Lord Bendtner
Poissa
|
 |
Vastaus #750 : 18.12.2023 klo 12:22:06 |
|
Ihan hyvä tosiaan, että noihin puututaan nykyään rankemmalla kädellä. Mielestäni liian pitkään pelaajat ovat saaneet huutaa ihan mitä vaan tuomaria kohtaan/tuomarin päätöksille.
Tavallaan sama. Tässä tapauksessa Dalot kuitenkin sai kaksi keltaista todella köykäisesti verrattuna siihen että Darwin sai ekalla puolikkaalla taputella sarkastisesti avustavalle ja huudella tälle ilman toista keltaista kun oli juuri saanut keltaisen kun oli palloa vihellyksen jälkeen potkinut. Eli ei nyt mielestäni mennyt ihan linjassa. Pitäisi joo puuttua tiukemmin ja sitä varten pitää tehdä rohkeita päätöksiä. Mutta mielestäni tuo nyt oli väärä tapa siihen.
|
|
|
|
|
John Matrix
Poissa
|
 |
Vastaus #751 : 18.12.2023 klo 12:22:07 |
|
Ihan hyvä tosiaan, että noihin puututaan nykyään rankemmalla kädellä. Mielestäni liian pitkään pelaajat ovat saaneet huutaa ihan mitä vaan tuomaria kohtaan/tuomarin päätöksille.
Juuri näin. Ja jos asiaan ei koskaan puututa, asia ei tule myöskään muuttumaan. Väärä tuomio ei myöskään oikeuta pelaajaa protestoimaan nähdyllä tavalla. Mistä Oliver edes olisi voinut tietää, että päätös oli väärä? Pelaajat protestoivat jatkuvasti oikeitakin tuomioita.
|
|
|
|
|
Utelias Vili
Poissa
Suosikkijoukkue: RB Leipzig
|
 |
Vastaus #752 : 18.12.2023 klo 12:33:30 |
|
Eilinen Evans-Varane oli kaheksas eri topparipari tällä kaudella Unitedilta ja sehän riitti nollaamaan Poolin ekaa kertaa kotonaan tällä kaudella  Huutista tuolle tuplakeltaiselle  Toivottavasti AWB on sitten ehjänä seuraavaan peliin, siinä pelissä olisi sinällään mielenkiintoista nähdä tuo keskikenttä Mainoo-Amrabat-Bruno muodossa.
|
|
|
|
|
BenQu
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit, HJK, Hertha BSC, JäPS
|
 |
Vastaus #753 : 18.12.2023 klo 12:49:19 |
|
Mistä Oliver edes olisi voinut tietää, että päätös oli väärä? Pelaajat protestoivat jatkuvasti oikeitakin tuomioita.
Tämä. Lisäksi pelaajien sijainti, pelin suuntaus ja tapahtunut tilanne on vielä sellainen, että tuomareiden on todella vaikea nähdä keneen pallo osuu viimeiseksi. Naurettava reaktio sivurajatilanteeseen.
|
|
|
|
|
DB10
Poissa
|
 |
Vastaus #754 : 18.12.2023 klo 13:05:35 |
|
Ihan hyvä tosiaan, että noihin puututaan nykyään rankemmalla kädellä. Mielestäni liian pitkään pelaajat ovat saaneet huutaa ihan mitä vaan tuomaria kohtaan/tuomarin päätöksille.
Näihin puuttuminen on toki hyvä asia isossa kuvassa. Tuomareille kaipaisi enemmän kunnioitusta ja työrauhaa. Ongelmanahan tässä on jälleen kerran linjattomuus. Jos 99:ssä pelissä 100:sta on ok piirittää dumaria kuudella jampalla huudellen pää punaisena fucking cuntia ja puta madrea niin onhan se hieman erikoista että siinä sadannessa heiluu joulukortti. Tänä päivänä eivät taida tietää sen enempää pelaajat, valmentajat kuin fanitkaan mikä on kyseisen matsin linja. Olettaen että linja pitää edes läpi pelin.
|
|
|
|
|
newilled
Poissa
|
 |
Vastaus #755 : 18.12.2023 klo 13:09:54 |
|
Näihin puuttuminen on toki hyvä asia isossa kuvassa. Tuomareille kaipaisi enemmän kunnioitusta ja työrauhaa. Ongelmanahan tässä on jälleen kerran linjattomuus. Jos 99:ssä pelissä 100:sta on ok piirittää dumaria kuudella jampalla huudellen pää punaisena fucking cuntia ja puta madrea niin onhan se hieman erikoista että siinä sadannessa heiluu joulukortti.
Tänä päivänä eivät taida tietää sen enempää pelaajat, valmentajat kuin fanitkaan mikä on kyseisen matsin linja. Olettaen että linja pitää edes läpi pelin.
Olihan toi tuplakeltainen erikoinen, kenellekään toiselle protestoijalle ei annettu keltaista ja sitten yhdelle pelaajalle tuplakeltainen protestoinnista....
|
|
|
|
|
Lätkis
Poissa
Suosikkijoukkue: VPS, CAS
|
 |
Vastaus #756 : 18.12.2023 klo 13:16:23 |
|
Tavallaan sama. Tässä tapauksessa Dalot kuitenkin sai kaksi keltaista todella köykäisesti verrattuna siihen että Darwin sai ekalla puolikkaalla taputella sarkastisesti avustavalle ja huudella tälle ilman toista keltaista kun oli juuri saanut keltaisen kun oli palloa vihellyksen jälkeen potkinut. Eli ei nyt mielestäni mennyt ihan linjassa.
Tämä on totta. Olet itsekin maininnut noista pallon potkimisista, kuinka linjatonta touhu on. Aina täysin tuomarin päivän fiiliksestä kiinni nostetaanko noista lappua vai ei. Dalotin ulosajo tässä mielessä vaikutti kyllä kovalta päätökseltä.
|
|
|
|
|
DB10
Poissa
|
 |
Vastaus #757 : 18.12.2023 klo 13:17:57 |
|
Olihan toi tuplakeltainen erikoinen, kenellekään toiselle protestoijalle ei annettu keltaista ja sitten yhdelle pelaajalle tuplakeltainen protestoinnista....
Oli tosiaan erikoinen ja ennen kaikkea poikkesi päivän/valjukauden/futishistorian linjasta. Tietämättä mitä Dalot on siellä huudellut kyllä itseä vituttaisi jos olisin ManU-fani. Tämä ei tosin ole ensimmäinen kerta kun Oliver heiluttaa kaksi keltaista putkeen. Onneksi tuli sen verran myöhään matsissa ettei pahemmin kerennyt vaikuttamaan lopputulokseen.
|
|
|
|
|
Laskikka
Poissa
Suosikkijoukkue: NSFR
|
 |
Vastaus #758 : 18.12.2023 klo 13:24:07 |
|
Läpinäkyvyyttähän tuo tuomarointi kaipaa eli avattaisiin niitä tuomioita ja perusteita. Toimii muissa lajeissa, mutta PGMOLin/UEFAN ym. kerhoissa ei.
Dalot'n ulosajo vaikutti tosiasn ihan turhalta, mutta se on ihan mahdollista, että huutelu on sisältänyt jotain poikkeuksellista. Oliverilla on myös hyvän perustuomaroinnin lisäksi tapana tykätä ottaa vähän roolia silloin tällöin ja näyttää kuka on pomo.
|
|
|
|
|
potQball
Poissa
|
 |
Vastaus #759 : 18.12.2023 klo 13:25:23 |
|
Tämä ei tosin ole ensimmäinen kerta kun Oliver heiluttaa kaksi keltaista putkeen.
Se Marttinellin perseily Wolvesia vastaan oli loistavasti tuomittu  ekana menee häiritsemään heittoa tekemällä haarahyppyjä heittäjän edessä, sitten ottaa 50m spurtin ja ajaa vastustajaa selkään vailla pienintäkään ideaa pallosta.
|
|
|
|
|
bredi
Poissa
|
 |
Vastaus #760 : 18.12.2023 klo 13:25:35 |
|
Juuri näin. Ihan sama mitä sääntöjä Valioliigassa määrätään, jos niiden noudattamisessa ei ole minkäänlaista linjaa. Korttien vaatiminen vastustajalle kättä heiluttelemalla pitäisi olla nykyään poikkeuksetta keltaisen arvoinen suoritus, mutta näitä jää joka kierros tuomitsematta.
|
|
|
|
|
Kikkapaita
Poissa
Suosikkijoukkue: ACO, A-R-S-E-N-A-L
|
 |
Vastaus #761 : 18.12.2023 klo 13:37:46 |
|
Läpinäkyvyyttähän tuo tuomarointi kaipaa eli avattaisiin niitä tuomioita ja perusteita. Toimii muissa lajeissa, mutta PGMOLin/UEFAN ym. kerhoissa ei.
Ainakin osa sanoista lienee selviä (neekeri ja muut vastaavat, homo jos seksuaalinen suuntaumus on sellainen) miksei tollanen sanalista voisi olla avoin ja julkinen? Sit vaan katsoo onko sana kielletty vai ei? Nuo pallon potkimiset, sylissä hautomiset sun muut voisi olla enemmän laputuksen arvoisia juttuja myös. Herkemmin noista korttia kun tarkoitus on vaan ärsyttää ja viedä mahdollisuus nopeahkoon pelin jatkamiseen.
|
|
|
|
|
J.Lambga
Poissa
Suosikkijoukkue: Olarin Tarmo
|
 |
Vastaus #762 : 18.12.2023 klo 13:45:10 |
|
Olihan tuo aivan naurettava tuomio, varsinkin kun Dalotin protestointi oli aiheellista, vaikka kyseessä olikin vain rajaheitto.
Eli tuomarin äitiä ja tytärtä olisi sopivaa vaikka huoritella väärän tuomion jälkeen. Tai jos uhkaa tappaa seuraavasta väärästä tuomiosta? Tuskin Dalot noita kumpaakaan tehnyt, mutta aika tyhmää arvostella tuomiota kun kukaan ei tiedä mitä siellä on sanottu.
|
|
|
|
|
eturivi
Poissa
Suosikkijoukkue: Manchester United
|
 |
Vastaus #763 : 18.12.2023 klo 14:08:20 |
|
Yksi asia Dalotin tilanteesta vielä mielestäni mainitsematta. Ottelun tuomarin pitäisi olla kartalla pelaajan tunnetiloista. Dalot ei ikinä olisi ragoinut samalla tavalla vaikka Wolves-ManU -pelin 16:lla minuutilla tapahtuneeseen tuomarivirheeseen. Nyt alla oli kova 95 minuutin puolustustaistelu Englannin jalkapallohistorian isoimmassa ottelussa. En tarkoita että juuri eilinen oli suurin peli, vaan näiden kahden seuran rivalry on Englannin suurin. Tuomarin pitäisi mielestäni olla tässä asiassa tilanteen tasalla ja ymmärtää pelaajan tunnetiloja ja sitä kautta reaktioita. Ei tietenkään niin, että isoissa matseissa saa huutaa ja käyttäytyä miten tahansa, mutta ymmärrys pitäisi olla. Varsinkin, kun Oliver oli tässä se, jonka selkeään virheeseen pelaaja turhautui. Tätä sääntöjen tulkintaa ja pelin aistimistahan jokainen tuomari tekee koko ajan.
Esim 1: keskialueella tullut myöhästynyt taklaus johtaa käytännössä aina varoitukseen kun se tapahtuu 80 minuutin jälkeen, mutta ekalla kympillä kortti ei nouse.
Esim 2: Johtoasemassa oleva pelaaja saa sivurajatilanteessa 80 minuutin jälkeen helpohkosti varoituksen ajanpeluusta mikäli heiton heittäminen kestää vaikka 20 sek. Jos tappiolla olevan joukkueen pelaaja kuluttaa saman ajan ensimmäisellä puoliajalla, varoitusta ei koskaan anneta. On se syy heiton viivyttämiseen sitten mikä tahansa.
|
|
|
|
|
StamfordBridge
Poissa
|
 |
Vastaus #764 : 18.12.2023 klo 14:39:50 |
|
Näihin puuttuminen on toki hyvä asia isossa kuvassa. Tuomareille kaipaisi enemmän kunnioitusta ja työrauhaa. Ongelmanahan tässä on jälleen kerran linjattomuus. Jos 99:ssä pelissä 100:sta on ok piirittää dumaria kuudella jampalla huudellen pää punaisena fucking cuntia ja puta madrea niin onhan se hieman erikoista että siinä sadannessa heiluu joulukortti.
Tänä päivänä eivät taida tietää sen enempää pelaajat, valmentajat kuin fanitkaan mikä on kyseisen matsin linja. Olettaen että linja pitää edes läpi pelin.
Kyllä mä oon huomannut omin silminkin selkeän suuntauksen tuomareilta, missä varoitus annetaan suun soitosta helpommin mitä aiempina kausina. Lähdin kaivelemaan jotain tilastoa netistä väitettäni tukiakseni, niin bongasin sattumalta viime perjantain Skysportsin uutisen nimenomaan kyseiseen aiheeseen liittyen: https://www.skysports.com/football/news/11095/13030844/revealed-why-yellow-cards-have-been-on-the-rise-in-the-premier-league-this-seasonJos joku ei jaksa linkkiä avata niin keltaisia kortteja on tällä kaudella annettu tuomarin päätöksen vastustamisesta 0.72/ottelu ennen viime kierrosta, kun vastaavasta "rikkeestä" oli viime kaudella annettu 16 kierroksen jälkeen 0.23/ottelu eli 218%:n nousu tällä kaudella. Myös ajanpeluusta tulleiden korttien määrä on reilusti kasvanut, mutta tätä media uutisoikin enemmän varsinkin kauden alussa. Tämä linjaus on seuroille myös käyty läpi ennen kauden alkua PGMOL:n toimesta, että näihin puututaan nykyään paljon tiukemmin. Se, että linjattomuutta esiintyy on täysin luonnollista kun tuomaritkin ovat varmasti tottuneet uriensa aikana siihen "normina" ja tarkoitan siis tätä suun soittamista.
|
|
|
|
|
Kakskytkahdeksan
Poissa
|
 |
Vastaus #765 : 18.12.2023 klo 14:47:45 |
|
Uskon vahvasti - väitänpä jopa tietäväni - että osa dumareista katsoo pienimuotoisen suunpieksennän ja kärkkään dialogin kuuluvan futikseen.
|
|
|
|
|
Isoveivi
Poissa
|
 |
Vastaus #766 : 18.12.2023 klo 14:57:25 |
|
Läpinäkyvyyttähän tuo tuomarointi kaipaa eli avattaisiin niitä tuomioita ja perusteita. Toimii muissa lajeissa, mutta PGMOLin/UEFAN ym. kerhoissa ei.
Dalot'n ulosajo vaikutti tosiasn ihan turhalta, mutta se on ihan mahdollista, että huutelu on sisältänyt jotain poikkeuksellista. Oliverilla on myös hyvän perustuomaroinnin lisäksi tapana tykätä ottaa vähän roolia silloin tällöin ja näyttää kuka on pomo.
Osui viime viikolla kanavapujotellessa silmiin joltain brittikanavalta (TNT Sports jotain?) ohjelma jossa käytiin edeltäneen viikon isoja tuomioita läpi, studioisäntänä Michael Owen ja tuomiot avaamassa Howard Webb (vissiin peegeemollin pomo). Siinä näytettiin tilanne ja samalla koko leikkaamaton keskustelu kentällä olevan dumarin ja videokopin äijien välillä, vielä tekstitettynä kokonaisuudessaan ettei jää katsojille mitään epäselvää. Sen mitä jaksoin yytsiä niin avattiin joku Arsenalin hylätty nyytti Villaa vastaan, olikohan joku Liverpoolin tilanne samalta viikolta ja lisäksi se Simon Hooperin ryssiminen shitty-spursissa. Ohjelman nimessä ehkä oli Refs mic'd up tjsp.
|
|
|
|
|
Paras Penkinlämmittäjä
Poissa
|
 |
Vastaus #767 : 18.12.2023 klo 15:41:29 |
|
Olihan tuo aivan naurettava tuomio, varsinkin kun Dalotin protestointi oli aiheellista, vaikka kyseessä olikin vain rajaheitto.
Ai naurettava tuomio, kun Dalot sanoi tuomarille ”fucking cunt”? Hohhoijaa millaisia ihmisiä se leipä elättää.
|
|
|
|
|
|
hardluckpool
|
 |
hardluckpool
Vastaus #768 : 18.12.2023 klo 15:44:20 |
|
Taas melko paljon jaksettu jauhaa jostain yksittäisen pelaajan haistattelusta ja tuomarin päätöksestä (jolle varmasti on ollut peruste) eikä kukaan enää muistakaan kuinka saamaton pool oli kentällä tai kuinka syvällä manun peli on.
|
|
|
|
|
thiou
Poissa
|
 |
Vastaus #769 : 18.12.2023 klo 15:45:50 |
|
Täyttä kuraa ne jaksot, joita itse olen katsonut. Owenin pitäisi haastaa enemmän Webbiä ja kysyä, miksi kaksi vastaava tilannetta on tuomittu päinvastoin. Nyt tuo ohjelma pitää katsojia tyhminä tyhjänpäiväisillä selityksillä.
|
|
|
|
|
Dagger
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi, Apollo, Hyps,FC TPS, LFC
|
 |
Vastaus #770 : 18.12.2023 klo 15:48:58 |
|
Yksi asia Dalotin tilanteesta vielä mielestäni mainitsematta. Ottelun tuomarin pitäisi olla kartalla pelaajan tunnetiloista.
|
|
|
|
|
Laskikka
Poissa
Suosikkijoukkue: NSFR
|
 |
Vastaus #771 : 18.12.2023 klo 15:56:31 |
|
Ai naurettava tuomio, kun Dalot sanoi tuomarille ”fucking cunt”? Hohhoijaa millaisia ihmisiä se leipä elättää.
Varoituksen arvoinen varmasti, mutta suht "normaalia". Monesti taitaa jäädä laputtamattakin kaikki fuck offit, cunt yms. Mistä se toinen tuli?
|
|
|
|
|
Dede
Poissa
|
 |
Vastaus #772 : 18.12.2023 klo 15:59:13 |
|
"Vitun kusipää" tuomarille pitäisi olla suora punainen 100/100.
|
|
|
|
|
BenQu
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit, HJK, Hertha BSC, JäPS
|
 |
Vastaus #773 : 18.12.2023 klo 16:24:37 |
|
Täyttä kuraa ne jaksot, joita itse olen katsonut. Owenin pitäisi haastaa enemmän Webbiä ja kysyä, miksi kaksi vastaava tilannetta on tuomittu päinvastoin. Nyt tuo ohjelma pitää katsojia tyhminä tyhjänpäiväisillä selityksillä.
Oiskohan ihan vain siksi, että: a) Kahta täysin samanlaista tilannetta ei ole olemassa b) Otteluiden välillä linja vaihtelee aivan luonnostaan.
|
|
|
|
|
J.Lambga
Poissa
Suosikkijoukkue: Olarin Tarmo
|
 |
Vastaus #774 : 18.12.2023 klo 17:33:12 |
|
"Vitun kusipää" tuomarille pitäisi olla suora punainen 100/100.
Osan mielestä täällä tuomarille saa huudella vaikka tappouhkauksia, jos on tehnyt sitä ennen virheen.
|
|
|
|
|
|
|
|