Peledinho
Poissa
Suosikkijoukkue: Huuhkajat & modetiimi
|
 |
Vastaus #150 : 15.11.2024 klo 19:43:34 |
|
Jaa täällä oli tälläinenkin otsikko jo. Vastasin "ei". Ei tuo nyt vielä niin järkyttävää settiä ollut, vaikka ikävää kieltä kertookin joko pelaajan älystä tai vaihtoehtoisesti arvoista.
|
|
|
|
Hugh
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomen maajoukkueet
|
 |
Vastaus #151 : 15.11.2024 klo 20:02:17 |
|
Hmm, tarkoitatko että Onni ei olisi avarakatseinen?
Niin no voihan sen noinkin päin nähdä. 
|
|
|
|
Olsen
Paikalla
|
 |
Vastaus #152 : 15.11.2024 klo 21:01:38 |
|
Jos joku ei puhetta kestä, niin voi mennä sängyn alle pillittämään.
Jalkapallojoukkueellista pelaajia ei koskaan saada ajattelemaan samalla tavalla, syömään samoja ruokia tai äänestämään samaa puoluetta.
Pelko on perseessä, kun elämä ei ole kontrolloitua.
|
|
|
|
Pohdiskeleva tunnelma
Poissa
Suosikkijoukkue: IF Gnistan
|
 |
Vastaus #153 : 15.11.2024 klo 21:19:32 |
|
Jos joku ei puhetta kestä, niin voi mennä sängyn alle pillittämään.
Jalkapallojoukkueellista pelaajia ei koskaan saada ajattelemaan samalla tavalla, syömään samoja ruokia tai äänestämään samaa puoluetta.
Pelko on perseessä, kun elämä ei ole kontrolloitua.
Ei saada ei mutta jotenkin luulisi, että ei olisi kohtuuton vaatimus sellainen ettei toistaisi raiskaajan ja ihmiskauppiaan viestiä julkisesti.
|
|
|
|
keopei
Poissa
|
 |
Vastaus #154 : 15.11.2024 klo 23:51:34 |
|
Koittakaa nyt jumalauta kestää Soijapoikien ensimmäisen maailman ongelmat.
|
|
|
|
qCc
Poissa
Suosikkijoukkue: Kallion soijapojat
|
 |
Vastaus #155 : 15.11.2024 klo 23:54:22 |
|
Soijapoikien ensimmäisen maailman ongelmat: -Misogynia -Rasismi -Homofobia Mites teillä muilla?
|
|
|
|
Laporte
Poissa
|
 |
Vastaus #156 : 16.11.2024 klo 00:01:14 |
|
Mites teillä muilla?
- Naisia turpaan - Neekereitä pataan - Homoja lättyyn Jotenkin näin?
|
|
|
|
keopei
Poissa
|
 |
Vastaus #157 : 16.11.2024 klo 02:20:45 |
|
En saa happea
|
|
|
|
onc
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.
|
 |
Vastaus #158 : 16.11.2024 klo 02:21:46 |
|
Koittakaa nyt jumalauta kestää Soijapoikien ensimmäisen maailman ongelmat. hööhöhö, soija poika, höhöhöh tein uuden nikin tätä varten, höhööh höhöhö, vai mitä jätkät, hööhöh
|
|
|
|
Kuku
Poissa
Suosikkijoukkue: Tamperelaiset muoviseurat ja kabinettinousijat
|
 |
Vastaus #159 : 16.11.2024 klo 02:43:22 |
|
Jos joku ei puhetta kestä, niin voi mennä sängyn alle pillittämään.
Jalkapallojoukkueellista pelaajia ei koskaan saada ajattelemaan samalla tavalla, syömään samoja ruokia tai äänestämään samaa puoluetta.
Pelko on perseessä, kun elämä ei ole kontrolloitua.
Kyllä Kiinan maajoukkueessa on saatu. Tosin pelilliset tulokset ei ole kummoisia.
|
|
|
|
onc
Paikalla
Suosikkijoukkue: Ilves, FC Jazz, Huuhkajat.
|
 |
Vastaus #160 : 16.11.2024 klo 02:46:51 |
|
Kyllä Kiinan maajoukkueessa on saatu. Tosin pelilliset tulokset ei ole kummoisia.
joo kyllä kiinassa, pohois koreassa ja iranissa on mielipiteet salittu ja sanan vapaus kuniassaan. ei siellä soija pjat kitise eikä naiset hypi nenille, näin se on.
|
|
|
|
Sabu
Poissa
Suosikkijoukkue: FMW
|
 |
Vastaus #161 : 16.11.2024 klo 03:03:58 |
|
Ei tämä pakotus nyt oikein ottanut tuulta alleen. Onni Valakari ulos maajoukkueesta? Kyllä - 193 (43.8%) Ei - 248 (56.2%) Äänestäjiä yhteensä: 441
|
|
|
|
keopei
Poissa
|
 |
Vastaus #162 : 16.11.2024 klo 03:32:45 |
|
Ei tämä pakotus nyt oikein ottanut tuulta alleen. Onni Valakari ulos maajoukkueesta? Kyllä - 193 (43.8%) Ei - 248 (56.2%) Äänestäjiä yhteensä: 441 Aivan saatanan typerä ajatus, että jonkun pitäisi edes astua maajoukkuuesta pois koska sanoi väärin. Ehkä mun pitää vaan tottua nykyaikaan.
|
|
|
|
keopei
Poissa
|
 |
Vastaus #163 : 16.11.2024 klo 05:25:46 |
|
Se mun 3 nikki sai mutten bannit kun joku täällä vakuutti ettei saa  Itelle ihan sama, teen sit aina uuden kuten tän, mutta voi luoja tätä soijafoorumia.
|
|
|
|
Narttu
Poissa
Suosikkijoukkue: Newcastle & TPS
|
 |
Vastaus #164 : 16.11.2024 klo 08:44:29 |
|
Se mun 3 nikki sai mutten bannit kun joku täällä vakuutti ettei saa  Itelle ihan sama, teen sit aina uuden kuten tän, mutta voi luoja tätä soijafoorumia. Soijapojat, soijafoorumi.. koitas nyt vaihtaa levyä.
|
|
|
|
Porilaine
Poissa
Suosikkijoukkue: TamU, Porilainen jalkapallo
|
 |
Vastaus #165 : 16.11.2024 klo 09:46:37 |
|
Se mun 3 nikki sai mutten bannit kun joku täällä vakuutti ettei saa  Itelle ihan sama, teen sit aina uuden kuten tän, mutta voi luoja tätä soijafoorumia. Vaikuttaa siltä, että tämä ei ole ylittänyt edes suojaikäraja, tuskin rikosoikeudellista vastuuikärajaakaan.
|
|
|
|
WhiteHart
Poissa
|
 |
Vastaus #166 : 16.11.2024 klo 09:47:41 |
|
Soijapojat, soijafoorumi.. koitas nyt vaihtaa levyä.
Soijamaito mainittu toisessa topikissa 
|
|
|
|
ladislaw
Poissa
|
 |
Vastaus #167 : 16.11.2024 klo 10:07:11 |
|
”Haluan mielelläni katsoa hänen pitkiä haastatteluitaan. Media on kirjoittanut jotain hänestä. Olen ajatellut, että en usko suoraan mediaa. Menen sitten katsomaan hänen pitkän haastattelunsa, ja ilmenee, että media on ottanut hänen lausuntonsa kontekstista. Hänen oikea viestinsä on ollut ihan eri. Jos kaikki eivät jaksa katsoa kolmen tunnin haastattelua, sitten heille jää vain se, mitä heille syötetään [mediassa].”
”Pitää luottaa oikeusjärjestelmään, eikä voi tuomita ennen aikaisesti. Tate on sanonut naisista pitkissä haastatteluissaan, että miehen tehtävä on huolehtia naisesta ja antaa parhaat lähtökohdat, koska vain naiset voivat tuoda lisää ihmisiä maailmaan. Pitää ymmärtää naisia ja pitää ymmärtää, mitä vaatii olla parisuhteessa.”
Valakari korostaa, että hän ei kannata Tatea, mutta hänen mielestään median kuva Tatesta ei ole koko totuus.
Niin mikä tässä nyt on se ongelma? Että pitää oikein cäncelöidä?
Valistunut arvaus: forumistin perheen naisjaosto on sanonut, että Tate on hirveä ihminen. Forum isti ei ole koskaan kuullutkaan janarista, mutta google antaa ykköshakuna linkkejä karmeisiin otsikoihin = Tate on rais kari ja hirveä ihminen. Joku puhuu Taten mielipiteistä haastattelusta = Joku on hirveä ihminen.
Joku ehdottaa forum istiä kuuntelemaan kolmen tunnin haastattelua = ei saatana pysty, poimin vain otsikot.
#strawmanarguments
|
|
|
|
khat
Poissa
Suosikkijoukkue: RoPS, Mathare United, Zeddy & KÖNÖ
|
 |
Vastaus #168 : 16.11.2024 klo 10:11:46 |
|
^ Mitähän helvettiä juuri luin...
|
|
|
|
Valonheitin
Poissa
|
 |
Vastaus #169 : 16.11.2024 klo 10:22:33 |
|
Miten Taten kommentit muuttuvat jotenkin paremmaksi, jos katsoo kolmen tunnin haastattelun? Vaikka puhuisi viikon söpöistä kissanpennuista, niin ei se tilannetta muuta miksikään. Ei meidän pidäkään tietää Taten ajattelusta koko totuutta, nuo muutamat kommentit sisältävät jo ihan tarpeeksi informaatiota herrasta ja hänen fanipojistaan.
|
|
|
|
qCc
Poissa
Suosikkijoukkue: Kallion soijapojat
|
 |
Vastaus #170 : 16.11.2024 klo 10:24:07 |
|
En saa happea
Sen kyllä huomaa ajatustesi tasosta 
|
|
|
|
Dean Martin
Poissa
|
 |
Vastaus #171 : 16.11.2024 klo 10:33:34 |
|
^ Mitähän helvettiä juuri luin...
Varmaan jotain, mihin asennoitumisen olit päättänyt jo etukäteen.
|
|
|
|
Terho
Poissa
|
 |
Vastaus #172 : 16.11.2024 klo 10:42:23 |
|
Erittäin vahvaa ylireagointia. Valakari sanoo, ettei kannata Tatea. Oikein korostaa sitä. Lainauksissa ei ole mitään törkeää tai canceloinnin arvoista, siellä puhuu hieman yksinkertaisen oloinen nuori, jolla ei selkeästi ole kovin vahvaa kokonaisuuksien hahmottamiskyky. Kuulostaa aivan samalta kuin moni tässäkin ketjussa, joskin eri näkökantaa edustaa.
Kukaan ei ikinä ole täydellisen väärässä, vaan kaikkein sakeinkin idiootti puhuu paljon oikeaa asiaa. Joskus sakea idiootti puhuu tavalla, jolla tietoisesti antaa ymmärtää puhuvansa oikeaa asiaa. Onni on selvästi erikoinen persoona ja altis epäluuloisuuteen. En ole koskaan Taten videoita katsonut, mutta uskon oikein hyvin, että siellä on seassa hyviä ja järkeviä pointteja. Mustavalkoisessa maailmassa elävä Onni kuulee, että Tate on ihmishirviö, ja videoista ihmettelee, että eihän tämä ole kaikessa väärässä ja sataprosenttista soopaa suoltava tyyppi. Tuskin on kykeneväinen paljon pidemmälle ajattelemaan. Sitten haastattelussa sanoo kuten sanoo, ja yhtä mustavalkoiset tyypit repivät pelihousujansa, koska eivät hekään hahmota mitään kokonaisuuksia.
Ei koskaan pitäisi reagoida tällä tavalla, kuten täällä moni reagoi. Mustavalkoisuudella ja polarisoinnilla pelkästään vahvistetaan vastakkainasettelua ja työnnetään Valakarin tapaisia tyyppejä syvemmälle. Paljon fiksumpaa olisi rauhallisesti argumentoida näille "Onneille", että vaikka Tate saattaa toisinaan jutella myös ihan hyvältä kuulostavia pointteja, hänen toimintansa ja osa mielipiteistään on sellaisia, että kannattaa mieluummin hakea arvokeskusteluja erilaisilta ihmisiltä. Ei nämä Onnit usein ole pahoja ihmisiä.
Kaikessa muussakin elämässä kannattaa varoa kärjistyksiä ja mustavalkoisuutta. Arvoista ei tarvitse tinkiä, mutta on paljonkin väliä, miten niitä elää todeksi.
|
|
|
|
qCc
Poissa
Suosikkijoukkue: Kallion soijapojat
|
 |
Vastaus #173 : 16.11.2024 klo 10:56:24 |
|
Ei kai täällä kovinkaan moni ole Onnia sanonut pahaksi ihmiseksi tai vastaavaa? Keskustelun pinta on vähän hämärtynyt itsellänikin, kun tänne ilmaantuu noita vitosnikkejä vähättelemään aiheen ympärillä pyöriviä yhteiskunnallisia ongelmia, jolloin keskustelu siirtyy suoraan Tateen ja soijapoikiin, Onnin jäädessä sinne väliin ihmettelemään mitä oikein tapahtui. Ja näinhän siinä usein käy, kun nostetaan keskusteluun joku vahvoja tunteita herättävä julkisuuden henkilö, kuka tässä tapauksessa on todistetusti mm. misogynisti, rasisti ja homofoobikko. Onni käytti tällä kertaa maajoukkuepelaajastatuksensa nostattaman näkyvyyden näin ja seuraukset keskustelufoorumeilla ovat nähdynlaiset. Se ois voinut puhua noista ihan järkevänoloista ja neutraaleista mielipiteistään ilman Taten kaltaisen ajattelijan nostamista valokeilaan.
|
|
|
|
Terho
Poissa
|
 |
Vastaus #174 : 16.11.2024 klo 11:03:43 |
|
Ei kai täällä kovinkaan moni ole Onnia sanonut pahaksi ihmiseksi tai vastaavaa? Keskustelun pinta on vähän hämärtynyt itsellänikin, kun tänne ilmaantuu noita vitosnikkejä vähättelemään aiheen ympärillä pyöriviä yhteiskunnallisia ongelmia, jolloin keskustelu siirtyy suoraan Tateen ja soijapoikiin, Onnin jäädessä sinne väliin ihmettelemään mitä oikein tapahtui. Ja näinhän siinä usein käy, kun nostetaan keskusteluun joku vahvoja tunteita herättävä julkisuuden henkilö, kuka tässä tapauksessa on todistetusti mm. misogynisti, rasisti ja homofoobikko. Onni käytti tällä kertaa maajoukkuepelaajastatuksensa nostattaman näkyvyyden näin ja seuraukset keskustelufoorumeilla ovat nähdynlaiset. Se ois voinut puhua noista ihan järkevänoloista ja neutraaleista mielipiteistään ilman Taten kaltaisen ajattelijan nostamista valokeilaan.
Kyllä, totta kai olisi. Se olisi paljon fiksumpaa. Kääntäen, oli typerää toimia näin, mutta yhtä typerää on tosiaan liiaksi mustavalkoistaa maailmaa, koska se helposti aikaan saa näitä Onneja. Eikä nuoren miehen ajattelemattomuus tai naiivi hölmöys ole syy sulkea pois maajoukkueesta tai hyökätä häntä vastaan ihmisenä.
|
|
|
|
|
|