Öyvind
Poissa
Suosikkijoukkue: Seier'n er vår
|
 |
Vastaus #100 : 26.03.2025 klo 00:09:36 |
|
Näkeekö jostain Max Sportsin "lähetyskartan", mistä pystyisi katsomaan helposti yhdellä silmäyksellä kaikki palvelun kautta lähetettävät urheilut helposti tähän tyyliin kuin vaikkapa Ruudun urheilut? https://www.ruutu.fi/urheiluTäältä näkyy Maxin tämän vuoden päälähetyksiksi luokittelemat kendot, snookerit, tennikset, golfit ja pyöräilyt. Sen alla olevaa Tulevat urheilutapahtumat -listausta, kun siirtää - tätä kirjoitettaessa - ääriasentoon, tulee ensimmäisen kierroksen Allsvenskanin ja Superettanin otteluja. https://www.max.com/fi/fi/sportsToki jos olettamus on, että kaikki näytetään, voi otteluohjelmastakin ne katsoa. Vai näkyykö helpommin luettavissa oleva kartta vasta, kun on kirjautuneena palveluun?
|
|
|
|
D. Bouangan linnunpesä
Poissa
Suosikkijoukkue: Somos del barrio Angelino, somos la banda popular
|
 |
Vastaus #101 : 26.03.2025 klo 03:43:19 |
|
Tuossahan ei ole mitään muuta kuin positiivista.
Väärä topikki jauhaa tästä, mutta miten niin? Mutta ei kai siinä, Suomessa eletään vieläkin kuin perähikiällä ja luullaan, että MLS on sama huumorisarja kuin 2000-luvun alussa.
|
|
|
|
Ajacied
Poissa
Suosikkijoukkue: Hammarby, Ajax
|
 |
Vastaus #102 : 26.03.2025 klo 07:52:06 |
|
Näkeekö jostain Max Sportsin "lähetyskartan", mistä pystyisi katsomaan helposti yhdellä silmäyksellä kaikki palvelun kautta lähetettävät urheilut helposti tähän tyyliin kuin vaikkapa Ruudun urheilut? https://www.ruutu.fi/urheiluTäältä näkyy Maxin tämän vuoden päälähetyksiksi luokittelemat kendot, snookerit, tennikset, golfit ja pyöräilyt. Sen alla olevaa Tulevat urheilutapahtumat -listausta, kun siirtää - tätä kirjoitettaessa - ääriasentoon, tulee ensimmäisen kierroksen Allsvenskanin ja Superettanin otteluja. https://www.max.com/fi/fi/sportsToki jos olettamus on, että kaikki näytetään, voi otteluohjelmastakin ne katsoa. Vai näkyykö helpommin luettavissa oleva kartta vasta, kun on kirjautuneena palveluun? Kun on kirjautuneena, näkee tulevat urheilulähetykset omasta taulukostaan ja pääsee tarkastelemaan myös lajien osalta erikseen. https://play.max.com/live-sports-schedule
|
|
|
|
Vamos2011
Poissa
|
 |
Vastaus #103 : 26.03.2025 klo 13:12:27 |
|
Kaikki Allsvenskan ja Superettan ottelut näkyy Maxilla. X:ssä näin kertoivat jokunen aika sitten.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #104 : 26.03.2025 klo 13:31:47 |
|
Playmaker AI-datapalvelu simuloi Allsvenskanin miljoona kertaa ja MFF oli vähemmän yllättäen listan kärjessä. Hieman yllättäen kakkosen on Mjällby, mutta sille löytyy selitys: - Mjällby sticker ut. Det är ganska mycket baserat på hur de presterat sett till de objektivt underliggande siffrorna. Jag tycker också att man kan ta med cupspelet så här långt den här säsongen. Man ligger inte så långt efter de bästa lagen, som man kanske subjektivt tycker. Jag vill verkligen slå ett slag för Mjällby.  
|
|
|
|
JorgStiel
Poissa
Suosikkijoukkue: Tepsi. ULKOMAILTA Bajen.
|
 |
Vastaus #105 : 26.03.2025 klo 20:57:36 |
|
Väärä topikki jauhaa tästä, mutta miten niin?
Mutta ei kai siinä, Suomessa eletään vieläkin kuin perähikiällä ja luullaan, että MLS on sama huumorisarja kuin 2000-luvun alussa.
Amerikkahan on nimenomaan jokaisella Suomen perähikiällä kova sana ja MLS on kyllä pelkästään junttisarja. Takaisin topikkiin (jotenkin) mennäkseni, tuoreessa Offsidessa oli juttua muinaisesta Royal Leaguesta, jonka nimessä serkkumme kokivat olevan mm. onnekas perustelu miksi kruunuton Suomi ei kuulu joukkoon. Arvostan, että sitä edes hetken miettivät. Itse olin tuollaisen pohjoismaisen virityksen unohtanut, jos koskaan siitä tiesinkään  Lukusuositus ja samalla ko. lehdelle  Kausiveikkaus: 1. Bajen 2. Malmö 3. dif 4. Ellos 5. aik 6. Häcken 7. Göteborg 8. Norrköping 9. Mjällby 10. Bromma 11. Sirius 12. Gais 13. HBK 14. Degerfors 15. Värnamö 16. Östers
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #106 : 27.03.2025 klo 10:35:37 |
|
Heitetäänpäs pienet veikkaukset:
Allsvenskan:
1. Malmö 2. Häcken 3. Elfsborg 4. Hammarby 5. AIK 6. Sirius 7. Djurgården 8. Mjällby 9. IFK Norrköping 10. BP 11. IFK Göteborg 12. GAIS 13. IFK Värnamo - - - - - - - - - - - - - 14. Degerfors ------------------------ 15. Halmstad 16. Öster
Superettan:
1. Helsingborg 2. Västerås ------------------------ 3. Landskrona - - - - - - - - - - - - - 4. Trelleborg 5. Örgryte 6. Kalmar 7. Brage 8. Örebro 9. Sandviken 10. GIF Sundsvall 11. Varberg 12. Oddevold - - - - - - - - - - - - - 13. Östersund 14. Umeå ------------------------ 15. Utsikten 16. Falkenberg
Veikkaukseni on että yksi kolmesta suomalaisvalmentajasta saa kenkää, enkä usko että se on Giffarnan Erol Ates. Leo Walta lähtee kesän ikkunassa isompiin sarjoihin, Santeri Haarala lähtee kesällä hakemaan vauhtia joko Allsvenskanin peräpään tai Superettanin kärkipään jengistä eikä Adrian Svanbäck pelaa myöskään kautta loppuun Helsingborgissa, vaan lähtee isoon ruotsalaiseen jengiin tai ulkomaille.
Alkava kausihan on 16 suomalaispelaajan osalta varsin hieno, vaikkei Allsvenskanissa päästä vielä kauden 2010 huippuun eli 19 suomalaiseen. Superettanissakin on tällä kaudella todella hieno edustus härmäläisiä.
AIK: Uronen Häcken: Väisänen Degerfors: Pikkarainen Djurgården: Schüller, Ståhl, Siltanen, Tenho ja Haarala Halmstad: Mäenpää Elfsborg: Hellemaa IFK Värnamo: Keto Sirius: Walta Mjällby: Miettinen ja Stavitski Öster: Varmanen ja Tamminen
Helsingborg: Svanbäck Kalmar: Jansson, Ylätupa ja Olusanya Trelleborg: A.Vidjeskog Varberg: I.Vidjeskog
Valmentajat: DIF: Jani Honkavaara Kalmar: Toni Koskela GIF Sundsvall: Erol Ates
Superettanissa saatetaan nähdä vielä yksi suomalainen, kun sopimukseton Samuel Tammivuori treenaa tällä hetkellä Sundsvallin kanssa. Tällä hetkellä Ruotsin kolmannella sarjatasolla nähdään vain kaksi suomalaispelajaa: Geflen Eddie Hiekkanen sekä Örebro Syrianskan ex-bajen juniori Tyson Ruokonen Afshari.
Division 2:n suomalaiset: Julius Järvinen (FC Gute) Oliver Lahtinen-Kalsi (Ytterhogdal) Buster Blosse (IK Sleipner) Rasmus Aspholm (IFK Luleå)
|
|
|
|
Nelson Mandela
Poissa
|
 |
Vastaus #107 : 27.03.2025 klo 13:00:10 |
|
Allsvenskan:
1. Malmö 2. Hammarby 3. Häcken 4. Elfsborg 5. Mjällby 6. Djurgården 7. AIK 8. Sirius 9. IFK Göteborg 10. GAIS 11. IFK Norrköping 12. BP 13. Halmstad - - - - - - - - - - - - - 14. Degerfors ------------------------ 15. Öster 16. IFK Värnamo
Allsvenskanissa tuntuu, että Malmön takana voi käydä miten vaan sijoilla 2-5. Hammarby ja Häcken varmasti kovia. Uskon myös, että Mjällbyn viime kausi ei ollut pelkkä suonenveto vaan mahdollisuuksia hyville sijoille on tänäkin vuonna. Honsun Djurgårdeniin en usko mutta eiköhän ne pärjää paremmin kuin AIK. Peking ja IFK GBG ainakin pre-seasonin perusteella selvästi viime kautta parempia mutta top 10 pääseminen voi silti olla vaikeaa. Toisaalta en yllättyisi jos GBG on top 6 jengi tulevalla kaudella.
Superettania en uskalla veikata. Maailman vaikein sarja veikata.
|
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #109 : 28.03.2025 klo 08:33:18 |
|
Hisingenistä tuli mieleen... Mitähän mahtoi sille Häcken-jampalle tapahtua, joka aina täällä päivitteli Ruotsi-ketjua wanhaan hyvään aikaan?
Ei mitään ihmeellistä, lopetti vain tänne kirjoittelun  Voi hyvin ja jatkaa muuten samaan malliin.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #110 : 28.03.2025 klo 12:20:03 |
|
Palataan vielä tuohon IFK Värnamon kenttätilanteeseen, jota käsiteltiin eilisessä vuosikokouksessa. Finnvedsvallenilla on 60 eri kohtaa, joita täytyy parantaa. Seuralla on suunnitelmat uusien katettujen istumapaikkojen, kentänlämmityksen sekä muiden pienempien parannusten suhteen, mutta ilmeisesti pohjoismainen byrokratia jarruttaa rakennustöiden aloittamista. Tarkoitus on rakentaa 1500 istumapaikkaa ja tälle rakennusluvat pitäisi olla kunnossa maaliskuun alussa. Lisäksi IFK on suunnitelllut ilmalla toimivaa kentänlämmitystä. IFK:sta sanotaan että mikäli kunta näyttää vihreää valoa rakennustöille, on 80% mahdollisuus että kenttä saadaan valmiiksi Allsvenskanin avaukseen. Valaistuspuolen parannukset on jo hoidettu kuntoon. On arvioitu että näiden parannusten kustannukset ovat 10-30 miljoonaa kruunua, joihin IFK on lupautunut osallistumaan tavalla tai toisella. IFK on arvioinut että se häviää noin 800 000 kruunua ottelua kohden, mikäli se joutuu pelaamaan evakossa. Värnamon kunta saa kauttaaltaan suurimmat vihat tästä sotkusta päällensä.
Tänään tuli päätös että Värnamo saa pelata Finnvedsvallenilla, joten IFK sai kenttänsä kuukaudessa pelikelpoiseksi 
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #111 : 28.03.2025 klo 21:33:00 |
|
Vai ennakkosuosikin viittaa tarjoillaan... Kuukausi sitten olisin ostanut. Silverholtin lähtö juuri kauden alla on iso menetys hyökkäyspeliin. Isoin epävarmuustekijä on ringin pienuus, kun joukkuetta ei vakuutteluista huolimatta vahvistettu viime viikkoina. Loukkaantumisia ei paljoa kestä tulla. Nytkin on kapteeni ja isänestori Birkfeldt viheliäisen jalkavaivan takia sivussa ilman, että kukaan osaa arvioida huilin kestoa. Saarenpään viime kauden heikkous oli reagoimattomuus matsin sisällä. Siihen ei ainakaan helpotusta materiaalin kapeus tarjoa.
Toisaalta viisikko Asoma-Kjellnäs-Svensson-Svanbäck-Loeper on sen tason keskikenttä, ettei vastaavaa taideta tässä sarjassa nähdä toista. Väittäisin, että Erwin Gigovic olisi kaikissa muissa Superettanin jengeissä optimiavauksen pelaaja. Jos Svensson ja Svanbäck jatkavat siitä, mitä jo tammikuussa näyttivät, niin voi olla ettei keskushyökkääjältä välttämättä tarvitakaan isoja tehoja. Muita jengejä on tullut seurattua luvattoman vähän, joten veikkaamiselle ei ole edellytyksiä. Ehkä Västeråsin kanssa sitten ollaan suurimmat nousijasuosikit. BoIS:n hetki taisi olla viime vuonna.
Ehkä se on taas perinteisen Halmstad - HIF- karsinnan vuosi.
|
|
|
|
tamme auto
Poissa
Suosikkijoukkue: nurmileijonat,terijoen hallitus
|
 |
Vastaus #112 : 29.03.2025 klo 03:53:00 |
|
Kyllä vähintäänkin hullulta kuulostaa, että 5h laivamatkan päässä Vaasasta pelataan Ruotsin toiseksi korkeinta sarjatasoa. Umeå Sama ku meillä Turusta Maarianhaminaan pääsarjaa silti. Tuollahan on iha järkyttävät bussimatkat ja tulee kilometrejä seuroille iha mukavasti sehän ei ollut kenellekään uutta.
Mukava nähdä valtava kasa Suomalaisia Ruotsin viheriöllä ja Superettan on Sundsvallin, Kalmarin ja Umeån näkökulmasta vähintään seksikästä.
Koskela varmaa peluuttaa
Olusanya - Ylätupa kärkiparia joka muistuttaa enemmänkin Klubin kärkiparia jostain aiemmasta fifasta.
|
|
« Viimeksi muokattu: 29.03.2025 klo 03:55:22 kirjoittanut tamme auto »
|
|
|
|
|
nurtsi1
Poissa
|
 |
Vastaus #113 : 29.03.2025 klo 08:40:47 |
|
AIKssa kuohuu vain pari päivää ennen kauden alkua. Urheilujohtaja Thomas Berntsenin huhutaan saavan potkut vielä ennen maanantaina, sisäisesti AIKn hallituksessa ei olla tyytyväisiä hänen työhönsä.
|
|
|
|
Balleroberung
Poissa
Suosikkijoukkue: Bayer, Kipinä, Pool, Porto, Bajen
|
 |
Vastaus #114 : 29.03.2025 klo 09:51:33 |
|
Kiinnostava kausi jälleen kerran. Isoilla seuroilla isot paineet kuten aina, mestariksi useampi kandi, AIK kiinnostaa miten saavat rivit suoraksi, suomalaisia on paljon eri seuroissa ja katsomoissa kunnon hulinat. Vuosittainen pyhiinvaellus on suunnitteilla tällekin kesälle.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #115 : 29.03.2025 klo 10:50:37 |
|
Vai ennakkosuosikin viittaa tarjoillaan... Kuukausi sitten olisin ostanut. Silverholtin lähtö juuri kauden alla on iso menetys hyökkäyspeliin. Isoin epävarmuustekijä on ringin pienuus, kun joukkuetta ei vakuutteluista huolimatta vahvistettu viime viikkoina. Loukkaantumisia ei paljoa kestä tulla. Nytkin on kapteeni ja isänestori Birkfeldt viheliäisen jalkavaivan takia sivussa ilman, että kukaan osaa arvioida huilin kestoa. Saarenpään viime kauden heikkous oli reagoimattomuus matsin sisällä. Siihen ei ainakaan helpotusta materiaalin kapeus tarjoa.
Toisaalta viisikko Asoma-Kjellnäs-Svensson-Svanbäck-Loeper on sen tason keskikenttä, ettei vastaavaa taideta tässä sarjassa nähdä toista. Väittäisin, että Erwin Gigovic olisi kaikissa muissa Superettanin jengeissä optimiavauksen pelaaja. Jos Svensson ja Svanbäck jatkavat siitä, mitä jo tammikuussa näyttivät, niin voi olla ettei keskushyökkääjältä välttämättä tarvitakaan isoja tehoja. Muita jengejä on tullut seurattua luvattoman vähän, joten veikkaamiselle ei ole edellytyksiä. Ehkä Västeråsin kanssa sitten ollaan suurimmat nousijasuosikit. BoIS:n hetki taisi olla viime vuonna.
Ehkä se on taas perinteisen Halmstad - HIF- karsinnan vuosi.
Mun on hyvin vaikea nähdä että kumpikin Västerås ja Kalmar nousisi. Jo ihan sen takia että jonkun tilaston mukaan jonka näin ohimennen, vuoden 2009 alkaen oli 39 joukkuetta pudonnut Allsvenskanista ja alle kymmenen oli noussut suoraan takaisin. Lisäksi Kalmar on uudistunut niin paljon, etten millään jaksa uskoa että Koskela saisi joukkueen nousun vaadittavaan iskuun. Giffarnalta on tänään sivussa topparit Nisse Eriksson ja Lduvig Svanberg, vasen wingback Dennis Olsson sekä keskikentän Hugo Aviander. Kapteeni Pontus Engblom on ollut rikki enemmän ja vähemman koko talven, joten aloittanee tänään penkillä. Kärjessä aloittanee 2006 syntynyt Mille Eriksson, joka vahvana pystyynjuoksijana esitti hyviä otteita treenikaudella. Jotain kärkipään ohuudesta kertoo se, että Engblom on joukkueen kapteeni mutta Mille Erikssonia ei löydy edes Transfermarktista. Ja siinä on ne hyökkääjät. Toppariksi pudonnee Amaro Bahtijar, joka istui jo 2016 Allsvenskanissa Giffarnan penkillä (debytoi 2017), mutta on pelannut vain tusinan verran otteluita. Nykyään poliisina työskentelevä Bahtijar on yllättäen vanhoilla (26) päivillä saanut tilaisuutensa nousta kasvattiseuransa avainpelaajaksi. Vahvat osa-alueet ovat wingbackit, jossa BP:ssa pari vuotta sitten hyvin Allsvenskanissa paininut Monir Jelassi sekä Alexandros Pantelidis (talvikauden maalikunkku) viilettävät. Lisäksi tuplakympissä vaikuttavat Taiki Kagayama sekä puhelinpylväänkokoinenn Yaqub Finey vaikuttavat. Toiveissa on, että viime kauden maalikunkku Finey jatkaa maalitehtailuaan tällä kaudella. Todennäköinen avaus näyttää tältä: Jonas Olsson Amaro Bahtijar, Malte Hallin, Lucas Forsberg Monir Jelassi, Ture Sandberg, Marc Manchón, Alex Pantelidis Taiki Kagayama, Yacqub Finey Mille Eriksson Lippuja peliin oli toissapäivänä mennyt vähän vajaa 2000 kappaletta, mikä on pettymys. Sitä voidaan toki selitellä vaikealla viime kaudella ja tietenkin aina syyttämällä hokia (Timrå pelaa samaan aikaan, toki vieraissa mutta silti) 
|
|
|
|
jjs
Poissa
Suosikkijoukkue: Uolevi, Myy
|
 |
Vastaus #116 : 29.03.2025 klo 11:07:19 |
|
Todennäköinen avaus näyttää tältä:
Jonas Olsson Amaro Bahtijar, Malte Hallin, Lucas Forsberg Monir Jelassi, Ture Sandberg, Marc Manchón, Alex Pantelidis Taiki Kagayama, Yacqub Finey Mille Eriksson
Perjantain treenien perusteella vieraat Johan Brattberg – Benjamin Örn, Marcus Gudmann, Wilhelm Nilsson, William Westerlund – Samuel Asoma, Lukas Kjellnäs – Wilhelm Loeper, Adrian Svanbäck, Max Svensson – Oscar Aga. Adam Akimey tarvitsee vielä hetken aikaa sopeutuakseen pelitapaan. Gigovic voisi avata Asoman paikalla (tai jopa topparina Gudmannin tilalla), mutta lähes varmasti avaus on tuo yllämainittu. Treenikaudella Saarenpää ajoi Ebrima Bajoa vasemmaksi pakiksi. Bajolta viimeisissä matseissa niin pahoja virheitä, että Westerlund on turvallisempi valinta puolustussuuntaan. Muut penkillä: Emil Rådahl, joka pelaa tällä kaudella vain jos Brattberg loukkaantuu Ture Görefält, nuori oma kasvatti sai edustussopparin juuri kauden alla keskuspuolustuksen harvalukuisuudesta johtuen Casper Ljung, nelosvaihtoehto keskikentän keskustaan Milan Silva Rasmussen, ensimmäinen vaihtoehto hyökkäyssuuntaan muttei todellisuudessa lähelläkään avauspaikkaa jos ylin nelikko on pelikunnossa Pierre Bengtsson ei mahdu edes kokoonpanoon. Bengtssonin uran kannalta olisi hyvä löytää hänelle uusi lainapesti.
|
|
|
|
iisakki
Poissa
|
 |
Vastaus #117 : 29.03.2025 klo 11:12:46 |
|
AIKssa kuohuu vain pari päivää ennen kauden alkua. Urheilujohtaja Thomas Berntsenin huhutaan saavan potkut vielä ennen maanantaina, sisäisesti AIKn hallituksessa ei olla tyytyväisiä hänen työhönsä.
Ja sieltä tuli tiedote. Sirkus. Kuka seuraavaksi utj:ksi?
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #118 : 29.03.2025 klo 11:28:05 |
|
Mediassa nostettu esiin BP:n Philip Berglund ja Siriuksen Jonathan Ederström.
|
|
|
|
tamme auto
Poissa
Suosikkijoukkue: nurmileijonat,terijoen hallitus
|
 |
Vastaus #119 : 29.03.2025 klo 11:28:29 |
|
Kuka seuraavaksi utj:ksi?
Vesa Mäki tai Jonne Lindblom. En minä tiedä. Tänään mennään kiimainen Ruotsi alkaa
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #120 : 29.03.2025 klo 11:39:36 |
|
AIK Fotboll genomför förändringar i herrlagets sportsliga ledning som innebär att den tidigare sportchefsrollen delas upp i tre kompletterande ledarroller. Dessa roller är: Chefstränare Mikkjal Thomassen, Head of scouting and recruitment Fredrik Wisur Hansen och den nya ledaren i klubben, Jeremy Steele, som genom ett partnersamarbete med Analytics FC tillträder i rollen som Head of strategy. Avtalsperioden med Jeremy Steele sträcker sig över säsongen 2027, medan kontraktslängden för Mikkjal Thomassen och Fredrik Wisur Hansen speglar tidigare signerade avtal. I tillägg finns sedan tidigare William Loberg Bateman som administrativt stöd. William får i den nya sportsliga organisationen titeln Verksamhetsansvarig. ChefstränareMikkjal Thomassen ingår i den sportsliga ledningen som chefstränare för herrlaget. Arbetsbeskrivningen för denna roll är bland annat: Operativt ansvarig för den dagliga verksamheten. Personalansvar för stab och spelare. Ansvarar för planering och genomförande av träning och match. Head of scouting and recruitmentFredrik Wisur Hansen tar över rollen som Head of scouting and recruitment för herrlaget. Arbetsbeskrivningen för denna roll är bland annat: Ansvarar för rekrytering och försäljning av spelare. Ansvarar för scouting, processer, scoutingunderlag och rekrytering. Ansvarar för relationer med externa spelare, klubbar och agenter. Head of strategy42-årige Jeremy Steele föddes den 27 november 1982 och har under sin ledarkarriär inom fotbollen bland annat haft roller som teknisk rådgivare i finländska HJK, sportchef i lettländska Riga FC, sportchef i cypriotiska Pafos FC och senior scout i engelska West Ham United FC. Jeremy har sedan 2015 arbetat för Analytics FC som är globalt välkända fotboll- och dataanalys specialister med stor erfarenhet inom datadrivna lösningar för klubbar, förbund och spelare inom världsfotbollen. Deras expertis ligger i att kombinera fotbollskunnande med att jobba nära med integration av data som på så sätt ökar effektiviteten, minskar risker och skapar mer optimerade lösningar för fotbollsorganisationer. I och med partnersamarbetet med Analytics FC kommer AIK Fotboll att från och med nu ha tillgång till åtta datadrivna plattformar som kommer hjälpa till att utveckla verksamheten. Dessa plattformar kommer att skräddarsys till klubben specifika behov. Samarbetet innebär även att Analytics FC kommer stötta AIK Fotboll i arbetet med att bygga upp strategier, strukturer och processer för att på så sätt hjälpa den sportsliga ledningen att bli mer datadrivna i sitt arbete. Jeremy kommer ha rollen som Head of strategy för herrlaget. Rollen är en heltidstjänst och arbetsbeskrivningen är bland annat: Ansvarar för implementering av den sportsliga strategin. Ansvarar för underlag till den sportsliga verksamheten. Ansvarar för system och analys för den sportsliga verksamheten. Ansvarar för investeringsunderlag. Ansvarar för att klubbens strategi efterföljs. https://www.aikfotboll.se/nyheter/ny-sportslig-ledning-i-aik-fotboll-2025-03-29
|
|
|
|
IlDiavolo
Poissa
Suosikkijoukkue: Claudio Ranieri
|
 |
Vastaus #121 : 29.03.2025 klo 12:15:57 |
|
Djurgårdenin bandwagonissa koska Ibrahim Ba velvoittaa  Toki samalla seuran suomalaisille kaikkea hyvää.
|
|
|
|
Gpred
Poissa
Suosikkijoukkue: 1923
|
 |
Vastaus #122 : 29.03.2025 klo 19:12:24 |
|
Djurgårdenin bandwagonissa koska Ibrahim Ba velvoittaa  Toki samalla seuran suomalaisille kaikkea hyvää. Yli kahden maaliodottamalla ei maaleja tänään kotona Malmöa vastaan. Oli kyllä muutama tuhannen taalan paikka tehdä.
|
|
|
|
Djbb
Poissa
|
 |
Vastaus #123 : 29.03.2025 klo 19:21:06 |
|
Honsun Hyrgårn kyykkää, mutta kannattajia helpottaa että viihdekäyttöä voi jatkaa Stureplanilla, faijan rahoilla.
|
|
|
|
shots
Poissa
|
 |
Vastaus #124 : 29.03.2025 klo 19:45:13 |
|
Terkut jjs:lle, jos ei itse tee niin kaveri kyllä jossain kohtaa rokottaa  17-vuotiaan topparin Malte Hallin ja 18-vuotiaan kärjen Mille Erikssonin debyyteille iso
|
|
|
|
|
|