FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.05.2025 klo 21:12:04 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 9.5.25 klo 01-06.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 9.5.25 klo 01-06

Sivuja: 1 ... 12 [13] 14
 
Kirjoittaja Aihe: Keski-Suomi: M3 Itäinen AC1 2025  (Luettu 61480 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
Laupias

Poissa Poissa


Vastaus #300 : 25.04.2025 klo 23:11:39

Mitenköhän Komeettojen Niklas Leppäsen sopimus hoidettu Kommeettoihi? Tulospalvelussa näkyy seurana böördi ja viikko talaperin pelasikin avaus matsissa. Osaako joku valaista tyhmempää vai onko tässäkin vilppiä käytetty??

Kuuleman mukaan Leppänen ja Saarikoski lainasopimuksella Komeetoissa. Komeetoilla somen puolella tiedotustiimi tehnyt hyvää työtä viime kauden jälkeen, joten voisi olettaa, että tätäkin asiaa siellä pian valaistaan tarkemmin.
AA Sheriffi

Poissa Poissa


Vastaus #301 : 26.04.2025 klo 00:05:25

KeuPa-ViPa 2-1 (0-0).

Ensimmäinen puoliaika oli melko tasainen, eikä ihan vallatonta kiimaa tuntunut olevan käsillä. Ne kaiken parhaimmat maalipaikat loistivat poissaolollaan, eikä lumisade ja muutaman metrin pohjoistuuli varsinaisesti auttaneet romantisoimaan tunnelmaa.

Toisella jaksolla, auringonkin näyttäytyessä, peli sai uutta virtaa. KeuPalla oli hetkensä, mutta Pamaus oli pelillisesti vaarallisempi ja loi tilanteita useampaankin kertaan. Roope Korkeakoski oli mies paikallaan KeuPan maalilla.

Maaleja saatiin tulostaululle 69 minuutin kohdalla, kun kotijoukkueen Izui Villasana tuikkasi vastaiskusta KeuPan johtoon. ViPan painostus tuotti tulosta, kun vieraiden Konsta Lampila tasoitti pelin 83 minuutin kohdalla kovalla laukauksella keskeltä, kuudentoista rajalta, KeuPan puolustuksen peruuteltua turhan alas. Mutta kolme minuuttia myöhemmin em. Villasana näytti henkilökohtaista osaamistaan vierasjoukkueen boksissa ottamalla vaikean pomppupallon haltuun ja volleysta riman kautta kahteen yhteen.

Kyllä keuruulaiset saavat olla tyytyväisiä täyteen pistepottiin. Vääryyttä ei olisi ollut, jos loppuminuuttien vieraiden ristikkoon osunut veto olisikin päätynyt perille asti.
« Viimeksi muokattu: 26.04.2025 klo 00:07:36 kirjoittanut AA Sheriffi »
kalevala

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Jyväskylä


Vastaus #302 : 26.04.2025 klo 07:47:39

Mesenaatti10 kanssa aika paljolti samaa mieltä ja hyvä rapo oli.

Ensimmäinen puoliaika HuHo oli parempi. Liikutti paremmin palloa ja tekivät enemmän töitä varsinkin pallottomana joka vaikeutti Blackbirdin pelaamista.

Toinen puoliaika taas pöytä kääntyi ja Blackbird otti selvästi hallinnan. Syy tähän oli Petrescun sisääntulo sekä sen myötä pelaajien uudelleen järjestely joka alkoi tuottaa tulosta.

Minusta tasapeli oli oikeutettu tulos. Ottelu oli tasainen ja kova vääntö koko 90 min.

PS. Lampisen sivuvaparimaali 85 min kohdalla  mielestäni myös ei ollut paitsio. YouTubesta näkee hyvin miten Lampinen on potku hetkellä HuHo topparin edessä puoli metriä ei paitsion puolella.
Hupikukko

Poissa Poissa


Vastaus #303 : 29.04.2025 klo 08:55:51

Lainaus
19-vuotias nigerialaistoppari Emmanuel David liittyy KeuPan riveihin. Emmanuel saapui Suomeen alun perin Veikkausliigajoukkueen testijaksolle, mutta mutkien kautta hänen tiensä vei lopulta Keuruulle.

keuruulla on laitettu taas rahaa palamaan
PlussaPallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HuimaUrho


Vastaus #304 : 29.04.2025 klo 10:51:47

Voipi olla Karera - David kohtalaisen kova topparipari Kolmoseen.
pimputuspamputus

Paikalla Paikalla


Vastaus #305 : 29.04.2025 klo 12:32:30

Huimalle vastaan cupissa liigajoukkue Haka.
Penkkitopi

Poissa Poissa


Vastaus #306 : 30.04.2025 klo 10:39:38

KeuPalle eilen voitto 5-2 Rangersista. Villasana iski hatullisen.

Sarjataulukko näyttää kaksikerrostumisen merkkejä jo nyt:

JJK2.............6
KeuPa...........6
Blackbird......4
HuimaUrho...4
Komeetat.....3
ViPa..............0
HoDy.............0
Rangers........0
PlussaPallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HuimaUrho


Vastaus #307 : 30.04.2025 klo 10:51:12

KeuPalle eilen voitto 5-2 Rangersista. Villasana iski hatullisen.

Sarjataulukko näyttää kaksikerrostumisen merkkejä jo nyt:

JJK2.............6
KeuPa...........6
Blackbird......4
HuimaUrho...4
Komeetat.....3
ViPa..............0
HoDy.............0
Rangers........0

Katselin tuota matsia jälkilähetyksenä YouTubesta ja lukemat olisi voineet olla huomattavasti niukemmatkin. Etenkin Villasanan ensimmäinen ja Colanerin maali olivat kyllä melkoisen karuja Rangersin näkökulmasta. Myöskin ottelun loppupuolella Rangers teki kulmasta suoraan maalin tai no maalia siitä ei koskaan annettu ja Rangers-peluri tästä tulistuneena antoi muutamatkin sarkastiset taputukset tuomareille ja sai lähtöpassit suihkun puolelle. Vielä ottelun jälkeen oli nähtävissä, ettei tuomiota oltu sulatettu kun sama mies kävi vielä tuomareiden juttusilla.
Tuomarivirhe oli tässä eittämättä tosiasia, mutta ei se oikeuta siltikään tälläiseen. Riippuen siitä mitä sanoja vielä pelin jälkeen vaihdettiin niin voi hyvin olla, että ei ihan yhden matsin pannalla selviä.
Hupikukko

Poissa Poissa


Vastaus #308 : 30.04.2025 klo 10:54:34

juu, eipä keupa eilen ihmeitä esittänyt ja peli oli tasainen. keuruulaisten viimeistelyt menivät vaan verkkoon hyvällä prosentilla, osittain rangers maalivahdin ja pulustuksen suosiollisella avustuksella. vastaavasti rangerssin viimeistely ei ollut yhtä laadukasta.
Lainaus
Myöskin ottelun loppupuolella Rangers teki kulmasta suoraan maalin tai no maalia siitä ei koskaan annettu ja Rangers-peluri tästä tulistuneena antoi muutamatkin sarkastiset taputukset tuomareille ja sai lähtöpassit suihkun puolelle. Vielä ottelun jälkeen oli nähtävissä, ettei tuomiota oltu sulatettu kun sama mies kävi vielä tuomareiden juttusilla.
oli kyllä uskomatonta ettei tuomarit nähneet pallon käyneen maalissa
« Viimeksi muokattu: 30.04.2025 klo 10:59:42 kirjoittanut Hupikukko »
Saku Palatsi

Poissa Poissa


Vastaus #309 : 30.04.2025 klo 21:03:08

Menipä HuHolla tiukille. Varmaan Äänekosken poikia kiinnosti enemmän illan vappujuhlat kuin pelaaminen. Hyvää vappua kaikille tasapuolesesti :)
boomdhox

Poissa Poissa


Vastaus #310 : 30.04.2025 klo 21:06:42

Menipä HuHolla tiukille. Varmaan Äänekosken poikia kiinnosti enemmän illan vappujuhlat kuin pelaaminen. Hyvää vappua kaikille tasapuolesesti :)


Olihan se tasoltaan aivan surkea toinen jakso heiltä. Pisteet nappasivat, mutta ei tuollaisella pelillä mitään sarjoja voiteta.
Gonzalo-76

Poissa Poissa


Vastaus #311 : 30.04.2025 klo 21:40:21

Menipä HuHolla tiukille. Varmaan Äänekosken poikia kiinnosti enemmän illan vappujuhlat kuin pelaaminen. Hyvää vappua kaikille tasapuolesesti :)
Pojat lyöny puoliajalla tuhdilla summalla kopissa Hodyn händäreitä ja menny siitä pussikaljalle.
PlussaPallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HuimaUrho


Vastaus #312 : 30.04.2025 klo 21:48:40


Olihan se tasoltaan aivan surkea toinen jakso heiltä. Pisteet nappasivat, mutta ei tuollaisella pelillä mitään sarjoja voiteta.

Olihan tuo koko ottelu melkoisen minimivaihteella vetämistä. Liekö oli ajatukset Hakassa ja jo yllämainitussa vapussa.
Silti 3 pistettä on 3 pistettä. Eikös nimenomaan sarjoja voitetaan sillä, että paskalla pelillä ei pistemenetyksiä tule.
Metsurin koira

Poissa Poissa


Vastaus #313 : 01.05.2025 klo 08:49:56

Valmentajia matsi sentään kiinnostanut sen verran, että matsin lopussa ottaneet molemmat keltaisen. Vai vappusimoissaan vähe huudeltu naapuripöytään tahi tuomarille? 
hevosmies

Poissa Poissa


Vastaus #314 : 01.05.2025 klo 10:33:35

Eikös tämä Hodyn valmentaja ole poistettukkin penkiltä monet kerrat! Pelkkä suun louskuttaja koko ukko.
K3skari

Poissa Poissa


Vastaus #315 : 01.05.2025 klo 10:52:54

Eikös tämä Hodyn valmentaja ole poistettukkin penkiltä monet kerrat! Pelkkä suun louskuttaja koko ukko.
On poistettu. Pishkohssa on sellaista tunnetta mitä suurimmasta osasta kotosuomalaisista valmentajista puuttuu. Välillä tulee ylilyöntejä, mutta ainakin elää tunteella mukana toisin kuin monet muut flekmaattiset seisoskelijat.
hevosmies

Poissa Poissa


Vastaus #316 : 01.05.2025 klo 11:04:13

Mutta jos kokoajan louskuttaa tuomareille, niin ei voi olla vaikuttamatta omankin joukkueen pelaamiseen!!
Hupikukko

Poissa Poissa


Vastaus #317 : 01.05.2025 klo 12:49:32

On poistettu. Pishkohssa on sellaista tunnetta mitä suurimmasta osasta kotosuomalaisista valmentajista puuttuu. Välillä tulee ylilyöntejä, mutta ainakin elää tunteella mukana toisin kuin monet muut flekmaattiset seisoskelijat.

Niin kauan kuin päävalmentaja ja muut taustat pysyvät samoina niin kasetin kasassa pysyminen on toiveajatus. Taustojen tuomareille räksyttäminen tarttuu pelaajiin jotka eivät keskity pelaamaan vaan perseilemään.

keupan koskisella junttia, piskohilla lutuuria?
« Viimeksi muokattu: 01.05.2025 klo 13:49:50 kirjoittanut Hupikukko »
hamitu

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Huuhkajat


Vastaus #318 : 01.05.2025 klo 13:37:52

Mutta jos kokoajan louskuttaa tuomareille, niin ei voi olla vaikuttamatta omankin joukkueen pelaamiseen!!

Olen tästä samaa mieltä, eli että välillä koutsien jatkuva louskuttaminen vaikuttaa omienkin pelaamiseen ja jo senkin vuoksi sitä pitäisi pyrkiä välttämään… mutta asia ei ole yksinkertainen eikä mustavalkoinenkaan, kyllä tunnetta tarvitaan.

Eilen Pishkoh loihti puoliajalla kovan tsempin päälle omiinsa ja se kesti toisen puoliajan loppuun asti. Ja toisaalta Pishkoh oli eilen aika iisisti siellä tuomarien suhteen, ja sen sijaan ohjeisti omia ja tsemppasi hienosti. Lopussa keitti yli mutta Piskhkohn mittakaavalla ei oikeastaan juuri lainkaan.

En myöskään varsinaisesti mitään erityistä ylikiehumista nähnyt toiseltakaan penkiltä, business as usual. Sen sijaan sen puolen reagointi toisen puoliajan omien esitykseen oli aika erikoista. Sävy kentän suuntaan oli aika vittuileva ja pelkkiä tylsiä huutoja tyyliin ”yrittäkää nyt edes” ja ”jos ei saa kahta peräkkäistä syöttöä omille niin kannattaisi vaan roiskia ylös”.

Mitä taas tulee peliesityksiin, niin eka puolisko ei ollut niin selvä kuin 3-0, eikä myöskään toinen niin selvä kuin 0-2. Ehkäpä 2-1 olisi ollut kuvaavampi lopputulos, mutta tällä kertaa molemmat laittoivat palloa reppuun hyvällä prosentillä paikkoihin nähden. Toki pelin kuva oli se, että HuimaUrho piti palloa enemmän, kun taas HoDy keskittyi enemmän heittämään pidempää Lennartin päähän ja napsimaan hyvällä prosentilla niistä tulleita kakkospalloja kun moni HuimaUrhon jantteri oli sillä ajatuksella mukana että vieressä oleva hoitaa ja itteä ei tarvi laittaa likoon. Toisen puoliajan pelinkuvaa ja HoDyn aiheuttamaa painetta lisäsi myös se, että vasta puoliajalla paikalle ehtinyt Samuel Lehtimäki pumppasi pitkillä sivurajoilla kivasti painetta, ja muutoinkin näytti sellaista asennetta millä omaa joukkuetta ruoskitaan eteenpäin.

HoDy ei ole lainkaan niin heikko kuin mitä allekirjoittanut ajatteli, ne pojat on nyt vuoden vanhempia ja kypsempiä ja pystyy pelailemaan kivasti sääntöjen rajamailla. Enkä mä usko siihenkään, että eilinen olisi mitenkään HuomaUrholle kauden suuntaa näyttävä esitys, vaan eiköhän siellä opita kyllä enemmän tilanteesta, jossa vähän jokaiseen matsiin lähdetään ennakkosuosikkina. Asema ei riitä, se pitää myös lunastaa.

Kaiken kaikkiaan viihdyttävä matsi puolueettomin silmin. Propsit myös Huhooliganseille, mukavaa meininkiä.
Roope N

Poissa Poissa


Vastaus #319 : 01.05.2025 klo 15:03:27

Huholla ollut kyllä suuria vaikeuksia kolmessa ensimmäisessä pelissä. Ikäheimo ei todellakaan ole näyttänyt olevansa sarjan paras maalivahti.
Penkkitopi

Poissa Poissa


Vastaus #320 : 01.05.2025 klo 15:14:00

Huholla ollut kyllä suuria vaikeuksia kolmessa ensimmäisessä pelissä. Ikäheimo ei todellakaan ole näyttänyt olevansa sarjan paras maalivahti.

:D
PlussaPallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HuimaUrho


Vastaus #321 : 01.05.2025 klo 15:50:05

Hyvä pöhinä päällä forumilla eilisen jäljiltä niin sanotaas jokaisesta puheenaiheesta itsekin jotain.
Laukan puolelle tosiaan valmentajilla lähti. Nurmi aloitti toksisen huutelun omille jo varhain ja Pishkoh kimpaantui tuomaritoiminnasta lopulta niin, että huutelu valmentajien kesken tapahtui. Sitä en kuullut mitä sanoja vaihdettiin, mutta eiköhän ihan aiheelliset varoitukset tullut pöytään.
Koskiselta junttia, Pishkohilta lutuuria? Kyllähän kaikilta kolmelta yllämainitulta koutsilta touhu on välillä aika kovastikin reidenraavintahäpeää aiheuttavaa. Ehkä syy miksi Koskinen saa muita enemmän rapaa asiasta johtuu hänen omista valmennustaidoistaan tai niiden puutteistaan (spekulaatiota).
Ikäheimo eittämättä ei ehkä omille huikeille standardeilleen verrattuna ViPa tai HoDy pelissä säväyttänyt, mutta Blackbirdiä vastaan kyllä oli niin hyvä, että ei voi edes verrata.
Penkkitopi

Poissa Poissa


Vastaus #322 : 01.05.2025 klo 16:06:30

No onpahan ollu aika kiusallista meininkiä kentän laidalla. Harmi kun tuo ottelun videotallenne Veossa pätkäisee jo toisen jakson alkupuolella.
PlussaPallo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: HuimaUrho


Vastaus #323 : 01.05.2025 klo 16:25:10

Asiasta toiseen jälleen. Onhan tässä jo jonkinlainen otteluruuhka HuimaUrholla, kun 9 päivään on kolme ottelua. Jo muutama viikko takaperin esiinnostettu rosterin kapeus saattaa tulla esiin tässä tilanteessa. Mikäli tämän hoitavat kunnialla eivätkä pistemenetystä ota JJK/2:lta niin eiköhän tämä tästä. Ei nimittäin ole mikään helppo peli ylipäätään kettureserveitä vastaan tulossa.
ViekasLaituri

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: KSETK


Vastaus #324 : 02.05.2025 klo 21:42:22

FC Blackbird - Keupa 5-0

Kyllä oli keupa hukassa koko pelin. Saapi nähdä montako punaista vielä tuo Falcon tällä kaudella ottaa. Silloin kun peli joukkueella ei onnistu ja omat pelisuoritukset ontuvat pahemman kerran, niin herkästi kaverilla menee peli rikkonaiseksi ja ylilyöntejä tulee. Tänäänkin kaksi täysin turhaa rikettä peräjälkeen ja ansaittu ulosajo. On vain ajan kysymys milloin tämä turhautuminen tarttuu myös muihin joukkuelaisiin sekä valmennukseen. Aneeminen oli myös keupan penkki tänään, taisi Koskinenkin penkillä levitellä käsiään ja mutista tuomareille lähes koko pelin. Valmentamisesta tietoakaan. Josko ensikaudella satsattaisiin keuruulla valmennukseen eikä pelaajiin?

 
Sivuja: 1 ... 12 [13] 14
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa