Hyypiäonkone
Poissa
|
 |
Vastaus #500 : 28.09.2025 klo 20:23:59 |
|
Vilken present Leo fick där, grattis till honom! Tror nog ändå inte IFK skulle vara i övre serien oavsett om Leo skulle spelat mer eller inte. Överlag en bra vinst och revansch mot jeppis!
|
|
|
|
|
fefedinho47
Poissa
|
 |
Vastaus #501 : 28.09.2025 klo 20:26:04 |
|
Överlägset Mariehamns bästa spelare, dom skulle kunna binda honom till ett par år mer, fantastiskt potential han har. Dessutom väl media tränad och en fan favorit
|
|
|
|
|
Strongbow
Poissa
|
 |
Vastaus #502 : 28.09.2025 klo 23:42:27 |
|
Varken Leo eller någon annan av de egna produkterna håller ligaklass. Hoppas Wargh är betydligt vassare i valet av nya spelare och tränare inför 2026.
|
|
|
|
|
Pavejasa
Poissa
|
 |
Vastaus #503 : 29.09.2025 klo 08:06:45 |
|
Onko Jimmyllä sopimus myös ensi kaudesta?
|
|
|
|
|
Dalamaria
Poissa
|
 |
Vastaus #504 : 29.09.2025 klo 11:46:27 |
|
Varken Leo eller Arvid har tillräckligt "utmärkta" attributer att hålla sig i ligan än. Cardoso och Reid (om dom va frisk) är klart innan i startelvan. Förstås det är fint att lokala spelare har fått chanser, men tyvärr har dom inte producerat. T.ex Leo hade redan plats i fjol att göra måler, men lyckades inte. Till och med lokala talangen: Jag fattar inte hur fastnat Gary är på att spela Fonsell i mittbacksposition när det är klart att han är mittfältare. Bara eftersom Fonsell gjorde så bra som ersättare, har han osannolikt hamnat i läge som staben ser han som försvarare. Och han har tappat mest lust att spela denna säsong tycker jag. Onko Jimmyllä sopimus myös ensi kaudesta?
Ei tietääkseni. Täällä mennään vuosi kerrallaan TJ/UTJ/kahvilanpitäjä/penkkienkorjaaja/paitojenpesijä/vieraidenkestittäjä/tuhat-muuta-hommaa-sopparilla.
|
|
|
|
|
ifkerik
Poissa
|
 |
Vastaus #505 : 29.09.2025 klo 12:01:35 |
|
Leo har blixtrat till ibland, kanske det här målet nu blir starten på mer stabilitet och självförtroende.
Håller med om Fonsell, för mig är han en tydlig mittfältare. Sen funkar han bra att ha som reserv som mittback, men inte som bästaposition.
Avslutar IFK de sista matcherna hyfsat nu så blir det ju bästa säsongen på år och dar
Om Cody, Olawale och Muskwe försvinner (varav den sista förstås redan gjort det). Så borde det öpppna för 3 nya anfallare (som förstås behöver ha möjlighet att spela annat än nummer 9). Då tror jag nog Jimmy lyckas hitta en till spelare som gör 10 mål minst i ligan på 3 värvningar.
Om inte Adam Larsson lyckas i Danmark, hur ställer ni er till att få honom tillbaka?
|
|
|
|
|
OEA
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn
|
 |
Vastaus #506 : 29.09.2025 klo 15:36:44 |
|
Har varit positivt i år att de egna spelarna fått en rejäl chans att ta plats. Med sex lokala unga som spelat i ligan detta år kan man inte längre kritisera föreningen för att inte låta unga spela. Få se om någon går vidare för speltid, blir nog svårt för alla sex att tävla om en plats i truppen, speciellt på mittfält där platserna redan är i stort sett fyllda inför nästa år. Fonsell hoppas man förstås får en bra comeback, han har visat att han kan tävla om en plats, men egentligen alla övriga behöver nog jobba hårt över vintern för att öka sina minutrar.
David förtjänar naturligtvis alla lovord och går säkerligen in i månadens lag som första ifk:are i år, men tycker även att en stor del i att spelet nu sett bättre ut är att Jelle nåt den nivån han hade 2023 och spelet som helhet på mittfält är helt annan nivå än tidigare. Dock beröm också åt Gary som prövat sig fram mer modigt med spelsystem i stället för att bara köra mot väggen med samma 4-3-3 som alla motståndare läste utan och innan säsongen ut.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 30.09.2025 klo 06:28:51 kirjoittanut OEA »
|
|
|
|
|
gv39
Poissa
Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups
|
 |
Vastaus #507 : 30.09.2025 klo 12:22:14 |
|
Myöhäiset onnittelut MIFK:n mestaruudesta eli säilyitte sarjassa ja vielä isolla marginaalilla.
Jalkapalloromantiikkaa parhaimmillaan, pienen "väärän" paikkakunnan joukkue ei suostu tippumaan ja monia harmittaa, koska matkustus. VL-status johtaa vääjäämättömästi siihen, että Kups joutuu saarille cupissa 100% varmuudella.
|
|
|
|
|
masapp
Poissa
|
 |
Vastaus #508 : 30.09.2025 klo 21:21:47 |
|
Intressant hur man tänker kring Lund, är han värd en chans till nästa år? Klart mera säker och van nu efter debutmatchen, fin räddning mot slutet och en generellt mycket säkrare prestation. Gav mig ändå lite hopp som en tänkbar andramålvakt med möjlighet att ändå kunna pusha Riikonen.
Kul med mål för Andersson, hoppas detta ger han "boosten" man väntat. Tycker han är lite loj och mest springer runt på plan utan att bidra med nåt riktigt -hittills iallafall. Lundberg fick också en ärlig chans att visa upp sig så hela 45 min.
Om inte Cody David blir månadens spelare är det korruption på ny nivå...
|
|
|
|
|
Strongbow
Poissa
|
 |
Vastaus #509 : 04.10.2025 klo 17:56:05 |
|
Oavgjort mot ett bottenlag. Går det att vara mer ointresserade av att prestera fotboll än IFK under andra halvleken. Bedrövlig och lamslagen insats. Hemsk fotboll att se på. Ledsamt.
|
|
|
|
|
jungmanni
Poissa
|
 |
Vastaus #510 : 06.10.2025 klo 09:20:03 |
|
Oavgjort mot ett bottenlag.
Ni spelade inte mot bottenlaget Haka.
|
|
|
|
|
Dalamaria
Poissa
|
 |
Vastaus #511 : 07.10.2025 klo 11:58:29 |
|
Cody David, månadens spelare! Grattis!
|
|
|
|
|
ifkerik
Poissa
|
 |
Vastaus #512 : 07.10.2025 klo 17:08:22 |
|
Roligt att en IFK-spelare vann igen. Tror det senast var sommaren 2021 då Albion Ademi tog hem det. Inte många IFK-are som vunnit.
Ärligt talat vet jag väl inte om Cody varit så jättebra i spelet, men han är en kall och distinkt avslutare och det är förstås nog så viktigt.
|
|
|
|
|
OEA
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn
|
 |
Vastaus #513 : 07.10.2025 klo 19:19:19 |
|
Jo Ademi var det sist, 2020 var året för hans fullträff. Sedan får man gå tillbaka till Kangaskolkka 2017, Lyyski och Viitala 2016 och Forsell 3 gånger under sina år.
|
|
|
|
|
Kalvholmsträske
Poissa
Suosikkijoukkue: 💚Patrik Patu Raitanen🤍
|
 |
Vastaus #514 : 07.10.2025 klo 20:48:35 |
|
Sidan futishuhut går ut med att Cody med 4 av 5 stjärnors sannolikhet söker sig bort från Finland efter den här säsongen. Endast 20% chans att han stannar kvar är ju inte så hoppingivande https://www.futishuhut.com/huhut
|
|
|
|
|
ifkerik
Poissa
|
 |
Vastaus #515 : 07.10.2025 klo 21:53:00 |
|
Han är säkert lite hetare i England igen när han kan visa ett trackrecord i en högstaliga. Går nog inte konkurrera med klassiska engelska arenor packade med publik på alla fyra läktarsektioner låångt ner i divisionerna.
|
|
|
|
|
OEA
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn
|
 |
Vastaus #516 : 08.10.2025 klo 07:30:47 |
|
Eftersom han inte skrivit på redan är det nog tyvärr ganska klart att IFK inte klarar att konkurrera om honom. Cody klarar sig i VL mha några styrkor som är klart höga i VL mått, bra teknik och speciellt förstås hans snabba vänster fot. Stark och tillräckligt situationssnabb i VL. Men visst har han brister också i rörlighet, passningspel, tom spelförståelse osv och är nog inte övertygad om att han klarar sig i en liga där tempot skruvas upp. Skulle mer gissa att han går till någon liga utanför Europa där man betalar bra men speltempot förblir tillräckligt lågt.
|
|
|
|
|
Futishuhutcom
Poissa
|
 |
Vastaus #517 : 08.10.2025 klo 09:46:56 |
|
Sidan futishuhut går ut med att Cody med 4 av 5 stjärnors sannolikhet söker sig bort från Finland efter den här säsongen. Endast 20% chans att han stannar kvar är ju inte så hoppingivande
Skalan är faktiskt 1–4 stjärnor, så Cody har fått full pott – 4 stjärnor – för att lämna. Enligt våra uppgifter letar IFK redan efter en ersättande anfallare till honom.
|
|
|
|
|
OEA
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn
|
 |
Vastaus #518 : 10.10.2025 klo 07:36:34 |
|
Lite svårt att tro att IFK skulle signa en ny "Cody David" på länge, det blir ändå en dyr spelare i IFK mått mätt och signas nog som vanligt först på vårkanten. Däremot borde IFK få in en andra anfallare, ersättare till typ Olawale som kan spela center men gärna också på kanten och någon man kan lita på att "säkert" gör 5+ mål. Gärna en "Adam Larsson" eller mer realistiskt typ Salomo Ojala kunde jag bra tänka mig, även dessa dock är utpräglade centerprofiler. Anfallande spelarna David, Reid, Cardoso, Olawale skulle jag anta att alla lämnar så borde hitta något säkert kort och inte bara "lotter".
|
|
|
|
|
ifkerik
Poissa
|
 |
Vastaus #519 : 10.10.2025 klo 13:38:18 |
|
Att hitta en lika bra avslutare som Cody gör man nog troligtvis inte på ett tag nej. Ser så otroligt enkelt ut när han gör många av sina mål, samtidigt som man är van att se andra IFK-spelare (även tidigare) dra till för kung och fosterland samt missa läget.
Däremot finns nog alla möjligheter att hitta anfallare som är mer delaktiga i spelet på andra sätt. Gäller nog att hitta en uppsättning tillräckligt bra spelare som kan stöda varandra. Räknar också Muskwe som en lämnande spelare. Han hade ju egentligen liknande bakgrund och förväntingar på sig som Cody, men det där visar svårigheterna med värvningar. En blev succé, en blev ett riktigt magplask.
Cardosos sista tid är ju riktigt beklaglig. Han har varit så otroligt bra stundtals. Han är nog en offensiv spelare som jag ändå skulle kunna tänka mig se i IFK nästa år igen om det finns intresse hos honom.
|
|
|
|
|
OEA
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn
|
 |
Vastaus #520 : 14.10.2025 klo 12:32:10 |
|
Förberedelserna för nästa säsong ser ut att vara i full gång då med förhandlingar med svenska spelare enligt ÅT. Lite förvånad ändå om det går att hitta spelare med bra pris/kvalitet förhållande men antar att Jimmy här också är ute efter yngre talanger med måttliga krav. Skall man hitta någon mer rutinerad som säkert går in i öppningselvan kan det bli dyrt. Samtidigt en ung svenskspråkig kille på provspel från fastlandet. Igen positiva signaler med många krokar ute, kontinuerligt bra känsla med Jimmys jobb.
|
|
|
|
|
OEA
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn
|
 |
Vastaus #521 : 19.10.2025 klo 08:53:00 |
|
Säsongen slut och åttonde plats. Sett till att i stort sett alla ”sakkunniga” rankade IFK sist så är resultatet riktigt bra, men även sett till egna förväntningar är åttonde plats nog nära max. Ändå var tom sjätte plats i år ”lätt” att nå, hade man bara hittat rätt formationer och fått tex Jelle i topform lite tidigare hade det kunnat gå tom ända dit. Försöker se lite över de olika delarna av laget. Det här kunde förstås ha varit början på nästa års tråd men nu finns det plats för någon annan att ta över om intresse finns.
Lagbygget och generell utveckling
Andra året för Jimmy och nu ser man redan många förändringar till det bättre. En klar strategi där laget föryngrats rejält och man siktar på att erbjuda en miljö där unga spelare kan utvecklas. Jimmy har alldeles tydligt en bra förmåga att hitta unga spelare, tex Kujasalo som mest lysande exempel, en även många andra unga har varit riktigt positiva. Att delvis ha lånespelare har ibland kritiserats, men reellt sett kan man med lån få spelare man inte annars skulle få. Stommen till nästa år redan riktigt bra. Flera av utländska spelarna har ändå inte lyckats som förväntat i år. Lyckas man bättre här så kan de här platserna kring 7-9 bli en basnivå, även om IFK säkert automatiskt rankas i botten nästa säsong också.
Tränarstaben
Har väldigt liknande syn som Gary sade i radiointervjun. Början av året svårt, delvis pga av alla skador, men tog även tid för Gary att lära sig vad huvudtränare i VL innebär. Man körde nog för ensidigt med samma mönster ända från försäsong in till sensommaren och var mer tur än skicklighet att IFK samlade så många poäng. Till hösten hittade man ändå rätt, ändrade formationer lite enligt motståndare och speciellt spel på mittfält steg till en helt ny nivå då man hitta roller åt alla nyckelspelare där. Till slut är åttonde plats en riktigt bra merit och resultat. Ännu i augusti tyckte jag det är självklart att IFK måste ha ny stab, men hösten visade en fin utveckling och IFK var bästa laget i kvalserien! Fortsätter man med denna stab så klagar jag inte. Vore intressant att se vad man åstadkomma en andra säsong. Fysträningen var ett stort minus i år då man inte hittade rätt efter Philip, men kanske det stabiliseras nu då lokala krafter tagit vid här.
Målvakter
Riikonen tog under våren ett stort steg framåt. Väldigt synd med skadan, men även här bra reaktion att ta in Viitala. Likaså synd att Lund skadade sig genast och aldrig fick visa upp sig ordentligt. Kan man få Viitala tillbaka och utmana Riikonen vore det fint, men o andra sidan ser Kevin ut att hämta en hel del positivt till omklädningsrummet så inget emot att han forstätter heller. Bra läge här.
Försvar
Kanske ändå det mest bräckliga i år då de två tänkta öppnande mittbackarna, Lindgren och Fonsell bägge hade en svår säsong och hittade sig själva på bänken hela slutet av säsongen. Samtidigt livsviktigt att Okereke steg fram som han gjorde. Nurmi kunde man väl vänta sig att ta en bra roll, men även här positivt att det skedde så snabbt efter 1,5 års frånvaro. Av ytterbackarna var Toivonen utropstecknet tills skadan, men även Nissinen gjorde en klart bättre säsong än tidigare och förtjänade all speltid han fick även om det delvis var pga att alla runt omkring skadade sig. Kan man tolka något av att Okereke spelade 90 min i sista matchen och Lindgren och Fonsell nötte bänken så låter det positivt. I annat fall måste IFK nog hitta en ny ledande mittback att öppna tillsammanas med Nurmi.
Mittfält
Ett tydligt mönster av Jimmy har varit att bygga ett starkt mittfält med alternativ, något som inte alltid varit så. Kujasalo förstås det stora utropstecknet men även Patut och Dahlström spelade stabilt. Ändå hade den trion svårt att vinna mittfält tillsammans och med Jelle först skadad och sedan formsvag såg det inte så bra ut som helhet. Men till slut nådde Jelle sin form och var IFKs bästa spelare i kvalserien tillsammans med David, samtidigt som staben hittade en formation där alla fyra spelade samtidigt. IFK hade det klart bästa mittfältet i kvalserien och en stor faktor i att IFK var kvalseriens bästa lag.
Anfall
Såg på pappret bättre ut än i verkligheten. Två britter, så kan kunde anta att åtminstone den ena lyckas. Samtidigt Cardoso och Reid som visade positiva tecken året innan. Och som extra spelare Olawale som säkert ger 4-5 mål varje säsong. Första halvan av säsongen kan man väl säga att endast Cardoso var bra tills han olyckligt skadade sig och aldrig kom tillbaka efter det. Reid och Muskwe direkt dåliga och Olawale normalt anonym förutom då han ibland blixtrar till. Cody David såg man genast har en del egenskaper som är top VL nivå, men tog tyvärr länge att bli van med spelet och förhållandena i Finland. Men då han väl gjorde det var succen given. Vore förstås fint om han stannade, men har inga stora förhoppningar här. Anfallet får man anta blir helt renoverat till nästa år.
Ungdomarna
Även här har strategin varit klar. Unga spelare både utifrån men även de egna fick rejäla chanser under början av säsongen. Att så många unga tagit sin plats i laget är anmärkningsvärt. Förstås hade man väntat sig att någon skulle blomma ut mer än man sett och på basen av att man inte annonserat förlängda kontrakt på de äldre tyder väl på att alla inte forstätter. Men nu kan unga spelare vara säkra på att få en bra chans om man spelar i IFK.
Skönt att man inte behövde vara nervös mer de sista omgångarna. Läget med lagbygget och spelet i kvalserien ger ett riktigt positivt slut på säsongen och tror man kan var lugn inför nästa säsong. Ännu mer lugn om Jelle skulle krita på, men strategin är klar och sportchefen presterar! Som svar på rubriken, jo det räckte väl till slut och tar man ett steg till blir 7-9 plats en bra basnivå redan nästa år.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.10.2025 klo 09:02:56 kirjoittanut OEA »
|
|
|
|
|
Kalvholmsträske
Poissa
Suosikkijoukkue: 💚Patrik Patu Raitanen🤍
|
 |
Vastaus #522 : 20.10.2025 klo 10:07:19 |
|
Dök upp ett starkt rykte (3 av 4 stjärnor) på futishuhut om en övergång till VPS för Okereke. Sku vara jobbigt att se det klubbytet gå i lås.
|
|
|
|
|
OEA
Poissa
Suosikkijoukkue: IFK Mariehamn
|
 |
Vastaus #523 : 20.10.2025 klo 10:46:53 |
|
Ja det skulle vara synd. VPS hör väl till dem man skulle hoppas IFK kan matcha lönerna med. Får väl anta att Lindgrens kontrakt är i iFK mått mätt i dyrare ändan, synd att man sitter fast med det om det hindrar att erbjuda Okereke en rimlig lön
|
|
|
|
|
TheBeastBenteke
Poissa
|
 |
Vastaus #524 : 20.10.2025 klo 13:09:43 |
|
Håller helt dig OEA i så gott som allt du skriver om säsongen och spelarna. Undrar hur klubben resonerar angående Anttoni Huttunen? Lyckades inte ta steget från ettan till ligan på ett sätt man kanske hade hoppats på, men visade ändå prov på att han har mycket boll i sig. För mig får han gärna fortsätta under förutsättning att han inte är alltför dyr. Sen skulle man ju önska att man kunde hitta ett sätt att lösa ut Lindgren från hans kontrakt. Men det kanske blir svårt att göra det utan ersättningskrav.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.10.2025 klo 13:22:00 kirjoittanut TheBeastBenteke »
|
|
|
|
|
|
|
|