• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

Ville ”La muralla del norte” Koski, Deportivo Alavés (Lainalla Istrasta)

Aloittaja Vaihdoin FF5:lle, 03.12.2023 klo 15:37:07

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Ehis

Pelaaja, joka saattaa pelastaa Suomen topparimaineen rippeet. Ainesta on, mut kovempia pelejä pliiiis.

Titanic

Ilta-Sanomissa juttua Koskesta ja kohta "valmis siirtymään jos sopiva tarjous tulee" viittaa juurikin siihen että vaikka tarjouksia on pöydällä ei nämä todennäköisesti ole kovin hyviä "  https://www.is.fi/jalkapallo/art-2000011322642.html

Vaihdoin FF5:lle

"Uuden koutsimme kanssa pelaamme tosi viihdyttävää futista" kuulostaa sekin vähän pahaenteisesti jäämiseen viittaavalta, kun koutsi tosiaan juuri tänä kesänä vasta aloitti, mutta tällaisia ympäripyöreyksiä nyt aina ladellaan, kunnes siirto toteutuu.

Thouni

#103
Vahvastihan tuo kuulostaa siltä, että tarjouksia satelee mutta ei sellaisia mikä tyydyttäisi sekä seuraa että Koskea. Sopimusta on kuitenkin vielä kaksi vuotta jäljellä joten mikään pakko ei Istralla ole miestä myydä kun rahaa on jo siirroista miljoonia tullut. Ei Istra kuitenkaan millään pysty hirveästi viime kaudesta parantamaan vaikka kuinka olisi viihdyttävää futista peluuttava valmentaja, joten nyt olisi oikea aika lähteä.
Muutamia kovia europelejä pelaava, mutta muuten liigapelit höntsäämällä voittava Zvezda ei kuitenkaan olisi riittävää eteenpäinmenoa.

Vaihdoin FF5:lle

Poljud stadionin taivaskin itkee sitä, että Ville Kosken tasoinen pelaaja aloittaa kautensa Kroatian liigassa, ja viivästytti rankkasateella Hajduk-Istra matsin alkua tunnilla, mutta aikamoiselta Istran päälliköltä tuo Koski tuolla vaikuttaa. Ainakin ottelun ensimmäisen viisitoistaminuuttisen perusteella tuntuu, että Istran melkein jokainen pallon pelaaminen vastustajan puolelle tunnutaan rakentavan Kosken kautta.

barbarian

Koski turisee haastattelussa tulevasta kaudesta. Mahdollisesta siirrosta ei halua sanoa sen enempää, mutta toteaa kuitenkin siirtoikkunan olevan yhä auki.

https://www.germanijak.hr/nogomet/vijesti/koski-za-germanijak-jaki-ljudi-su-otisli-kemija-je-ostala-mogla-bi-istra-biti-i-bolja-nego-lani/149021

omp

Tänään ainakin edelleen kuitenkin avauksessa Istran paidassa. Kotijoukkue tappiolla Lokomotiva Zagrebia vastaan 0-1 10 minuutin jälkeen.

shots

Ruotsalaismedian mukaan Istra on tehnyt tarjouksen IFK Värnamon topparista Emin Grozdanicista.

Papin

Syyskuussa vain suoraan avaukseen Huuhkajissa. Mitään hävittävää ei ole, kun tiedetään, että Artulla, Roballa ja Mirolla tulee kuitenkin noutaja ennen pitkää Haalandia ja Lewandowskia vastaan.

Laitalinkki

Paikallismediassa pientä juttua Istran vaisusta alkukaudesta (0-2-2)). Google-kääntäjän läpi vedettynä jutussa todetaan, ettei Koski ole pystynyt vielä tarjoamaan sitä varmuutta, johon fanit ovat tottuneet. Ville saanut lehdeltä myös väkevän lisänimen "puolustusministeri". https://istrain.hr/sport/vijesti/68ad4ba34fbcd/velika-ocekivanja-skroman-ucinak-istra-1961-jos-bez-pobjede-pod-tomicem/vijest

Yanarii

Kyselyitä on tullut vähän joka puolelta Eurooppaa, mutta Istran asettama hintalappu (kolme miljoonaa) ollut monelle liian korkea:

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kova-hintalappu-huuhkajien-uudesta-pelaajasta-tehty-lukuisia-tarjouksia/9211370

Game

Vielä ehtii tehdät kaupat sillä 2 miljoonalla(tai vähän allekin) mitä oikeasti tavoitellaan

Vaihdoin FF5:lle

Istralle tänään kauden ensimmäinen voitto, ja tasaisessa sarjassa sillä nouseekin jo kohti keskikastia (muista tuloksista riippuen). Vastustaja Gorica näytti tilastojen perusteella laukoneen tuplasti Istraa enemmän, mutta surkealla maaliodottamalla ilman yhtään huippuvaarallista maalipaikkaa. Mitä ottelun loppuhetkiä katselin, niin aikalailla Gorican loppurynnistyksessä yritykset tuntuivat kilpistyvän Kosken katkoihin tai blokkiin. Tälle kertyikin ottelussa 12 purkua sekä 7 katkoa päällä, ja hyvät arvosanat Fotmobissa (7.6) ja Flashscoressa (7.5). Tästä onkin hyvä jatkaa kohti maajoukkuetaukoa.

Kannattelija

Maajoukketta ajatellen hyvä, että Ville sai onnistuneen ottelun alle ennen maaottelutaukoa. Itseluottamuksen puolesta tuo varmasti lisäboostia tulevaan, vaikka paljon spekuloitu siirto antaa odottaa itseään.

Ehis

Kiitos, olit harvoja valonpilkkuja tänään.

Juuninho

Koskelle on ehdottomasti käyttöä jatkossakin maajoukkueessa :ylos: Oman ruutunsa hienosti hoitava rauhallinen perustoppari. Luotettavan perustan päälle on hyvä rakentaa.

Ai että, kun tuohon saisi Miettisen takaisin vierelle, niin ehkä meidän puolustuksella on vielä toivoa, vaikka nyt näyttää kokonaisuuden kannalta synkältä.

atletico1

Koski oli tosiaan paras puolustaja. Voisi kokeilla noita muitakin junnuja jos Koski menee ensimmäisessä pelissä ihan heittämällä parhaimmaksi pelaajaksi.

TheJns

Ihan ok esitys debyytiksi noin kovaa maata vastaan ja hyvää tekemistä pallollisena, mutta kaksinkamppailupelaamiseen (1/6 voitettua kaksinkamppailua) jäi kyllä parantamisen varaa.

ronaldo99

Lainaus käyttäjältä: TheJns - 08.09.2025 klo 07:58:57
Ihan ok esitys debyytiksi noin kovaa maata vastaan ja hyvää tekemistä pallollisena, mutta kaksinkamppailupelaamiseen (1/6 voitettua kaksinkamppailua) jäi kyllä parantamisen varaa.
Vähän näytti kyllä kevyt vielä näihin karkeloihin. Toki Puolalla isoja tyyppejä mutta ehkä vähän penkkiä ja kyykkyä kannattaisi tehdä lisää. Hyvä ja positiivinen esitys kyllä muuten.

ratandy

Whoscored, sofascore ja fotmob olivat kaikki sitä mieltä, että Koski oli Peltolan jälkeen kentän toiseksi paskin.

3,1415926535 8979323846

Hävisi kaksinkamppailuita, mutta syötti eniten ja syötti hyvin.

Noita eri palveluntarjoajien algoritmejä on kommentoitu lähes jokaisen majuikkunan jälkeen ja ne antaa aika kovasti raippaa vaikka noista kaksinkamppailuista. Tärkeämpää olisi nähdä kuitenkin se peli ja missä kohtaa kenttää ne hävityt kamppailut tuli ja mitä niistä seurasi.

Esim. Fotmobilla Koskella arvosana 5.2 ja Ivanovilla 6.7, niin jokainen joka ottelua katsoi ymmärtää, ettei se ero nyt ihan tuollainen ollut.

Tsei Tsei

Kyllähän tuollainen kaksinkamppailulukema on topparille anteeksiantamaton, vaikka pallollisena olisi ollut hyvä. Paljonkohan katkoja? No, odotellaan Jorma Teräksen tilastoja.

Pallisteri

Lainaus käyttäjältä: TheJns - 08.09.2025 klo 07:58:57
Ihan ok esitys debyytiksi noin kovaa maata vastaan ja hyvää tekemistä pallollisena, mutta kaksinkamppailupelaamiseen (1/6 voitettua kaksinkamppailua) jäi kyllä parantamisen varaa.

Fotmobissa maakaksinkamppailut 1/2 ja ilmassa 1/4. Otanta niin pieni, että tuon tilaston perusteella vielä voisi sanoa mitään.

Kroatian liigassa viime kaudella kaksinkamppailut 55% ja ilmassa 63%, joten on varmasti parantamisen varaa kaksinkamppailuissa. Positiivista on, että Koski on aggressiivinen ja rohkea, niin kokemuksen myötä kaksinkamppailupelaamisen on mahdollista kehittyä. Jos pelaa koko kauden Kroatiassa niin mielenkiintoista nähdä tuleeko noihin lukuihin parannusta.

To Dare Is To Do

Lainaus käyttäjältä: Ameobi - 08.09.2025 klo 09:41:44
mutta syötti eniten ja syötti hyvin.

Olikohan 90% taaksepäin? Enemmän saisi purkaa painetta nousemalla pallon kanssa myös.

Julkea bulbul

Kyllä minun silmiini Koski pelasi palloa ylöspäin, varsinkin alussa, mutta Suomen keskikentän ryhmityksen toimimattomuus pilasi paljon. Nimenomaan oli rohkea sekä nostamaan jalalla että syöttämään pieniin väleihin, mutta tuo vähän hävisi kuvasta takaiskujen myötä. Fyysistä preesensiä koittaa selvästi parantaa melkoisilla appelsiineilla kainalossa, mikä on aiemminkin hymyilyttänyt, mutta ei onneksi ole ainakaan vielä johtanut käsivirhealttiuteen. :jannitettyhauis: