Hunaja
Paikalla
Suosikkijoukkue: Barbara Pravi, Elli Haloo & Dorothea Wierer <3
|
 |
Vastaus #2650 : 19.02.2025 klo 11:29:06 |
|
Tähän mahdollisuus on kylläkin tasan 0. Se on jo nimimerkkien mielissä päätetty, että Touko on niin sysipaska valmentaja, että mikään voitto ei tule olemaan hänen (tai valmennustiiminsä) ansiosta, vaan näistä huolimatta.
Mua eniten ihmetyttää se, että seuran kannattajiksi itseään väittävien ainoa agenda on suoltaa foorumi täyteen itkua päivästä toiseen. Luuleeko joku, että sillä on mitään muuta reaalimaailman vaikutusta paitsi oman mielen entistä pahempi sakeutuminen? Täältä foorumilta löytyy hyvin harvoja Klubin kannattajia, jotka olisivat halunneet jatkaa Token johdolla tälle kaudelle, mutta se asia meni vastoin meidän enemmistön toiveita, eikä ole muuttumassa ennen kuin kautta on pelattu vähintään sen kymmenisen peliä. Mitään hyötyä siitä ei kukaan saa, että voi paistatella "olleensa oikeassa alusta asti" Token suhteen. Esimerkiksi nimimerkin JU58 lähestymistapa tähän preseasoniin on huomattavasti virkeämpi, sillä voi olla innoissaan oikeasti hyvistä vahvistuksista ja junnuista, vaikka Toke ei varmasti sinnekään maistu.
Sama. Samoin itse ainakin olen hyväksynyt sen, ettei Klubin peli tänä vuonna tule tarjoilemaan minkäänlaista seksiä. Onkin kuitenkin jokseenkin hupaisaa, että nimenomaan nämä kitivitut tuntuvat olevan niitä, jotka jokaisen pelin jälkeen ja niiden aikana tulevat aina uudestaan yllättymään, ettei peli nyt yhtä äkkiä parissa yössä olekaan kehittynyt silkaksi seksiksi. Siitä toki olen varma, että peli tulee olemaan parempaa kuin esimerkiksi viime kaudella. Tämä jo ainoastaan stabiilimman harjoituskauden vuoksi sekä sen, että vaikka kitivitut muuta itkisivätkin, on sillä vain merkittävä vaikutus, että valmentaja saa olla alusta saakka vaikuttamassa pelaajavalintoihin sekä kehittämässä pelaamista ja pelitapaa. Oli tuo valmentaja sitten kuka tahansa. Itse olen tänä vuonna tyytyväinen jos sieltä mestaruus tulee, tyylipisteistä viis. Ensi kaudesta alkaen sitten pidempää projektia käyntiin. Toki esim sellainen elokuun 2023 pelaaminen kelpaisi vallan mainiosti, enkä tuollaista minään mahdottomuutenakaan pitäisi. Koskelan lähdöstäkin alkaa olla aikaa vajaat pari vuotta ja tämä aika tuntuu kullanneen aika monen muistot. Itselläni on vielä turhankin hyvin muistissa esimerkiksi edellinen Kotkan vierailu tai ne nihkeät esitykset (jolloin Klubi ei aidosti luonut yhtäkään maalipaikkaa koko ottelun aikana), joista lopputulemana tasapeli tai ehkä jopa maalin voitto selvästi heikompaa vastaan. Näihin nähden joku eilinen helmikuinen höntsä, jossa paikkoja oli noin kahdeksaan maaliin, ei ihan hirveästi jaksa ahdistaa.
|
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #2651 : 19.02.2025 klo 11:29:52 |
|
En ole ihan varma, voiko futismaailman inflaatiota laskea ihan noin suoraviivaisesti jonkun yleisen kuluttajahintaindeksin mukaan. Ainakin oma perstuntuma on se, että Veikkausliigan mediaanipalkka on voinut nousta jopa hitaammin kuin yleinen kustannustaso, mutta kv-futiksen palkat - jotka määräävät Klubin tähtien ansiotason - taas huomattavasti tuota nopeammin.
Yksityiskohtainen tilanteen avaus lienee hankalaa, joten mennään keskimääräisillä ilmoitetuilla summilla, mikä luultavasti toimii ihan ok-proxyna.  Tosin Klubin palkat ovat melko kaukana keskimääräisistä Veikkausliigan palkoista. Klubissa esim. nuori lahjakas pelaaja saa saman, mitä jossain maakunnissa runko/avainpelaaja. Mitäköhän joku Liimatta sai ACOssa, Klubissa luultavasti olisi saanut jonkun ~50k€, riippuen toki vähän, missä kohti soppari on solmittu yms. Suomalaisten (HG) laatupelaajien osalta taas hintataso on luultavasti noussut korkeaksi, koska heitä on niin vähän saatavilla plus nykyinen ulkomainen kysyntä näille 'Veikkausliigajyrille'. Paljon erilaisia komponentteja eri suuntiin, mutta 'keskimäärin' Klubin pelaajaresurssit ovat kasvaneet merkittävästi kauteen 2020 verrattuna. Lisäksi Klubissa ei makseta näille tähdille ihan älyttömiä - saisivat takuulla enemmän jostain muualta (Malesia/Turkin divari) (ainakin lupauksen liksasta, maksun suhteen sitten voi olla vähän nihkeämpää, tjeu Forsell). Bojan sai sen ~150-175k€ perusliksan (ja siihen lohkobonarit päälle ~200k€), mikä taitaa olla Allsvenskanin perusliksa tuollaiselle nuorehkolle lupaavalle hyökkäyspään pelaajalle 'suurseurassa'. En usko, että Pukki saa enempää kuin joku 200k€ perusliksaa (toki bonareita tulee jostain - toivottavasti).
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.02.2025 klo 11:42:11 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
|
|
|
|
|
Kiinanmuuri
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2652 : 19.02.2025 klo 12:16:25 |
|
Itse tulen vaatimaan Klubilta voittojen lisäksi myös mallikasta peliä. Tokepallosta ei sexyfootballia tule tekemälläkään, mutta vaatimustaso pitää olla korkealla. Eilen toinen puoliaika oli oikeasti jo hyvää peliä, vaikka vastustaja ei kovin kummoinen ollutkaan. Koskakohan niitä Vuorisen mainitsemia lähes maalissa olevia soppareita ruvetaan julkaisemaan?
|
|
|
|
|
äftsicä
Poissa
|
 |
Vastaus #2653 : 19.02.2025 klo 12:18:40 |
|
Yksityiskohtainen tilanteen avaus lienee hankalaa, joten mennään keskimääräisillä ilmoitetuilla summilla, mikä luultavasti toimii ihan ok-proxyna.  Tosin Klubin palkat ovat melko kaukana keskimääräisistä Veikkausliigan palkoista. Klubissa esim. nuori lahjakas pelaaja saa saman, mitä jossain maakunnissa runko/avainpelaaja. Mitäköhän joku Liimatta sai ACOssa, Klubissa luultavasti olisi saanut jonkun ~50k€, riippuen toki vähän, missä kohti soppari on solmittu yms. Suomalaisten (HG) laatupelaajien osalta taas hintataso on luultavasti noussut korkeaksi, koska heitä on niin vähän saatavilla plus nykyinen ulkomainen kysyntä näille 'Veikkausliigajyrille'. Paljon erilaisia komponentteja eri suuntiin, mutta 'keskimäärin' Klubin pelaajaresurssit ovat kasvaneet merkittävästi kauteen 2020 verrattuna. Lisäksi Klubissa ei makseta näille tähdille ihan älyttömiä - saisivat takuulla enemmän jostain muualta (Malesia/Turkin divari) (ainakin lupauksen liksasta, maksun suhteen sitten voi olla vähän nihkeämpää, tjeu Forsell). Bojan sai sen ~150-175k€ perusliksan (ja siihen lohkobonarit päälle ~200k€), mikä taitaa olla Allsvenskanin perusliksa tuollaiselle nuorehkolle lupaavalle hyökkäyspään pelaajalle 'suurseurassa'. En usko, että Pukki saa enempää kuin joku 200k€ perusliksaa (toki bonareita tulee jostain - toivottavasti). Pelaajabudjetti keskustelu on tosiaan mielenkiintoista mutta verratessa erityisesti muuhun Veikkausliigaan kannattaa pitää mielessä: - Klubi ja SJK taitavat olla ainoat joukkueet, joilla kakkosjoukkeen pelaajisto on tuossa mukana ja siellä maksetaan palkkaa - Osa joukkueista ( tuplatripla budjetin Savo mm.) ilmoittavat budjetiksi jotain ihan muuta kuin toteutunut lopulta on. Klubille on tavallaan ulospäin hyvä, jos budjetti on iso, siinä missä esimerkiksi Kuopiossa sen pitäisi ulospäin olla mahdollisimman pieni - Eurobonarit ovat isot. Nämä nostavat budjettia mutta eivät välttämättä näy suoraan pelaajistossa. Muilla näitä sattuneista syistä ei ole mennyt.
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #2654 : 19.02.2025 klo 12:34:10 |
|
e. OT:na mainittakoon, että se alkuperäinen aito ja oikea Viihdyttäjä pelaa (ja ehkä myös viihdyttää) tällä hetkellä täyttä kautta Romanian pääsarjassa.
Kuka se alkuperäinen oli? Ilmeisesti joku lähihistorian tapaus, mutta millä termein niitä Saarnion aikaisia sitten kutsuttiin, entä niitä vuosia, kun oli Jallow kakkoskärkenä ja kolmoseksi tuotiin ties mitä arpaa? Niilläkin oli joku vastaava termi.
|
|
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2656 : 19.02.2025 klo 12:39:37 |
|
Itse tulen vaatimaan Klubilta voittojen lisäksi myös mallikasta peliä. Tokepallosta ei sexyfootballia tule tekemälläkään, mutta vaatimustaso pitää olla korkealla. Eilen toinen puoliaika oli oikeasti jo hyvää peliä, vaikka vastustaja ei kovin kummoinen ollutkaan. Koskakohan niitä Vuorisen mainitsemia lähes maalissa olevia soppareita ruvetaan julkaisemaan?
Itselläni ei ole mitään varsinaista tietoa asiasta, mutta sama kysymys tuli mieleen eilen, kun Toke mainitsi jossain haastattelussa joukkueen jäävän nyt viikon mittaiselle lomalle. Ei olisi ehkä kauhean yllättävää, jos sopparijulkistuksia olisi pantattu nimenomaan tälle välille, jonka aikana ne eivät häiritse joukkueen valmistautumista matseihin ja jossa tiedotuksella ei toisaalta ole kauheasti muutakaan tekemistä. Esim. eiliseen "Pukin paluu Kotkaan" -spektaakkeliin oli selvästi panostettu myös Klubin tiedotuksessa, joten on ihan luonnollista, ettei pelaajauutisia ole tullut ulos nyt alkuviikosta, mutta loppuviikko sekä ensi viikon alku olisivat toisaalta oikein hyviä ajankohtia parille mairealle uutispommille.
|
|
|
|
|
Turvatarkastus
Poissa
Suosikkijoukkue: Dimitar Berbatov
|
 |
Vastaus #2657 : 19.02.2025 klo 12:52:36 |
|
Itse tulen vaatimaan Klubilta voittojen lisäksi myös mallikasta peliä. Tokepallosta ei sexyfootballia tule tekemälläkään, mutta vaatimustaso pitää olla korkealla. Eilen toinen puoliaika oli oikeasti jo hyvää peliä, vaikka vastustaja ei kovin kummoinen ollutkaan. Koskakohan niitä Vuorisen mainitsemia lähes maalissa olevia soppareita ruvetaan julkaisemaan?
Toisen kohdalla Vuorinen mainitsi Keskiympyrän haastattelussa, että kyseinen pelaaja haluaa vielä katsoa muutaman suuremman liigan siirtoikkunan sulkeutumisen ennen kuin haluaa sitoutua Klubiin. Mitä siirtoikkunoita on vielä auki?
|
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #2658 : 19.02.2025 klo 12:56:08 |
|
Svk, Cze, Bul, Pol ehkäpä ne merkittävimmät vielä - Pol viiden päivän päästä kiinni, muut aikaisemmin.
e. Noista pelaajabudjeteista sen verran, että ainahan ne elää kauden aikana ja on mielenkiintoista nähdä Klubin tilinpäätös henkilöstökulusta viime kauden osalta - voi olla melko karu. Jos korjausliikkeitä pitää tehdä kesken kauden, niin yleensä ne tehdään hinnasta viis. Nytkin voi tulla eteen tilanne, missä Taimen pelaa melko keskinkertaisen kevätkauden, tai taso ei vaan nouse kirveelläkään, jolloin kesällä Klubi joutuu tuomaan väkisin uuden ykkösen sisään jossain vaiheessa kautta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.02.2025 klo 13:09:28 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
|
|
|
|
|
Kiinanmuuri
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2659 : 19.02.2025 klo 12:57:53 |
|
|
|
|
|
|
M.U.R.SU.
Poissa
Suosikkijoukkue: One and only The Läski-Ronaldo
|
 |
Vastaus #2660 : 19.02.2025 klo 13:50:52 |
|
Toisen kohdalla Vuorinen mainitsi Keskiympyrän haastattelussa, että kyseinen pelaaja haluaa vielä katsoa muutaman suuremman liigan siirtoikkunan sulkeutumisen ennen kuin haluaa sitoutua Klubiin. Mitä siirtoikkunoita on vielä auki?
Selailin transfermarktin sopimuksettomia vaspoja läpi ja sieltä paistoi silmään yksi mielenkiintoinen tapaus Pukki kontaktilla. Vuoden pelaamatta ollut ja viime kesästä asti sopimukseton Brandon Williams. Manun ja englannin entinen super junnu, jolla ura ollut täydellisessä luisussa viimeisen vuoden. Muuten en olisi kyseistä pelaajaa ikinä kuvitellutkaan klubiin mutta Pukki aspektilla kun asiaa miettii niin olisikohan Vuorisella todella iso kala vaspaksi katsottuna? Tämä jo että pelaajan ratkaisua suosiolla odotellaan näin pitkälle saattaa kieliä siitä että astetta meritoituneempi pelaaja sieltä olisi tuloillaan.
|
|
|
|
|
mcbabushka
Poissa
|
 |
Vastaus #2661 : 19.02.2025 klo 13:51:07 |
|
Edellisten lisäksi toki Ruotsi ja Norja. Tosin jos niitä odotellaan, niin aika lähelle kauden alkua menee.
|
|
|
|
|
6lack
Poissa
|
 |
Vastaus #2662 : 19.02.2025 klo 13:58:03 |
|
Manun ja englannin entinen super junnu, jolla ura ollut täydellisessä luisussa viimeisen vuoden.
Tietämättä ja tutustumatta yhtään enempää - ei jatkoon. Vuorisen sanoin, ulkomaisten hankintojen on oltava "selkeitä vahvistuksia". Se tahtoo sanoa, että taso on ja pysyy, eikä epävarmuutta esim. motivaatiosta tai kiukuttelusta ole.
|
|
|
|
|
äftsicä
Poissa
|
 |
Vastaus #2663 : 19.02.2025 klo 13:59:24 |
|
Edellisten lisäksi toki Ruotsi ja Norja. Tosin jos niitä odotellaan, niin aika lähelle kauden alkua menee.
Näissä varmaan isoimpien seurojen rosterit alkaa olla valmiita joten sikäli ei sulkeutumiseen asti tarvitse odottaa. Toisaalta onhan se voinut jo karatakin ja nyt etsitään uutta vaihtoehtoa.
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2664 : 19.02.2025 klo 14:16:26 |
|
Tietämättä ja tutustumatta yhtään enempää - ei jatkoon.
Vuorisen sanoin, ulkomaisten hankintojen on oltava "selkeitä vahvistuksia". Se tahtoo sanoa, että taso on ja pysyy, eikä epävarmuutta esim. motivaatiosta tai kiukuttelusta ole.
Sama sillä erotuksella, että kävin ihan kiinnostuksesta googlaamassa tuon Williamsin taustat. Sen verran huonot kokemukset näistä Bundesliga-kokemusta omanneista boujellabeista ja sarpeista viime vuosilta, että ihan heti en jaksa innostua joskus muinoin superjunnun statuksella liikkuneesta mutta viime kesästä asti sopimuksettomana olleesta kaverista, jonka historiasta löytyy myös kaikenlaista liikenteessä törttöilyä. Kaikkein toivottavin pelaajaprofiili vaspaksi olisi joku pomminvarma, Veikkausliigassa jo aiemmin loistanut nimi kuten Murilo tai Cicale, ja seuraavaksi paras sitten suurinpiirtein Veikkausliigan tasoisessa tai vähän paremmassa sarjassa isoja minuutteja kellottanut 23-30-vuotias ~500k TM-arvon peluri. Tässä kohtaa ei ole mitään järkeä pelata upporikasta ja rutiköyhää, vaan tärkeintä on löytää tyyppi, joka olisi satavarmasti Veikkausliigan top 3 -pelaaja pelipaikallaan.
|
|
|
|
|
|
|
Kosmoksen Härkä
Poissa
Suosikkijoukkue: Ennakollinen näkemys ja alustava tieto
|
 |
Vastaus #2666 : 19.02.2025 klo 14:37:19 |
|
 jos joku noista, niin Vuorinen ulos välittömästi. Melkoisia vipeltäjiä tuolla vapaiden vaspojen osastolla kyllä on. Varmaan väkeviä 'ongelmatapauksia', käveleviä aikapommeja, suurin osa, jotka eivät ole pelanneet n. vuoteen, eivätkä ole saaneet sopparia minnekään. Toi Aussi-majujannu voisi olla kiinnostava, mutta hänkin pelannut aika vähän tarunhohtoisessa Mälsässä viime aikoina. https://www.transfermarkt.com/brad-smith/profil/spieler/175745
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 19.02.2025 klo 14:41:40 kirjoittanut Kosmoksen Härkä »
|
|
|
|
|
SerGo
Poissa
Suosikkijoukkue: HJK
|
 |
Vastaus #2667 : 19.02.2025 klo 14:40:10 |
|
Jos näistä kolmesta pitäisi valita niin ehdottomasti viimeinen: kaksi muuta vaikuttavat loukkaantumisherkiltä hasbeeneiltä, joista tulee vähintään semivahvat joeluntersee-vibat. Yleisemmin veikkaan itse, ettei nimeä löydy TM:n free agents -listalta, vaan kyse on vähän Klubia isommassa seurassa sivuraiteille joutuneesta kaverista, jonka soppari jatkuu vähintään ensi kesään mutta jolle nykyinen seura on antanut luvan etsiä uusi työnantaja. Lähtöseura voisi olla esim. jonkun toisen Pohjoismaan top 6 -seura tai vaihtoehtoisesti Hollannin tai Belgian vähän pienempi pääsarjajengi.
|
|
|
|
|
Hra Paisleyn 2. näkökulma
Poissa
|
 |
Vastaus #2668 : 19.02.2025 klo 14:45:26 |
|
En sitten tiedä minkä asteinen seksipommi Pukin siirtyminen Töölöön on.
Ovatko nämä Pukin jäähyväiset?
Maailmaa nähneitä junnuvalmentajia tulevaisuuden huuhkajat kyllä kaipaavat.
|
|
|
|
|
Jyystöhöylä
Poissa
|
 |
Vastaus #2669 : 19.02.2025 klo 14:46:14 |
|
Yleisemmin veikkaan itse, ettei nimeä löydy TM:n free agents -listalta, vaan kyse on vähän Klubia isommassa seurassa sivuraiteille joutuneesta kaverista, jonka soppari jatkuu vähintään ensi kesään mutta jolle nykyinen seura on antanut luvan etsiä uusi työnantaja. Lähtöseura voisi olla esim. jonkun toisen Pohjoismaan top 6 -seura tai vaihtoehtoisesti Hollannin tai Belgian vähän pienempi pääsarjajengi.
Voi olla mutta hirveä homma selata kaikki vaspat joilla loppuu soppari vuoden sisään 
|
|
|
|
|
00250
Poissa
|
 |
Vastaus #2670 : 19.02.2025 klo 14:47:37 |
|
Eiköhän tuo Williams ole jo menetetty tapaus, mutta olisihan siellä ex-Norwich -kollegoista esim. mielenkiintoista saada HJK:n mukaan Todd Cantwell ainakin, oli aika vikkela laituri 
|
|
|
|
|
Hra Paisleyn 2. näkökulma
Poissa
|
 |
Vastaus #2671 : 19.02.2025 klo 14:50:46 |
|
Pukki vaikutti aina melko säyseältä maalintekijältä ja melko lenseältä kotkalaiseksikin.
Kyllä valmentaminen majussa vaatisi huomattavasti enemmän karakteria. Sitä meiltä puuttuu.
|
|
|
|
|
|
|
muumi
Poissa
Suosikkijoukkue: minä en nettikiusaa
|
 |
Vastaus #2673 : 19.02.2025 klo 15:22:36 |
|
Ite toivon jotain eteenpäin menevää pelaajaa noiden taaksepäin urallaan liikkuneiden arpojen sijaan. Ei maakunnissa mitään uutta topikeskista tai edes tuomasollilaa olis vasemman pakin paikalle?
|
|
|
|
|
leeremick26
Poissa
Suosikkijoukkue: Riley Star, Hannah Hayes
|
 |
Vastaus #2674 : 19.02.2025 klo 15:28:26 |
|
En usko sekuntiakaan että Brandon Williams on ollut missään puheissa, mutta vittu mikä meno täällä: toissa kaudella 26 matsia Valioliigassa ja viime kaudella nousijajengissä Championshipissä 15 matsia pelanut pakki ei kelpaa ja on menneen talven lumia. 
|
|
|
|
|
|
|
|