FutisForum2 - JalkapalloFutisForum2 - Jalkapallo
23.10.2025 klo 21:31:03 *
Tervetuloa, Vieras. Haluatko rekisteröityä?
Aktivointiviesti saamatta? Unohtuiko salasana?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle.
 
Yhteys ylläpitoon: [email protected]

Foorumilla päivitys 27.5.25 klo 23-24. Lisäämme GA4:n sivustolle

Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 35
 
Kirjoittaja Aihe: JACOB FRIIS ULOS  (Luettu 113017 kertaa)
2 jäsentä ja 6 vierasta katselee tätä aihetta.
Eom92

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: The Lions ja The Three Lions


Vastaus #800 : 13.10.2025 klo 23:20:21

Siinä vittu Muurista, Hyypiää ja Litmasta ns. Kultaista sukupolvea Olympia Stadionilla, olkaa hyvä: https://www.youtube.com/watch?v=_USE5CZ5Hlc

A Niemi, S Hyypia, S Kuqi, A Riihilahti, A Eremenko, M Nurmela, T Tainio, J Kolkka, P Pasanen, M Väyrynen, T Kuivasto
Penkki: (walking clown with mustase): A. Muurinen

Kyllä Ylos tuon porukan kanssa vähän erilainen lähteä minne vain..pelkästään Shefkin preesens vs nykyrosteri..katsokaa nyt vaikka tuota rouhijaporukkaa tässä..
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #801 : 13.10.2025 klo 23:24:55

Olisiko ihan ennenkuulumatonta jalkapallossa, jos valmentaja saisi potkut 10kk jälkeen?

Ei tietenkään. Suomi vaan potki edellisenkin valmentajan pihalle pian jatkosopimuksen jälkeen. Näyttäisi siltä, että ehkä vika ei olekaan valmentajassa. Ja miettisin kyllä, ennen kuin hakeutuisin tuollaiseen paikkaan töihin, jos työnantajan lupauksiin ei voi luottaa yhtään.
supstanssi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #802 : 13.10.2025 klo 23:28:13

Eli juuttien syytä jos sekä Suomessa että Ruotsissa fanit ovat nyreissään! No joo, oma kokemukseni tanskalaisista sanoo kyllä että he ovat noin yleisellä tasolla paljon voimakkaampaa jalkapallokansaa kuin suomalaiset joten tuollaiseen yleistykseen ei nyt ole varaa. Eivätkä Friisin suorituksetkaan toistaiseksi anna syytä tällaiseen oletukseen.
« Viimeksi muokattu: 13.10.2025 klo 23:32:06 kirjoittanut supstanssi »
Toffo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #803 : 13.10.2025 klo 23:40:32

No Ruotsi antanee Tomassonille kenkulia jo tänä iltana. Friis saa jatkaa puuhailujaan vuosia vaikka tietää jo nyt ettei se ole seisomassa.

Islantikin otti näköjään epäreilusti pisteen vaikka sen olisi pitänyt vaan antautua Ranskalle koska mitään mahdollisuuksia ei ole.
ensijokolmas

Poissa Poissa


Vastaus #804 : 13.10.2025 klo 23:57:38

Reilu vuosi sitten Islanti hävisi Hollannille 4-0. Hollannilla korkeampi maaliodottama ja enemmän laukauksia kuin Suomea vastaan ja Islannilla puolestaan pienempi xG ja vähemmän laukauksia kuin Suomella. Nämä toki eri valmentajan alaisuudessa kuin tämä Ranska-tasuri. Toisaalta vain pari päivää sitten Ukraina teki Reykjavikissa viisi maalia ja vei pisteet mukanaan.

Ruotsi sen sijaan puppeloi Suomeen nähden aivan ylivertaisella materiaalilla ottelusta toiseen.

Vähän ehkä pitäisi laittaa käänteisiä jäitä hattuun yhden Hollanti-ottelun suhteen, eikä kääntää jokaista karsinnoissa tapahtuvaa yllätystä Jacob Friisin huonoudeksi.
Kurkiaura

Poissa Poissa


Vastaus #805 : 13.10.2025 klo 23:58:27

Islantikin otti näköjään epäreilusti pisteen vaikka sen olisi pitänyt vaan antautua Ranskalle koska mitään mahdollisuuksia ei ole.

Kannattaa toki vilkaista myös ottelun tilastot ja miettiä, että kuinka monta kertaa sadasta uljaat viikingit ottaisivat pisteitä tuolla esityksellä? Islannin pallonhallinta 30 pinnaa ja laukaukset kohti maalia 2-9 Ranskalle.

Kuulostaa pitkälti siltä, että Islanti on ollut kotikentällään ihan kusessa ylivoimaista vastustajaa vastaan. Lisäksi mahdollisuudet kisoihin on jo käytännössä menneet, kun aiemmin ottivat Ukrainalta kunnolla selkään kotikentällään.
Ilkeä Eläinlääkäri

Poissa Poissa


Vastaus #806 : 14.10.2025 klo 00:02:27

Lisäksi mahdollisuudet kisoihin on jo käytännössä menneet, kun aiemmin ottivat Ukrainalta kunnolla selkään kotikentällään.

Jos voittavat Azerit ja Ukraina häviää Ranskalle, niin Islannille riittää tasuri viimeisestä pelistä Ukrainaa vastaan.
Kurkiaura

Poissa Poissa


Vastaus #807 : 14.10.2025 klo 00:13:40

Jos voittavat Azerit ja Ukraina häviää Ranskalle, niin Islannille riittää tasuri viimeisestä pelistä Ukrainaa vastaan.

Niin muuten onkin, seison korjattuna. Unohdin, että Ukraina menetti pisteitä Azereille. Toki en siltikään usko Islannin jatkopaikkaan, vierasvoitto Azereistakin voi olla tiukassa ja Ukraina vaikuttaa tämän hetken Islannille mahdottomalta vastukselta. Mutta on tuossa tosiaan ihan oikea mahdollisuus jatkokarsintaan.

Mutta menee ot. puolelle tämä, pahoittelut siitä.
Toffo

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: VPS


Vastaus #808 : 14.10.2025 klo 00:20:48

Vähän ehkä pitäisi laittaa käänteisiä jäitä hattuun yhden Hollanti-ottelun suhteen, eikä kääntää jokaista karsinnoissa tapahtuvaa yllätystä Jacob Friisin huonoudeksi.

Niin pointtihan oli se ettei Islanti, tai Färskit eilen, lähteneet otteluihinsa anus valmiiksi rasvattuna ja levitettynä. Jostain van Dijkistakin tässä ketjussa puhutaan melkein vapisten kuin jostain yliluonnollisesta Nazgulista jolle ei kukaan mahda mitään. Lyijyä se tottelee siinä missä kaikki muutkin. Perkele.

Eikä kyse nyt ole vain yhdestä Hollanti-pelistä vaan täysin aneemisesta peli-ilmeestä ihan alusta alkaen.
Quattro10

Poissa Poissa


Vastaus #809 : 14.10.2025 klo 00:34:56

ULOS! Islannit ja San Marinot painelee vielä playoffeihin kun me ollaan ulkona.
ohoh

Poissa Poissa


Vastaus #810 : 14.10.2025 klo 07:20:49

Ruotsista sen verran että verrattaessa suomeen ei mitään parempaa siälläkään. Gökeres dopattiin heikossa portugalin liigassa jossa hankittiin ulkomaalainen vähän leuhkan näköinen jätkä jotta sitten taas saataisiin myytyä isommalla rahalla. ei kukaan oikein uskonnut että näin hyvin bluffi tulee menemään. Jätkä ei saanut mitään aikaan aikaisemmin uralla. Championchipissä ihan tusinajätkä. Ei mitään sqaanut aikaan kun pojat eivät kaikki syöttäneet hänelle palloa maalin edustalla. portugalissa ottivat tehtäväkseen johdon kautta että nyt tehdään Gökereksellä rahaa. kaikki pallot syötettiin sille maalin edessä, jätkän ei tarvinnut kuin ohjata palloja maaliin . Arsenal meni ansaan ja maksoi jumalauta valtavat rahat ( ne maksaa Englannissakin isoja rahoja vaikka mistä ) . EUsta ko nämä rahat ovat peräisin. suomen veronmaksajien rahoja muun muassa. katsokaa espanjaa ja italiaa ja kreikkaa.. elävät pohjoismaitten rahoilla. toinen dopattu jätkä tämä mikä se nyt oli....eeh....newcastle,, sitten liverpool...eeh ..joo isak. jätkä ihan aneeminen kentällä. ainoastaa kyttäilee palloja maalin edessä jotka sitten maailmanluokan tarjoilijoiden työn tehtyä saa luvan potkaista lähietäisyydeltä maaliin. ...katsokaa suomen pukkia. jätkä ol maalikuningas tanksassa ja Championhipissä mutta kun ol suomalainen ja seurat ei doupannu sitä ihan hirveesti niin eihän sitä mikään iso seura ostannu Premier leagueen. Olisihan pukin numerot maalit olleet isot jos olisi saanut arsenaalin tai liverpoolin tarjoilua. olisi varmaan voittanut maalikuninkuuden mutta kun jostain syystä ei haluttu suomalaiselle dopattua kunniaa...teki kuitenkin18 maalia yhessä kaudessa superhuonosssa norwichissa . arsenalissa varmaan nelinkertainen määrä.

että sille ruotsi on ihan paskajoukkue. täynnä pelaajia jotka eivät pelaa hyvin mutta ruotsissa ollaan totuttu mainostamaan omia pelaajiaan jotta saadaan liksaa mahollisimman paljon. ihan hyvin nämä pelaajat voisivat maitojunalla tulla penkin kautta kotiin saman tiän mutta ruotsalaisia kuitenkin pidetään joukkueissa pidemmin kuin suomalaisia ja heille kuitenkin annetaan peliaikaa koska hinta oli sen verran kova. joku paskaotttenham peluri bergströmkin ihan taidoillaan on allsvenskan tasoa ainoastaan. ehkä oppivat nyt nämä euroopan liigan seurat ymmärtämään mitä ruotsissa tehdään että saadaan pelaajien hintaa ylös. mainostaminen, maineen douppaus on ruotsin mestariala. . katsokaa ruotsin joukkuetta. ihan kasa paskaa. kun taitoa ei riitä niin se keksitään. huudetaan maailmalle että meillä on sitä sitä.....mutta ei...sitä ei ole

ruottilla ihan sysipaska materiaali ..jotain lindelöffiä pakistossa keskikenttä ihan kuraa täynnä ja sitten nämä mainostetut dopautetut hyökkääjät joilla ei yhtään taitoa. kuvitelkaa ..iahn hyvin vois portugali olla ostannu veturimaisen källmannin ja tehnyt siitä miljardipotin itelleenn.. ihan varmasti ois tehny 50 maalia kaudessa portugalissa jos jätkät syöttäs sille paikat. ihan varmasti. mut topseurat ei osta suomalaisia. suomalaiset ei mainosta. ei ylistä omia sillä tavalla. suomi ei osaa businestä
« Viimeksi muokattu: 14.10.2025 klo 07:28:44 kirjoittanut ohoh »
Juuninho

Poissa Poissa


Vastaus #811 : 14.10.2025 klo 07:34:44

Kannattaa toki vilkaista myös ottelun tilastot ja miettiä, että kuinka monta kertaa sadasta uljaat viikingit ottaisivat pisteitä tuolla esityksellä? Islannin pallonhallinta 30 pinnaa ja laukaukset kohti maalia 2-9 Ranskalle.

Kuulostaa pitkälti siltä, että Islanti on ollut kotikentällään ihan kusessa ylivoimaista vastustajaa vastaan. Lisäksi mahdollisuudet kisoihin on jo käytännössä menneet, kun aiemmin ottivat Ukrainalta kunnolla selkään kotikentällään.
Katsoin ensimmäisen puoliajan ja ei Islanti mitenkään kusessa ollut. Joo, Ranska oli parempi ja olisi ansainnut voittaa, mutta kyllä Islanti ihan yritti pelata. Saivat syöttöjä omille, oli ideaa mennä eteenpäin, pelaajia oli menossa eteenpäin ja pelaajat tukivat toisiaan syöttösuunnilla ja sopivilla etäisyyksillä. Asenteesta ja pienestä ketkuilusta (aika olemattomasta kosketuksesta vapari ja siitä maali, jossa Ranskan Kouende työnnettiin maahan räikeästi pois tieltä) palkintona maaleja ja piste.

Aika iso ero Suomen "taisteluun" Hollantia vastaan, niin kotona kuin vieraissa. Pelkäämällä ei pisteitä saada.
Bunuel

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Kansandemokraattinen jalkapallo


Vastaus #812 : 14.10.2025 klo 08:00:12

Jos ei kansojen liigasta tule lohkovoittoa ja tätä kautta varapatruunaa niin ulos vaan.

Neurokirurgi Stig Helmer oli oikeassa.
supstanssi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #813 : 14.10.2025 klo 08:45:57

Tuo Islanti on ainoalla oikealla yksilömittarilla melkein kaksi kertaa niin arvokas joukkue kuin Suomi.
00250

Paikalla Paikalla


Vastaus #814 : 14.10.2025 klo 08:54:50

Färsaarilla myös kulkee, toki tuskin kisoihin menossa, mutta lähellä karsintapaikkaa
supstanssi

Paikalla Paikalla

Suosikkijoukkue: Mites MyPa? Ai voitti?


Vastaus #815 : 14.10.2025 klo 09:11:03

Färsaarten valmentaja onkin Tanskan kansalainen :)
Floppi

Poissa Poissa


Vastaus #816 : 14.10.2025 klo 09:18:35

Joko Kap Verden valmentajaa voi alkaa huudella huuhkajiin? "Bubista" olisi lempinimenkin perusteella oiva haku.
Switek

Poissa Poissa


Vastaus #817 : 14.10.2025 klo 09:48:49

Islanti hyvä verrokki siinä mielessä, että on juurikin esimerkki joukkueesta jolla on selkeä pelitapa ja pelaajien vahvuuksiin perustuva sapluuna jolla vetävät kaikissa otteluissa. Eivätkä tee mitään härökokeiluja eikä uudellakaan valmentajalla mene todennäköisesti puolta karsintaa selvittää pelaajien vahvuuksia ja puutteita.
Fäärien joukkuetta en tunne, mutta veikkaan samaa, kun eiköhän siellä suurin piirtein pelaa samat europeleistä tutut pitsanpaistaistaja-Aarnet kuin Klaksvikeissakin.
Voittoja isommista voidaan ottaa, kun joukkueella on selkeä pelitaparunko ja sen vahvuudet ja heikkoudet on tiedossa joiden päälle rakentaa niitä venymisiä ja yksittäisen ottelun suunnitelmia. Tähänhän Suomikin Riven aikana perustui. Ja toisaalta kun alettiin kikkailemaan ja tekemään kokeiluita, niin Riven peli meni sekaisin ja tulokset romahti.
gv39

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups


Vastaus #818 : 14.10.2025 klo 10:08:44

Joku merkitys voi olla myös pelaajilla. Islannin tfm-arvo lähes tuplat Suomeen ja taitaa Islannilla olla muutamakin pelaaja top5 sarjoissa.
ratandy

Poissa Poissa


Vastaus #819 : 14.10.2025 klo 10:11:01

Joku merkitys voi olla myös pelaajilla. Islannin tfm-arvo lähes tuplat Suomeen ja taitaa Islannilla olla muutamakin pelaaja top5 sarjoissa.

Se, onko selkeä pelitapa vai vedetäänkö joka matsi täyttä taktiikkalottoa, on kyllä vain ja ainoastaan valmentajasta kiinni.
Ladan keskisormi

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: JJK


Vastaus #820 : 14.10.2025 klo 10:44:07

Suomen kaltaisella futiskääpiöllä ei ole mitään muuta mahdollisuutta pärjätä kuin selkeä selkäytimestä tuleva pelitapa. Suomen kohdalla tällainen pelitapa tarkoittaa äärimmäisen tylsää ja puolustusvoittoista pelaamista. Tällä tuloksien haaliminen edellyttää yhteinäisyyttä ja poikkeuksellisen hyvää ilmapiiriä joukkueessa, jossa kaikki tietävät, mitä vieruskaveri seuraavaksi tekee. Tässä korostuu myös erikoistilannepelaaminen. Friisin Suomi on aivan sekaisin - toki tämä alkoi jo Kanervan loppuaikana. Ainakaan minulla ei ole mitään näkemystä, mikä on Suomen pelitapa. Mielestäni nykyisellä valmennuksella ei ole edellytyksiä toteuttaa edellämainuttuja asioita. Edes pitkällä aikavälillä.
gv39

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tuomarit ja kyläjoukkueet ml. Kups


Vastaus #821 : 14.10.2025 klo 10:49:46

Se, onko selkeä pelitapa vai vedetäänkö joka matsi täyttä taktiikkalottoa, on kyllä vain ja ainoastaan valmentajasta kiinni.
(En tiedä onko näin, mutta) Jos Islannilla on vakioavaus ja siihen laadukkaita pelaajia, niin on helpompi vetää "selkeällä" pelitavalla.

Jos lehmät lentäisivät ja Suomi olisi pitänyt bussilla nollan Hollantia vastaan ja yhdestä vastaiskusta olisi tehty maali, niin JF:iä ylistettäisiin taktiikkanerona.
Tsei Tsei

Poissa Poissa

Suosikkijoukkue: Tampere United


Vastaus #822 : 14.10.2025 klo 11:55:45

Suomen kaltaisella futiskääpiöllä ei ole mitään muuta mahdollisuutta pärjätä kuin selkeä selkäytimestä tuleva pelitapa. Suomen kohdalla tällainen pelitapa tarkoittaa äärimmäisen tylsää ja puolustusvoittoista pelaamista. Tällä tuloksien haaliminen edellyttää yhteinäisyyttä ja poikkeuksellisen hyvää ilmapiiriä joukkueessa, jossa kaikki tietävät, mitä vieruskaveri seuraavaksi tekee. Tässä korostuu myös erikoistilannepelaaminen. Friisin Suomi on aivan sekaisin - toki tämä alkoi jo Kanervan loppuaikana. Ainakaan minulla ei ole mitään näkemystä, mikä on Suomen pelitapa. Mielestäni nykyisellä valmennuksella ei ole edellytyksiä toteuttaa edellämainuttuja asioita. Edes pitkällä aikavälillä.

Mielestäni Suomella ei ole mitään mahdollisuutta menestyä tuollaisella puolustavalla pelitavalla. Mielestäni ainoa hyvä ottelu tällä tavalla pelatessa viime vuosina on kotipeli Tanskaa vastaan. Mutta siinäkin lopulta päästettiin maali kaukovedolla. Suomen materiaali ei yksinkertaisesti sovi tähän, kun meillä on vähän kaksinkamppailuvoimaisia ja fyysisiä puolustavia pelaajia. Emme voi vaan maata oman boksin edessä. Ja meillä ei riitä tuohon sopivat keskikenttäpelaajat. Ehkä Väänänen ja Hyryläinen voisi olla tuohon joskus sopiva pari toppareiden eteen. Schuller nyt ei pysty paljoa enää pelaamaan. Kairinen, Kamara ja Walta eivät tähän pysty. Marhiev ehkä.

Mahdollisuuksia voisi olla U21-joukkueen kaltaiseen peliin, jossa uskalletaan rakentaa ja prässätään kovaa. Meillä on aika paljon liikkuvia pelaajia ja kohtuullisen hyvä leveys keskilentälle ja laitapelaajiksi.
atletico1

Poissa Poissa


Vastaus #823 : 14.10.2025 klo 12:02:28

Joku merkitys voi olla myös pelaajilla. Islannin tfm-arvo lähes tuplat Suomeen ja taitaa Islannilla olla muutamakin pelaaja top5 sarjoissa.


Ja silti Suomi tulee hienosti kolmanneksi omassa lohkossaan. islannin valmentaja siis alisuorittaa Friisiin nähden. Kun katsoo seurastatuksia niin islanti tosiaan erittäin isolla marginaalilla Suomea parempi nippu
Berasategui94

Poissa Poissa


Vastaus #824 : 14.10.2025 klo 13:10:16

Ja silti Suomi tulee hienosti kolmanneksi omassa lohkossaan. islannin valmentaja siis alisuorittaa Friisiin nähden. Kun katsoo seurastatuksia niin islanti tosiaan erittäin isolla marginaalilla Suomea parempi nippu

On kyllä käsittämätöntä, että Suomea väkiluvultaan 15-20 kertaa pienemmällä maalla on parempi pelaajamateriaali. Suomessa tehdään pelaajatuotannossa selvästikin jotain aivan päin vittua.

Tosin tämänhetkiset U21 ja U19 ikäluokat näyttäisivät olevan Suomella sentään aika lupaavia. U19 pojilla muuten samassa karsintojen alkulohkossa Islanti kakkoskorista ja Romania ykköskorista, joten siinä päästään vertailemaan tasoa Islantiin nähden. Olisi iso pettymys, jos tuosta ei mennä ainakin jatkoon toiselle kierrokselle. Tuo ikäluokkahan oli äärimmäisen lähellä mennä U17 EM-kisoihin 2024 tulevan mestarin Italian kustannuksella...

 
Sivuja: 1 ... 32 [33] 34 35
 
Siirry:  

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines | Mainosvalinnat | Tietoa