Mazaa
Poissa
|
 |
Vastaus #15525 : 02.09.2025 klo 16:15:29 |
|
Mietin onko jotain oikeasti hyvää syytä ettei voida pelata enemmän lauantaisin? Onhan tää nyt aivan surkee ohjelma. Sekoittaako yhden joukkueen europelit koko ohjelman?
Ainakaan HJK -Ilves maanantaille 29.9 ei liene millään tavalla europeleistä liittyvä muutos. Toivottavasti tässä asiassa tullaan ulos perusteluineen. Tuntuu, että katsojat ovat liigan tai seurojen näkökulmasta vain haittana hyvälle ottelutapahtumalle.
|
|
|
|
Ryan R
Poissa
Suosikkijoukkue: Russell was not even there
|
 |
Vastaus #15526 : 02.09.2025 klo 16:16:21 |
|
Jaahas. Sieltä tuli semmonen arkipelien vuori, ettei vahingossakaan tekis mieli lähtee vieraspeliin.
la 13.9. klo 19:00 SJK -HJK ti 23.9. klo 19:00 FC Inter-HJK ma 29.9. klo 19:00 HJK-Ilves pe 3.10. klo 19:00 HJK- IF Gnistan su 19.10. klo 18:30 KuPS-HJK ke 22.10. klo 19:00 HJK-SJK su 26.10. klo 17:00 HJK-FC Inter to 30.10. klo 19:00 Ilves-HJK ma 3.11. klo 19:00 IF Gnistan-HJK su 9.11. klo 15:00 HJK-KuPS
Aivan uskomaton oksennus kyllä tämä otteluohjelma  Nyt on syyskuun toinen ja seuraava kotimatsi on heti perään 29.9. Lauantaisin pelataan kotona, ei kertaakaan. Ok!
|
|
|
|
Mazaa
Poissa
|
 |
Vastaus #15527 : 02.09.2025 klo 16:21:49 |
|
Itse odotin myös vieraspelejä lauantaille, jotta pääsisi johonkin vierasmatsiin loppukauden aikana. Ohjelma teki selväksi, että vieraskannattajia ei peleihin haluta eikä sellaista kulttuuria haluta mitenkään edistää.
|
|
|
|
1/2-aika
Poissa
|
 |
Vastaus #15528 : 02.09.2025 klo 16:28:48 |
|
Itse odotin myös vieraspelejä lauantaille, jotta pääsisi johonkin vierasmatsiin loppukauden aikana. Ohjelma teki selväksi, että vieraskannattajia ei peleihin haluta eikä sellaista kulttuuria haluta mitenkään edistää.
Lauantaisin katsotaan tietysti Valioliigaa. Nythän voisi mestaruuden varmistaa ainutlaatuisesti Ogelissa.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #15529 : 02.09.2025 klo 16:40:36 |
|
Lauantaisin katsotaan tietysti Valioliigaa.
Nythän voisi mestaruuden varmistaa ainutlaatuisesti Ogelissa.
Sinänsä hyvä myös että Gnistanin vika peli on SJK vastaan eli tuolla pelillä ei tule olemaan mitään merkitystä mestaruuden kannalta. Terveiset vaan Seinäjoelle.
|
|
|
|
Switek
Poissa
|
 |
Vastaus #15530 : 02.09.2025 klo 16:55:07 |
|
Itselleni nyt kotipelien ajankohta vähän niin ja näin yhdentekevä, vaikka toki mielellään nekin nyt viikonloppuisin tai edes loppuviikosta pelaisi. Tuularitasollakin sanoisin kuitenkin, että Helsinki harvoja paikkakuntia liigassa, jossa yleisöä saadaan matseihin myös arkenakin, eli kyllä nyt nämä Ilves ja Gnistan matsit saadaan ainakin hyvin lähelle loppuunmyytyä arkenakin. Vierasmatsit nyt sitten toivoo aina viikonlopulle. Posia siinäkin sentään, että arkimatsit on sentään lähipelejä kun loppusarjaan saatiin Gnisua eikä esim Vaasaa tai Pietarsaarta.
Kaikista oudoin hassuttelu on tuo cup-finaalin jälkeinen tiistai Inter...
Pelillisesti pidän myös vähän pahana, että syksy alkaa suoraan kahdella vieraspelillä. Tuosta jos pudottaa heti 6 pinnaa niin se on aika lailla mestaruustaisto ohi Klubin osalta. Toki sehän nyt tiedettiin muutenkin, että loppusarjassa ei ole varaa pelejä juuri hävitä.
|
|
|
|
Bo Hässlers
Poissa
|
 |
Vastaus #15531 : 02.09.2025 klo 17:02:21 |
|
Ensimmäinen Inter peli tulee myös onneksemme tuohon alkuun, sillä Kouamen lähdöstä johtuva uudelleen organisoituminen vienee Turussa aikansa.
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #15532 : 02.09.2025 klo 17:10:39 |
|
Lauantaisin katsotaan tietysti Valioliigaa.
Sehän se varmaan osasyynä on, että syys-marraskuun pimeydessä, koleudessa ja loputtomassa tihkusateessa tuularit jäävät mieluummin upottaville kotisohvilleen juomaan halpaa kaljaa ja katsomaan Valioliigaa, La Ligaa, Serie A:ta, Bundesia jne... Toinen päivänselvä syy on tietysti se, että tiettyjen faniryhmien perseilyjä on ollut ihan liikaa, joten pelejä siirretään pois viikonlopuilta. Siitä asiasta viikonloppupeleistä tykkäävien kannattaa keskustella suoraan heidän kanssaan. Nythän voisi mestaruuden varmistaa ainutlaatuisesti Ogelissa.
Kova.
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #15533 : 02.09.2025 klo 17:12:21 |
|
Ensimmäinen Inter peli tulee myös onneksemme tuohon alkuun, sillä Kouamen lähdöstä johtuva uudelleen organisoituminen vienee Turussa aikansa.
Mutta kuitenkin heti cupfinaalin perään. Inter saa sillä aikaa treenailla kuvioitaan rauhassa reilun viikon verran.
|
|
|
|
kunq
Poissa
Suosikkijoukkue: :keskari:
|
 |
Vastaus #15534 : 02.09.2025 klo 17:59:58 |
|
Ainakaan HJK -Ilves maanantaille 29.9 ei liene millään tavalla europeleistä liittyvä muutos. Toivottavasti tässä asiassa tullaan ulos perusteluineen. Tuntuu, että katsojat ovat liigan tai seurojen näkökulmasta vain haittana hyvälle ottelutapahtumalle.
Eihän tällaista saatanan sekoilua voi perustella mitenkään muuten kuin kannattajien rankaisemisella. Kierroksen muut ottelut kyllä lauantaina, kuten kuuluikin.
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #15535 : 02.09.2025 klo 18:08:51 |
|
Perseilyllä on seurauksensa, tämä tiedetään ja päiväkodeissa ja alakoulussa, mutta ilmeisesti klubihulihölmöille yllätys.
|
|
|
|
iznogod
Poissa
|
 |
Vastaus #15536 : 02.09.2025 klo 18:24:21 |
|
Eihän tällaista saatanan sekoilua voi perustella mitenkään muuten kuin kannattajien rankaisemisella. Kierroksen muut ottelut kyllä lauantaina, kuten kuuluikin.
Rangaistus, opetus, viranomaispäätös... tai sitten jotain muuta, joka riippuu ihan omasta mielikuvituksesta ja/tai näkökulmasta. Mutta yleensä saa sitä, mitä tilaa. Jos yksi tilaa koko pöydälle, niin sitten kaikki saavat samaa. Onhan tuo tottakai hyvin käyttäytyvien kannattajien puolesta todella harmillista, mutta uhriutuminen ei nyt yhtään auta. Pitäisi joskus keksiä jotain muuta.
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #15537 : 02.09.2025 klo 18:25:19 |
|
Voisiko tämä pelkästä kannattajista oleva keskustelu jatkua vaikka sille varatussa aiheessa? Niitäkin on kaksi kappaletta.
|
|
|
|
Thouni
Paikalla
Suosikkijoukkue: HJK, Artsakh, M'well, Zapresic boys.
|
 |
Vastaus #15538 : 02.09.2025 klo 18:27:12 |
|
Suurin osa peleistä ajoittuu iltavalaistukseen, joka luo itsessään oman tunnelmansa. Vika kierros tietysti alkaa virkavallan pyynnöstä ”lampaan” tuntina, ettei vain tunteet nousisi pintaan.
Tuohan on ihan hyvä juttu, että päätöskierros pelataan jo päivällä eikä sunnuntai-iltana. Ei ole mestaruusjuhlista hirveä kiire kotiin, ja vieraskannattajatkin pääsevät ihmisten aikoihin kotiin. Vaikka tässä tapauksessa suurin osa heistä tuleekin Kumpulasta tai Vaasankadulta.
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #15539 : 02.09.2025 klo 18:28:17 |
|
Voisiko tämä pelkästä kannattajista oleva keskustelu jatkua vaikka sille varatussa aiheessa? Niitäkin on kaksi kappaletta.
Ei kai tämä ole kannattajista keskustelua tai ainakaan pelkästään kannattajista? Otteluohjelmasta oli puhe.
|
|
|
|
Raahaaja
Poissa
Suosikkijoukkue: Sisällöntuottajat
|
 |
Vastaus #15540 : 02.09.2025 klo 18:28:19 |
|
Sangen mielenkiintoista, että ensin muutetaan sarjasysteemiä juuri siksi, että saataisiin enemmän pöhinää, mutta sitten tämmöisellä aivan skeidalla viritelmällä tullaankin ulos.
|
|
|
|
Kroatian Pele
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #15541 : 03.09.2025 klo 06:24:01 |
|
la 13.9. klo 19:00 SJK -HJK 3 ti 23.9. klo 19:00 FC Inter-HJK 1 ma 29.9. klo 19:00 HJK-Ilves 0 pe 3.10. klo 19:00 HJK- IF Gnistan 3 su 19.10. klo 18:30 KuPS-HJK 3 ke 22.10. klo 19:00 HJK-SJK 3 su 26.10. klo 17:00 HJK-FC Inter 1 to 30.10. klo 19:00 Ilves-HJK 0 ma 3.11. klo 19:00 IF Gnistan-HJK 3 su 9.11. klo 15:00 HJK-KuPS 3
Esimerkiksi näin saadaan 20 pinnaa, mikä saattaa riittää mestaruuteen, mutta ainakin mitaliin. Jos hävittäiskin vain Gnisulle, niin silti mahdollisuudet vois olla paremmat, kun otetaan pisteet oikeilta joukkueilta.
Itse en usko näin hyvään (voitto kotona, tasuri vieraissa = 20) pistemäärään. Ristiinpeluu on avainsana meidän menestykseen. Niinku muidenkin.
|
|
|
|
Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #15542 : 03.09.2025 klo 09:48:48 |
|
Itse en usko näin hyvään (voitto kotona, tasuri vieraissa = 20) pistemäärään. Ristiinpeluu on avainsana meidän menestykseen. Niinku muidenkin.
Laskin itse niin, että kotona ei saisi hävitä kenellekään. Sellainen 3-2-0 -saldo kotipeleistä. Vieraista sitten tappio sallittakoot Tammelassa tai Lautakasoissa, sellainen 2-2-1 -vieras saldoksi. Tuo tekisi yhteensä 19p. Tasapelejä tässä saatetaan nähdä kyllä suhteellisen reilusti. Loppusarjan luonteesta johtuen tasapelin arvo tulee olemaan muutakin kuin pelkkä yksi piste. Se, ettei vastustaja saa täyttä pistepottia saattaa olla vähintään yhtä arvokasta. Jos loppusarja lähtisi käyntiin voitolla ja tasapelillä Seinäjoelta ja Turusta, olisi se mainio alku, jompikumpi noista peleistä olisi joka tapauksessa lähestulkoon pakko voittaa. Kahdella tappiolla puolestaan alkaisi olla jo hyvää yötä. Tampereelta tai Kuopiosta vierasvoittoon on vaikea uskoa, näistä jo tappion välttäminen olisi hyvä suoritus. Gnistan puolestaan olisi voitettava sekä kotona että vieraissa. Samoin Interissä ja SJK:sta tulisi budjetoida kotivoitot. Olisi myös mainio tilanne, mikäli joko Ilves tai Kups (ellei sitten molemmat) kaatuisi kotona. Näin olen budjetoinut. Toki riippuu myös muiden ristiinpeluusta ja siitä, millaiseksi sarjataulukko alkaa muodostua. Lähtökohtaisesti kuitenkin pidän Ilvestä ykkösuhkana, kuten aina kauden alusta saakka olen pitänyt.
|
|
|
|
6lack
Poissa
|
 |
Vastaus #15543 : 03.09.2025 klo 09:58:17 |
|
Hyppään mukaan positiivisuuteen, kun mestaruussarjan ensimmäisistä kahdesta pelistä on kaivettu 4 pistettä.
Jos loppusarja lähtisi käyntiin voitolla ja tasapelillä Seinäjoelta ja Turusta, olisi se mainio alku, jompikumpi noista peleistä olisi joka tapauksessa lähestulkoon pakko voittaa.
Parhaiten puolustava joukkue välttää tappiot. Puolustamalla voitetaan mestaruus. Ja näin.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #15544 : 03.09.2025 klo 10:32:42 |
|
Laskin itse niin, että kotona ei saisi hävitä kenellekään. Sellainen 3-2-0 -saldo kotipeleistä. Vieraista sitten tappio sallittakoot Tammelassa tai Lautakasoissa, sellainen 2-2-1 -vieras saldoksi. Tuo tekisi yhteensä 19p.
Tasapelejä tässä saatetaan nähdä kyllä suhteellisen reilusti. Loppusarjan luonteesta johtuen tasapelin arvo tulee olemaan muutakin kuin pelkkä yksi piste. Se, ettei vastustaja saa täyttä pistepottia saattaa olla vähintään yhtä arvokasta.
Jos loppusarja lähtisi käyntiin voitolla ja tasapelillä Seinäjoelta ja Turusta, olisi se mainio alku, jompikumpi noista peleistä olisi joka tapauksessa lähestulkoon pakko voittaa. Kahdella tappiolla puolestaan alkaisi olla jo hyvää yötä. Tampereelta tai Kuopiosta vierasvoittoon on vaikea uskoa, näistä jo tappion välttäminen olisi hyvä suoritus. Gnistan puolestaan olisi voitettava sekä kotona että vieraissa. Samoin Interissä ja SJK:sta tulisi budjetoida kotivoitot. Olisi myös mainio tilanne, mikäli joko Ilves tai Kups (ellei sitten molemmat) kaatuisi kotona.
Näin olen budjetoinut. Toki riippuu myös muiden ristiinpeluusta ja siitä, millaiseksi sarjataulukko alkaa muodostua. Lähtökohtaisesti kuitenkin pidän Ilvestä ykkösuhkana, kuten aina kauden alusta saakka olen pitänyt.
Ainahan sitä voi budjetoida erilaisia juttuja etukäteen, mutta itse näen tällaisten laskelmien luotettavuuden tämänkautisen Klubin kohdalla vielä tavallistakin huonompana: Nuutisen HJK pystyy voittamaan minkä tahansa yksittäisen pelin (vaikka Ilveksen Tammelassa) suurinumeroisestikin, mutta ihan samaan tapaan ei vaadita kovinkaan kummallaisia tapahtumia, että joku Gnistan vie Boltilta mukaansa vähintään pisteen. Kymmenen pelin otannalla voinee kuitenkin sanoa jo jotain. Kaksi Nuutisen Klubille hyvin silmiinpistävää piirrettä ovat olleet otteluiden maalirikkaus sekä tasurien vähäisyys, joista jälkimmäinen voi nousta arvoon arvaamattomaan muuten hyvin tasaisessa loppusarjassa. Jos Klubi yltää vaikkapa 7-1-2 tai edes 6-1-3 tyyppiseen rekordiin, ei häviä pisteitä 0-6 yhdellekään pääkilpailijoista, ja muut joukkueet pelaavat sopivasti ristiin (tai vielä mieluummin paljon tasureita), voi se nousta aivan mainiosti mestariksi asti.
|
|
|
|
ginikettu
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK (BJK)
|
 |
Vastaus #15545 : 03.09.2025 klo 10:38:24 |
|
Itse en usko näin hyvään (voitto kotona, tasuri vieraissa = 20) pistemäärään. Ristiinpeluu on avainsana meidän menestykseen. Niinku muidenkin.
Seuraavista 11 kilpailullisesta pelistä 11 voittoa. Kyllä se siitä.  Jännä nähdä miten mestaruussarja lähtee käyntiin, mutta varmasti tulee aika paljonkin ristiin pelaamista. Tuon 20p en silti usko riittävän klubilla mestaruuteen.
|
|
|
|
Tähtirinta
Poissa
|
 |
Vastaus #15546 : 03.09.2025 klo 10:41:48 |
|
Runkosarjassa HJK keräsi saldon 2-2-4 muita top5-jengejä vastaan maalierolla 13-15, eli yhden pisteen keskiarvolla. Inter keräsi tässä samassa vertailussa 14, Ilves 13 ja KuPS 12 pistettä. Tähän peilaten aika paljon parannusta saa tapahtua, kun muistetaan että klubin toinen voitto tuli siinä Ilves-pelissä jossa Veteli ajettiin ulos. Olisiko siitä tullut pistettäkään ilman ulosajoa?
|
|
|
|
PG
Poissa
Suosikkijoukkue: Dynaaminen taitotasoylivoima pienessä tilassa
|
 |
Vastaus #15547 : 03.09.2025 klo 10:47:44 |
|
Runkosarjassa HJK keräsi saldon 2-2-4 muita top5-jengejä vastaan maalierolla 13-15, eli yhden pisteen keskiarvolla. Inter keräsi tässä samassa vertailussa 14, Ilves 13 ja KuPS 12 pistettä. Tähän peilaten aika paljon parannusta saa tapahtua, kun muistetaan että klubin toinen voitto tuli siinä Ilves-pelissä jossa Veteli ajettiin ulos. Olisiko siitä tullut pistettäkään ilman ulosajoa?
Maaliero etenkin voisi olla hieman erilainen, vaikka olisi tullutkin se voitto. Itse olen huolissanit lähinnä puolustuksesta. Joukkueena puolustaminen ei ole onnistunut vuosiin, ja edelleen jokaisessa ottelussa vastustaja saa muutaman ilmaisen paikan. Keskiverto joukkue tekee näistä maalin tai muutaman, kuten fäärien paskat. Toivotaan serbiltä satumaisia onnistumisia ja helvetisti maaleja albaanikaapilta.
|
|
|
|
00250
Poissa
|
 |
Vastaus #15548 : 03.09.2025 klo 10:50:42 |
|
Seuraava kotipeli tosiaan kuukauden päästä, kun kauden tärkeimmät matsit pelataan, onhan tietysti maajoukkuetauko tässä keskellä. Silti hivenen harmittaa tämänlainen tauko.
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #15549 : 03.09.2025 klo 10:51:25 |
|
Runkosarjassa HJK keräsi saldon 2-2-4 muita top5-jengejä vastaan maalierolla 13-15, eli yhden pisteen keskiarvolla. Inter keräsi tässä samassa vertailussa 14, Ilves 13 ja KuPS 12 pistettä. Tähän peilaten aika paljon parannusta saa tapahtua, kun muistetaan että klubin toinen voitto tuli siinä Ilves-pelissä jossa Veteli ajettiin ulos. Olisiko siitä tullut pistettäkään ilman ulosajoa?
Aika laiskaa laskea näihin tilastoihin mukaan jotain Token aikaisia pelejä, kun viimeiset 4 kuukautta kentällä on kuitenkin viilettänyt täysin eri joukkue. Nuutisen Klubin saldo top 5 -jengeistä on 2-1-2 ja top 6 -vastaava 3-1-1, joista kumpikaan ei ole kehuttava, mutta pistekeskiarvot kuitenkin jonkin verran ykköstä parempia. Näistä Ilves-voitto tuli toki punaisen avittamana, mutta ihan samaan tapaan voidaan jossitella, olisiko Inter kaatunut ilman otteluruuhkaa, Pukin loukkia ja Elmoa maalilla tai mitä KuPS:ia vastaan olisi tapahtunut vähän paremmassa pelaajatilanteessa. Niin tai näin, Klubi on tällä hetkellä erinomaisessa vire- ja terveystilanteessa, maalilla on huomattavasti Nijhuisia ja Elmoa pätevämpi ukko, ja kauden parhaat pelit ovat vasta tulossa. Ainakaan itse en malttaisi odottaa mestaruussarjan käynnistymistä! 
|
|
|
|
|
|