Coulijoe
Poissa
Suosikkijoukkue: Chelsea, Sunderland
|
 |
Vastaus #1475 : 13.02.2025 klo 18:50:14 |
|
Harmi, että sai pisin vittuja pelata noinkin kauan.  Kakkosveskat tekee kakkosveska juttuja.
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1476 : 13.02.2025 klo 18:57:24 |
|
Mitäs erikoista tuossa nyt olisi? Pelaat päin vittua kuten Sanchez, niin menetät paikkasi ja annetaan toiselle kaverille rehti mahdollisuus. Eikö tämän nimenomaan näin pitäisi meritokratiassa mennäkin?
Nyt käsitit väärin. Ajattelin että kauden alkaessa on jo päätetty joku työnjako jossa Veska X pelaa tammikuun ja Veska Y pelaa helmikuun. Jörgensen ja Sanchez on alun perinkin melko tasavahvoja, toisen jatkuvassa penkityksessä ei ole järkeä.
|
|
|
|
|
|
Taavetti_Merimies
|
 |
Taavetti_Merimies
Vastaus #1477 : 13.02.2025 klo 20:29:01 |
|
Maresca sanoi aiemmin kun Sanchez oli ykkösenä että näin on tällä hetkellä, tilanne voi muuttua ja että hän arvioi pelaajia peliesitysten perusteella.
Optan xG tilastoissa Chelsea on päästettyjen osalta melko vaatimaton, samaa tasoa Brightonin kanssa ja pari maalia huonompi kuin esimerkiksi Crystal Palace.
On tällä kaudella nähty jo penkiltä paluu avaukseen West Hamin Areolan muodossa. Tosin saman valmentajan alaisuudessa se voi olla etenkin maalivahdilta vaikeampaa.
|
|
|
|
|
Kannu25
Poissa
|
 |
Vastaus #1478 : 14.02.2025 klo 22:56:16 |
|
Mitähän tuosta nyt voi edes sanoa… Hyökkäyksellisesti ei yhtään mitään ja näyttää että selkäranka katkesi jo 35minuutin kohdalla
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1479 : 14.02.2025 klo 23:28:56 |
|
Eiköhän tämä liigakausi ala olla taputeltu, viimeinen sammuttaa valot. Näin lammasmaisella tekemisellä ei tule olemaan hevonvittuakaan asiaa top4-sijoille kauden päätteeksi.
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1480 : 14.02.2025 klo 23:37:11 |
|
Eiköhän tämä liigakausi ala olla taputeltu, viimeinen sammuttaa valot. Näin lammasmaisella tekemisellä ei tule olemaan hevonvittuakaan asiaa top4-sijoille kauden päätteeksi.
Kyllä nuo muutkin lampailee hyvin. Vitospaikalla voi aueta CL-paikka, nelossijan uskon menevän citylle. Katso, missä Tottenham ja ManU on sarjataulukossa 
|
|
|
|
|
Himalajan huippu
Poissa
|
 |
Vastaus #1481 : 14.02.2025 klo 23:42:48 |
|
On tää vaan surkeaa katsottavaa. Vastustajien ei tarvitse edes mitään kovin kummoista esittää saadakseen Chelsealta pisteitä.
Marescan syyksi en välttämättä laittaisi mitään. Mies on vaan täysin väärässä paikassa väärään aikaan. Tulevaisuudessa varmaan ihan osaava ukko, mutta ei Chelsean pitäisi olla mikään työharjoittelupaikka.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1482 : 14.02.2025 klo 23:46:30 |
|
Kyllä nuo muutkin lampailee hyvin. Vitospaikalla voi aueta CL-paikka, nelossijan uskon menevän citylle. Katso, missä Tottenham ja ManU on sarjataulukossa  Ei mua siellä mitkään helvetin ManUt ja Tottenhamit pelotakaan, mutta viimeisen 2 kuukauden formeilla en näe ainuttakaan syytä minkä takia Chelsea pelaisi enää jäljellä olevaa loppukautta paremmin kuin vaikkapa Forest, Newcastle tai edes Bournemouth. Nelossijan voi jo ihan suosiolla unohtaa, vitosen kanssa vähän nippa nappa. Oli miten oli, niin tekemisen taso ei herätä luottamusta niin kentällä kuin varsinkaan sen ulkopuolella.
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1483 : 14.02.2025 klo 23:59:40 |
|
Ei mua siellä mitkään helvetin ManUt ja Tottenhamit pelotakaan, mutta viimeisen 2 kuukauden formeilla en näe ainuttakaan syytä minkä takia Chelsea pelaisi enää jäljellä olevaa loppukautta paremmin kuin vaikkapa Forest, Newcastle tai edes Bournemouth. Nelossijan voi jo ihan suosiolla unohtaa, vitosen kanssa vähän nippa nappa.
Oli miten oli, niin tekemisen taso ei herätä luottamusta niin kentällä kuin varsinkaan sen ulkopuolella.
Kyllä Chelsea hyvin voi olla Newcastlen ja Bournemouthin edellä, Man Citynkään tasosta ei ole mitään takeita just nyt. Vetääkö Pep jo vihdoin vikoja kausiaan? Kausi ei tähän mennessä ole ollut hyvä tai huono, mutta onhan tuo formi huolestuttava ollut Wesley Fofanan poissaolon jälkeen. Kesällä Fofana pitää saada pysyvästi takaisin tai hankintalistalla pitää olla joku A-luokan toppari ala Guehi tai Huijsen.
|
|
|
|
|
Vierailija1
Poissa
Suosikkijoukkue: suomifutis
|
 |
Vastaus #1484 : 15.02.2025 klo 00:04:16 |
|
Nolla vetoa tänään maalia kohden. Palmerille tullessa ohipeli, korttitalo hyökkäyksen osalta kaatuu kasaan. Nkunku kesällä asap hiuksista vittuun, vielä kun jotain pennosia saa. Vaikea miehen vahvuuksia tällä hetkellä nähdä. Muutenkin flegmaattista paskaa. Kaikki johtoportaasta lähtien peilin eteen.
|
|
|
|
|
Bigfen
Poissa
|
 |
Vastaus #1485 : 15.02.2025 klo 00:17:36 |
|
Kyllä Chelsea hyvin voi olla Newcastlen ja Bournemouthin edellä, Man Citynkään tasosta ei ole mitään takeita just nyt. Vetääkö Pep jo vihdoin vikoja kausiaan?
Kausi ei tähän mennessä ole ollut hyvä tai huono, mutta onhan tuo formi huolestuttava ollut Wesley Fofanan poissaolon jälkeen. Kesällä Fofana pitää saada pysyvästi takaisin tai hankintalistalla pitää olla joku A-luokan toppari ala Guehi tai Huijsen.
. Eli Guehi tai Huijsen laittaisi joukkueen kuntoon?😅
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1486 : 15.02.2025 klo 00:20:48 |
|
. Eli Guehi tai Huijsen laittaisi joukkueen kuntoon?😅
Tuskin mutta olis ainakin selvää EOM:ää Chalobahiin ja Tosiniin. Se on yksi palapelin pala. Toinen kärki. Nkunku ulos ja tilalle joku seuraavan siirtoikkunan "Jhon Duran, Samu Omorodion" vastaava tyyppi mitä nyt näiden data-analyytikoiden lottokone löytää arvontakorista. Paras mahdollinen yksittäinen asia mitä nyt voisi tapahtua on että Wesley Fofana tekisi jonkun pysyvän ihmeparantumisen. Ja toki Lavia myös. Pelaajamateriaalin laatu on aina nr.1 tärkein asia, näillä pelitavoilla tai valmentajilla ei ole lopulta niin vitun suurta merkitystä...
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.02.2025 klo 00:23:20 kirjoittanut Jessejepejanari »
|
|
|
|
|
Paitsi Ossa
Poissa
|
 |
Vastaus #1487 : 15.02.2025 klo 00:34:48 |
|
Chelsean fanit huutivat jälleen kilpaa Abramovitsin nimeä. Hyvän pöhinän on uudet omistajat saaneet seuran ympärille. Mukavaa katseltavaa. Marescan rooli seurassa tuskin on vaakalaudalla, koska 5+1 soppari löytyy takataskusta, mutta edelleen italialaisen on syytä katsoa peiliin. Ei tuolla pelillä pärjää edes siellä höpödisköpödi cupissa.
|
|
|
|
|
arse4ever
Poissa
Suosikkijoukkue: PL winner ?/?
|
 |
Vastaus #1488 : 15.02.2025 klo 00:39:25 |
|
Tuskin mutta olis ainakin selvää EOM:ää Chalobahiin ja Tosiniin. Se on yksi palapelin pala. Toinen kärki. Nkunku ulos ja tilalle joku seuraavan siirtoikkunan "Jhon Duran, Samu Omorodion" vastaava tyyppi mitä nyt näiden data-analyytikoiden lottokone löytää arvontakorista.
Paras mahdollinen yksittäinen asia mitä nyt voisi tapahtua on että Wesley Fofana tekisi jonkun pysyvän ihmeparantumisen. Ja toki Lavia myös. Pelaajamateriaalin laatu on aina nr.1 tärkein asia, näillä pelitavoilla tai valmentajilla ei ole lopulta niin vitun suurta merkitystä...
No Chelsean kannalta toivon että nää data-analyytikot heivataan hiuksista vittuun. Sinne on nyt PöhinäBob ja nää Vivellit ja kumppanit ostanut kohta 1500 miljoonalla pelaajia ja jengi on ihan sillisalaattia. Pitäisiköhän nyt vaan palata juurille ja hommata ammattimainen ihminen pyörittämään joukkuetta. Toki se ihminen voi, ja varmaan pitää, käyttää dataa apuna.
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1489 : 15.02.2025 klo 00:46:01 |
|
Chelsean fanit huutivat jälleen kilpaa Abramovitsin nimeä. Hyvän pöhinän on uudet omistajat saaneet seuran ympärille. Mukavaa katseltavaa. Marescan rooli seurassa tuskin on vaakalaudalla, koska 5+1 soppari löytyy takataskusta, mutta edelleen italialaisen on syytä katsoa peiliin. Ei tuolla pelillä pärjää edes siellä höpödisköpödi cupissa.
Milloin näille aukeaa ettei kaikkien valmentajien paras kausi ole välttämättä se ensimmäinen? Artetan, Kloppin ja Pepin ekat kaudet ei olleet mitään ihmeellisiä. Aika samanlaisia mitä Marescalla nyt. Abran aikakaudellahan Chelsea tykkäsi palkata näitä valmentajia, jotka ekalla kaudella vetivät oikein mainiosti (Mourinho, Conte, Tuchel), mutta mitään prosessia ei todellakaan koskaan ollut taustalla ja usein tokalla, tai viimeistään kolmannella kaudella alamäki alkoi. Nyt tuntuu että nyky Chelsea on sekoitus Arsenalimaisen prosessijalkapallon ja Abran menon huonoja puolia. Eli luodaan kokoajan jotain prosessia, mutta kärsivällisyys on samaa luokkaa mitä venäläisen kanssa. Venäläisen kanssa ostettiin parhaassa peli-iässä olevia valmiita ukkoja kuten jotain "30v Harry Kane", nyt hankitaan Marc Guiuja mutta odotukset on tyyliin, et pitää dominoida saman tien... Ei se mene noin
|
|
|
|
|
Jukka-38
Poissa
Suosikkijoukkue: LAUTP,KoPa,Virky
|
 |
Vastaus #1490 : 15.02.2025 klo 07:28:22 |
|
Aina joka kerta tuo ihme jankutus että Abra oli paska ja ei ollut jotain ihmeellistä prosessia, silti siellä kairattiin pokaaleita Abran aikakaudella enemmin kuin nykyinen pöhinäporukka tulee ikinä hankkimaan edes unissaan.
Chelsea on tällä hetkellä aivan uskomattoman iso kasa höyryävää hevonpaskaa aivan jokaisella osa-alueella.
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1491 : 15.02.2025 klo 08:39:35 |
|
Aina joka kerta tuo ihme jankutus että Abra oli paska ja ei ollut jotain ihmeellistä prosessia, silti siellä kairattiin pokaaleita Abran aikakaudella enemmin kuin nykyinen pöhinäporukka tulee ikinä hankkimaan edes unissaan.
Chelsea on tällä hetkellä aivan uskomattoman iso kasa höyryävää hevonpaskaa aivan jokaisella osa-alueella.
Ei ollut paska kuten ei Mourinhokaan. Näiden haikaileminen 2020 luvulla on kuitenkin vähän hassua. Kauden 16-17 jälkeen onko Chelsea ollut kertaakaan edes alle 20p päässä mestaruudesta? Laskusuunta oli siis alkanut jo Siperian kuvernöörin johdolla. Jenkkien prosessia on huomattavasti hidastanut se että vielä kesällä Chelsealla oli palkkalistoilla jotain "Lukaku 300k viiikkopalkalla" tason megapieruja joita piti siivota pois.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.02.2025 klo 08:53:24 kirjoittanut Jessejepejanari »
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1492 : 15.02.2025 klo 09:37:37 |
|
Jenkkien prosessia on huomattavasti hidastanut se että vielä kesällä Chelsealla oli palkkalistoilla jotain "Lukaku 300k viiikkopalkalla" tason megapieruja joita piti siivota pois.
Edelleenkin voisin sanoa uskovani nämä selitykset, jos nykyinen seurajohto ei niin ikään tekisi ihan vastaavan tason perseilyjä jatkuvalla syötöllä. Vai sinäkö et muka näe, että tällä Clearlaken/Winstanleyn/Stewartin strategialla olisi hommattu jo tähän mennessä iso läjä uusia kalliita riippakiviä listoille? Ei nyt siis välttämättä ihan juuri Lukakun hintaisia ja yhtä isoilla palkoilla varustettuina, mutta napsua halvemmastakin pelaajasta saadaan silti ihan samanlainen riippakivi kun sille annetaan 7-8 vuoden sopimus ja näitähän Chelsealla riittää. Sitten kun näitä näitä ylipitkillä soppareilla varustettuja uusia turhakkeita alkaa olla riittävällä volyymilla jengissä sisällä, niin kyllähän siinä on laitettu aika lailla kaikki munat yhteen koriin, koska ei niistä pelaajista tule helpolla eroonkaan pääsemään. Ja kysyisin muutenkin, että miten mielestäsi esim. Lukaku on tätä jenkkikyrpien prosessia hidastanut? Sehän lähti suunnilleen ensimmäisellä ovenavauksella pihalle uusien omistajien saavuttua ja vaikka nyt pari lainapestiä pitikin järkkäillä ennen kuin lähti pysyvästi, niin eipä siellä silti Lukaku ja muut vastaavat ole seuran rahankäyttöön ja/tai käytettävissä olleisiin resursseihin vaikuttanut pätkääkään. Rahaa on käytetty Clearlaken aikana sellaiset noin 1400 miljoonaa (!!!) uusiin pelaajiin, niin onko se nyt jumalauta jonkun Lukakun syytä, että ne rahat on kipattu suurelta osin kaivoon? Ymmärtäisin tämän argumentin edes jossain määrin silloin, jos seura olisi aiemman johtoportaan kalliista huti-investoinneista johtuen joutunut operoimaan jollain kengännauhabudjetilla je tekemään jatkuvasti kompromisseja joukkueenrakentelussaan, mutta näinhän ei Chelsean kohdalla ole missään vaiheessa ollut.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.02.2025 klo 09:39:42 kirjoittanut Jype »
|
|
|
|
|
Selski
Poissa
|
 |
Vastaus #1493 : 15.02.2025 klo 10:11:26 |
|
En ole uuden seurajohdon fani, virheitä on tehty todella paljon. Niitä en jaksa edes luetella. Mutta on siellä myös hyviäkin hankintoja jotka on vahvistanut joukkuetta ja iän puolesta pelivuosia on luvassa paljon.
Cucurella, Caicedo, Palmer, Jackson, Gusto, Enzo, Neto, ja varauksin Madueke. Toki Santos myös vaikuttaa oikein hyvältä hankinnalta. Osa näistä on tullut ylihinnalla, sitä en kiistä, mutta osa taas aivan alelaari hinnalla nykymarkkinaan verrattuna (Palmer, Jackson). Jos siellä pelkkää paskaa olisi hankittu miljardilla, niin Chelsea ei olisi Valioliigassa neljäntenä. Toki tällä rahankäytöllä olisi ollut mahdollisuus parempaakin.
Itselle tuleva kesä tulee olemaan ratkaiseva. Jos sieltä viimein tulisi pari kokenutta täsmävahvistusta oikeille pelipaikoille ja pelaajien hamstraaminen lopetetaan, niin tilanne voi olla oikein hyvä pelaajiston osalta. Jos taas sama sekoilu jatkuu niin kiinnostus koko touhua kohtaan on aika lähellä nollaa elokuussa.
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1494 : 15.02.2025 klo 10:34:55 |
|
En ole uuden seurajohdon fani, virheitä on tehty todella paljon. Niitä en jaksa edes luetella. Mutta on siellä myös hyviäkin hankintoja jotka on vahvistanut joukkuetta ja iän puolesta pelivuosia on luvassa paljon.
Cucurella, Caicedo, Palmer, Jackson, Gusto, Enzo, Neto, ja varauksin Madueke. Toki Santos myös vaikuttaa oikein hyvältä hankinnalta. Osa näistä on tullut ylihinnalla, sitä en kiistä, mutta osa taas aivan alelaari hinnalla nykymarkkinaan verrattuna (Palmer, Jackson). Jos siellä pelkkää paskaa olisi hankittu miljardilla, niin Chelsea ei olisi Valioliigassa neljäntenä. Toki tällä rahankäytöllä olisi ollut mahdollisuus parempaakin.
Itselle tuleva kesä tulee olemaan ratkaiseva. Jos sieltä viimein tulisi pari kokenutta täsmävahvistusta oikeille pelipaikoille ja pelaajien hamstraaminen lopetetaan, niin tilanne voi olla oikein hyvä pelaajiston osalta. Jos taas sama sekoilu jatkuu niin kiinnostus koko touhua kohtaan on aika lähellä nollaa elokuussa.
Juu en minäkään missään nimessä sano, että kaikki olisivat olleet huonoja hankintoja, vaan ainoastaan että aivan liian suuri osa on sitä ollut. Monista flopanneista on pystytty jo hankintahetkellä näkemään, että metsään ollaan menossa, niin onhan se turhauttavaa. Itse olen ainakin futiksen suhteen sen verran "konservatiivinen" että näkisin ihan milloin tahansa parempana strategiana vähän maltillisemman joukkueenrakentelun harkittuine rekryineen kuin tätä Clearlaken hakuammuntaa, jossa suurten resurssien myötä nämä seurajohdon pellet yrittävät selvästi paikata oman osaamisena puutetta isommalla volyymilla ja luotetaan siihen, että isosta massasta löytyy väkisinkin riittävä määrä onnistujia, jotka voivat kasvaa rooleihinsa ja loput sitten pistetään luiskaan ja korvataan jälleen kerran jollain uusilla arpalipuilla, joista lähdetään taas seuraavien vuosien aikana haarukoimaan uusia onnistujia ja epäonnistujia. Lopputulemana seuralla saattaa olla tai olla olematta voittava porukka joskus ehkä viiden vuoden päästä, mutta tässä kohtaa prosessia tähän strategiaan pitäisi ilmeisesti sitten vain ihan sokeasti uskoa, koska syyt. Siihen olisi vain ehkä vähän helpompi uskoa, jos näillä omistajaportaan kavereilla tai edes urheilujohdon pöhisijöillä olisi edes yhdellä ihmisellä yhtään minkäänlaisia meriittejä voittavan jalkapallojoukkueen rakentamisesta aiemmin.
|
|
|
|
|
Yrski
Poissa
|
 |
Vastaus #1495 : 15.02.2025 klo 13:31:12 |
|
Seurajohto duunailkoon laskinten ja dataexcelien kanssa ties ketä pelaajia joukkueeseen. Mutta sen penkin päässä istuskelevan valmentajan sitten tulisi saada tämä kööri edes joten kuten esittämään pelaamisesta kiinnostunutta joukkuetta.
Eilen jälkimmäinen ei onnistunut ja viikonlopun muiden otteluiden myötä sarjasijoitus valahtanee taas hiukan pitkän aikavälin suuntaan, eli alaspäin.
Maresca alkaa myös olla pikkuhiljaa täysin samalla polulla kuin kaikki suht' lyhytaikaiset valmentajat tässä noin vuosikymmenen sisään - peli ei kulje, mitään uutta ei tunnuta keksivän taktisesti ja pelaajatkin osaltaan vaikuttavat myös siltä, ettei 110 % suorituksiin venyminen edes kiinnostele.
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1496 : 15.02.2025 klo 13:46:46 |
|
Ongelma on, että suurin osa näistä isoista hankinnoista on ollut enemmän tai vähemmän hyödyttömiä: Fofana 80m Lavia 60m Nkunku 60m Mudryk 60m
Näistä sanoisin, että ainoastaan Mudrykiä voi pitää selvänä rekrytointimokana. Lavia ja Fofana ovat kentällä ollessaan olleet kovia vahvistuksia, mutta ovat aina paskana. Nkunku on taas ollut erikoisessa limbossa loukkaantumisten ja Palmerin takia mutta en hänen hankinnastaan syytä varsinaisesti seurajohtoa. Hankintahetkellä hän vaikutti järkiostokselta mutta valitettavasti rekrytoijalla ei ollut kristallipalloa.
Jo syksyllä näki kun Lavia ja Fofana oli ihmeen kaupalla kasassa niin Chelsea oli heittämällä top4 joukkue.
Esim. kun katsoo Liverpoolia Van Dijkin hankinnan jälkeen 2018 niin Van Dijkin kanssa Pool on mestaruustaistossa, mutta ilman häntä Pool vajoaa jonnekin 60-70 pisteen joukkueen tasolle ja jopa CL pelien ulkopuolelle. Citylläkin on ilman Rodria vaikeaa. Jokaisella jengillä on varmaan muutama supertärkeä avainpelaaja jonka loukkaantuminen pilaa kauden.
Jos Marescalle annetaan potkut, mutta Fofana säilyy loukkaantuneena ja pakkiosastoa ei vahvisteta niin mikään ei muutu. Olisi kyllä helvetin tyhmää taas aloittaa uusi valmentajaruletti ja itse saattaisin jopa ensimmäisen kerran harkita Chelsean seuraamisen tauolle laittamista. Milloin täällä opitaan ettei valmentajanvaihto tuo juuri minkäänlaista muutosta ja itseasiassa se voi jopa olla ongelma? Jos Marescalle annetaan työrauha (väh. 2-3 vuotta) hitsata joukkuetta kunnolla hänen näköisekseen, tulee Chelsea näyttämään erilaiselta, ja paremmalta. Marescaan pitää vain luottaa, ainakin niin kauan kun pelaajat pelaavat Marescalle.
Ja esim. voihan se olla, että jo nyt osalle pelaajista on tehty selväksi ettei heillä ole tulevaisuutta Marescan Chelseassa ja siksi heidän motivaatio on nollissa. Ainakaan Nkunku ei esitä juuri mitään... Tämäkin ongelma ratkeaa niin, että kesällä Maresca pääsee ulostamaan niitä pelaajia ketkä ei kuulu hänen suunnitelmiin tai jotka ei jostain syystä halua pelata Marescalle. Tämäkin on yksi ensimmäisen kauden ongelmia kun koko jengi ei ole täysin Marescan, niin on paljon näitä mätiä omenia jotka ei kuulu koutsin suunnitelmiin sitten kuitenkaan.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.02.2025 klo 13:55:16 kirjoittanut Jessejepejanari »
|
|
|
|
|
Jype
Poissa
|
 |
Vastaus #1497 : 15.02.2025 klo 14:13:46 |
|
Jokaisella jengillä on varmaan muutama supertärkeä avainpelaaja jonka loukkaantuminen pilaa kauden. On varmasti, mutta Lavia ja Fofana eivät vain yksinkeratisesti ole millään mittarilla tällaisia pelaajia. Sopivasti valikoidulla otannalla varmaan saa luotua jonkunlaisen narratiivin näiden pelaajien loukkaantumisista joukkueen alati huononevaan formiin pelikentän puolella, mutta on aikamoista mutkien suoraksi vetämistä väittää että ongelmat olisivat viimeisen parin kuukauden aikana olleet nimenomaan näiden pelaajien poissaoloissa eikä suinkaan niissä lukemattomissa muissa asioissa, mitä joukkue tekee tällä hetkellä aivan luokattomalla tasolla. Näiden loukkaantumisten taakse on toki helppo piiloutua, jos haluaa itselleen valehdella, mutta valitettavasti Chelsean ongelmat ovat syvemmällä kuin parissa loukkaantumisherkässä pelaajassa.
|
|
|
|
|
Jessejepejanari
Poissa
|
 |
Vastaus #1498 : 15.02.2025 klo 14:26:49 |
|
On varmasti, mutta Lavia ja Fofana eivät vain yksinkeratisesti ole millään mittarilla tällaisia pelaajia.
Sopivasti valikoidulla otannalla varmaan saa luotua jonkunlaisen narratiivin näiden pelaajien loukkaantumisista joukkueen alati huononevaan formiin pelikentän puolella, mutta on aikamoista mutkien suoraksi vetämistä väittää että ongelmat olisivat viimeisen parin kuukauden aikana olleet nimenomaan näiden pelaajien poissaoloissa eikä suinkaan niissä lukemattomissa muissa asioissa, mitä joukkue tekee tällä hetkellä aivan luokattomalla tasolla. Näiden loukkaantumisten taakse on toki helppo piiloutua, jos haluaa itselleen valehdella, mutta valitettavasti Chelsean ongelmat ovat syvemmällä kuin parissa loukkaantumisherkässä pelaajassa.
Lavia ei ole eksistentiaalisen tärkeä, mutta Fofana kylläkin on. Toivottavasti Fofana kohta palaa takaisin omalla tasolleen ja todistaa teoriani oikeaksi, koska olen oikeassa. En jaksa väitellä asiasta sen enempää. Tulokset puhukoon puolestaan. Sen lisäksi että Fofana on puolustussuuntaan äärimmäisen kova jyrä osaa hän myös kuljettaa palloa ylöspäin. Täysin uniikki ja (lähinnä loukkien takia) aliarvostettu pelaaja. Uskon että Chelsea olisi edelleen aivan Arsenalin kannoilla jos Fofana olisi terve, eikä forkalta tarvitsisi lukea kitinää. Joidenkin pelaajien loukkaantuminen on ihan aito katastrofi, ja koska Fofana on niin usein poissa, niin siinä on yksi suurimpia syitä Chelsean taantumiselle.
|
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #1499 : 15.02.2025 klo 14:31:08 |
|
Onko tämä kuinka kauan Chelsean topikissa jatkunut, että DDrogban mielestä huonojen esitysten syy on aina juuri se yksi tietty loukkaantunut pelaaja?
|
|
|
|
|
|
|
|