• FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
Päävalikko

SC kierros 6: KPV - FC Lahti ti 25.6 klo 18.30 Kokkola

Aloittaja MaunoAhonen, 25.06.2024 klo 08:25:54

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

MaunoAhonen

Kuudennella kierroksella cupissa kotijoukkue KPV saa vieraita liigasta ja Lahdesta. Kotijoukkue voitti edellisellä kierroksella toisen lahtelaisjoukkueen Kuusysin puhtaasti 4-0. Lahti taas voitti espoolaisen EPS:n rankkareiden jälkeen 3-2.

Vierasjoukkueen alkukausi on ollut haastava ja joukkue on toiseksi viimeisenä liigassa. Joukkeen päävalmentaja on myös juuri vaihtunut, kun portugalilainen Ricardo Duarte ottettiin Toni Lindbergin tilalle. Eli illalla nähdään kahden portugalilaisen valmentajan kohtaaminen.

Edellisen kerran joukkeet ovat kohdanneet KPV:n lyhyeksi jääneellä liigavisiitillä 2019, joilloin kohdattiin kolme kertaa. Viimeisin matsi lokakuussa 2019 päättyi vihreiden 4-1 voittoon.

simo hylje

Olikos keskarilla muuten nurmi vai tekis?

Lahtelaisten itseluottamus on heikko tällä hetkellä, jos kpv saa maalin niin menee mielenkiintoseksi

MaunoAhonen

Lainaus käyttäjältä: simo hylje - 25.06.2024 klo 08:37:29
Olikos keskarilla muuten nurmi vai tekis?

Joskus aikanaan on ollut nurmi, mutta se vaihdettiin tekonurmeen muutama vuosi sitten.

Kuhstallmann

Toivotaan, että jo pelkkä valmentajanvaihdos antaa tarvittavaa positiivista värinää ja että lähdetään yksinkertaisella pelillä jauhamaan voitto kotiin. Täysin eri lähtökohta henkisesti peliin kuin olisi ollut, jos oltaisiin vielä katteltu ilman muutoksia.

Kukkakedolle tahtoisin jäädä
Mutta jäytää pelko kuuma
Syvä kaivo horsman alta huutaa

Vippi

Duartella kahdet treenit takana. Saa nähdä lähteekö heti ajamaan ykkösmiehistöään sisään vai jatketaanko edellisten cup-kierrosten tapaan junnujen peluuttamisella.

Gesert

Odotuksissa kunnon hurlumhei futista. KPV on perinteisesti vetänyt cupissa aina täysiä ja nyt on joukkuekin (ja valmennus), jolla potenttiaalia pelata erittäin pelaavaa futista. Vastaan kun saadaan vielä uuden valmentajan alainen Lahti, jolle varmasti joukkue haluaa kovasti näyttää osaamista, niin uskon että päästä päähän tullaan menemään ja maaleja tullaan näkemään.

Kelikin taitaa suosia niin eiköhän katsomot ole melko täynnä.


Huupponen


Belmero

Lainaus käyttäjältä: Vippi - 25.06.2024 klo 09:28:02
Duartella kahdet treenit takana. Saa nähdä lähteekö heti ajamaan ykkösmiehistöään sisään vai jatketaanko edellisten cup-kierrosten tapaan junnujen peluuttamisella.

Yllättyisin, jos lähettäis junnuilla pelaileen. Kyllä tässä nyt kannattaa käyttää kaikki aika uusien systeemien sisäänajamiseen kun liigassa pitäis niitä pinnoja alkaa naaraamaan.

Huupponen

Onko Maria Nisula selostamossa? Kulttisuosikkeja.

Pale tai Reijo


Huupponen

KPV
1 Raniowski Maciej Krystian
2 Ihalainen Jusa
5 Oliveira da Silva David
6 Chan Arop
7 Gue Rosa Cardoso Ricardo
14 Välipakka Ville
15 Mäkinen Santeri
19 Okyere Abraham
20 Ali-Abubakar Torfiq
25 Viidas Sten
28 Adarkwa Justice
FC Lahti
4 Viitikko Mikko
6 Pasanen Samuel
8 Selander Riku
9 Lopez Michael
11 Koskinen Otso
15 Ivanovic Luke
16 Tauriainen Julius
21 Vainionpää Matias
26 Andrade Plaza da Silva Pablo
29 Puukko Akseli
31 Maukonen Osku
Vaihtopelaajat
KPV
4 Vesala Elias
9 Wegye Wegye
11 Paananen Joonas
21 Bushara Badreddine
27 Åberg Matias
30 Länsipää Onni
36 Valtonen Topi
FC Lahti
1 Oluwayemi Oluwaferanmi Joshua Chibuzo
7 Odutayo Colin
17 Jäntti Tommi
18 Jokiranta Viljami
20 Könkkölä Marius
24 Babiker Asaad

Vippi

Taitaa Oluwayemi olla kunnossa. Löytääköhän Tauriainen itsensä taas keskikentältä?

Huupponen

Ihan hyvä että edellisessä pelissään möhlinyt Maukonen saa paikan paikata näin nopeasti.

MaunoAhonen

Kotijoukkueelta Oteng näemmä edelleen sivussa, muuten aikalailla ihanne kokoonpano.

      Viidas          Torfiq           Cardoso

  Adarkwa         Okyere        Välipakka

Mäkinen      Ring   da Silva   Ihalainen

                     Raniowski


Huupponen


ikivihree


Chino

Hyvä avaus, mutta Otengin poissaolo on paha isku. Ehkä kenttätasapaino on nyt paremmassa kuosissa.

Vippi

KPV:lla on parempi veska kuin liigajoukkueilla

straiter


Bob Maali

Lainaus käyttäjältä: Vippi - 25.06.2024 klo 18:32:51
KPV:lla on parempi veska kuin liigajoukkueilla

Sama. Lahti hyökkää vaarallisemmin kuin koko kaudella heti useaan kertaan .... mutta tulos toki vanha tuttu nolla.

Mo Leicester

Viidessä minuutissa enemmän suunnitelmallisia hyökkäyksiä kuin liigassa koko kauden aikana yhteensä.

Raffael

Jumalauta miten nälkäiseltä Lahti on näyttänyt ekojen minsojen perusteella. Pelaajat menee täysiä palloon, pelaavat tilanteet loppuun asti ja syöttävät mielummin omille taakse kun menettävät pallon helposti :D

Bob Maali