Qebe
Poissa
Suosikkijoukkue: Liedon Pallo
|
 |
: 11.09.2024 klo 08:52:36 |
|
Läntisen alueen futsalhöpinät voi jakaa tähän ketjuun taas kaudelle 2024-2025! Tervetuloa mukaan!
|
|
|
|
Qebe
Poissa
Suosikkijoukkue: Liedon Pallo
|
 |
Vastaus #1 : 11.09.2024 klo 09:04:36 |
|
Turnausmainos! Liedossa järjestetään LiePa FS toimesta Jams futsalcup lauantaina 5.10.2024 klo 12:30-18:30 Lietohallin hyvissä tiloissa! Turnauksessa pelataan 6 joukkueen turnaus, jossa yhden pelin kesto on suoraa aikaa 25 min. Kahdella tuomarilla pelit. Otteluita kertyy minimissään kolme ja parhaimmillaan 5 kpl tähän kuuden tunnin aikaikkunaan. Palkinnot jaetaan yhteistyökumppanin tiloissa Jams barissa Liedon keskustassa klo 18:30 alkaen. Turnauksen hinta on 250 €/joukkue! Tavoitetaso joukkueille on Läntisen alueen kolmosen ja nelosen joukkueissa. Turnaukseen ovat ilmoittautuneet jo alustavasti seuraavat joukkueet: A) LiePa FS (kolmonen) B) FC Gaselle (kolmonen) C) xxxx D) xxxx E) xxxx F) xxxx Peliaikataulu: alustavasti alkulohkot A ja B pelataan klo 12:30-15:30 Sijoituspeli 5-6 sijoista klo 15:30-16:00 Välierät 16:00-17:00 Pronssi 17:00-17:30 Finaali 17:30-18:00! Palkintojen jako 18:30-19:00 @Jams bar Lieto Onhan sinun joukkueesi listalla tulevaisuudessa? Ota yhteyttä LiePa FS:n päävalmentajaan Tomi Keipiin. Yhteystiedot löytyvät kotisivuilta! https://liedonpallo.fi/joukkueet/13109https://www.instagram.com/thejamsbar/
|
|
|
|
Stürmer
Poissa
Suosikkijoukkue: YJPKKÄ & Suomen naiset.
|
 |
Vastaus #2 : 11.09.2024 klo 10:38:15 |
|
Vähemmän yllättävästi Ilves FS/2 ilmestynyt näköjään kabinetin kautta tyhjästä suoraan futsal kakkosen tasolle 
|
|
|
|
SalFut
Poissa
|
 |
Vastaus #3 : 11.09.2024 klo 16:31:22 |
|
Vähemmän yllättävästi Ilves FS/2 ilmestynyt näköjään kabinetin kautta tyhjästä suoraan futsal kakkosen tasolle  Tuo on entinen Ylöjärven Ilves ja kun kolmosesta ei halunnut nousta kuin yksi, niin saivat pitää sarjapaikkansa.
|
|
|
|
Vasenlaita9
Poissa
|
 |
Vastaus #4 : 27.09.2024 klo 09:07:56 |
|
Eikö FC Rauma pelaa ensi kaudella futsalia? Ei näy listoilla! Mitä tapahtui?
|
|
|
|
Glorious
Poissa
|
 |
Vastaus #5 : 27.09.2024 klo 09:14:50 |
|
Eikö FC Rauma pelaa ensi kaudella futsalia? Ei näy listoilla! Mitä tapahtui?
Yritin itsekin kaivella netistä tietoa asiasta. Tilalle miesten kakkoseen ilmestynyt Comeback FS, jossa ainakin jokunen peluri viime kauden Raumasta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 27.09.2024 klo 09:16:52 kirjoittanut Glorious »
|
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #6 : 27.09.2024 klo 21:07:02 |
|
Eikö FC Rauma pelaa ensi kaudella futsalia? Ei näy listoilla! Mitä tapahtui?
Sarjapaikka siirrettiin Poriin perustetulle Falcons FS:lle, ja ne joita pelaaminen vielä kiinnosti jatkavat näissä väreissä. Eli niin sanotusti hanskat lyötiin tiskiin FC Rauman osalta, vaikka tulevanakin talvena osa kotipeleistä raumalla pelataan.
|
|
|
|
[email protected]
Poissa
|
 |
Vastaus #7 : 09.10.2024 klo 09:44:43 |
|
FUTSAL-höntsä aikuisille Varsinais-suomen alueella? Varsinkin Turun seutu.
Futsal-höntsäilyporukka siis etsinnässä?
Olen pelannut futsalia pienen pätkän nuorempana ja käynyt tässä vuosien saatossa silloin tällöin pelailemassa. En ole kauhean hyvä, mutta intoa olisi käydä jossain pelailemassa viikoittain.
Toiveena olisi aika alhaisen tason porukka, jossa tällainen aloittelija voisi käydä pelailemassa. Ei tarvitse olla mitään sarjapelejä, reenihöntsätkin riittäisi hyvin minulle, kunhan vähän pääsisi tätä hienoa lajia jossai pelailemaan.
|
|
|
|
Gutin kantapää
Poissa
Suosikkijoukkue: FC TPS, El Submarino Amarillo, Koko Suomen Lauri
|
 |
Vastaus #8 : 11.12.2024 klo 15:25:36 |
|
Futsalkausi alkaa olemaan puolivälin krouvissa ja topicista huokuu suorastaan valtava kiima hienoja sarjoja kohtaan! Kauas on tultu muutamassa vuodessa ajoista, kun Länsi-Suomen kolmosdivaria tituleerattiin syystäkin Suomen mediaseksikkäimmäksi sarjaksi. Onko tosiaan niin, että oranssin viihdekoneiston, Turun Pallo-Veikkojen futsalosaston, välikuolema on ajanut koko Länsi-Suomen futsalpiirit talvihorrokseen? Eikö ketään enää kiinnosta? Onko kaikki parketeilla ja kulisseissa tapahtuvat juonenkäänteet vain yhtä suurta hmv-massaa, kuin Kiira Korven runokokoelma? Missä ovat tarinat nykyisyyden parkettia tömistelevistä, maaliverkkoja tuhoavista Riku Virtasista ja harvaviiksisistä managerineroista Tapani Välimäistä? Mitä siellä sarjoissa oikeasti tapahtuu? Pidimmekö kaikki Dekkiksen kaltaisia laatukirjoittajia itsestäänselvyytenä ja nyt vasta huomaamme ikävöivämme lyijykynämestaria? Tämä on hätähuuto. Kaikki raportit kelpaavat tässä vaiheessa. Yksisanaisetkin. Antakaa topiciin edes jotain elonmerkkejä. Vai onko jo liian myöhäistä ja futsalin kaunokirjailijoiden sukupuutto vääjäämätön? Kysyn tätä vain koska tiedän, että en itse tiedä mitään. Mutta palan halusta saada tietää. Edes jotain! Ainakin Kolmonen vaikuttaa äärimmäisen tasaiselta, kun kärkikuusikko löytyy kolmen pisteen sisältä. Kakkosen kärjessä viilettää RaiFu, ehkä jopa aika yllättäen? Kakkosen sarjataulukosta löytyy myös Falcons FS, mikävittu? Mahtaako Nelosen A2 lohkosta löytyä Turun Innolle pysäyttäjää? Nimilista täynnä mielenkiintoisia yöelämästä nauttivia peliukkoja. Nelosen A1 lohkon kärjestä kuuluu vain laitilalaista Jyskettä ja lotinaa, kun heidän allaan lohkon keskikastista löytyy aika yllättävä Yläneen Milfit  Missä ja milloin heidän otteitaan pääsisi seuraamaan? Ihan vaan kaverin puolesta kyselen... Sana olkoon nyt vapaa. Minä lähden seuraavaksi postittamaan anomusta kohti TuPV:n Huvilakadun päämajaa. Kansa vaatii nähdä oranssin comebackin ja pelaajalegendojen stadionkiertueen viimeistään kaudella 2028-2029, kun tuo upea seura täyttää kunnioitettavat 80 vuotta!
|
|
|
|
Yli-ikäinen junnu
Poissa
Suosikkijoukkue: PaTo
|
 |
Vastaus #9 : 12.12.2024 klo 10:42:46 |
|
Glorious sentään viime kaudella vielä yritti, mutta vastakaikua ei oikein muualta löytynyt. Aika pitkälti näkyy raportit siirtyneen instagarming puolelle, Kolmosen joukkueista jonkinlaisia reportteja löytyy ainakin: FC GaselleTPSSoVo 2Myös FC Bosnalta näyttää raportit löytyvän fabon puolelta. FC NU ja LiePa FS tuloksiaan näyttävät IG:hen syöttävän, mutta raportteja ei löydy. Edit. Lisätty että nämä siis vain Kolmosesta, toki Kakkosessa ja Nelosessa myös raportteja tekeviä joukkueita löytyy
|
|
« Viimeksi muokattu: 12.12.2024 klo 10:45:22 kirjoittanut Yli-ikäinen junnu »
|
|
|
|
|
Glorious
Poissa
|
 |
Vastaus #10 : 12.12.2024 klo 12:55:36 |
|
Glorious sentään viime kaudella vielä yritti, mutta vastakaikua ei oikein muualta löytynyt. Aika pitkälti näkyy raportit siirtyneen instagarming puolelle, Kolmosen joukkueista jonkinlaisia reportteja löytyy ainakin: FC GaselleTPSSoVo 2Myös FC Bosnalta näyttää raportit löytyvän fabon puolelta. FC NU ja LiePa FS tuloksiaan näyttävät IG:hen syöttävän, mutta raportteja ei löydy. Edit. Lisätty että nämä siis vain Kolmosesta, toki Kakkosessa ja Nelosessa myös raportteja tekeviä joukkueita löytyy Eipä ole jaksanut tänne kirjoitella, koska yksinpuheluahan tuo oli ja pelit menneet meillä niin huonosti, että ei sitäkään jaksa toistaa pelistä toiseen  Ei ole nämä futsal ketjut enää kuin männävuosina!
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #11 : 15.12.2024 klo 19:08:43 |
|
TuKV - Falcons ottelu keskeytettiin toisen jakson alussa kun katsomossa alkoi kunnon myllyt. Kotijoukkueelta sinne juoksi kentältä myös pelaajia osallistumaan. Wrestling tyyliin toimitsijapöydän taitettavat tuolitkin kelpasivat näissä hippasissa, ja huhujen mukaan puukon kanssakin oli heiluttu.
Poliisit saapuivat vielä lopulta paikalle kun kaikki näytti olevan ohi. Saas nähdä mitä palloliitto tästä saunoo.
E: ja uusimpien tietojen mukaan kuusi kättä pidempää apuvälinettä myllyissä heiluttanutta pääsivät ensiavun kautta valtion hotelliin.
|
|
« Viimeksi muokattu: 15.12.2024 klo 19:15:55 kirjoittanut Jeppis »
|
|
|
|
|
Tötsänkerääjä
Poissa
|
 |
Vastaus #12 : 15.12.2024 klo 20:02:23 |
|
TuKV - Falcons ottelu keskeytettiin toisen jakson alussa kun katsomossa alkoi kunnon myllyt. Kotijoukkueelta sinne juoksi kentältä myös pelaajia osallistumaan. Wrestling tyyliin toimitsijapöydän taitettavat tuolitkin kelpasivat näissä hippasissa, ja huhujen mukaan puukon kanssakin oli heiluttu.
Poliisit saapuivat vielä lopulta paikalle kun kaikki näytti olevan ohi. Saas nähdä mitä palloliitto tästä saunoo.
E: ja uusimpien tietojen mukaan kuusi kättä pidempää apuvälinettä myllyissä heiluttanutta pääsivät ensiavun kautta valtion hotelliin.
Mitä helvettiä? TuKV:lle vaan sarjasta sulkeminen ja pelikieltoa niille pelaajille ketkä olivat osallisena tappelussa. Mitäköhän oli tappelun motiivi?
|
|
|
|
Jutimar
Poissa
|
 |
Vastaus #13 : 16.12.2024 klo 00:04:05 |
|
Olisi kiva kuulla lisää, mistä hommat lähtenyt liikkeelle ja mitkä osapuolet siellä tapelleet.
Futsal kakkosesta tullut kyllä viime vuosina aikamoinen villi länsi johtuen muutamista joukkueista. Tämä viimeisin tapaus ylittänyt sitten kaikki rajat. Nyt pitäisi palloliitolla olla munaa päätöksessä. Muuten mikään ei muutu.
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #14 : 16.12.2024 klo 08:39:27 |
|
Olisi kiva kuulla lisää, mistä hommat lähtenyt liikkeelle ja mitkä osapuolet siellä tapelleet.
Sen verran mitä nyt ymmärsin,(huom. en nyt 100% varma ole) niin TuKV pelaaja joka ensimmäisellä jaksolla vielä pelasi, oli ollut katsomossa tauon jälkeen. Tämä olisi sitten kritisoinut oman joukkueensa kentällä ollutta pelaajaa, jonka veli katsomossa ei taas pitänyt tästä asiasta ja jossain vaiheessa hommat eskaloitui. En tiedä saiko koko homma alkunsa jo puoliajalla jostain kiistasta, sellainen huuto ainakin pukukopista kuului. Harmillinen tapaus myös osan kotijoukkueen pelaajien puolesta jotka koko paskaan eivät osallistuneet ja asiaa pahoittelivat kentällä. Oli kyllä hämmentävintä mitä on kentällä saanut todistaa parinkymmen vuoden aikana.
|
|
|
|
Hiljainen kostaja
Poissa
Suosikkijoukkue: TuPV, FC Inter, FC Inter M35
|
 |
Vastaus #15 : 16.12.2024 klo 12:45:28 |
|
Sen verran mitä nyt ymmärsin,(huom. en nyt 100% varma ole) niin TuKV pelaaja joka ensimmäisellä jaksolla vielä pelasi, oli ollut katsomossa tauon jälkeen. Tämä olisi sitten kritisoinut oman joukkueensa kentällä ollutta pelaajaa, jonka veli katsomossa ei taas pitänyt tästä asiasta ja jossain vaiheessa hommat eskaloitui.
En tiedä saiko koko homma alkunsa jo puoliajalla jostain kiistasta, sellainen huuto ainakin pukukopista kuului. Harmillinen tapaus myös osan kotijoukkueen pelaajien puolesta jotka koko paskaan eivät osallistuneet ja asiaa pahoittelivat kentällä.
Oli kyllä hämmentävintä mitä on kentällä saanut todistaa parinkymmen vuoden aikana.
Boldattuun  . Eli siis homma ihan osan TuKV:n pelaajien/taustojen sisäistä mähinöintiä, jossa ei edes porilaisilla ollut mitään osuutta? Kaikenlaista sitä lukee...
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #16 : 16.12.2024 klo 12:52:36 |
|
Tuohon kohtaan nyt ei liiaksi kannata kuitenkaan tarttua, kun ei mitään faktaa vielä ole tarkemmin mistä lähti ja mitkä kaikki osapuolet siellä myllytti. Annetaan pöllöliiton, poliisin ja fobban tutkia asiaa rauhassa.
Negatiivistä uutisointia kyllä tulee riittämään asian tiimoilta lajia kohtaan tämän keissin myötä.
|
|
|
|
Yli-ikäinen junnu
Poissa
Suosikkijoukkue: PaTo
|
 |
Vastaus #17 : 16.12.2024 klo 13:28:43 |
|
Ainakin TS:n artikkelissa haastateltu tuomari korosti, että joukkueiden välillä ei ollut mitään kärhämää. Juttu muutenkin toisteli samoja Jeppiksen esiin tuomia asioita, joten luultavasti tämä ainakin jollain tapaa lähellä totuutta on https://www.ts.fi/uutiset/6518422
|
|
|
|
Tötsänkerääjä
Poissa
|
 |
Vastaus #18 : 16.12.2024 klo 13:31:57 |
|
Ainakin TS:n artikkelissa haastateltu tuomari korosti, että joukkueiden välillä ei ollut mitään kärhämää. Juttu muutenkin toisteli samoja Jeppiksen esiin tuomia asioita, joten luultavasti tämä ainakin jollain tapaa lähellä totuutta on https://www.ts.fi/uutiset/6518422Kiitos TS, kun laitoitte maksumuurin taakse 
|
|
|
|
Jeppis
Poissa
|
 |
Vastaus #19 : 16.12.2024 klo 13:55:48 |
|
”Hetken päästä kaksi pelaajaa tuli takaisin kentälle, ja molemmilla oli sormet verillä”, hän kertoo.
”Kuulin, että jollain katsojalla oli puukko. Iso, pieni, ihan sama. Ei kenelläkään pitäisi olla puukkoa katsomossa. Ei sellainen voi olla vahingossa mukana.”
SEN jälkeen paikalle saapuivat poliisit ja ambulanssi. Gabrielin mukaan poliisit olivat varustautuneet rynnäkkökivääreillä. Oheinen lainaus ottelun tuomarin suusta Satakunnan Kansan jutussa joka myös maksumuurin takana. https://www.satakunnankansa.fi/urheilu/art-2000010904598.html
|
|
|
|
|
Glorious
Poissa
|
 |
Vastaus #21 : 16.12.2024 klo 15:07:44 |
|
Saatiinhan tänne keskustelua, toki hyvin ikävän tapauksen johdosta.
|
|
|
|
Yli-ikäinen junnu
Poissa
Suosikkijoukkue: PaTo
|
 |
Vastaus #22 : 16.12.2024 klo 15:11:40 |
|
Eipä käy kyllä Helpin Ranea kateeksi, kun joutuu selvittelemään näitä asioita, vaikkei millään lailla joukkueen toiminnassa mukana olekaan.
|
|
|
|
RiukulehtoII
Poissa
Suosikkijoukkue: Taisteleva-Rohkea-Ylpeä-Yhtenäinen
|
 |
Vastaus #23 : 16.12.2024 klo 15:45:14 |
|
Poliisikin julkaisi tiedotteen. Poliisi tutkii Turussa urheilutapahtuman katsomossa tapahtunutta tappelua
Julkaisuajankohta 16.12.2024 15.37 Uutinen
Turussa sunnuntaina kahden miehen välillä syntynyt riita yltyi tappeluksi futsalpelissä. Tilanteessa toinen osapuolista otti esiin puukon.
Lounais-Suomen poliisi sai hätäkeskukselta ilmoituksen Turussa pelatussa futsalottelussa puukon kanssa riitelevästä miehestä sunnuntaina illalla kello 18.30. Paikalle lähti useita poliisin partioita.
Paikan päältä tavattiin asianosaisia, mutta rikoksesta epäilty oli poistunut paikalta.
– Tilanne on ollut paikalla sekava, mutta varsinainen riitatilanne syttyi kahden henkilön välillä. Toinen osallisista oli katsomassa peliä ja toinen kuului pelaavaan joukkueeseen. Osalliset tunsivat toisensa entuudestaan, kertoo tapauksen tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Tommi Kosunen.
Kosusen mukaan pelaaja ryntäsi katsomoon, ja siitä seurannut riita kehittyi lyhytkestoiseksi pystypainiksi. Tilanne eskaloitui, kun katsomossa ollut mies otti teräaseen esiin, jolloin tilanteeseen osallistui muitakin paikalla olleita henkilöitä.
– Riitaan väliin mennyt mies sai vähäisen vamman, kun hän yritti saada teräasetta epäillyltä pois. Kukaan ei kuitenkaan loukkaantunut tilanteessa vakavasti, Kosunen sanoo.
Poliisi tavoitti ja otti kiinni hieman myöhemmin 40-vuotiaan rikoksesta epäillyn miehen epäiltynä törkeän pahoinpitelyn yrityksestä sekä laittomasta uhkauksesta. Rikosnimikkeeksi lisättiin myös toisen vahingoittamiseen soveltuvan esineen tai aineen hallussapito epäillyn teräaseen osalta. https://poliisi.fi/-/poliisi-tutkii-turussa-urheilutapahtuman-katsomossa-tapahtunutta-tappelua
|
|
|
|
Jutimar
Poissa
|
 |
Vastaus #24 : 16.12.2024 klo 16:09:12 |
|
Spekulaatioita, millaisia sanktioita tästä TuKV:lle tulee?
|
|
|
|
|
|