Monzan gorilla
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys
|
 |
Vastaus #2400 : 18.05.2025 klo 14:28:40 |
|
Takkula toivottavasti on tilanteen tasalla ja mahdollisesti ollut jo Tsekkeihin yhteydessä.
Jorginhon tilannetta varmaan tarkkailee kyllä muutkin liigan kärkiseurat...
|
|
|
|
Steffers
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves ja toki Jippokin
|
 |
Vastaus #2401 : 18.05.2025 klo 14:30:04 |
|
Keskikentän keskustaan on ihan hyvin tarjontaa kun Tiitinen kuntoutuu ja jos Oliveira ja Hasa palautetaan lainalta. Olen katsonut Ruudusta pari peliä, missä FC Lahti on pelannut, ja seuraillut muutenkin Ykkösliigan topaaseja, ja nämä Ilves-lainamiehet eivät ole pahemmin vakuuttaneet eivätkä lahilaiset ainakaan itse ole vaikuttaneet olleen tyytyväisiä näiden menoon. Toki lahilaiset eivät ole tyytyväisiä tällä hetkellä juuri mihinkään muuhunkaan.
|
|
|
|
Topi Raitasen Viikset
Poissa
|
 |
Vastaus #2402 : 18.05.2025 klo 14:43:35 |
|
Ei tarvitse ranteita aukoa, mutta silti useampi huolenaihe. Jukkolalta nyt pari ohipeliä putkeen, eikä muutenkaan jaksa pelata 90 minuuttia tuolla paikalla. Ilveksen hyökkääminen alkaa tietyllä tavalla olemaan turhan ennalta-arvattavaa.
Söderbäck olisi kiva saada takaisin keskellä, mutta tässä alkaa jännittämään kesäkuun KuPS- ja SJK-ottelut, jos Wallius ja/tai Jukkola lähtevät kisoihin, niin entisestään vaikenee tekeminen tuolla pelisysteemillä. Akinyemille toivoisi pian kunnollisia minuutteja, jotta näkisi, kuinka paljon hänellä olisi nyt annettavaa.
|
|
|
|
Interturku
Poissa
|
 |
Vastaus #2403 : 18.05.2025 klo 14:45:56 |
|
Oli muuten tepsiläisiä ne jotka kävi teijän pääl ku olitte menos bussiinne.
Ihmettilinkin, et miksi Interiläiset moiseen idiotismiin alentuisi.
|
|
|
|
Maccarone
Poissa
|
 |
Vastaus #2404 : 18.05.2025 klo 16:36:17 |
|
Aikamoista paniikkia viljellään, vaikka faktahan on se, ettei Ilves ole yhdessäkään pelissä ollut paska tai vailla mahdollisuuksia. Maarianhaminassa peli oli vajaallakin mahdollisuus voittaa, Vaasassa nihkeää, mutta pari paikkaa kuitenkin ja eilen varsin laadukas peli ylipäätään ja olisi voinut kääntyä miten vaan.
Huoli pelaajaringin laajuudesta ihan aiheellinen, kun nyt vertailee vaikkapa KuPSiin, joka kierrättänyt jo nyt varsin paljon pelaajia ja silti tullut tulosta parhaalla tavalla.
|
|
|
|
Musta Yö
Poissa
Suosikkijoukkue: Rantasen pelikirja
|
 |
Vastaus #2405 : 18.05.2025 klo 16:47:55 |
|
Aikamoista paniikkia viljellään, vaikka faktahan on se, ettei Ilves ole yhdessäkään pelissä ollut paska tai vailla mahdollisuuksia. Maarianhaminassa peli oli vajaallakin mahdollisuus voittaa, Vaasassa nihkeää, mutta pari paikkaa kuitenkin ja eilen varsin laadukas peli ylipäätään ja olisi voinut kääntyä miten vaan.
Täytyy kuitenkin muistaa että voittopelienkin sisällä on ollut paljon ongelmia. Jaro päästettiin salaman iskusta peliin mukaan samoin kun Haka. Noista tulos olisi voinut olla huonompi. KTP:llä oli myös parikin saumaa tasoittaa peli toisen puoliajan alussa mutta sen jälkeen toki tyylikkäästi naulattiin peli mutta siinäkin pelin kulku olisi voinut olla toinen.
|
|
|
|
ExtraJack
Paikalla
|
 |
Vastaus #2406 : 18.05.2025 klo 16:49:14 |
|
Ilves on tehnyt tällä kaudella ihan tarpeeksi maaleja. Suurimmat ongelmat on ehdottomasti puolustuksessa ja varsinkin oman boksin puolustamisessa. Tänä vuonna Ilves on päästänyt aivan liikaa maaleja. Viime vuonna Ilves päästi yhteensä 27 maalia ja tänä vuonna omiin on mennyt jo 12.
Ilveksen pelitapa laittaa puolustuksen välillä hankaliin tilanteisiin. Isoja tiloja pitäisi pystyä puolustamaan. Osa ongelmista on varmasti puolustuspään laadussa . Osa sitten ihan kollektiivisessa puolustamisessa, johon valmennus pystyy vaikuttamaan. Omaa boksia ainakin pitäisi pystyä paremmin puolustamaan.
|
|
|
|
Monzan gorilla
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys
|
 |
Vastaus #2407 : 18.05.2025 klo 16:50:09 |
|
Aikamoista paniikkia viljellään, vaikka faktahan on se, ettei Ilves ole yhdessäkään pelissä ollut paska tai vailla mahdollisuuksia.
Tämän voisi oikeastaan kääntää niin, että onko Ilves ollut mitenkään erityisen hyvä yhdessäkään pelissä tällä kaudella. - HJK:ta vastaan ekat 30 min oli karseaa. - KTP:ta vastaan alku oli karmea. - Hakaa vastaan koko peli oli hyvin heikko kokonaisuus. Vain Krkalic pelasti pisteet siitä. Jaro peli on ollut ehkä ehjin kokonaisuus tällä kaudella ja siinäkin lopussa oli haasteita. KuPSia vastaan tuskin on keskiviikkona mitään mahdollisuuksia Oulua lukuunottamatta aika tyly otteluohjelma nyt edessä. Olen aika huolissani kyllä tästä kokonaisuudesta, jossa Rantanen peluuttaa samalla tavalla kuin viime kaudella pelaajilla, joilla ei riitä kaikilla ihan taso tähän. Esimerkiksi Rantasen tavaramerkkiä, eli näppärää lyhyt syöttöpeliä vastustajan kenttäpuolikkaalla ei ole pystytty toteuttaa juuri yhtään ja maalit sitten tulleet miten tulleet. Jonkinlainen punainen lanka tästä nyt puuttuu, enkä usko sen löytyvänkään ellei tuonne hankita vahvistuksia jotka soveltuu Rantasen taktiikkaan tai vaihtoehtoisesti Rantanen fiksaa vähän pelikirjaansa.
|
|
|
|
Tarinankertoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2408 : 18.05.2025 klo 17:16:28 |
|
Katsoiko joku edes eilistä ottelua, vai spämmitäänkö täällä jo valmiiksi kirjoiteltuja kommentteja vain tuloksen perusteella?
Olin paikanpäällä pääkatsomon keskivaiheella... Ottelun lopputulos on juuri se, mikä taululla näkyy. Inter oli terävä hyökkäyksissään ja meillä varsinkin aluksi puolustuslinja tekee selkeitä virheitä. Kun Sit Söderbäkki ja Jukkola laskettiin alemmas, loppu Interin tilanteet. Tokalla ilveksellä oli hienoa momenttumia mutta oikeasti ihan huippupaikkoja ei juuri saatu. Inter sai. Ja oikeutetusti maalin teki enemmän (pilkusta voi kiistellä, mutta kyllä tosta voi vieheeltä) Eli kaikki hävityt ottelut on hävitty ihan itse ja olemalla huonompi joukkue kentällä. Vaasassa valmennuksen alibivaihdot ja saarelle kyvyttömyys jäädyttää peli tasoituksen jälkeen on ilmeisiä joukkuetason ongelmia. Hakaakin vastaan meinattiin sössiä peli ihan ite omaan huonoon pelaamiseen... Kuten Takkula on todennu, että jos haluaa pelata korkealla linjalla, on pelaajaomisnaisuudet oltava nopeus ja pallovarmuus, siihen jos lisää hyvän boksipuolustamisen, on tämmöiset pelaajat viekkausliigaseuran ulottumattomissa (no Cisse, onkin vääräassä sarjassa). Eli sinänsä allekirjoitan pelitavan ja joukkueenrakennuksen, mutta joku kollektiivisessa otteessa pettää liian usein. Kyllä mun mielestä voi huolestua ton puolustamisen heikkouteen. Viimekauden alussa oli samaa ongelmaa, mutta nyt tämä on enemmän koko joukkueen puolustusrakenne ongelma, kun viime kaudella se kulminoitu alakertaan ja wingpäkkeihin.
|
|
|
|
kalle10
Poissa
|
 |
Vastaus #2409 : 18.05.2025 klo 21:59:10 |
|
Inter peli oli ajoittain aika väsyneen näköistä. Kannattaisiko antaa vakiovauksen huilia ainakin osittain keskiviikkona ja lauantaina sitten ykköset kehiin.
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2410 : 19.05.2025 klo 13:16:57 |
|
- Hakaa vastaan koko peli oli hyvin heikko kokonaisuus. Vain Krkalic pelasti pisteet siitä.
Oltiinkohan eri pelissä?  Haka ei päässyt mihinkään ekalla jaksolla ja heitä vietiin joka osa-alueella. Sitten annettiin yksi hölmö maali ja peli muuttui. Toinen jakso olikin sit turhan varovaista taas.
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2411 : 19.05.2025 klo 13:21:01 |
|
...ja saarelle kyvyttömyys jäädyttää peli tasoituksen jälkeen on ilmeisiä joukkuetason ongelmia.
Ööh. Tuossa taisi olla joku MINUUTTI välissä kun oli tasoitettu. Kova henki päällä, niin mitä tuossa olisi pitänyt tehdä minuutissa?
|
|
|
|
tampereen lurkkija miäs
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2412 : 19.05.2025 klo 13:31:20 |
|
Ööh. Tuossa taisi olla joku MINUUTTI välissä kun oli tasoitettu. Kova henki päällä, niin mitä tuossa olisi pitänyt tehdä minuutissa?
Olla päästämättä maalia.
|
|
|
|
Monzan gorilla
Paikalla
Suosikkijoukkue: Suomen nu-metal yhdistys
|
 |
Vastaus #2413 : 19.05.2025 klo 13:33:37 |
|
Oltiinkohan eri pelissä?  Haka ei päässyt mihinkään ekalla jaksolla ja heitä vietiin joka osa-alueella. Sitten annettiin yksi hölmö maali ja peli muuttui. Toinen jakso olikin sit turhan varovaista taas. Haka oli tosiaan alussa aika mankelissa, mutta ei se minusta mitenkään Ilveksen erityisestä hallinnasta johtunut vaan siitä, että Haka ei saanut omaa konettaan ja taktiikkaa toimimaan ollenkaan. Jokaisella osa-alueella kun olisi viety ja hallittu, ei toiselle puoliajalle olisi noista paikoista pitänyt jäädä enää mitään pelattavaa.
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2414 : 19.05.2025 klo 13:38:03 |
|
Olla päästämättä maalia.
No juu, sori. Eivät varmaan itse tuota tajunneet.
|
|
|
|
Bubi-huuhkaja
Poissa
|
 |
Vastaus #2415 : 19.05.2025 klo 13:38:19 |
|
Ööh. Tuossa taisi olla joku MINUUTTI välissä kun oli tasoitettu. Kova henki päällä, niin mitä tuossa olisi pitänyt tehdä minuutissa?
Pienten marginaalien peli!!! Kovat on panokset toukokuun peliksi keskiviikkona ja ei se siihen helpotu, kun pitää puristaa nyt kahden matsin viikkotahdilla ennen maajoukkuetaukoa ja tasuritkin tuntuisivat tappioilta. Yhtään ehjää ysikymppistä ei ole vielä nähty ja trendinä on paha väsähtäminen matseissa, niin mitenköhän Rantanen nöyrtyy kääntymään penkin puoleen esim. viikonloppuna Oulua vastaan? KuPS:ia vastaan nyt varmaan pistetään omat luottomiehet edelleen kehiin, vaikka kuntopuntaria karmealta näyttääkin. Sitten kun kesäkuussa palataan muutaman Huuhkaja-matsin tauolta, niin ainakin Jukkola on poissa U21-kisojen takia, niin jo on tekemistä eron kiinni kuromisessa kärkeen, vaikka siellä olisi kuinka budjetoituna syyskiireitä kuopioilaisille.
|
|
|
|
Yourworstnightmare
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves, Suomi, West Ham
|
 |
Vastaus #2416 : 19.05.2025 klo 13:39:52 |
|
Haka oli tosiaan alussa aika mankelissa, mutta ei se minusta mitenkään Ilveksen erityisestä hallinnasta johtunut vaan siitä, että Haka ei saanut omaa konettaan ja taktiikkaa toimimaan ollenkaan. Jokaisella osa-alueella kun olisi viety ja hallittu, ei toiselle puoliajalle olisi noista paikoista pitänyt jäädä enää mitään pelattavaa.
Tää on just tätä. Kun vastustaja saadaan ihan mankeliin, on se heidän heikkouttaan. Jos taas itse ollaan hieman heikompia, on se vain meidän heikkoutta. Tosiaan tuosta jaksolta jäi se puuttumaan, että olisi painettu vähintään se kolmas maali siihen niin peli olisi ollut taputeltu.
|
|
|
|
Tarinankertoja
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2417 : 19.05.2025 klo 15:00:47 |
|
Ööh. Tuossa taisi olla joku MINUUTTI välissä kun oli tasoitettu. Kova henki päällä, niin mitä tuossa olisi pitänyt tehdä minuutissa?
Johtavan pelaajan koota porukka ja rauhottaa tilanne. Sovitaan ennen alotusta, että nyt vaan katkotaan ja potkitaan yli rajojen ja jäädytetään peliä... Ehkä valmennuksella ei tämmöstä moodia ole harjoteltuna? En tiä, mutta sellanen pitäsi löytää, sillä maali johtui juuri siitä, että pyrittiin edelleen pelitavallisesti pelaamaan palloa kaverille ja maatapitkin.. …alivoimalla pelatessa ja tasoihin päästyään näin ei tehä ja on sen johtavien pelaajien homma kentällä jäähdyttää tilanne... toki jos siis valmennukselta ei tämmöisiä eväitä ole annettu, niin sit katseet penkille.
|
|
|
|
tampereen lurkkija miäs
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2418 : 20.05.2025 klo 09:35:03 |
|
No juu, sori. Eivät varmaan itse tuota tajunneet.
Se nyt vaan näyttää olevan toistuva teema, että peliä ei osata rauhoittaa, oli se sitten oman tai vastustajan maalin jälkeen. Sekä Hamina että Haka tekivät maalit muutaman minuutin sisään Ilveksen maalista, Inter ja HJK tekivät kaksi maalia lyhyen ajan sisään, Jaron maalin jälkeen Ilves oli täydessä puristimessa. Calma, calma.
|
|
|
|
Topi Raitasen Viikset
Poissa
|
 |
Vastaus #2419 : 20.05.2025 klo 11:31:33 |
|
Se nyt vaan näyttää olevan toistuva teema, että peliä ei osata rauhoittaa, oli se sitten oman tai vastustajan maalin jälkeen. Sekä Hamina että Haka tekivät maalit muutaman minuutin sisään Ilveksen maalista, Inter ja HJK tekivät kaksi maalia lyhyen ajan sisään, Jaron maalin jälkeen Ilves oli täydessä puristimessa. Calma, calma.
Sekä monessa pelissä ollut paikoiteillen täyttä dominointia, mutta ei kuitenkaan olla kyetty antamaan sitä pelin lopettavaa niskalaukausta, vaan "päästetty" kaveri vielä mukaan.
|
|
|
|
Tähtirinta
Poissa
|
 |
Vastaus #2420 : 20.05.2025 klo 12:14:13 |
|
|
|
|
|
minävaa
Poissa
Suosikkijoukkue: Ilves
|
 |
Vastaus #2421 : 20.05.2025 klo 12:21:33 |
|
Näyttäis vahvasti Oivalta, mikä ois kyl uskomattoman kova jatkosoppari. Olin ihan varma, että mies lähtisi halvalla kesällä tai ilmaisella tämän kauden jälkeen.
|
|
|
|
Kuninkaanmies
Poissa
Suosikkijoukkue: Suomi
|
 |
Vastaus #2422 : 20.05.2025 klo 12:21:44 |
|
Jukkolan jatkodiili?
|
|
|
|
GERP
Poissa
Suosikkijoukkue: Musta Käsi
|
 |
Vastaus #2423 : 20.05.2025 klo 12:44:39 |
|
Surullinen takaisku Oivalle. Pelaakohan tällä hetkellä huonosti siksi, kun joutuu jäämään Ilvekseen vai eikö päässyt mihinkään muualle, koska pelaa tällä hetkellä niin huonosti. Mene ja tiedä.
|
|
|
|
ElComandante
Poissa
|
 |
Vastaus #2424 : 20.05.2025 klo 12:51:43 |
|
Surullinen takaisku Oivalle. Pelaakohan tällä hetkellä huonosti siksi, kun joutuu jäämään Ilvekseen vai eikö päässyt mihinkään muualle, koska pelaa tällä hetkellä niin huonosti. Mene ja tiedä.
Älä nyt, tehdään tärkeälle pelaajalle jatko ja ensimmäisenä olet voivottelemassa. Oivalla on ollut tällä kaudella kohtuuttoman kova vastuu Jorginhon poistuessa taustalta. Varmasti puhkeaa vielä kukkaan tälläkin kaudella. Olemme kaikki nähneet, että on parhaimmillaan sarjan eliittiä. Pelaa aina suurella sydämellä eikä lopeta taistelua. Form is temporary, class is permanent.
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.05.2025 klo 12:54:10 kirjoittanut ElComandante »
|
|
|
|
|
|
|