FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
11.11.2025 klo 03:45:17 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Sivuja: 1 ... 20 [21] 22 23
 
Kirjoittaja Aihe: Kansallinen Liiga 2025 - Yleiskeskustelu  (Luettu 115590 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Slither54

Poissa Poissa


Vastaus #500 : 10.09.2025 klo 10:27:41

Ei nyt ihan noin suoraksi kannata mutkia vetää. VIFK:lla on kuitenkin saman organisaation alla myös kakkosesta tippumassa oleva miesten joukkue, kasa junnuja ja keilausjaosto, joten ei taloutta voi kaataa ainoastaan naisten liigapaikan niskaan.

Kun asiasta uutisoitiin olivat toimiston kommentit että tilanne on vastaava kuin aikaisempinakin vuosina. Tiedä sitten mikä on totuus, mutta tuskin tilanne nyt kuitenkaan pahimpien tuomiopäiväskenaarioiden tasolla on.

Totta. Ei VIFK seurana mihinkään tule katoamaan tämän takia. Mutta kilpailulliseksi Kansallisen Liigan joukkueeksi härnäämään pk-seudun joukkueita on aika vaikea päästä, jos joka vuosi edetään tiukemmin kuin kädestä suuhun. Se, että tilanne toistuu silloin tällöin antaa lähinnä kuvan siitä realiteeteista, missä jalkapallon kehityksen suhteen mennään.

Kyseistä sarjaa ja sen joukkueita halutaan kuitenkin kehittää. Liigasta on vähennetty joukkueita, koska "tasoerot ovat liian suuria" ja vähintään kabinetissa puhutaan myös siitä, että pitää olla halua panostaa tarpeeksi, jotta hommasta tulisi ammattimaista. Tästä olen maininnut aiemminkin. Tietenkin on vaikeaa arvioida, miten paljon budjettiin on viime vuodesta lyöty lisää vaasalaisten toimesta rahaa, kun itsellä tietoa ei ole. VIFK oli kuitenkin neljänneksi suurimmalla budjetilla liikkeellä eli siitä näkökulmasta katsoen tahtoa löytyy, mutta riihikuivaa rahaa puolestaan sitten ei. En olisi kovin yllättynyt, mikäli budjetista jouduttaan tiputtamaan euroja ensi kaudelle ja toinen vuosi on muutenkin aina hankalampi. Otetaan esimerkkinä vaikkapa JyPK, jonka kohdalla on puhuttu myös paljon kauden aikana siitä, että seuralla ei ole mahdollisuuksia panostaa sarjaan. Nousun jälkeinen kausi oli menestys tiukasta karsinnasta huolimatta, mutta täksi kaudeksi budjetista leikattiin kolmannes ja nyt tilanteen voi pelastaa lähinnä se, että karsintasarja on aika paljon armollisempi tapa varmistaa oma sarjapaikkansa kuin viime kautinen sarjasysteemi. Vaasassakin siis ratsastettiin nousuhuumassa, mutta nyt realiteetit ovat iskeneet kasvoille ja jatkonäkymät eivät ole välttämättä kovin hyvät.

Taloudellisesta näkökulmasta katsottuna siis ollaan todella kaukana siitä, jota vähintään liiton näkökulmasta tavoitellaan. On tietenkin hyvä asia, että liitolta tulee seuroille edes jonkinlaista tukea, kuten esimerkiksi tämä markkinointihenkilön palkkaaminen. Ongelma kuitenkin on se, että mikäli kyseinen kokeilu saa jatkoa, niin se on sidottuna aina sarjapaikkaan. Näin ollen VIFKille teoreettisesti kyseinen henkilö voisi työskennellä vielä ensi vuonnakin, mutta JyPKin (tai PK-35:n) kohdalla työt saattaa loppua putoamiseen. Kaikissa seuroissa tälle tekijälle on varmasti tarvetta, mutta samalla en ole kovinkaan varma siitä, kykenevätkö nämä henkilöt luomaan seuraan ympäristön, jossa nämä naisten joukkueet voisivat tulevaisuudessa vähintään säilyttää keskiarvoisen budjettinsa kaudesta toiseen, puhumattakaan siitä, että budjettia olisi mahdollista kasvattaa onnistuneiden lisätulojen hankinnan myötä. Mutta olen tietenkin pessimisti.

Mainitsemani tavoite noin kymmenestä seurasta, jotka kykenisivät ilman välittömiä talousvaikeuksia toimimaan sarjassa edes nykyisellä taloudellisella tasolla lienee jopa hieman ylioptimistinen. Mutta sarjan ja koko naisjalkapalloilun kannalta se olisi äärimmäisen tärkeää. Sitä ei kukaan kykene kieltämään, etteikö raha ratkaisisi mestaruuksia ainakin nykyisessä ympäristössä, mutta olisi hienoa, että putoamiset eivät ratkeaisi siihen, että seuralla ei ole varaa panostaa kauteen haluamallaan tavalla. Harkkapillin topiciin julkaisemat luvut näkyy sivulla 10. Tietenkin tällä kaudella nämä ovat tavallaan osuneet paremmin verrattuna aiempiin kausiin, mutta yksi yhteinen tekijä on se, että alle 100 000 euron kausibudjetilla ei ole edelliseen kahteen kauteen sarjassa säilytty ja nytkin tekee kohtuullisen tiukkaa.

Joka tapauksessa nykyiselläkään tasolla toimintaa ei saada vielä kovin laadukkaalle tasolle. Käytännössä kolmessa seurassa budjetti on niin suuri, että sillä voidaan tuottaa pelaajalle ympäristö, jossa ei hirveästi tarvitse miettiä muuta kuin harjoittelua. Kaikillla muilla on tähän vielä matkaa todella paljon. Ne kenellä ei ole varaa panostaa edes nykyisen sarjan vaatimustason verran ilman, että se aiheuttaa taloushuolia, budjetin leikkauksia, mikäli sarjassa säilytään ensimmäisen vuoden jälkeen jne, en koe kovin mielekkääksi tällaisten joukkueiden näkemistä sarjassa. Ja tämä siitäkin huolimatta, että itsekin olen mielummin pienen yllättäjän puolella, joka tuo virkistävää tuulahdusta sarjatasolle. Loppujen lopuksi taloushaasteiden kanssa painineet TPS:t, JyPK:t ja VIFK:t sun muut eivät valitettavasti vie tällä tasolla suomalaista jalkapalloa eteenpäin elleivät ne saa omaa toimintaansa taloudellisesti merkittävästi parempaan asemaan. Ongelmana on tietenkin se, että niitä muitakaan seuroja ei ihan hirveästi ole tarjolla, joten katse siis kääntyy aika nopeasti näihin seuroihin heidän aiemman tuloksellisen tasonsa myötä.
pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #501 : 13.09.2025 klo 12:49:54

Pelataanko tänään täysi kierros?
PK-35 Vantaa

Poissa Poissa


Vastaus #502 : 13.09.2025 klo 16:35:03

PK-35 Vantaan ruuhkaviikko huipentuu sunnuntain kotiotteluun. Vieraaksi saapuu tällä kertaa ahvenanmaalainen Åland United. Ottelu pelataan sunnuntaina 14.9. klo 14.00 Myyrmäen stadionilla.

Otteluennakko:
https://pk35vantaa.fi/2025/09/13/punamustille-vieraita-ahvenanmaalta/

Katsojainfot:
https://pk35vantaa.fi/2025/09/12/katsojainfo-pk-35-vantaa-aland-united-su-14-9-klo-14-00/
pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #503 : 17.09.2025 klo 20:33:58

Nyt kun klubi ja kups ovat totaalisesti häpäisseet koko suomalaisen naisten pelaaman jalkapallon Euroopassa, niin on aika siirtyä 16 joukkueen koko maan kattavaan pääsarjaan, ja jos se ei edellä mainituille kelpaa, niin perustakoon oman kaksinaisen sarjansa. Yleisö on jo kaikonnut ja lähes ketään ei kiinnosta. Missä on tulos, kaikki liiton pellet ulos!!!
Elmo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: @JyvaskylanFutis


Vastaus #504 : 18.09.2025 klo 10:17:23

Laajensimmeko sarjan turhaan minisarjaksi, pohditaan Palloliitossa, tai pohdittaisiin jos itsekritiikki koskaan olisi siellä ohjelmaan kuulunut.

on aika siirtyä 16 joukkueen koko maan kattavaan pääsarjaan
Kyllä. Väitän, että positiiviset puolet peittoaisivat nopeasti negatiiviset ja tuo johtaisi keskipitkällä aikavälillä valtakunnalliseen tasonnostoon. Lähtien resursseista ja olosuhteista.

Nykyisellä tyylillä kuihdutaan hiljaa, kaikki.
Patjantekijät

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #505 : 18.09.2025 klo 16:00:56

Kyllä. Väitän, että positiiviset puolet peittoaisivat nopeasti negatiiviset ja tuo johtaisi keskipitkällä aikavälillä valtakunnalliseen tasonnostoon. Lähtien resursseista ja olosuhteista.

Nykyisellä tyylillä kuihdutaan hiljaa, kaikki.

Sitten kun jypk olis 16 jollain 10-vuotiailla pelaajilla niin nostetaan 20.
PK-35 Vantaa

Poissa Poissa


Vastaus #506 : 18.09.2025 klo 19:33:25

Punamustien tiivistahtinen syyskuu jatkuu perjantai-illan kotiottelulla. Kyseessä on pääkaupunkiseudun paikallisottelu, kun vieraaksi saapuu Helsingin Palloseura. Ottelu pelataan perjantaina 19.9. klo 19.00 Myyrmäen stadionilla.

Otteluennakko:
https://pk35vantaa.fi/2025/09/18/perjantai-iltana-vieraana-hps/

Katsojainfot:
https://pk35vantaa.fi/2025/09/17/katsojainfo-pk-35-vantaa-hps-pe-19-9-klo-19-00/
PK-35 Vantaa

Poissa Poissa


Vastaus #507 : 20.09.2025 klo 01:08:28

PK-35 Vantaa – HPS 3–0 (1–0)

38´ 1–0 Wilma Forsblom
75´ 2–0 Emilia Kupsanen
81´ 3–0 Wilma Forsblom

Otteluraportti:
https://pk35vantaa.fi/2025/09/20/punamustille-selkea-kotivoitto-hpssta/
3pistepirkko

Poissa Poissa


Vastaus #508 : 21.09.2025 klo 13:01:47

Perjantaina pelattiin varmaan kierrokselta 7 siirretty peli? Laskujeni mukaan keskiviikkona olisi kierros 6. Laitetaan kierrostopikit kuntoon Cup-finaalin jälkeen. (Saa ihan vapautuneesti myös muut niitä avata, mutta voin askarrella jos tarvis.)
pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #509 : 25.09.2025 klo 16:59:19

Heinonen itkee somessa rankkaria, otteluruuhkaa, pientä kenttää ja syyskastetta. Ihan hyvä, että lähtee vetämään. Ainoa ammattilaisjoukkue amatöörisarjassa, isolla rosterilla. Pelleliiton kanssa vielä itse sopineet otteluohjelmansa. Kannattaa jättää seuraavalla kaudella Suomen Cup pelaamatta ja varsinkin europelit, kun niissä ei muutenkaan mitään palaa ole, niin ei tule väsy reppanoille.
Eikös nämä klubireppanat pelanneet cupissa pelkästään 2-1 divari joukkueita vastaan? Isossa mailmassa joukkueet saattavat pelata kauden aikan 50-60 kilpailullista ottelua, mikähän täällä Suomessa on, kun tulee väsy, näillä vähäisillä ottelu määrillä?
« Viimeksi muokattu: 25.09.2025 klo 17:18:26 kirjoittanut pekkapaatos »
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #510 : 26.09.2025 klo 09:51:21

Missä vaiheessa Åland on tippunut divariin? Ottelu määrät ovat myös seura usta siitä, että sarja kausi kestää Suo messa hitu sen vähemmän kuin ulko mailla.

Itkuihin voi myös laittaa linkin, niin muutkin voivat vilkaista onko referaatti ns. Tapsa-tasoa.
Patjantekijät

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Klubi


Vastaus #511 : 26.09.2025 klo 09:56:02

Sinäänsä samaa mieltä tuon oksennuksen kanssa, että oli ehkä vähän turha valittaa siitä pilkusta kun Lassas selkeästi roikkui Karjalaisessa ja näin antoi mahdollisuuden viheltää.
copa de kybä

Poissa Poissa


Vastaus #512 : 26.09.2025 klo 10:11:04

Ei mulla ainakaan mitään valittamista pilkussa ole. Huonosti puolustettu ja silloin välillä käy näin. Suurempi ongelma oli se, että Klubin peli ei ollut kovinkaan kummoista ja maalipaikkoja oli vähän. Ehkä jalka painoi tai mikä olikaan syynä, mutta tasapeli oli aika oikeutettu lopputulos.
pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #513 : 26.09.2025 klo 17:22:29

Sinäänsä samaa mieltä tuon oksennuksen kanssa, että oli ehkä vähän turha valittaa siitä pilkusta kun Lassas selkeästi roikkui Karjalaisessa ja näin antoi mahdollisuuden viheltää.
Aina kannattaa olla kanssani samaa mieltä, nyt kun olet toivottavasti jo saanut oksennuksen huuhdeltua, niin varoitan mahdollisesta hyperventilaation riskistä!

Viimeisimmät kotiottelut hjk, hps, Åland:

HJK- pk vandå yleisöä 256
HPS- HJK yleisöä 476
Åland-vifk 397
Kestomenestyjä Kupsin yleisömäärät on niin surkeita, etten iljennyt niitä edes tähän laittaa.

Herää kysymys, että mitä siellä ammattilais klubbenissa ja liitossa oikein duunataan, kun superpesis naisten suosituin sarja Suomessa! Milloin tähän todellisuuteen herätään?
Aifam

Poissa Poissa


Vastaus #514 : 26.09.2025 klo 18:11:26

Aina kannattaa olla kanssani samaa mieltä, nyt kun olet toivottavasti jo saanut oksennuksen huuhdeltua, niin varoitan mahdollisesta hyperventilaation riskistä!

Viimeisimmät kotiottelut hjk, hps, Åland:

HJK- pk vandå yleisöä 256
HPS- HJK yleisöä 476
Åland-vifk 397
Kestomenestyjä Kupsin yleisömäärät on niin surkeita, etten iljennyt niitä edes tähän laittaa.

Herää kysymys, että mitä siellä ammattilais klubbenissa ja liitossa oikein duunataan, kun superpesis naisten suosituin sarja Suomessa! Milloin tähän todellisuuteen herätään?




KuPSilla oli arki-iltana Vantaata vastaan 314 katsojaa. Vantaa ja keskiviikko ei ole sytyttävin pari. Voihan nuo parempiakin olla, katsojamäärät ja vastustaja. Peli oli kyllä mukavaa seurattavaa!
MaraKatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pallokissat


Vastaus #515 : 27.09.2025 klo 14:52:06

Kestomenestyjä Kupsin yleisömäärät on nii non surkeita, etten iljennyt niitä edes tähän laittaa.


Laita nyt samaan rahaan nekin niin päästään yhdessä nauramaan ja/tai itkemään niille.
Voitonottaailmanmuuta

Poissa Poissa


Vastaus #516 : 27.09.2025 klo 19:47:09

Laita nyt samaan rahaan nekin niin päästään yhdessä nauramaan ja/tai itkemään niille.

Kuopion tämän päivän ilmaisessa perhetapahtumassa oli ilahduttavasti 580 katsojaa.
MaraKatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pallokissat


Vastaus #517 : 28.09.2025 klo 11:50:37

Kuopion tämän päivän ilmaisessa perhetapahtumassa oli ilahduttavasti 580 katsojaa.

Ilmaistapahtuma. Olis pitänyt olla 5800 vähintään.

T: foorumi
Voitonottaailmanmuuta

Poissa Poissa


Vastaus #518 : 28.09.2025 klo 15:45:58

Ilmaistapahtuma. Olis pitänyt olla 5800 vähintään.

T: foorumi

Joo tietenkin.

Heh, onneksi kuitenkin nuo 5300 foorumilaista mököttäjää jäi tulematta, koska näin tapahtuma säilyi hyvähenkisenä perhetapahtumana.
Sivurajaltaseuraaja

Poissa Poissa


Vastaus #519 : 28.09.2025 klo 20:33:36

Joo tietenkin.

Heh, onneksi kuitenkin nuo 5300 foorumilaista mököttäjää jäi tulematta, koska näin tapahtuma säilyi hyvähenkisenä perhetapahtumana.
Asuuko Kuapiossa  yli 5 tuhatta?
MaraKatti

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Pallokissat


Vastaus #520 : 29.09.2025 klo 21:43:00

Asuuko Kuapiossa  yli 5 tuhatta?

En tiiä, eikä tiiä googlekaan. Pitäs varmaan kysyä joltain turuulaiselta.
2fst4u

Poissa Poissa


Vastaus #521 : 02.10.2025 klo 07:27:21

Kun pelaaja itse siitä somessa kertoo, niin kai sen voi tännekin laittaa. Eli Sara Sievistön tämä (ja ehkä myös tuleva) kausi paketissa, sillä hän liittyi valitettavan kovalla tahdilla kasvavaan ACL-tiimiin eli eturistiside poikki ja edessä vuoden kuntoutus.

Nämä vaan aina tuntuu niin pahalta, varsinkin kun takana oli se läpimurtokausi ja todennäköinen siirto ulkomaille. Ikää kuitenkin jo se 23v eli peleihin kun palaa niin 24v ja sitten kausi Suomessa niin ollaankin jo 25v eli saapa nähdä mikä on futisuran kohtalo :(
3pistepirkko

Poissa Poissa


Vastaus #522 : 02.10.2025 klo 14:00:53

Kun pelaaja itse siitä somessa kertoo, niin kai sen voi tännekin laittaa. Eli Sara Sievistön tämä (ja ehkä myös tuleva) kausi paketissa, sillä hän liittyi valitettavan kovalla tahdilla kasvavaan ACL-tiimiin eli eturistiside poikki ja edessä vuoden kuntoutus.

Nämä vaan aina tuntuu niin pahalta, varsinkin kun takana oli se läpimurtokausi ja todennäköinen siirto ulkomaille. Ikää kuitenkin jo se 23v eli peleihin kun palaa niin 24v ja sitten kausi Suomessa niin ollaankin jo 25v eli saapa nähdä mikä on futisuran kohtalo :(

Nyt uutinen myös Klubin somessa: https://www.facebook.com/photo?fbid=1313512670820426&set=a.552789116892789

Todella surullinen asia pelaajalle ja joukkueelle! Toivottavasti Sievistö pystyy palaamaan vielä täydessä iskussa takaisin, vaikka siihen tuleekin menemään pitkä aika.
pekkapaatos

Poissa Poissa


Vastaus #523 : 03.10.2025 klo 08:10:21

Kun pelaaja itse siitä somessa kertoo, niin kai sen voi tännekin laittaa. Eli Sara Sievistön tämä (ja ehkä myös tuleva) kausi paketissa, sillä hän liittyi valitettavan kovalla tahdilla kasvavaan ACL-tiimiin eli eturistiside poikki ja edessä vuoden kuntoutus.

Nämä vaan aina tuntuu niin pahalta, varsinkin kun takana oli se läpimurtokausi ja todennäköinen siirto ulkomaille. Ikää kuitenkin jo se 23v eli peleihin kun palaa niin 24v ja sitten kausi Suomessa niin ollaankin jo 25v eli saapa nähdä mikä on futisuran kohtalo :(
Klubin paras hyökkääjä, onko siellä muita? Veetit ei muista, että jo Ropsissa pelatetessa sai ACL vamman, joten toinen kerta. Läpimurron Liigatasolle teki Onssissa, olisi siitä kannattanut jo ulkomaille lähteä.
Teleguy

Poissa Poissa


Vastaus #524 : 04.10.2025 klo 10:25:54

Ari Lahden haastattelu - puhuu ihan asiaa!

https://yle.fi/a/74-20186145

 
Sivuja: 1 ... 20 [21] 22 23
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa