 klo 17:56:07 |
|
Niin se pitääkin olla.  Ja kaikki (omaa joukkuetta kannustavat) huudot mitä ykkösen peleissä tulee katsomoissa on pelkästään positiivista. Kannatustoimintaa ei tosiaankaan ole liikaa. eikö ykkösessä saa vittuilla omille, jos peli ei kulje/maistu? 
|
|
|
|
WiZ
Poissa
Suosikkijoukkue: KPV, Reima, Huuhkajat
|
 |
Vastaus #63 : 27.06.2007 klo 17:57:43 |
|
eikö ykkösessä saa vittuilla omille, jos peli ei kulje/maistu?  Saa mutta Kokkolassa ei välillä kuulekkaan muutaku pelkkää vittuilua kaikkia kentällä olevia kohtaan.  Jotkut henkilöt eivät koskaan sano mitään positiivista vaan ainoastaan tulevat katsomoon heittämään mukahauskoja juttuja.
|
|
|
|
Heikki84
Poissa
|
 |
Vastaus #64 : 28.06.2007 klo 00:01:03 |
|
Hmm...2005 kun oltiin liigassa manua vastaan Rollossa oli sinikaartilaisia tasan kaksi laulamassa :  Muisteletkohan nyt väärää vuotta? Eikös 2005 Sinikaartia ollut lähemmäs 20 henkeä paikalla? Itse muistelen, että oikein omalla bussilla ajoivat yötä vasten Rolloon. Taisi olla toiseksi suurin vieraskannattajien määrä Rollossa ( Klubi 2004), jos Tornio nyt jätetään pois laskuista.
|
|
|
|
kilu
Poissa
Suosikkijoukkue: 1.RoPS 2. Suomen A-Maajoukkue
|
 |
Vastaus #65 : 28.06.2007 klo 09:15:39 |
|
Muisteletkohan nyt väärää vuotta? Eikös 2005 Sinikaartia ollut lähemmäs 20 henkeä paikalla? Itse muistelen, että oikein omalla bussilla ajoivat yötä vasten Rolloon. Taisi olla toiseksi suurin vieraskannattajien määrä Rollossa ( Klubi 2004), jos Tornio nyt jätetään pois laskuista.
En muista väärin 2 niitä Keskarilla oli, bussia ei manun kannattajilta ole Rolloon koskaan eksynyt...tää on fakta. Ollaan puhuttu asiasta muidenkin Tokkalaisten kanssa, 2 ketaletta niitä oli äänekkäitä toki.
|
|
|
|
kilu
Poissa
Suosikkijoukkue: 1.RoPS 2. Suomen A-Maajoukkue
|
 |
Vastaus #66 : 28.06.2007 klo 09:38:13 |
|
Lisättäköön vielä ,että suurin Faniryhmä on täällä ollut banzain porukat ja sitten tulle forzan jannut.
|
|
|
|
Kuqqen
Poissa
Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets
|
 |
Vastaus #67 : 28.06.2007 klo 09:39:21 |
|
silloin kun me kierrettiin divaria, eipä näkynyt organisoitua kannatustoimintaa muualla kuin TP-Seinäjoella. Sielläkin taitaa olla nykyään aika hiljasta.
|
|
|
|
|
kilu
Poissa
Suosikkijoukkue: 1.RoPS 2. Suomen A-Maajoukkue
|
 |
Vastaus #69 : 28.06.2007 klo 10:31:27 |
|
Näin se sitten oli...kylläpäs muisti petti totaalisesti, muistelin varmaan sitten vuotta 2004
|
|
« Viimeksi muokattu: 28.06.2007 klo 11:36:23 kirjoittanut kilu »
|
|
|
|
|
Mänttinauha
Poissa
Suosikkijoukkue: Stadin futis
|
 |
Vastaus #70 : 28.06.2007 klo 12:18:33 |
|
Atlantiksella vissiin taisi olla viime vuonna jonkinlaista fanitoimintaa ainakin "sopupelisyytös" televisiojutun perusteella?
Mihin katosi pari vuotta sitten Bolliksella huudellut ja laulanut teinipojista koostunut Atlantiksen huutokuoro? 
|
|
|
|
Kuqqen
Poissa
Suosikkijoukkue: activity in the forest and streets
|
 |
Vastaus #71 : 28.06.2007 klo 13:47:31 |
|
Mihin katosi pari vuotta sitten Bolliksella huudellut ja laulanut teinipojista koostunut Atlantiksen huutokuoro?  eikös Atlantis ollut ainakin suht-tiiviisti Palloliiton kurinpitokäsittelyssä rasistisen käytöksen takia?
|
|
|
|
Thouni
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #72 : 28.06.2007 klo 23:47:13 |
|
Tosta Atlantiksen teinipoikien "huutokuorosta" oli jo jossain otsikossa puhetta.Itse sanoin,että näistä jannuista varmaan suurin osa on siirtynyt Hongankolistajiin,mutta tultiin siihen johtopäätökseen,että kun suurin osa noista huutajista olivat Atlantiksen omia junnuja niin enää he eivät pahemmin matseissa käy kun eivät Atlantiksessa pelaa ja muutenkin ovat lähteneet omille teilleen ja porukka hajonnut.
|
|
|
|
Herski
Poissa
|
 |
Vastaus #73 : 28.06.2007 klo 23:54:09 |
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #74 : 08.07.2007 klo 20:57:55 |
|
Voisi myös kartoittaa millä joukkueilla oikeasti on organisoitua kannatusta kotipeleissä, eli myös muuta kuin *klap-klap* kulmissa ja *klap-Haka-Klap*-tyylisiä huutoja.
Itse nähty tällä kaudella:
Klubi-04: -ei kannatusta.
Hämeenlinna: -vain tuulipukujen *klap-klap*-taputuksia parissa kulmassa. Ei minkäänlaisia huutoja.
KuPS: -organisoitu kannattajaryhmä, eli vetävät useita eri värssyjä pelin aikana.
|
|
|
|
|
|