Azazello
Poissa
Suosikkijoukkue: Melchester Rovers
|
 |
Vastaus #125 : 13.10.2025 klo 20:37:59 |
|
Ja kuudes Pohjois-Amerikkaan selvinnyt Afrikan maa on siis Kap Verde. On se vaan hieno asia nämä laajennetut kisat, kun tulee lisää tilaa tällaisille tarinoille.. Toki nämä olisi ihan hyvin voineet selviytyä niihin pienempiinkin. Viimeisen pelin maalintekijöistä muuten Livramento pelaa Portugalin liigan pikkuseura Casa Piassa, Willy Semedo Kyproksella Omoniassa ja veteraani Stopira Portugalin divarin Torrensessa tehtyään pitkän uran Unkarin liigassa. Eli tällainen joukkue, keskikokoisten ammattilaisseurojen pelaajista koottu ryhmä, joka pudotti Kamerunin supertähdet lisäkarsintaan. Ainoa top5-sarjojen pelaaja Kap Verden maajoukkueryhmässä on Villarrealin puolustaja Logan Costa, jolla on näköjään ristiside paskana eikä siksi ollut mukana. Toivottavasti paranee MM-kisoihin.. Kamerunilta taisi mennä vähän ilmat pihalle kun tieto kertoi Kap Verden menneen johtoon ja Angola-peli jäi maalittomaksi. Sekin kyllä riittää jatkokarsintohin, eli sinänsä asialla ei ole väliä. Angola toki sai pallon kerran ylärimaan ja tappio olisi ollut Kamerunille sitten vähän pahempi juttu.
Huomenna sitten marraskuussa -23 käynnistyneen Afrikan lohkovaiheen viimeiset pelit. Neljässä lohkossa on jaossa vielä kolme kisapaikkaa. Beninin, Etelä-Afrikan ja Nigerian välistä tilannetta seitsemältä alkavissa otteluissa on selvitetty muutama viesti aikaisemmin. Senegal ja Norsunluurannikko lähtee sitten iltakymmeneltä hakemaan kisapaikan tuovia voittoja (Senegalille riittää tasurikin jos kongolaiset ei yllä ihan hurjaan maalijuhlaan) ja DR Kongo ja Gabon katsoo että onnistuvatko nämä vaiko riittäiskö oma voitto sittenkin suoraan lopputurnaukseen. Kolme muuta ovat jo varmistaneet paikkansa vähintään jatkokarsintaan, kongolaisten on pakko ottaa voitto sinne päästäkeen.
Onnittelut Kap Verdelle
|
|
|
|
|
Jorma Teräs
Poissa
|
 |
Vastaus #126 : 14.10.2025 klo 11:38:01 |
|
Viimeisellä kierrokselle ensi tiistaina lähdetään seuraavista asetelmista:
- Benin 12-7 17 p, menee kisoihin jos voittaa viimeisessä pelissä Nigerian vieraissa, tai pelaa tasan ja Etelä-Afrikka voittaa Ruandan kotonaan korkeintaan yhdellä maalilla tai ei voita ollenkaan. - Etelä-Afrikka 12-9 15p, menee kisoihin millä tahansa voitolla Ruandaa vastaan jos Benin häviää ja varmasti kolmen maalin voitolla jos Benin pelaa tasan. Jos voittaa kahdella maalilla ja Benin pelaa tasan, lasketaan lohkossa tehtyjä maaleja ja jos ne menee tasan, EAfr menee kisoihin keskinäisten otteluiden perusteella. Jos ei E-Afr voita Ruandaa, tai jos Benin voittaa Nigerian tai jos E-Afr voittaa Ruandan yhdellä maalilla ja Benin pelaa tasan, niin E-Afr ei mene suoraan kisoihin. - Nigeria 11-8 14 p, menee kisoihin, jos voittaa Beninin vähintään kahdella maalilla ja Etelä-Afrikka ei voita omaa peliään. - Jos E-Afr ei voita peliään ja Nigeria voittaa Beninin yhdellä maalilla, lohkovoittaja ratkeaa vierasmaaleilla. Nigeria menee kisoihin jos voittaa 1-0, Benin menee kisoihin jos Nigeria voittaa 3-2 tai runsasmaalisemmin, ja jos Nigeria voittaa 2-1 niin kisoihin menevä ratkeaa varoitustaulukon perusteella. Jos E-Afr voittaa pelinsä ja lohkon, edellä olevalla laskukaavalla ratkeaa sitten kakkossija ja playoff-vertailuun pääsevä.
Kihara on tilanne, mutta Etelä-Afrikan pitäisi kaikesta huolimatta pystyä voittamaan Ruanda joten se lienee edelleen ykkössuosikki kisoihin. Toki kun Nigerian touhuja katselee niin ei sekään ole poissuljettua, että se häviää vielä Beninillekin. Lohkokakkoseksi jäädessään Nigerialla on näistä parhaat mahdollisuudet päästä play offeihin (kunhan voittaa Beninin), toki sekin teki kyllä hallaa itselleen tänään kun voittomarginaali oli vain yksi maali. Muut tarvitsisivat aika paljon apuja mulsta tuloksista.
Mainioon anal yysiin sellainen huomio/lisäys, että Etelä-Afrikan vastustaja Ruanda on tähän mennessä päästänyt yhdeksässä ottelussa omaan verkkoon vain kuusi maalia joten mitään suurinumeroista voittoa ei ihan noin vaan ole tulossa. Mikä, kuten yllä todetaan, olisi oleellista jos Benin saisi kaivettua tasurin Nigeriasta.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #127 : 14.10.2025 klo 13:29:33 |
|
Lyle Foster on Bafana Bafanalta näemmä loukkaantuneena, joten Etelä-Afrikan urakka vaikeutuu.
|
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #128 : 14.10.2025 klo 19:04:43 |
|
Tämä alkuillan afrojännnitys näkyy vähän lässähtävän, kun sekä Etelä-Afrikka että Nigeria on kaksi edellä. Bafanat siis menossa kisoihin, jos oikein laskin niin Nigeria tarvitsee vielä kaksi jotta ohittaa Burkina Fason lohkokakkosten vertailussa. Jos Kongo-tohtorit voittaa illalla pelinsä, juuri tuo on raja jossa matka jatkokarsintoihin menee poikki..
|
|
|
|
|
EloRinne
Poissa
|
 |
Vastaus #129 : 14.10.2025 klo 19:41:24 |
|
Nigeria tosiaan tarvitsisi vielä yhden maalin päästäkseen jatkokarsintoihin. 3-0 tuloksella olisi heillä Burkina Fason kanssa yhtä paljon pisteitä, yhtä suuri maaliero, mutta tehtyjä maaleja 12 vs Burkina Fason 13.
|
|
|
|
|
omp
Poissa
Suosikkijoukkue: The Club
|
 |
Vastaus #130 : 14.10.2025 klo 19:56:04 |
|
Sieltähän se valitettavasti tuli lisäajalla. Olisi ollut ehkä ihan hyvä näpäytys Nigerian futikselle tähän kohtaan jäädä kisojen ulkopuolelle (ja onhan se toki vieläkin mahdollista).
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Paikalla
|
 |
Vastaus #131 : 14.10.2025 klo 20:01:53 |
|
Sieltähän se valitettavasti tuli lisäajalla. Olisi ollut ehkä ihan hyvä näpäytys Nigerian futikselle tähän kohtaan jäädä kisojen ulkopuolelle (ja onhan se toki vieläkin mahdollista).
Sama. Mieluummin näkisin Burkina Fason pääsevän MM-kisojen olohuoneesta ensi vuoden mittelöihin kuin tämän nykyisen surullismielisen Nigerian kaikkine ongelmineen. Mutta eiköhän BF:nkin aika vielä joskus tule.
|
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #132 : 14.10.2025 klo 20:06:40 |
|
Burkina Fason aika voi tulla vielä tänä iltana, jos DRC menee mokaamaan. Nigerian potentiaali on sen verran kova ja selkä seinää vasten ne kaivoi kyllä nytkin sen verran vahvan esityksen, että paikka MM-kisoihin on ihan mahdollinen ja jopa menestys siellä. Ja olihan tämäkin kyllä melkoinen Great Escape, toki jatko-osa vielä tarvitaan. Harmi Beninin kannalta, tulivat todella pitkälle ja lopulta käteen jäi vain nöyryytys. Toki mukavaa taas ettei E-Afrikan paikka mennyt siihen pelikieltosekoiluun. Siis jatkokarsintaan Gabon, Kamerun ja Nigeria sekä neljäntenä joko DR Kongo tai Burkina Faso illan tuloksesta riippuen. Aika kova taso tuossa ja sen jälkeenhän on vielä toinen karsinta..
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #133 : 14.10.2025 klo 20:33:53 |
|
Tohtori Kongo ei mokaile. Poppamiestaiat toimii.
|
|
|
|
|
honkala
Poissa
Suosikkijoukkue: Savon vapautusarmeija
|
 |
Vastaus #134 : 14.10.2025 klo 22:17:12 |
|
Kessie oli kyllä päällikkö ekassa maalissa. On kyllä hienoa, että nämäkin pelit näkee nykyään telkkarista. Ei olisi jokunen vuosi sitten uskonut, kun yritti läppärillä sählätä suttuisten striimien kanssa.
|
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #135 : 14.10.2025 klo 23:26:29 |
|
Viimeisenä iltana ei tosiaan enää yllätyksiä nähty, eli Senegal ja Norsunluurannikko nappasivat kisaliput aika suvereeneilla esityksillä. Norsunluurannikko voitti Kenian 3-0, eli Tunisian ohella se läpäisi karsinnan päästämättä maaliakaan. Marokolla taas riitti motivaatio voittaa Kongo 1-0, eli se sai sitten taas pistementyksettömän karsinnan. Se pelasi puhtaan kuuden voiton sarjan myös AFCON-karsinnassa viime vuoden syksyllä, joten hyvin on mennyt naissä lähimenneisyydessä.
Afrikan jatkokarsinnan ottelupareja ei näköjään arvota vaan ne määritetään ensi viikolla julkaistavien FIFA-rankingien perusteella. Wikipedian mukaan otteluparit ovat Gabon - Nigeria ja Kongo DR - Kamerun ja näiden voittajat sitten tietysti finaalissa. Kaikki pelit pelataan Marokkossa. Tasohan tässä on huomattavasti kovempi kuin maaliskuussa pelattavissa maailmanlaajuisessa karsinnassa, johon selviämisestä tässä pelataan..
edit. korjasin sen itsekin tuohon
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.10.2025 klo 05:11:42 kirjoittanut plastic paddy »
|
|
|
|
|
Laitalinkki
Paikalla
|
 |
Vastaus #136 : 15.10.2025 klo 03:20:17 |
|
Norsunluurannikko voitti Kenian 3-0, eli Tunisian ohella se läpäisi karsinnan päästämättä maaliakaan.
Korjasin oikeaksi lapsuksen.
|
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #137 : 16.10.2025 klo 22:54:16 |
|
Marokolla taas riitti motivaatio voittaa Kongo 1-0, eli se sai sitten taas pistementyksettömän karsinnan. Se pelasi puhtaan kuuden voiton sarjan myös AFCON-karsinnassa viime vuoden syksyllä, joten hyvin on mennyt naissä lähimenneisyydessä.
Voitto oli Marokon 16. peräkkäinen ja sitä myöten siitä tuli uusi maailmanenätyksen haltija.
|
|
|
|
|
nptuomin
Poissa
Suosikkijoukkue: TPS, ManU, Argentiina, PeU-Basket, PuMu
|
 |
Vastaus #138 : 17.10.2025 klo 08:31:43 |
|
Voitto oli Marokon 16. peräkkäinen ja sitä myöten siitä tuli uusi maailmanenätyksen haltija.
Marokko hävisi elokuussa yhden ottelun Kenialle African Nations Championshipissä, eli Afrikan kisassa, missä pelataan vain kotimaan sarjan pelaajilla. Kyseiset ottelut huomioidaan muun muassa Cokis-rankingiin (sekä maailmanmestari nyrkkeilysäännöillä -hassutteluun), joten en näe mitään syytä miksei niitä huomioitaisi nyt tässä.
|
|
|
|
|
Jinete
Poissa
|
 |
Vastaus #139 : 17.10.2025 klo 08:36:48 |
|
Marokko hävisi elokuussa yhden ottelun Kenialle African Nations Championshipissä, eli Afrikan kisassa, missä pelataan vain kotimaan sarjan pelaajilla. Kyseiset ottelut huomioidaan muun muassa Cokis-rankingiin (sekä maailmanmestari nyrkkeilysäännöillä -hassutteluun), joten en näe mitään syytä miksei niitä huomioitaisi nyt tässä.
Vähän erikoinenhan toi on tuosta syystä, mutta virallisena ennätyksenä sitä uutisoidaan. Guinness itse ei ole vielä tehnyt muutoksia vaan ennätys on Espanjan 15 ottelua: https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/91473-most-consecutive-wins-in-international-football-soccer
|
|
|
|
|
Eom92
Poissa
Suosikkijoukkue: The Lions ja The Three Lions
|
 |
Vastaus #140 : 07.11.2025 klo 04:29:21 |
|
Senegalin maajoukkue saa tuleviin peleihinsä kovan luokan nimiä, kun Mamadou Sarr (20v ) and Ibrahim Mbaye (17v )ovat ilmoittaneet sitoutuvansa Senegalin maajoukkueeseen. Molemmat edustaneet Ranskaa junnumajuissa.
|
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #141 : 11.11.2025 klo 17:56:06 |
|
Afrikan edustaja mannertenväliseen karsintaan selviää tässä ikkunassa. Välierät on ylihuomenna torstaina ja finaali sitten sunnuntaina. Kaikki pelataan Marokossa Rabatissa ja seuraavasti mennään:
to klo 18: Nigeria - Gabon 1,85/3,00/5,25 to klo 21: Kamerun - DR Kongo 2,25/2,87/3,25
Kuten kertoimista näkee, ensimmäisessä ottelussa on aika selvä ennakkosuosikkiasetelma, mutta mutta... Kuten ketjussakin on kerrottu, Nigerian tähtisikermä oli karsinnoissa todella syvissä ongelmissa, tuhlasi viimeisen mahdollisuuden toisensä jälkeen mutta tarttui sitten siihen ihan viimeiseen, joka aukesi kun Afrikan jalkapalloliitto viimein paljasti miten lohkokakkosten vertailu tehdään. Toki tarttui siihen komeasti, kun isoin tähti Osimhen teki kolme maalia lohkoa johtaneen Beninin verkkoon ja lisäajalla vielä valioliigamies Onyeka sen neljännen, joka tarvittiin tähän karsintaan pääsemiseksi. Joukkueesta löytyy jokaiselle pelipaikalle kovassa eurooppalaisessa sarjassa pelaava ammattilainen ja mitä ylemmäs kentällä menee niin sen isompia nimiä Nigerialla on tarjota. Gabon taas on viime aikoina herättänyt Afrikassa huomiota kurinalaisesti ja aktiivisesti pelaavana joukkueena, jota jotkut arvelevat olevan omimmillaan jos vastaan osuu joku organisoimattomasti ja kurittomasti pelaava tähtisikermä... MM-karsinnoissa se keräsi kymmenessä pelissä 25 pistettä, piinasi Norsunluurannikkoa loppuun saakka ja lopulta suorakin kisapaikka oli yhden tolppalaukauksen päässä. Kokemusta löytyy, sillä sillä syyskuun ratkaisevassa lohkovaiheepelissä Norsuja vastaan Gabonin ryhmässä avasi seitsemän yli kolmikymppistä, ja nuoriso-osasto löytyi kokonaisuudessaan puolustuksesta ja tolppien välistä. Kärjestä löytyy tietysti globaali supertähti Aubameyang (36 v.) sekä MLS-supertähti Bouanga (30 v.), keskikentältä pelintekijä Guelor Kanga (35 v.) sekä b2b-jyrä Mario Lemina (32 v.) ja puolustusta johtaa Bruno Manga (37 v.). Ihan viimeinen taistelu tämä ei veteraaneille ole, koska Afrikan mestarusskisat alkaa reilun kuukauden päästä, mutta MM-kisoihin tässä varmastikin yritetään yhdessä viimeistä kertaa. Jos Nigeria pelaa kuten osaa niin se voittaa kyllä tämän, mutta kysymys kuuluu pääseekö se pelaamaan..
Toinen peli on sitten ennalta tasaisempi. Kamerun on näistä Afrikan isoista jalkapallomaista ollut viime aikoina vähemmän esillä eikä nämä karsinnatkaan ole ihan nappiin menneet. Kap Verdelle putoaminen ei toki ole mikään häpeällinen suoritus koska se on todellisten ammattilaisten joukkue, mutta olisi sen kyllä tällä ryhmällä ehkä voinut voittaakin.. Kamerunilla on heittää hyökkäykseen yksi valioliigan kovimmista maalintekijöistä Bryan Mbeumo sekä ikoni Aboubakar, keskikenttä tulee kokonaisuudessaan top5-sarjoista ja tolppienkin väliin löytyy isompi nimi kuin useimmilta muilta Afrikan maajoukkueilta eli Onana. DR Kongo yrittää taas palata MM-kisoihin pienen 52 vuoden paussin jälkeen. Silloin ei mennyt ihan nappiin ja tilaisuutta päästä hakemaan hyvitystä on jouduttu odotettelemaan. Joukkueen pelaajamateriaali on mennyt eteenpäin ja top5-liigoista on mukana toistakymmentä pelaajaa. Paha takaisku koettiin kyllä ennen ikkunaa, eli suurin tähti eli Wissa on loukkaantunut eikä pääse mukaan. Päävastuun maalinteosta kantanee nyt Betisin veteraani Cédric Bakambu. Puolustusta johtaa nykyään Ranskassa pelaava joukkueen kapteeni Chancel Mbemba ympärillään ja edessään valioliigamiehiä eli siitä ei pitäisi jäädä kiinni. Hieman kysymyksiä kyllä herättää MM-karsintojen ratkaisupeli Senegalia vastaan. DR Kongo pystyi haastamaan sen lohkossa hienosti ja jälkimmäisessä keskinäisessä pelissä sille olisi riittänyt tasapeli kotikentällä suoraan kisapaikkaan. Se johtikin peliä jo 2-0 mutta Senegalin saatua kavennuksen homma jotenkin hajosi, Senegal tuli rinnalle ja painoi lopulta ohi. Niinpä Terangan leijonat höntsää tässä ikkunassa hupimatsin Brasiliaa vastaan kiikarissa jo Afrikan mestaruuskisat ja kesällä ne vielä isommat kilpailut, kun vähän pienemmillä pedoilla eli Kongon leopardeilla on tässä edessä totinen paikka. Tässä pelissä voi tapahtua melkein mitä vain, Kamerunilla on jonkunlainen materiaalietu ja kaipa se tässä lievästi on suosikki kuten kertoimetkin sanoo..
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #142 : 13.11.2025 klo 18:31:59 |
|
Johan on ollut Osimhenilla paikkoja  Nyt päästiin jo juhlimaan, mutta tuomarin signaalit ymmärrettiin väärin ja tilanteessa olikin Nigerian rike.
|
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #143 : 13.11.2025 klo 19:10:36 |
|
Tauolla 0-0. Nigeria tosiaan hyökkää tähtäilemällä keskityksiä kohti Osimhenia, joka voittaa kyllä pääpallot ja pääsee puskemaan mutta ei ole viimeistely onnistunut. Gabonkin pääsi jakson lopulla taas hyökkäämään. Jos näin jatkuu niin kyllä kai se Nigeria jossain vaiheessa tekee maalin mutta Gaboniltakin löytyy ratkaisuvoimaa..
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #144 : 13.11.2025 klo 19:22:58 |
|
Nyt tutkitaan VARilta mahdollista penaalipotkua Gabonille! Aika selkeältä näyttää, mutta yllättävän pitkään kestää nyt arpoa.
Edit. Jaha, kunnon housuunpaskominen eikä pilkkua.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #145 : 13.11.2025 klo 20:10:59 |
|
Mitä vittua Osimhen?  Aivan järkyttävä peli. Jatkoaika tulossa. Akor Adams vei Nigerian johtoon, mutta Mario Leminan kuti meni kimmokkeella sisään juuri ennen lisäaikaa. Adamsin maali aikamoinen lahja Gabonin topparilta ja myös hieman vastaantulossaan sekoilleelta molkelta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 13.11.2025 klo 20:13:53 kirjoittanut Incrível »
|
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #146 : 13.11.2025 klo 20:19:48 |
|
Nigerian maalihan tuli Gabonin pakin täysin järkyttävästä taaksepäinsyötön yrityksestä ja kun siinä oli se ryöstetty rangaistuspotkukin niin hyvä että tasottivat. Toisella jaksolla peli tasoittui eikä Nigeria enää saanut niitä puskupaikkoja, mutta ei nyt kyllä Gabonkaan saanut ylöspäin hirveästi aikaan.. Katsotaan mitä tapahtuu.
|
|
|
|
|
Incrível
Poissa
Suosikkijoukkue: Gavi
|
 |
Vastaus #147 : 13.11.2025 klo 20:37:36 |
|
Nigeria painelee Ejuken ja Osimhenin maaleilla todennäköisesti finaaliin! Riittävätkö jalat sunnuntaina loppuottelussa, kun nyt pitää painaa 120 minuuttia?
|
|
|
|
|
plastic paddy
Poissa
|
 |
Vastaus #148 : 13.11.2025 klo 20:49:49 |
|
No nyt se on jo 4-1 ja Osimhenkin osui jo toistamiseen. Neljäs maali oli kieltämättä aika vahvan näköinen suoritus.. Harmi että Gabonin MM-unelma päättyy näin, se oli siinä lohkossa niin lähellä ja tiedä miten tässäkään olisi käynyt jos se pilkku olisi vihelletty. Mutta minkäs teet, Gabonin esitys oli tässä pelissä kyllä pettymys ja Nigeria on nyt sitten kahden pelin päässä MM-kisoista. Illalla selviää vielä kuka tulee vastaan..
|
|
|
|
|
trendkiller
Poissa
Suosikkijoukkue: ACK, Kanarialinnut, Packers
|
 |
Vastaus #149 : 13.11.2025 klo 22:53:42 |
|
Tohtori Kongo maalaa lisäajalla. Kohta on Zairen nöyryytys poispyyhitty.
|
|
|
|
|
|
|
|